PDA

View Full Version : Morali Islam


Dilaver
11-06-08, 08:54
”Morali Islam pėrmban lidhjet ndėrmjet njeriut dhe Zotit. Ai paraqet marėdhėniet shpiertėrore ndėrmjet njerėzve, ndėrmjet njeriut dhe krijesave tė tjera tė planetit tonė, ndėrmjet njeriut dhe gjėndjes sė tij shpiertėrore. Besimtari islam ka pėr detyrė tė ruaj tė gjitha kėto kėto marrėdhėnje, ta kontrolloj sjelljen e vet tė jashtme dhe ta zgejdh mėnyrėn mė tė mirė pėr kryerjen e veprave tė mira, tė mendojė mirė para se tė flas, t’i ketė nėn kontroll ndjenjat e tij.”

uliksi31
13-06-08, 03:06
Islamizmi eshte ai qe i ngriti muslimanet, jo e kunderta. Andaj duhet te njohim mire kete religjion para se te flasim paushall.

Dilaver
14-06-08, 12:51
"Njeriu pėrbėhet nga trupi dhe shpirti. Trupi dhe shpirti e pėrbėjnė njė terėsi, pasi qeØme bashkimin e pjesės lėndore me atė shpirtėore manifestohet jeta.
Pėr t’u emėrtuar njeriu me emrin njeri duhet tė bashkohen pjesa lėndore dhe shpirtėrore. Ana shpirtėrore tė morali islam ėshtė primare dhe besimtari ėshtė i obliguar tė kujdeset rreth saj. Shpirti duhet tė jetė gjithherė i pastėr e i pajisur me virtyte tė larta tė moralit islam. Shkallėn mė tė lartė tė pastrimit shpirtėror njeriu do ta arrij duke kryer vepra tė mira, gjithnjė duke u larguar nga veprat e kqija. Njeriu kėtė detyrė nuk guxon ta harrojė e tė largojė nga mendja asnjėhere, sepse kujdesja rreth pastrimit shpirtėror ėshtė detyrė e shėnjtė.
Trupi i njeriut pastrohet me uj, ndėrsa shpirti me vepra tė mira. Sikurse uji qė largon ndytėsinė edhe veprat e mira e pastrojnė shpirtin.. Besimtari pėr tė arritur kėte duhet tė ketė mbikqyrje tė vazhdueshme ndaj vetės dhe sjelljeve tė tij.
Duke ruajtur trupin dhe shpirtin , duhet ruajtur edhe gjymtyrėt e trupit.
-Duart, duhet ruajtur qė mos tė pėrlyhen me vepra tė kqijadhe tė ndaluara siq janė: vrasja, vjedhja, pėrvetsim,i i tė gjitha atyre qė islami i ka ndlaura.
-Kėmbėt, duhet ruajtur ato mos tė shkojnė nė ato vende tė ndaluara.
- Goja, Duhet pas kujdes gjithmon mos tė flitet pa kontroll, tė mos flitet ajo qė islami e ndalon, p. sh. gėnjeshtra, sharja, fyerja, brutaliteti e tė gjitha ato qė janė tė ndaluara.
-veshėt, duhte pas kujdes, nėse nė vende ku pėrdoren fjalėt e pamoralshme e qė nuk sjellin dobi, tė mos i degjojmė ato. "

Dilaver
20-05-10, 23:08
Njeriu pa edukatė mud tė bjerė nė kategorinė e shtazės, nė anėn tjetėr, me edukatė ngritet nė kategorinė e engjujve. Arroganca dhe vrazhdėsia nuk duhet tė gjejnė vend te njeriu, ato janė tė papranueshme pėr Zotin. Muslimani duhet tė tregojė pėrzemėrsi ndaj tė afėrmit, kujdes ndaj fqiut, RESPEKT ndaj tė moshuarėve, tė ndihmojė tė varfėrit, tė ketė tolerancė ndja injorantėve, dhe te mos pajtohet kurrė me tė keqėn.

GURI SYLAJ
21-05-10, 04:46
Nje falenderim per hapjen e kesaj teme me kete permbajteje qe na obligon gjithesecilin te jemi me afer njeri tjetrit .
Morali( ne kete rast nuk po e veqoj asnje) eshte sikur nje bime e cila mbine por se si do te zhvillohet mvaret nga shume faktore.
Vendi ku ajo ka mbi,kujdesi qe tregohet ndaj saj ,rrezikshmeria qe i kanoset nga rrethi dhe sasia e "Ujit" dhe e "Diellit" qe kjo "Bime" mund te marr per veten e saj!!
Kjo BIME jemi ne dhe detyre e jona eshte qe te mundohemi te sigurojme te gjitha keto parakushte per te pas nje zhvillim te mire -nje MORAL te mire!
Megjitheate MORALI eshte dicka qe ndryshon edhe ne kohe edhe ne vend . Ne momentin qe neve kerkojm nje MORAL uniform ,ne te vertete kemi tregu ose AMORALITETIN tone ose mosnjohjen e Moralit si kategori qe percakton vendin te cilin e zene nje njeri ,nje entitet apo edhe nje bashkesi me e gjere ne shoqerine njerezore!!
Eshte thene shume mire me lart se lidheshmeria e njeriut me Zotin eshte shpirtrore e jo fizike dhe mjafton ky konstatim qe neve te kuptojm se morali eshte pjese e shpirtit dhe jo pjese e dukjes fizike.
Dhe ,nuk don mende , nje shpirt me nje moral te lart do te reflektoj te gjitha tiparet me te mira dhe me te pranueshme dhe do te jete shembull per mesin dhe kohen ne te cilen jeton .Kurse keto dya ,VENDI dhe KOHA ME VET DESHIREN E ZOTIT AS NUK KAN QENE E AS NUK DO TE JENE TE NJEJTA :SE PAKU JO NE KETE BOTEN TONE FIZIKE !!!

Dilaver
16-07-10, 22:29
“Ēdo lloj shoqėrie, e ēfarėdolloj feje qoftė ajo, duhet ta kuptojė se me rėnien dhe vdekjen e njė morali bie dhe vdes njė pjesė e saj, shkėputet njė lidhje qė e mbante atė nė kėmbė, e kėshtu njėra pas tjetrės derisa tė rrėzohet gjithēka”.


Kombet do tė jenė sa morali i tyre ekziston.
Kur ai rrėnohet mos pyet pse kombi mbaron.

~AnnA~
17-07-10, 10:13
Kushti thelbesore per te qene nje musliman i perkryer eshte morali i forte.Pra, vlera e muslimanit matet me bukurine e moralit te tij...

Artisti
17-07-10, 10:30
A duhet praktikuar njeriu vetėm Religjionin Islam pėr tė pasur Moral?

A ėshtė njeriu afėr Zotit nėse thotė " Mua nuk mė intereson Feja por mė inetreson Morali"?

A nuk ngritet njeriu ( me Moral, Karakter tė fortė) nė fazėn e engjujve poqese nuk besoi nė Islam?

E shumė e shumė pyetje tjera.

Duhet tė mėsohemi qė Morali figuron njeriun, a praktikon ky njeri Islamin apo Krishterizmin, Protestantėt apo Jahudit, kjo nuk ėshtė me rėndėsi.

