PDA

View Full Version : Disa vargje pas kthimit ne Atdhe / Kosove


Alkimisti_ch
11-06-08, 00:22
Demarkacion mendimesh

Serish rrugeve me balte une mas peshen e mallit
Duke numruar kujtimet nje nga nje
Tek fshihen prapa pllakezave te trotuarit
Une marr frym me lirshem se me pare

Nga disku im i kujteses
Me vin refrenet Atdhe, Republik, Liri, Demokraci
Ne sfond me shfaqet shifra 1244
Dhe politika behet matematik

Rrugeve takoj lypsaret tek dehen duke pritur metalikun qe s'vjen dot
E te dehurit kerkojne lemosh pran streheve te pa emer
Erresira i bashkon edhe diten tek bredhin si pa koke
E naten hena i ngushellon bashke me acarin

Formulat matematikore u prijne debateve te perditshme
Neper kafenete rinore thyhet heshtja e erresires nga cingerrim gotash
Akumulim tymnaje e mjegulle prekin shtresen e ozonit
Ne faqet e gazetave perher i njejti refren.

Ushqimi ditor me enderra pa asnje kalori
Shpresa rrokulliset si top futbolli
Te rinjet varin optimizmin nė rrjete marimange
Tek shohin realitetin me syze dielli.

Dhjetor `07, Gjilan