PDA

View Full Version : Teoritė e Ajnshtajnit!


ideologu
30-06-08, 14:34
Teoritė e relativitetit

apo

tekėsitė e lakėrditetit!


Kėsisoji mund tė titullohej sinjifikanca e qė tė dy teorive tė zbuluara nga “i madhi” Ajnshtain!
Unė edhepse jo ndonjė fizicient i spikatur i fizikės abstrakte por mė sė shumti ithėtar i studimeve tė kozmologjisė universale, gjithėmonė kam qenė i interesuar nė zhvillimin e hulumtimeve evolutive shkencore tė lėmisė sė fizikės por kėto dy teori disi nė asnjė mėnyrė nuk mė duken tė pėrkojnė simetrialisht me realitetin e prezentuar qė na preokupon nė pėrditshmėri.
Pėrderisa e para mban emrin teoria speciale e cila mundohet tė sqaroj efektin gjat lėvizjes nė shpejtėsi tė madhe e e cila pėr princip ka parimin e saj themelor se shpejtėsia e dritės ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė vėzhguesit e qė nė nė realitet tė jetės sė pėrditshme shumė vėshtirė tė vėrtetohet e madje edhe ndoshta nuk qėndron fare, e dyta quhet e pėrgjithėshme e cila ka tė bėj me gravitacionin apo mė egzakt teoria gjeometrike e gravitacionit dhe e cila parashihet tė bėj bashkimin e teorisė speciale me ligjin e Njutnit mbi gravitacionin universal.
Shkencėtari tė parėn e spjegon me anė tė njė eksperimentmendimi apo gedankenexperiment siqė ai e kishte pas quajtur dikur e ku i tėrė proēesi pėrshkruhet pėrmes njė shembulli tė thjeshtė tė ēiklistit nė lėvizje prej 10 m/s pėrkundėr kėmbėsorit inert e koha ėshtė me erė! Tė dytė natyrisht aty pėrjetojnė shpejtėsi tė ndryshme tė lėvizjes mirėpo sipas kėsaj teorie nėse koncepti i erės ndėrrohet me atė tė rrezės sė dritės rezultati do tė jetė i njėjtė pėr tė dy vėzhguesit. Tė dytėn ate tė gravitacionit ai na tregon pėr rėnien e lirė tė trupave qė janė inerciale dhe tė pandikuara nga gravitacioni. Pėr evitimin e kontraditave nė mes kėsaj teorie me ate tė mekanikės klasike ai na del me idenė se kohėhapėsira na qenka e pėrkulur. Parimi themelor kėtu ėshtė se gravitacioni dhe akseleracioni janė ekuivalentė si dhe pėrkulja e kohėhapėsirės shkaktohet nga paraqitja e masės nė kahje tė iniciuar.
Pėrndryshe me kėtė teori vihet nė pah se gjatėsia e kohės ėshtė e ndryshueshme relativisht nga madhėsia e intensitetit tė gravitacionit.
Pėr tė mos u futur mė thellė nė kėso aproksimativitete tė ilogjikshme po ndalemi me kaq duke thėnė se tė gjitha sekretet e kėtyre teorive mbėshteten nė sekretet e paspjegueshme e tė koklavitura tė lėmisė sė fizikės e tė matematikės por diēka konkrete nė aspekt tė ngėrthimit tė teorive nė mundėsinė e perceptimit real nga njeriu, akoma nuk ėshtė prezentuar nga askush deri mė sot!
Vetėm duhet patjetėr tė potencohet se njė shkencėtar i cili me vazhdimėsi ka mbrojtur teorinė e bingbengut tė krijimit tė Gjithėsisė e njė shkencėtar i cili nuk njeh as ekzistimin e Krijuesit si faktor nė tė gjithė dukuritė e kėsaj jete e bote e as ekzistimin e logjikės si mekanizėm parimor i tė menduarit njerėzor, ai shkencėtar nuk mund kurrėsesi tė gėzoj respekt e kredibilitet pėr teoritė e tija tė inventuara e inekzakte tė cilat si bazė kanė qartėsimin e shumė ēėshtjeve tė ndėrlikuara nė funksionimin e kėtij Universumi ku po jetojmė!
Njė meritė ndėrkohė duhet patjetėr tė i ndahet kėtij laureati tė ēmimit Nobel pėr fizikė, e ajo ėshtė pėr zbulimin e ndarjes sė atomit si element kimik, zbulim i cili i dha shkas ndėrtimit tė bombės sė pėrfolur atomike me tė cilėn siq mė dihet u asgjėsuan deri mė hi me milionė njerėz gjatė luftės sė dytė botėrore.
Kontributi ėshtė kontribut!
Ndonėse nė kahje tėrėsisht tė gabuar e diametralisht tė kundėrt tė Njerėzimit!

nderime!

Bjeshka1
06-07-08, 08:16
Mos i ke ngatrruar gjerat pakez?!
Zbulimet e tij te fizikes nuk i ka bere per ineterese lufte, por tjeret i kan abuzuar. Ky ka bere per qellime tjera, sidimos per perfitimin e energjise...etj.etj.
Shpiksi i rrotes nuk ka menduar se nje dite do te ndertohen makinat luftarake me rrote qe do te shkelin edhe femijet e djepit.

Action
27-12-08, 02:28
Pajtohem me anetarin e me siper.

Ajnshtajni ka qene nje njeri shum paqesor , me nje fjal e ka urryer luften.
Ajo qe ndodhi ne Hiroshimė dhe Nagasaki i takon nje pjes te faijt,nuk e mohoj,
por ky e pranon, qe ka bere gabim dhe me von mendohet qe nga merzia ime
vdes edhe i Ēmendur.

~AnnA~
27-12-08, 12:39
Ajnshtajni ishte nje fizikan,qe arriti te sqaroje disa dukuri natyrore ,qe per llogjiken tone jan te pakapshme.Bie fjala per radiumin(nje element kimik):Perse radiumi me miliona vite mund te rrezatoje pa u shpenzuar fare?Kjo njejte sikurse dielli qe me miliona vite transmeton energjine e tij pa u shpenzuar.
Pra,Ajnshtajni zbuloi qe "Masa ne te vertet eshte energji e koncentruar ne cak"
Edhe pse teoria e tij ishte shkaktare e zbulimit te bombes atomike dhe energjise nukleare(me permasa te medha shkaterruese) ,Ajnshtajni ishte nje njeri human dhe nje kundershtar i rrepte i zbatimit te teorise se tij dhe ne praktike!