Prandaj edhe tema ka njė titull qė pėr mendjen time do tė duhej tė ishte;

" Morali i njeriut"

Tė gjithė ata qė nuk kanė Moral, vetėm duken si njerėz!!!!!.

valiii
17-07-10, 15:26
A duhet praktikuar njeriu vetėm Religjionin Islam pėr tė pasur Moral?

A ėshtė njeriu afėr Zotit nėse thotė " Mua nuk mė intereson Feja por mė inetreson Morali"?

A nuk ngritet njeriu ( me Moral, Karakter tė fortė) nė fazėn e engjujve poqese nuk besoi nė Islam?

E shumė e shumė pyetje tjera.

Duhet tė mėsohemi qė Morali figuron njeriun, a praktikon ky njeri Islamin apo Krishterizmin, Protestantėt apo Jahudit, kjo nuk ėshtė me rėndėsi.

Prandaj edhe tema ka njė titull qė pėr mendjen time do tė duhej tė ishte;

" Morali i njeriut"

Tė gjithė ata qė nuk kanė Moral, vetėm duken si njerėz!!!!!.

Religjioni eshte i vjeter po aq sa vet njeriu dhe eshte kuptimplote se morali prej aty e ka zanafillen. (nuk eshte e thanun se s'ka ateist moral) Ka ateiste moral, por s'ka ateizem moral. Ndermjet percaktimit formal, deklarativ dhe sjelljes reale ka mospajtime te njemendeta, dis'harmoni. Sa e sa njerez veten e konsiderojne religjioz, madje edhe e predikojne religjionin, kurse nga sjellja dhe morali jane materialist te perbetuar. Dhe anasjelltas, sa ka materialiste doktrinar qe ne jeten praktike jane tejete fisnik dhe luftetar per njerez. Mirpo edhe ky moralitet i njeriut joreligjioz e ka burimin te religjioni. Psh: po qe se dikush qe ne femijeri, ne familje, eshte edukuar te nderoje te moshuarit, te jete i beses, te mos i dalloje njerezit, t'i doje e t'i ndihmoje te afermit dhe te varferit, te flase te verteten, te urreje dyftyresine, te jete i thjeshte dhe krenar, eshte e sigurt se kjo do te mbetet tipar i personalitetit te tij, pa marre parasyshe percaktimin e mevonshem religjioz, politik ose filozofine apo ideologjine e perqafuar formalishte. Ky moral i tij, nese s'eshte i veti atehere eshte religjion i bartur ( sepse vetite e lartcekura jane parime qe cdo religjin, [edhe pse egziston vetem nje e tille e pa devijuar] therret ne to) .

Lapsi
17-07-10, 23:20
Kushti thelbesore per te qene nje musliman i perkryer eshte morali i forte.Pra, vlera e muslimanit matet me bukurine e moralit te tij...dmth t'iu permbahet parimeve te Kuranit. Vete Kurani eshte morali yn

Artisti
17-07-10, 23:59
Kushti thelbesore per te qene nje musliman i perkryer eshte morali i forte.Pra, vlera e muslimanit matet me bukurine e moralit te tij...


Gabim, kushti thelbėsor pėr tė qenė Njeri i pėrkryer ėshtė morali i fortė. Pra vlera e njeriut matet me bukurin e moralit tė tij.Pėrshėndetje tė veēant pėr AnnA


Artisti

Dilaver
18-07-10, 02:30
Njė pjesė e atyre qė pretendojnė se bėjnė diēka nė emėr tė fesė, nė tė vėrtetė mund ta kenė keqkuptuar atė fe dhe pėr pasojė ta kenė zbatuar atė nė mėnyrė tė gabuar. Pėr kėtė arsye, do tė ishte e pasaktė qė tė krijohen ide rreth fesė, duke marrė si shembull veprat e kėtyre njerėzve. Mėnyra mė e mirė pėr ta kuptuar njė fe, ėshtė studimi i burimit tė saj hyjnor.
Burimi hyjnor i Islamit ėshtė Kurani qė mbėshtet konceptet e moralit, dashurisė, mėshirės, pėrkushtimit, sakrificės, tolerancės dhe paqes. Njė musliman qė i zbaton siē duhet kėto parime nė jetėn e tij, ėshtė njė njeri i sjellshėm, i thjeshtė, i drejtė, i besueshėm dhe me tė cilin ėshtė e lehtė tė krijohen marrėdhėnie tė mira. Ai pėrhap dashuri, respekt, harmoni dhe kėnaqėsi te tė gjithė ata qė jetojnė pranė tij.

Harun Jahja

Artisti
18-07-10, 11:49
Njė pjesė e atyre qė pretendojnė se bėjnė diēka nė emėr tė fesė, nė tė vėrtetė mund ta kenė keqkuptuar atė fe dhe pėr pasojė ta kenė zbatuar atė nė mėnyrė tė gabuar. Pėr kėtė arsye, do tė ishte e pasaktė qė tė krijohen ide rreth fesė, duke marrė si shembull veprat e kėtyre njerėzve. Mėnyra mė e mirė pėr ta kuptuar njė fe, ėshtė studimi i burimit tė saj hyjnor.
Burimi hyjnor i Islamit ėshtė Kurani qė mbėshtet konceptet e moralit, dashurisė, mėshirės, pėrkushtimit, sakrificės, tolerancės dhe paqes. Njė musliman qė i zbaton siē duhet kėto parime nė jetėn e tij, ėshtė njė njeri i sjellshėm, i thjeshtė, i drejtė, i besueshėm dhe me tė cilin ėshtė e lehtė tė krijohen marrėdhėnie tė mira. Ai pėrhap dashuri, respekt, harmoni dhe kėnaqėsi te tė gjithė ata qė jetojnė pranė tij.

Harun Jahja

Shumė i nderuari Dilaver, sė pari me njė pėrshėndetje tė madhe e pastaj tė dėshiroj njė rikthim me shkrime mė tė shpeshta dhe tė them tė drejtėn gėzohem dhe lexojė me ėndje tė posaēme shkrimet tua.

Gabim trashanik, Kurani me fjalėn sakrificė lė hapėsirė qė tė keqkuptohet dhe keqinterpretohet.

Duke keqinterpretuar nga 99% e muslimanėve kėtė "sakrificė" lindin probleme tė mėdha dhe shkon edhe deri te kacafytja apo edhe deri te vrasja e atyre qė flasin,kanė Moral dhe karakter njerėzor.

Duke keqinterpretuar kėtė " Sakrificė" , 99% e muslimanėve mendojnė se po luftojnė pėr Zotin dhe me mbrojtjen e Kuranit pikė pėr pikė, mbrojnė Zotin!!

Pėr tu sakrifikuar do tė thotė pėr tė dhėnė edhe jetėn kundėr atyre qė flasin me Karakter dhe Moral njerėzor, do tė thotė, nuk ka tjetėr pėrveē Kuranit!!!!!!

