PDA

View Full Version : Njohuri mbi Plazhin dhe rreziqet.


Naki
30-06-08, 18:32
Plazhi dhe rreziqet
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Plazhi_dhe_rreziqet.jpgPasojat qė mund tė shfaqen janė disa probleme tė vogla shėndetsore qė lidhen me lėkurėn,tė cilat vijnė nga njohuria e dobėt e njerzėve qė kanė pėr shėndetsinė nė pėrgjithėsi po dhe pėr disa faktorė patologjikė tė cilė dėmtojnė rėndė lėkurėn

Nė fillim mund tė duket mbrekullia vetė: deti, dielli, rėra, njė shezlong dhe njė ēadėr me ngjyra. Pushimet jane ato qė ke pritur, njė kohė e vėrtetė relaksi. Qė mund t'i prishė ndoshta vetėm njė shi i paparashikuar. Apo edhe vetė ai det, ajo rėrė edhe ai diell. Sepse, pikėrisht aty nė mes tė asaj qė tė ngjan me njė mbrekulli, fshihen edhe rreziqet. Mund tė digjesh pėr shembull: ngjyra ēokollatė, aq e lakmuar, rrezikon tė mos arrihet dot dhe nė vend tė saj ta gjesh veten me flluska apo djegie. Por mund edhe tė ifektohesh, dhe nuk ėshtė aspak e vėshtirė qė kjo tė ndodhė. Nė rėrė, nė ujė, madje edhe aty, nė shezlong duke marrė rrezet e arta tė diellit.

Dielli krahas efektit poztiv qė influecon nė shėndetin e njeriut mund tė bėhet shkak pėr disa patologji kutane,qė vijnė nga ekspozimi pa kriter ndaj rrezeve ultra violet dhe sidomos ato infra tė kuqe,tė cilat hasen nga ora 10 e mėngjesit deri nė orėn 16 pasdite.Pėr kėtė shpesh kėshillohet mbrojtja ndaj kėtyre rrezeve duke evituar kėshtu qėndrimin pėr orė tė gjata nė diell dhe pėrdorimin e produkteve mbrojtės.

Patologjia mė e shpeshtė nė kėto raste ėshtė Dermatiti Solar si dhe Combustoni i gradės sė parė,qė manifestohet me skuqje,nxehje,dhimbje tė lėkurės.Kjo ėshtė e theksuar tek fėmijėt dhe lėkurat me mė pak melaninė(biondėt).

Njė rrezik tjetėr qė haset gjatė ekspozimit ndaj rrezeve ultraviolet apo infra tė kuqe ėshtė edhe acarimi i nishaneve,si dhe pigmenteve tė tjera tė vogla tė lėkurės.Kėto tė fundit janė elementė tė dyshimtė pėr melaunoma (tumor malinjė pigmentit melaninė) duke aktivizuar kėshtu qelizat malinje tė kėtyre elementėve.Ky ėshtė njė problem pėr tė cilin ėshtė folur shumė nga mjekėt dermatologė dhe onkologė.

Deti veē kėnaqėsive tė shumta qė na falė rrallė herė mund tė bėhet shkak edhe pėr dalje e elementėve alergjikė tė lėkurės. Kėto elementė vihen nė dukje tek njerėzit nė formėn e puērave tė kuqe tė vogla qė shpesh provokojmė kruajtje dhe bezdisin personin.

Kėto dermatite alergjike mund tė lindin gjatė kontaktit tė lėkurės nė ujė,me ndonjė algė apo bimė tjetėr ku ai/ajo person ka alergji ndaj kėtyre agjentėve bimorė.Shkok pėr shfaqjen e kėtyre dermatiteve alergjikė bėhen lėndė tė ndryshme kimikate,tėsjella nė dete nga lumenjtė apo pėrrenjtė qė derdhen aty.

Veē tė tjerave nuk pėrjashtohen gjithashtu edhe infeksionet purulente tė lėkurės.Kėto lėndė pėrveē fenomeneve kutane,influencojnė nė mbylljen e poreve te lekures(kur bien ne kontakt me lekuren)duke favorizuar keshtu shfaqjen e folikuliteve apo ralle here edhe furunkulave. Rreziku me i madh per shfaqjen e tyre ndodh nese mbas daljes nga deti nuk behet shplarja e shpejt.

Edhe nga rėra nė plazhe mund tė merren disa infeksione te lekures kryesisht ato mukotike qe i marrim nė rėrė apo nė ambiente tė tjera tė plazhit,qofshin ato sportive apo gjetiu ku persona te semure me epidermofite te kembeve kane leshuar mucetat.

Si infeksion me te rendesishem mykotik mund te permendim epidermofitin e kembeve,infeksion ky qe merret edhe nga veshka e shapkave te plazhit te personave te tjere qe kane kete patologji.Semundja shkaktohet nga agjente infeksioz mykotik te quajtur epidermofitone qe jane te llojeve te ndryshem dhe ndodhen ne lekuren e ketyre personave.

Epidermofitia e kembeve paraqitet me skuqje ne mes te gishterinjve ,rrjepjen dhe kruarje te tyre.Ne rastet kur semundja avancon mund te infektohet e gjithe shputa dhe anash kembes.Keta te semure leshojne bashke me peteza te holla te vogla te lekures se kembeve te semura dhe micele epidermafitonesh ne toke,shapka,shezlonge etj.

Pityriasis versicolor eshte nje tjeter infeksion mykotik siperfaqesor qe mendohet se mund te merret edhe ne plazh dhe shkaktohet nga nje agjent mykotik i quajtur malassezia furfur.Kjo semundje e lekures paraqitet me njolla te zbardhura mbi lekuren e shpatullave, gjoksit, kraheve dhe qafes.Mund te gjendet ne vatra te vogla te veēuara apo dhe te bashkuara qe marrin formen e hartes.Nganjehere keto vatra jane me te pigmentuara se lekura e shendoshe.Disa njerez keto njolla ose vatra i quajne gabimisht si mungese vitaminash duke e konfonduar si vitiligon.Edhe pse studimet mbi kete dermatoze mykotike nuk kane formuar akoma karakterin kontagjoz (infektiv),perseri mendohet se kete infeksion mund ta marresh ne plazh gjate fshirjes se trupit me peshqir "kolektiv" apo shezlonge.Gjithashtu nje mundesi tjeter jane dhe dyshet e shpeshta tek persona seborroike,duke e bere keshtu lekuren te pershtatshme per te marre pitirosporonet.

Si perfundim vlen te permend dhe nje infeksion tjeter qe mund te merret ne plazh.Eshte fjala per scabies e shkaktuar nga sarcoptes (acarues),scabie eshte nje parazit mjaft i vogel qe nuk shihet me sy.Infektimi behet nga fjetja ne jasteket (ndoshta dhe te pastra) por qe kane fjatur nje ore ose nje nate me pare persona te infektuar me kete parazit,duke i leshuar keto te fundit ne ēarēafe.Personi "viktime" mund te infektohet menjehere sapo shtrihet per te fjetur ne keto jastek.

Semundja manifestohet me te kruara te shumta te trupit kryesisht bark,krahe,siperfaqe ku lekura eshte me e holle.Ne keto zona dalin puērra te vogla te kuqe sa koka e gjilperes ēifte-ēifte. Kruarja dhe shqetesimi prej tyre ndodh kryesisht naten. Te gjitha keto patologji te lekures qe permenda me siper duhen pasur parasysh nga ēdo person qe shkon per pushime ne plazh,ne menyre qe ne nje fare mase ti shmanget ketyre infeksioneve apo afeksioneve .