Prandaj edhe Harun Jahja do tė ishte dashur qė kėtė sakrifikim ta shtjellojė mė hollėsisht. Duke respektuar Moralin dhe Karakterin njerėzor, respekton Parimet e Zotit.Artisti

~AnnA~
18-07-10, 11:56
Gabim, kushti thelbėsor pėr tė qenė Njeri i pėrkryer ėshtė morali i fortė. Pra vlera e njeriut matet me bukurin e moralit tė tij.Pėrshėndetje tė veēant pėr AnnA


Artisti


Shume e drejte Artisti! Por, meqe isha ne rubriken e fese, j'u permbajta asaj, se per te qene fetar, njehere duhet te jesh NJERI, kjo dmth: te qenit i ndershem, dinjitoz....te qenit subjekt i jetes personale, personalitet i plote, moral dhe etik.

Mirepo, edhe libri i shenjte- KUR'ANI(qe eshte burim i besimit dhe ibadeteve), moralin e pershkruan si sherim te shpirtit...

Lidhur me kete teme, Profeti yne Muhamedi a.s. ka thene: “Une jam derguar vetem per te persosur moralet e mira”.

Pershendetje te sinqerta per Artistin

panta_rhei
18-07-10, 21:31
Religjioni eshte i vjeter po aq sa vet njeriu dhe eshte kuptimplote se morali prej aty e ka zanafillen. (nuk eshte e thanun se s'ka ateist moral) Ka ateiste moral, por s'ka ateizem moral. Ndermjet percaktimit formal, deklarativ dhe sjelljes reale ka mospajtime te njemendeta, dis'harmoni. Sa e sa njerez veten e konsiderojne religjioz, madje edhe e predikojne religjionin, kurse nga sjellja dhe morali jane materialist te perbetuar. Dhe anasjelltas, sa ka materialiste doktrinar qe ne jeten praktike jane tejete fisnik dhe luftetar per njerez. Mirpo edhe ky moralitet i njeriut joreligjioz e ka burimin te religjioni. Psh: po qe se dikush qe ne femijeri, ne familje, eshte edukuar te nderoje te moshuarit, te jete i beses, te mos i dalloje njerezit, t'i doje e t'i ndihmoje te afermit dhe te varferit, te flase te verteten, te urreje dyftyresine, te jete i thjeshte dhe krenar, eshte e sigurt se kjo do te mbetet tipar i personalitetit te tij, pa marre parasyshe percaktimin e mevonshem religjioz, politik ose filozofine apo ideologjine e perqafuar formalishte. Ky moral i tij, nese s'eshte i veti atehere eshte religjion i bartur ( sepse vetite e lartcekura jane parime qe cdo religjin, [edhe pse egziston vetem nje e tille e pa devijuar] therret ne to) .
Qeni, qė e ruan tė zotin e vet, shtėpinė dhe familjen e tė zotit tė vet qė e ushqen... Qė ėshtė nė gjendje me kalu qindra kilometra pėr me u kthy tek i zoti... A konsiderohet qė ka moral?

Personalisht, njė sjellje njė mėnyrė jetese, njė veprim qė bėhet pa asnjė interes material dhe pa qėllim pėrfitimi, e quaj moral.

100% e muslimanėve dhe tė krishterėve sillen mirė sepse ia kanė frikėn Zotit dhe flakės sė ferrit. Ose duan tė shijojnė tė mirat e xhennetit.
Nga kėndi njerėzor, unė kėtė e quaj jomoralitet dhe josinqeritet primar, origjinal.

(E dij qė ėshtė jashtė temės.)

Por,

shprehja musliman i moralshėm, thjeshtė nuk ka kuptim. Sipas mendimit tim.
Pse?
Sepse nėse ti e pranon se ka "musliman tė moralshėm", atėherė automatikisht po e legjitimon edhe shprehje "musliman i pamoralshėm". Dmth paska mundėsi me qenė edhe musliman edhe i pamoralshėm.
Apriori, mjafton veq me thanė "filani ėshtė musliman", kjo vetvetiu dmth "filani ėshtė i moralshėm ose i ndershėm". Ndėrsa kur thua "filani ėshtė musliman i moralshėm", dmth qė "njė filan tjetėr paska mundėsi me qenė musliman i pamoralshėm". (Sipas kėsaj, nėse i thua dikujt "jam musliman", nuk i ke thanė kurrgjo hiq, sepse nuk dihet a je musliman i moralshėm a i pamoralshėm.)
Kėtė nuk e duron feja Islame. As logjika.

Unė mendoj se Morali ka mundsi me jetu vet. Pa i ndihmu feja, pa i ndihmu askush.
Mos me qenė morali inicial njerėzor, Kurani nuk do tė kishte kurrfarė vlere.
Ka pasė njerėz tepėr tė urtė dhe tė moralshėm nė kėtė botė, edhe mija vjet para se me u pėrplasė nė tokė Kurani edhe Bibla.

Guri i madh
18-07-10, 21:36
Shume e drejte Artisti! Por, meqe isha ne rubriken e fese, j'u permbajta asaj, se per te qene fetar, njehere duhet te jesh NJERI, kjo dmth: te qenit i ndershem, dinjitoz....te qenit subjekt i jetes personale, personalitet i plote, moral dhe etik.

Mirepo, edhe libri i shenjte- KUR'ANI(qe eshte burim i besimit dhe ibadeteve), moralin e pershkruan si sherim te shpirtit...

Lidhur me kete teme, Profeti yne Muhamedi a.s. ka thene: “Une jam derguar vetem per te persosur moralet e mira”.

Pershendetje te sinqerta per Artistinpa keq kuptime nuk thuhet i yni po i fes islame se ktu esht fjala mbrenda forumit ku komunikojna ka edhe besime tjera fetare qe nuk e kan profet muhamedin

valiii
18-07-10, 23:56
Qeni, qė e ruan tė zotin e vet, shtėpinė dhe familjen e tė zotit tė vet qė e ushqen... Qė ėshtė nė gjendje me kalu qindra kilometra pėr me u kthy tek i zoti... A konsiderohet qė ka moral?

Personalisht, njė sjellje njė mėnyrė jetese, njė veprim qė bėhet pa asnjė interes material dhe pa qėllim pėrfitimi, e quaj moral.

100% e muslimanėve dhe tė krishterėve sillen mirė sepse ia kanė frikėn Zotit dhe flakės sė ferrit. Ose duan tė shijojnė tė mirat e xhennetit.
Nga kėndi njerėzor, unė kėtė e quaj jomoralitet dhe josinqeritet primar, origjinal.

(E dij qė ėshtė jashtė temės.)

Por,

shprehja musliman i moralshėm, thjeshtė nuk ka kuptim. Sipas mendimit tim.
Pse?
Sepse nėse ti e pranon se ka "musliman tė moralshėm", atėherė automatikisht po e legjitimon edhe shprehje "musliman i pamoralshėm". Dmth paska mundėsi me qenė edhe musliman edhe i pamoralshėm.
Apriori, mjafton veq me thanė "filani ėshtė musliman", kjo vetvetiu dmth "filani ėshtė i moralshėm ose i ndershėm". Ndėrsa kur thua "filani ėshtė musliman i moralshėm", dmth qė "njė filan tjetėr paska mundėsi me qenė musliman i pamoralshėm". (Sipas kėsaj, nėse i thua dikujt "jam musliman", nuk i ke thanė kurrgjo hiq, sepse nuk dihet a je musliman i moralshėm a i pamoralshėm.)
Kėtė nuk e duron feja Islame. As logjika.

Unė mendoj se Morali ka mundsi me jetu vet. Pa i ndihmu feja, pa i ndihmu askush.
Mos me qenė morali inicial njerėzor, Kurani nuk do tė kishte kurrfarė vlere.
Ka pasė njerėz tepėr tė urtė dhe tė moralshėm nė kėtė botė, edhe mija vjet para se me u pėrplasė nė tokė Kurani edhe Bibla.
Morali si moral mund te kete mbeshtetje te PERHERSHME vetem ne religjion, por morali dhe religjioni S'JANE NJE. Morali si parim nuk egziston pa religjion, kurse morali si praktike, si rast individual i sjelljes nuk varet drejtperdrejte nga religjioziteti. Ajo qe i lidhe eshte argumenti i perbashket : bota tjeter, me e larte. Meqe eshte "tjeter", ajo bote eshte religjioze: meqe eshte "me e larte" ajo eshte bote morale.
Ky raport deshmon edhe varesine e ndersjelle dhe pavarsine e ndersjelle te religjonit dhe moralit.
Morali eshte religjion i derdhur, i shprehur ne synime dhe regulla te sjelljes, perkatsishte sjellje e vullnetshme e njeriut ose mardhenie me te tjeret e harmonizuar me faktin se Zoti egziston. Se duhet te bej detyren time pa marr parasysh te gjitha veshtiresite dhe rreziqet te cilave u ekspozohem ( dhe kjo eshte ajo qe e quajme moralitet per ndryshim nga sjellja e motivuar prej interesit).
Pra pa religjion s'ka moral si parim, si ide : moralitet praktik ka. Mirpo ky moralitet praktik eshte gjithnje me i dobet , sa me shume largohet nga burimi qe i jep fuqine fillestare.
Kurse mbi ateizmin nuk mund te themelohet asnje sistem moral, mirpo ateizmi nuk e heq drejtperdrejte moralitetin. psh: vala e pornografise dhe e "moralit te ri" te lirise seksuale ne kufijte e vendeve socialiste ndalet me force, me cenzure, pra thjeshte me masa artificiale. Per te luftuar aidsin sistemet ateiste ne diten nderkombetare te sides shperndajne kontraceptive dhe te udhezojne si t'i perdoresh kurse religjioni e lufton perhere me moton mos be kurveri ( a eshte me e logjikshme dhe morale me u bazuar ne parimin 'mos be kurveri' [religjioni], apo, be kurveri sa te mundesh vetem perdore kondomin [ateizmi]). Eshte shume lehte qe njeriu t'i thote vetes : nese jetoje vetem sot dhe nese vdes neser dhe do te harohem, perse te mos jetoje sipas endjes dhe pa obligime. Por me e veshtire njekosishte me e moralshme eshte t'i thuhet vetit : nese jetoje vetem sot dhe do te vdes neser, perse te mos jetoje sipas udhezimeve te MORALIT (Kur'anit) dhe te dal faqe bardhe ate dite kur do te takohemi me Zotin e Madherishem.

GURI SYLAJ
19-07-10, 07:46
Jo !
Nese religjoni kerkon qe neve te frigohemi dhe keshtu te jemi te moralshem atehere ky nuk eshte MORAL por FRIGE !
Morali dhe Religjioni as nuk jan te njejete dhe as nuk jan te mvarun nga njeri tjetri.
Secili ka rrugen e vet qe nuk do te thot se nuk kan edhe piketakime.
Thene shkurt .Ne Moral gjithecka eshte edhe ne parimet e besimit kurse ne Religjion , jo rralle , moraliteti eshte i dyshimt !?
Nese behet nje analize e piketakimeve te Moralit me Religjionin do te shohim se ndodhe qe Religjioni te mos arrije te thyej parimet MORALE te nje shoqerie te caktuar . Eshte tregues se edhe nese kan shumecka te perbashket megjithate nuk jan nje e njejta gje dhe jo rralle nuk gjejne gjuhe te perbashket!!

4peace
19-07-10, 08:56
***

Sipas "fillozofeve" a la Dardania,

neve jemi popull me moralin me te larte nder te gjithe popujt.

Prandaj, meqe jemi shume te moralshem, kemi arritur aq lartg e lart, sa qe (te gjithe) popujt tjere kane nevoje per shekuj deri sa te na afrohen.


T'i kthehemi temes: "Morali Islam"
Feja, gjegjesisht religjioni Islam nuk mban monopol moralin, sa per te thene se morali i takon vetem Islamit e askujt tjeter.
Mirepo, nga ana tjeter, te (vete)quhesh musliman e te mos kesh moral nuk qendron, s'mund te qendroje...Sepse detyre primare e religjionit eshte ngritja e moralit te njeriut. S'mund te jesh assesi musliman i mire pa moral. Ngritja e vetedijes hyjnore (per cfare sherben religjioni) eshte ngritje morale.
Tjeter eshte ajo cfare keqkuptohet, keqinterpretohet... per kete mund te hapet teme e vecante.
Edhe frika mund te jet e gabueshme. Por, sic kam thene (e s'ma ka vare kush) ka ligje te perbotshme, te cilave duhet pasur friken: zjarrit/nxehtesise, te ftohtit... etj. etj. Nese s'ke frike nga zjarri, s'je gje pos idiot...e me ne fund digjesh. Se a quhet, sipas fjalorit religjioz, xhehenem, zjarr ferri/xhehenemi... s'luan rol. Kryesore duhet ditur cfare eshte e rrezikshme (qe duhet pasur friken) dhe cfare eshte e mire/dobishme, per t'u punuar ne ate drejtim... Kjo eshte e gjithe poenta e moralit me pak fjale.


***

panta_rhei
19-07-10, 09:14
***

Sipas "fillozofeve" a la Dardania,

neve jemi popull me moralin me te larte nder te gjithe popujt.

Prandaj, meqe jemi shume te moralshem, kemi arritur aq lartg e lart, sa qe (te gjithe) popujt tjere kane nevoje per shekuj deri sa te na afrohen.


T'i kthehemi temes: "Morali Islam"
Feja, gjegjesisht religjioni Islam nuk mban monopol moralin, sa per te thene se morali i takon vetem Islamit e askujt tjeter.
Mirepo, nga ana tjeter, te (vete)quhesh musliman e te mos kesh moral nuk qendron, s'mund te qendroje...Sepse detyre primare e religjionit eshte ngritja e moralit te njeriut. S'mund te jesh assesi musliman i mire pa moral. Ngritja e vetedijes hyjnore (per cfare sherben religjioni) eshte ngritje morale.
Tjeter eshte ajo cfare keqkuptohet, keqinterpretohet... per kete mund te hapet teme e vecante.
Edhe frika mund te jet e gabueshme. Por, sic kam thene (e s'ma ka vare kush) ka ligje te perbotshme, te cilave duhet pasur friken: zjarrit/nxehtesise, te ftohtit... etj. etj. Nese s'ke frike nga zjarri, s'je gje pos idiot...e me ne fund digjesh. Se a quhet, sipas fjalorit religjioz, xhehenem, zjarr ferri/xhehenemi... s'luan rol. Kryesore duhet ditur cfare eshte e rrezikshme (qe duhet pasur friken) dhe cfare eshte e mire/dobishme, per t'u punuar ne ate drejtim... Kjo eshte e gjithe poenta e moralit me pak fjale.


***

Shoqja peace,

Njerėz me moral te forte njerezimi i konsideron ata qe per qellime dhe ideale shume te larta dhe fisnike, nuk i tuten plumbit te pushkes, zjarrit, ujit, vdekjes, denimit, persekutimit, ... ata qe e qesin vetveten ne rrezik per te miren e tjetrit, ka njerez qe rrijne pa hanger e pa pi me dite te tera... per arsye e ideale teper fisnike... e jo veq qe jane idiotė.

Ti qe nuk han e nuk pin, edhe kur ke teper nevoje, edhe kur je teper i etur e i uritur e lejon qe buzet e organet e trupit te te dehidrohen e tte shkrumohen, per hir te nje besimi e feje, a je idiot? A e konsideron vetveten idiot, apo besimtar te devotshem?

4peace
19-07-10, 09:28
Shoqja peace,

Njerėz me moral te forte njerezimi i konsideron ata qe per qellime dhe ideale shume te larta dhe fisnike, nuk i tuten plumbit te pushkes, zjarrit, ujit, vdekjes, denimit, persekutimit, ... ata qe e qesin vetveten ne rrezik per te miren e tjetrit, ka njerez qe rrijne pa hanger e pa pi me dite te tera... per arsye e ideale teper fisnike... e jo veq qe jane idiotė.

Ti qe nuk han e nuk pin, edhe kur ke teper nevoje, edhe kur je teper i etur e i uritur e lejon qe buzet e organet e trupit te te dehidrohen e tte shkrumohen, per hir te nje besimi e feje, a je idiot? A e konsideron vetveten idiot, apo besimtar te devotshem?

Shyqerije panta

E njejta thuhet edhe ne Kur'an, por ja qe disave s'iu pelqen formulimi:
"Te vdesesh ne rrugen e All-llahut", qellim dhe ideal me fisnik nuk ka ne (kete) bote.
Mvaret dhe eshte ceshtje krejt tjeter ajo se cfare (disa) nenkuptojne me "rrugen e All-llahut". Ketu mund ta kene gabim si "fetaret" ashtu edhe "fillozofet".


***

panta_rhei
19-07-10, 09:54
Shyqerije panta

E njejta thuhet edhe ne Kur'an, por ja qe disave s'iu pelqen formulimi:
"Te vdesesh ne rrugen e All-llahut", qellim dhe ideal me fisnik nuk ka ne (kete) bote.
Mvaret dhe eshte ceshtje krejt tjeter ajo se cfare (disa) nenkuptojne me "rrugen e All-llahut". Ketu mund ta kene gabim si "fetaret" ashtu edhe "fillozofet".


***

Po jo moj shoqe, jo... pse ke turp nga ato qe vete ti i shkruan?

Ti po thu:
Citoj: "Nese s'ke frike nga zjarri, s'je gje pos idiot".

Ketu, pikerisht ketu, jemi ne zemer te debatit dhe te temės.

Nese hidhesh ne zjarr ose ne uje, rrezikon jeten tende per te shpetuar nje te pafuqishem, nje plak, te semure a femije... s'je gje pos idiot, a po???

Ah, se harrova, ju e konsideroni moral veq nese nuk kapesh duke bo dilingjillak. Nese kapesh je qyqan edhe duhet me u denu per qyqarllek, nese nuk kapesh je i moralshem.

4peace
19-07-10, 10:22
Po jo moj shoqe, jo... pse ke turp nga ato qe vete ti i shkruan?

Ti po thu:
Citoj: "Nese s'ke frike nga zjarri, s'je gje pos idiot".

Ketu, pikerisht ketu, jemi ne zemer te debatit dhe te temės.

Nese hidhesh ne zjarr ose ne uje, rrezikon jeten tende per te shpetuar nje te pafuqishem, nje plak, te semure a femije... s'je gje pos idiot, a po???

Ah, se harrova, ju e konsideroni moral veq nese nuk kapesh duke bo dilingjillak. Nese kapesh je qyqan edhe duhet me u denu per qyqarllek, nese nuk kapesh je i moralshem.

Jo moj shoqja e dashtun pantelina

Tjeter gje eshte te hidhen ne zjarr/uje...

...per pike te qejfit (apo per inati timin)...
...e krejt tjeter te hidhesh per te shpetuar jete.

Ketu eshte pika qe nuk puqet me shoqen tande

***

GURI SYLAJ
19-07-10, 10:52
E ,keshtu e ka kur tirret holle!
Qindra e mijra vjet ju dasht njeriut te heqe frigen nga zjarri dhe tash cdo mengjes t'a ndeze vet dhe dikush vjen ketu dhe ,ne emer te Moralit Islam, e quan IDIOT!!
Po ndoshta e ka fjalen per Zjarrin e Botes tjeter !!?
Te behesh i moralshem nga FRIGA don te thot se je nje FRIGACAK I PAMORALSHEM!!!

Dikush me lart tha se duhet pase frige nga ajo qe eshte e rrezikshme !!! E ARSYEJA qe duhet te Frigohemi nga ZOTI ????

Lapsi
20-07-10, 13:21
Koncepti i moralit ne fene Islame perqendrohet ne disa parime:Te besuarit e Zotit, Ai eshte krijues dhe burim i te mires, vertetes, te bukures, se Atij i takon pushteti, Ai krijoi njeriun mekembes ne toke dhe qe nuk kerkon te pamunderen...
Nese pak ndalemi dhe mendojm, do te bindemi se dimensioni e moralit jane mjafte te kuptueshme qe ka te beje me lidhjet apo marredheniet ndermjet :
Njeriut dhe Zotit
Njeri – njeri
Njeri – dhe krijesave tjera.
Muslimani duhet ti kontrolloje sjelljet. Ai duhet te luftoje kunder se keqes, ti shmanget padrejtesive, te distancohet nga cdo veper e shemtuar dhe e turpshme. Te kete per qellim te verteten dhe virtytin. Te jete i perkulur urdherave te Zotit dhe te beje adhurimin me bindje...

Djali Llapit
04-08-10, 15:08
Mbi te gjitha morali i njeriut eshte gjeja me kryesore qe duhet ta kete njeri sepse nga morali shihen atributet dhe vlerat me cilesore qe duhet ti kete njeriu.

Marco
11-08-10, 23:24
pa keq kuptime nuk thuhet i yni po i fes islame se ktu esht fjala mbrenda forumit ku komunikojna ka edhe besime tjera fetare qe nuk e kan profet muhamedin

Fjala YNI tregon Veten Shumes dhe nuk tregon Infinitin e asaj demthenje, e sa i perket besimtarve te tjer, kjo po tregon edhe vet tema se si njė mysliman duhet te ket kujdes gjitha aspektet ,( mos hym detale krejt)..

Nese prap i pengon dokujt me qellim, ateher shembull ėshtė ne shtetet krishtere shumice, pamarr parasyshe besimeve tjera qe i takojne, gjat festave krishtere thuhet urime festa edhe pse i takon besimit tjeter, por duke marr parasyshe shumicen krishtere , nuk i pengon asnjė besimtari te njė besim tjeter, keshtu qe nese une Personalisht kundershtojn , kerkush nuk um shtin me nejt me zor ket shoqeri krishtere.. Respekt Guri i Madh

premium
12-08-10, 00:57
Dėshira pėr tė qenė i lumtur ėshtė njė veēori e njeriut,i cili duke qenė i pajisur me aftėsinė e tė menduarit,zė vend mė tė lartė ndaj tė gjitha krijesave tjera.Ēdo njeri mundohet qė tė arrijė fatbardhėsinė nė jetė dhe mendon vazhdimisht pėr njė tė nesėrme edhe mė tė lumtur.Njėkohėsisht na mėson rrugėn mė tė drejtė pėr tė arritur lumturinė individuale si dhe lumturinė e mbarė shoqėrisė.Islami i ka rregulluar tė drejtat dhe obligimet e ndėrsjella tė njėrzėve.Ėshtė feja e fundit dhe mė e pėrkryera.Kur’ani Famėlartė ėshtė shpallje e fundit qė Allahu i Lartėsuar nėpėrmjet Muhamedit (paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi Tė) e dėrgoi si udhėrrėfyes pėr mbarė njerzimin.

LOJETARI
07-10-11, 19:55
Mė ra nė sy kjo temė sepse kishte filluar me nje debat tė mirėfillt .E pastrova nga nje sėrė postimesh qė s'kishin tė bėjnė asgje me temėn .Uroj qė tė vazhdoni debatin mė tutje .

Atij qė e prish temėn i garantoj pushim 48 orėsh tė menjėhershėm .

valiii
07-10-11, 20:34
Mė ra nė sy kjo temė sepse kishte filluar me nje debat tė mirėfillt .E pastrova nga nje sėrė postimesh qė s'kishin tė bėjnė asgje me temėn .Uroj qė tė vazhdoni debatin mė tutje .

Atij qė e prish temėn i garantoj pushim 48 orėsh tė menjėhershėm .

Per te vazhduar Lojen na vyne lojtart... Referi paska dhane disa katona t'kuq vetem ne kete faqe... marcos per nderhyrje me dy kembet mbrapa, Lapsit per proteste kunder gjyqtarit edhe si pasoje shikuesit leshuan tribinat lol (shaka pak, evitom prej 48 oreshit)...

Diēka per temen shkurt: Asnje e ndaluar ne fe qe ne zhargonin islam thiret "haram" ose "gjynah" nuk eshte bere per ngarkese te njeriut... Porse te gjitha ato te ndaluarat jane te demshme per njeriun dhe secila nga ato degzohet ku secila dege deri te degezat me te vogla te dergon ose ka lidhje me moralin.

LOJETARI
25-01-12, 22:52
Kjo temė ėshtė e hapur nė qershor tė vitit 2008 , para tri vite e gjysmė .E rifreskova ne tetor tė vitit tė kaluar ,mbase m'u dukt shumė e arsyeshme tė komunikohet nė siē i ka hije njė debatuesi tė mirėfillt pėr kėtė temė .
Gjykoni vet antarė tė nderuar , pse nuk ka asnjė postim tė ri ,ku ėshtė arsyeja ?Bash jam kurreshtar .

ps. Ai qė tenton tė prish temėn ,ia garantoj 24 orė pushim .

faleminderit nė mirėkuptim

emine
26-01-12, 08:30
LOJTAR mos me kap pahiri nikun tim:biggrin:


Disave nuk do te ju pelqej padyshim ajo qka une them,po prap se prap une ndjej nevoje te them ashtu siq e mendoi

Gabimet qe bejn X njerz dhe sidomos SHqipetaret,se nderlidhin Islamin me vendet Arabe,aty ndoshta eshte zanafilla e Islamit,po ne ato vise ka ndiku kulltura dhe njerzit e eger qe ti japin Islamit nje Imazh te shemtuar
Muslimanet Shqiptare dallojne nga ato vise ,kan tjeter kulltur tjeter tradita,dhe pa dyshim qe duhemi te krenohemi si popull,spari per moralin dhe kulturen qe kemi,pse duhet te praktikohet Islami si ne viset Arabe qka na lidh me ato vende,pse duhen shume individ per qeshtje individuale te keqperdorin nje Fe ,besim i cilli sikure te praktikohet siq shkruhet ne librin e shejte(Kuranin) njerzit do afroheshin gjithmone dhe me shume ksaj feje ktyre njerzve ktij besimi
Ne kemi tjeter moral ,tjeter gjak,tjeter kulturene si popull nuk kemi te lejushme martesen me vajz axhe apo vajz teze,djal teze,pse duhet pelqy tradita e nje populli arab pse kemi nje besim te njejte,edhe tek feja krishtere behet ky krahasim,njerzit kan frymzim vatikanin,blla blla,dhe harrojne se me ata popuj ne vetem nje gje na lidh Besimi,dhe jo kulltura dhe traditat e tyre
Ne Kuran primare eshte morali,pse ateher njerzit e zhysisn ket fe ,japin kahje te ndryshme.......
pse nuk rreflektohet e verteta ,dhe pse njerzit e pamoralshem pandergjeshem keqperdorin nje fe per te manipulu njerzit tjere

Njerzit e pamoralshem ,nuk munden te pranojne asnje besim apo fe,thjeshte te jesh besimtar i denjte eshte detyrim Morali njerzor,fatkesisht ne ato qka lexohet ne forum,shofe shkalle te ulte morale,,,,,,,

Makresh
26-01-12, 09:24
Njeriu sheh vetem ate qe don te shoh, nuk jan viset arabe ashtu sic i paramendoni ju. Nuk eshte Azia kontinent, si rrugicat e Chinatown ! Islami ngrit moralin shpirteror te individit duke proklamuar njerzimin vella te njeri tjetrit.

Islami ka vendosur nje numer te drejtash te paluhatshme, te vlefshme per gjithe njerzimin, dhe qe kerkon te respektohen ne ēdo situat, me ēdo kusht. Ne kete drejtim, Islami ofron jo vetem garancione juridike, por bashk me te, edhe nje sistem moral shume efikase ! Keshtu pra, per Islamin gjitheēka qe shkon ne te miren e individit dhe shoqeris, eshte moralisht e mirė, dhe gjithecka qe eshte e demshme qoft edhe per shendetin personal te njeriut sic eshte mishi i derrit, pirja e alkoholit dhe drogave te ndryshme,.. eshte e keqe ! Islami i kushton nje dashuri shume te rendesishme Zotit, dhe njeriut duke ia terhequr vemendjen kunder formalizimeve. Ne lexojm kete ne kur'an :


Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut, ditės sė gjykimit, engjėjve, librit, lajmėtarėve dhe pasurinė qė e do, ua jep tė afėrmve, bonjakėve, tė vėrfėrve, udhėtarėve, lypėsve dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zeqatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit. (2, 177)

Ketu shihet nje pershkrim i mir i besimtarit, i devotshem dhe i cili ka frigen e Zotit (frig e cila eshte mbrojtje kunder padrejtesive qe mund te ben, e si mos ta kete kete frig, ai nuk eshte besimtar, por eshte sharlatan i cili s'turperohet para Zotit), dhe i cili i praktikon keshillat per shpetimin perfundimtar por asnjehere duke mos u larguar nga dashuria per Zotin, dhe dashurin per krijesat e Tia,... qe eshte njerzimi.

4peace
26-01-12, 09:54
*

Sa i perket temes, sic edhe mund ta shihni, kam shkruar atebote.

Tash do te them dicka "jashte teme".

Me bie shume shpesh (teper shpesh) te lexoj, kur flitet per dhe rreth Islamit, gjera si:
"Kjo eshte kulture arabe, prandaj s'kemi c'te merreme me te", "S'kemi nevoje per dicka qe eshte shpallur (Kur'ani) ne Arabi" e shume te ngjashme.

Eshte me se e vertete se ata qe kane jetuar/studjuar/qendruar neper ato vende kane rene nen ndikim, jane ndikuar/influencuar, kush me shume e kush me pak, nga ajo qe kane pare/degjuar atje.

Mirepo, perse na duhet t'i akuzojme neve (vetem) ata?

Perse nuk e pyesim veten "a jemi edhe ne te ndikuar nga kultura e atyre vendeve ku jetojme?"

Sa i perket ndikimit te ketille, ketu nuk ka perjashtime. Kush me shume e kush me pak eshte i ndikuar/infuencuar nga rrethi ku jeton, si ne aspektin pozitiv, ashtu edhe ate negativ.
A s'eshte kjo "i keshmi t'keshė" dhe perse nuk mund ta tejkalojme kete veshtiresi paragjykuese.

Cka do te thote se kemi veshtiresi me paragjykimet tona. Prandaj dhe s'kemi aftesi debatuese. Prandaj dhe cdo debat perfundon ne menyre te pahijshme. Prandaj dhe s'mund te debatohet. Pothuajse s'ka shanse te debatohet ketu per as nje teme te vetme serioze. Prandaj dhe s'meritojme te quhemi njerez qe bisedojne e debatojne si njerez (ne kuptimin e vertete te kesaj fjale).

Keshtuqe te mbetet te zgjedhesh mes ketyre dyjave:
Ose te shahesh me sejcilin ose te heshtesh.

P.S.
Ketu s'ben perjashtim askush:
anetaret e rendomte
moderatoret
supermoderatoret
administratoret
pronaret...*

Alima
26-01-12, 11:43
...

Morali dhe etika e Islamit e ka edhe nje faktore me rendesi , durimin e paskajshem ...dhe te hjeshem !

Durimi ( sabri ) edhte gjymsa e imanit !

....durimi mund te jete i pahjeshum , duke ankuar , share , ofendu ... pshty , rrahe etj etj

....durimi mund te jete i hjeshem , duke mos u ankuar , e qato tjerat ...


pra , sabrun xhemil , ja muslimun !


.

almalik
01-02-12, 00:36
*MORALI* i nje besimtari te VERTETE musliman eshte per cdo Levdate------Gjithashtu I ndonje besimtari te "VERTETE* katolik(dmth nese i permbahet keshillave primare Biblore)

Zero Cool
01-02-12, 15:42
Gjithashtu I ndonje besimtari te "VERTETE* katolik(dmth nese i permbahet keshillave primare Biblore)


Cilat jane ato keshilla primare Biblore ?

GURI SYLAJ
01-02-12, 23:37
Duhet bere nje skjarim te vogel.
A, Moralin Islam apo Morali ne Islam !? Sepse; kur te debatohet ashtu sikur po kerkon i nderuari Lojtari, do te shohim se dallimi ne mes ketyre dy Moraleve eshte evident!!??
Ne rastin e pare kemi te bejme me nje Kategori qe lind zhvillohet dhe mbetet vetem brenda Islamit .Kurse ne rastin tjeter kemi te bejme me nje kategori universale dhe qe nuk kufizohet as ne nje vend e as ne nje besim te caktuar.
Mandej ceshtje ne vete eshte se cka kuptojme me MORAL perderisa e kemi veshtire te gjejme nje perkufizim te pranueshem per te gjithe!?

E perseris kerkesen e Lojtarit qe ,me aq sa dijm ,te jemi TE MORALSHEM ne kete debat.

Makresh
02-02-12, 09:34
Nė njė mėnyrė, pėr ta rezumuar sjelljėn morale tė njė Muslimani, Muhamedi s.a.w.s. ka thėnė :


"Zoti mi dha 9 komandmente (urdheresa) qė te jem i vetėdijshėm pėr Tė, qoft ne privat apo qoft ne publik ; Te flasesh me drejtėsi, kur te jem i zemėruar apo i gėzuar ; te jem i moderuar si me te varferit ashtu edhe me te pasurit, tė ripėrtėrij miqėsin me ata tė cilt jan larguar nga un ; ti jap, atij qe me refuzon ; qetesia ime te jet e mbushur me mendime ; syt e mi, tė jen vetė kėshilla ; dhe tė urdhėroj vetėm pėr ēka eshte e mira, e drejta".E Allahu s.v.t. thotė :
49/3. O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.

Pėrulėsia,, modestia, kontrolli e pasioneve dhe i dėshirave, e vėrteta, integriteti dhe durimi, kėmbėngulja dhe mbajtja e premtimeve janė vlera morale te theksuara dhe tė nėnvizuara vazhdimisht nė Kur'an !

Zero Cool
03-02-12, 15:14
Albert Ajnshtajn: "Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerėzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Baraspesha jonė e brendshme, dhe madje, m'u qenėsia jonė, varet nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės".


Morali ėshtė njė temė e gjerė pėr tė cilėn kanė diskutuar shumė lėmi shkencore, ndėr to nė veēanti, kėtė dukuri e ka trajtuar Filozofia, duke mos munguar as nė faqet e Letėrsisė e gjithashtu edhe nė fushėn e Psikologjisė, nė studimin e karaktereve dhe personalitetit, e nė shumė e shumė lėmi tė tjera. Mirėpo, moralit, fokusimin e tė gjithė energjisė ia kanė kushtuar religjionet, qė nga krijimi i njerėzimit e deri mė sot, duke e ngritur atė nė njė ndėr virtytet bazė qė mund tė posedojė personaliteti i njė individi. Madje nė shumė vende mund tė gjejmė se nė fushėn e moralit ekzistojnė dy rryma kryesore: Rryma laike dhe Rryma fetare.

"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do t'i koritim ata siē e lypin tė koriten". Bob Dole

Moralin (lat.: moralis – doket, zakonet, veset, apo nė pėrkthimin latin moralis – mos ves), mund ta pėrkufizojmė si rregull, parim apo normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerėzit e arsyeshėm. Kėshtu mund tė pėrshkruhet morali nė njė mėnyrė... ka edhe shumė shprehje tė tjera, mirėpo asnjėra nga ato nuk arrin tė pėrfshije tė plotė domethėnien e kėtij nocioni.

"Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e vesit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". Aristoteli

Morali pra, ėshtė ajo energjia e brendshme pozitive e cila e shpie njeriun nė parajsė, qoftė nė kėtė jetė qoftė nė tjetrėn. Mirėpo tė jesh i moralshėm nuk ėshtė e vėshtir, por as e lehtė - thjesht duhet tu pėrmbahesh disa gjėrave dhe t'i zbatosh ato. Ēka, po tė na thotė dikush se deri mė tani kemi vepruar nė mėnyrė jo tė mirė, ndėrsa tani e tutje, duhet tė bėhemi tė moralshėm!.. dhe lind pyetja: si? Pėrgjigja mė e mirė dhe mė e drjetė, pėr kėtė pyetje, ėshtė e pėrmbledhur nė veprat religjioze (duke mos i mbikaluar ato), tė cilat bartin nė vete frymėn Hyjnore dhe mesazhin e pastėr tė sė mirės. Pra, nė pėrgjithėsi, qė tė gjitha besimet orientojnė njerėzimin qė tė anojė nga ajo e cila ėshtė e mirė pėr tė gjithė, pa e dėmtuar asnjė njeri. Veprat (njerėzit) qė anojnė nga e liga duhet ndėshkuar, ndėrsa veprat (njerėzit) qė anojnė nga e mira duhet lartėsuar.

“Kur sheh njė njeri se vepron njė gjė tė dėmshme, ndryshoje atė me fjalė. Nėse nuk ndryshohet, atėherė bėje atė me forcė, dhe nėse prapė s'ka ndryshim, atėherė ndryshoje me zemėr”. Thėnie Arabe

Edhe studimet psikologjike dhe sociologjike kanė dėshmuar se morali i pastėr ėshtė njė mbėshtetje e fuqishme nė aspiratat njerėzore dhe nė paqen ndėrmjet tyre, e sidomos nė paqen e brendshme tė njeriut. Njė njeri i cili posedon njė moral tė lartė, njė ndėrgjegje tė pastėr me qėllimin pozitiv nė lidhje me njė veprim apo punė tė caktuar, ka pėr disa herė mė shumė energji, qė do tė thotė, edhe mundėsi pėr ta pėrfunduar nė mėnyrė tė paraparė atė veprim, sesa njė tjetėr, tė cilit i mungojnė kėto veti tė ndritura, pavarėsisht mėnyrave tė tij tė veprimit, pėr tė arritur deri te qėllimi. Morali ėshtė armė e fuqishme nė duart e njeriut i cili aspiron tė mirėn. I moralshėm do tė thotė qė tė veprosh mirė dhe me dinjitet, por njėkohėsisht, edhe tė largohesh nga e keqja dhe e pamoralshmja.

“I moralshėm ėshtė ai qė nė vėshtirėsi tregon besnikėri”. Mirsad Kuteli

Pra, tė jesh i moralshėm nuk do tė thotė tė jesh qyqar dhe i dobėt, por pėrkundrazi, njeri me zemėr tė fort e fisnike, qė as stuhitė, nuk mund tė tė lėkundin nga qėndrimet e fjalėve tua. Unė aspak nuk pajtohem me thėnien se “qėllimi arsyeton mjetin” sepse, pėr arritjen e njė qėllimi tė lig dhe dashakeqės, nuk ėshtė e logjikshme qė tė pėrdorim gjėra tė lejuara, por edhe paraqitja si i moralshėm pėr arritjen e njė qėllimi tė mirė, nuk mund tė jetė arsye pėr shkatėrrime tė tjera. Me njė fjalė, thotė populli, nuk mund t'i shlyej, njė e mirė, njėqind tė kėqija, por ēdo gjė, sado e keqe qoftė, mund tė ndryshoj me njė veprim tė mirė. Nuk e shoh tė udhės qė tė thellohemi nė mėnyrė shkencore se si manifestohen veprimet e tilla nė mendjen e njeriut, shpirtin e tij apo edhe nė trupin e tij.... apo mė mirė tė themi, se si janė tė koduara ato nė ndėrdije, mė saktėsisht - nė shpirtin e njeriut. Mirėpo vlen tė thuhet se e moralshmja dhe e drejta ėshtė fuqi madhėshtore, ka ndikim tė pakontestueshėm, sipas psikologėve, nė jetėn psikike tė njeriut, ndėrsa sipas sociologėve, ėshtė bazament i fort pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė pastėr. Nė mėnyrė tė mrekullueshme e interpretojnė edhe teologėt ndikimin e moralit nė jetėn shpirtėrore tė njeriut, ndonėse nė mėnyrė metaforike dhe tė koduar, por mėnyra mė e pėrpiktė dhe reale e manifestimit tė shpirtit tė njeriut. Pra, njė njeri i cili largohet nga ēdo gjė e cila i sjellė dėm, qoftė vetvetes apo tė tjerėve, dhe vepron gjėra nė pėrputhje me ligjet e natyrės, nė pėrputhje me interesin individual dhe kolektiv, gjithmonė duke pasur pėr qėllim mė tė mirėn, si pėr vete, ashtu edhe pėr tė tjerėt, ai njeri bėnė maksimumin pėr vetėn e vet, pėr trupin dhe shpirtin e tij, ai njeri nxjerr vetėn e tij nga kthetrat e degjenerimit dhe vulgarizimit nė kopshtet e tė bukurės dhe tė mahnitshmes.

“Butėsia ėshtė mburojė e fshehtė, ndėrsa mendja – shpatė e mprehtė, andaj mbuloje karakterin tėnd me butėsi dhe luftoje pasionin tėnd me mendje”, Ali ibn Ebi Talib r.a.

Kjo thėnie pasqyron gjithė atė qė mund tė bėjė njeriu pėr vetėn e tij: ta mbrojė personalitetin e tij me butėsi e dashuri dhe tu kundėrvihet vrullshėm epsheve dhe pasioneve tė ndėrdijes, duke i ērrėnjos ato, dhe zėvendėsuar me dashuri e me gjėra tė bukura. Nė ditėt e sotme ka shumė mėdyshje nė vėzhgimin dhe kujdesin ndaj instinkteve dhe epsheve duke u konsideruar edhe si shtyse apo edhe forcė pėr orientim nė disa veprime. Mirėpo, nėse thellohemi nė kėtė lėmė, do tė shohim se shumica e instinkteve tė cilat i vijnė njeriut, qoftė nga ndėrdija e tij, apo edhe tė iniciuara nga ndonjė faktorė i jashtėm, nuk e shpijnė njeriun gjithmonė nė gjėra tė drejta e tė moralshme! Po ashtu, edhe pangopshmėria e epshit tė njeriut e dėshmon kėtė. Qe tė dyja kėto e kanė origjinėn, apo burimin, nė shpirtin e njeriut dhe, nė rastet mė tė shpeshta, janė derivate tė gjendjes materiale. Mirėpo, duke iu referuar mendjes (atė mund ta marrim si udhėrrėfyese kryesore nė procesin tonė jetėsor) e cila, nė qoftė se ėshtė e pasuruar me njohuritė e nevojshme, ka forcė qė t'i mposht edhe instinktet edhe epshet dhe tė dominoj mbi to. Mendja ėshtė udhėrrėfyesja mė e sigurt, e cila me burimin e vet qė e ka nė shpirt, ka edhe forcė tė analizojė efektet pozitive dhe negative tė njė veprimi dhe tė vendosė nė raport me efektet e pastajme tė veprimit.

Pėrfundimisht, morali i skalitur nė zemrėn e njeriut ėshtė dhurata mė e ēmueshme qė Zoti i ka dhėnė njeriut pas mendjes, e kur tė kombinohen kėto tė dyja, ndodhė mrekullia dhe paqja, dhe secilit i takon ajo qė e meriton.

“Njeriu i cili posedon moralin dhe dijen, dhe i kombinon kėto, nuk ka derė qė nuk mund ta hap nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr”.