PDA

View Full Version : MIkja ime........


emine
04-07-08, 08:06
Ishte nje darke e shkelqyer ,tani femijet kishin shkuare te flenin,mikja ime mu afrua afer dhe me perqafoi,me shtrengoi sikure donte te me Thente te gjithe eshtrat!?
E dija qe ishte permallu per mua,kishte kalu kohe pa u pare,por e ndjeja qe diqka sishte si me pare,,,,,
Filluam te kujtonim femirine tone ,kohen qe kemi qen ne shkolle,kohen kure te gjithe djemte vraponin mbase saje,kohen kure ndihesh shume e vogel afer saje,po u krenoja me te me nje shoqe kaq te Zojen me nje mike qe gjithmone gjente fjale te me ngushllonte,gjente kohen dhe momentin te ndihesha jo e vetme ne ket bote.Ishte ajo qe e cmoja dhe adhuroja per s'gjuarsin dhe gjithqka te sajen (ishte e shkeqlqyer)Keshtu shfletonim te kaluaren tone,ditet me te bukura ....
Ishte ajo sote e martuare , kishte dy femije te mrekullushem,dhe nje jete te shkelqyer(kshtu mednoja une)........
Isha teper e bindune deri ne ate minute qe gjithqka ishte e persosun tek ajo?!Po ja filloi te me tregonte se jeta e saje eshte vetem siperfaqsore ,qe bashkshorti saje e tradhtonte,,,,,,,,,kishte nje bashkshorte te semure nga Xhelozija .... dhe ndihej kaqe e palumtune kaq e vetme,problemet dhe dhembja e saje nuke kishte fund,,,Ika te flija, po ter naten nuke bera gjume,me mundonin fjalet e saj me trishtonet ndjenja se mikja ime ishte aq e palumtune,,,,e ter nata me kaloi duke mendu ,si ka mundsi nje femer aq e sukseshme inteligjente qe asgje si mungonte te tradhtohej,e poshterohet ne ate menyre?Mikja ime sishte me ajo qe dikure e njohja ,e forte ,dhe e lumtur....
Te nesermen u sgjova ,dhe fillova te pergaditesha per rrugen,Mikja ime kishe shtruare tryezen ishte veshur bukure ishte rregulluare dhe priste femijte e saje me buzeqeshje*Mirmengjesi engjujte e mije*,pastai me pa mua dhe me perqafoi duke me uru *mirmengjesi zemra ime*,,,,,,pas ca minutash erdh dhe bashkshorti saje po ashtu dhe atij *Mirmengjeis i Dashur*,,,Sikure ato qka mbrem me tha mos te kishte folure asnjeher,sikure jeta e saje ishte e persosune,sikure nata e mbremshme mos te kishe qen kurre,sikure te kisha pa nje enderr te keqe,,,,


Sa njerz aktrojne nje jete te ter,sa femra sakrifikohen per familje,sa e sa ka ngjarje te ngjajshme ???Dhe sa here ti si Grua ke aktru ne ket menyre,dhe bota ka besu dhe mendu qe je njeri teper i lumtun ,,,,po ne mbrendsi ke mbajte peshen e dhembjes pa i folur dhe pa ndryshu kurrnjeher asgje,,,

nait
04-07-08, 14:22
Tregim mjaft interesante por uroj qe mikja te ket nje jet te lumtur

Skyfter
23-07-08, 15:10
Teme interesante e nderuara Emine!

Per fat te keq meshkujt Shqiptar me shumice kan karakter dhe moral te dobet. Po flas nga pervoja qe kam prej gyrbetit e pak a shum edhe nga Kosova! Eshte per te vjellur kur disa tipa mbyllin bashkeshortet e veta ne shtepi e vet dalin neper kafiteria apo ku ta di un me cfardo femre tjeter. Ketu ku un jetoj lavdi me i madh i Shqiptarve eshte: e nxuna at Polaken apo at Rusen apo at ......, qe po ti krahasoish me bashkeshortet qe kan, eshte nenqmin eshte bhh... spo kam fjal si ta pershkruaj. Edhe ata qe jetojn ne Kosov nuk jan me te mir. Pasha zoten duhet me ndryshu se keq valla ...

lovely
24-07-08, 12:10
Mikja ime

ne mengjes e buzeqeshur
ne mbremje e perlotur
ne nderkohe e thyer ne shpirte..

Paramendo, te marton nana e baba, ose martohesh edhe vet, edhe ai tipi menon qe ka t drejte me bo me ty qka t ia ban ftyra (gjithqka) , SE ti nuk ki ku me shku mo. Me u nda s guxon se t del faqja e zeze, ose nuk ke te ardhura e familja nuk mundet me t ndihmu, ose t i merr fmine e nuk i sheh mo perjete, ose e ke edhe familjen pak me tradita t mocme e nuk mujn me kuptu pse bija e tyne mos me duru se "ai eshte burre".... NCNCNCNCNCNCNCNCNCNC

Kush po ia jep te drejten atij beteri me e shkatrru nje jete te tere??????????????

heeey, tu u munu ton jeten, per ni njeri qe nuk ia vlen, qe nuk ta din kurr rendesine e asaj qe je edhe asaj qe ti bon per to!!!!!!!!!!

Situate e shtire veq ishalla Zoti i ndihmon Mikes e shume Mikeve tjera! :frown:


Lovely
PS. Emine, zemra m dhimti.....:frown:

t qafi me shpirte

Arkza
24-07-08, 12:22
Mikja ime

ne mengjes e buzeqeshur
ne mbremje e perlotur
ne nderkohe e thyer ne shpirte..

Paramendo, te marton nana e baba, ose martohesh edhe vet, edhe ai tipi menon qe ka t drejte me bo me ty qka t ia ban ftyra (gjithqka) , SE ti nuk ki ku me shku mo. Me u nda s guxon se t del faqja e zeze, ose nuk ke te ardhura e familja nuk mundet me t ndihmu, ose t i merr fmine e nuk i sheh mo perjete, ose e ke edhe familjen pak me tradita t mocme e nuk mujn me kuptu pse bija e tyne mos me duru se "ai eshte burre".... NCNCNCNCNCNCNCNCNCNC

Kush po ia jep te drejten atij beteri me e shkatrru nje jete te tere??????????????

heeey, tu u munu ton jeten, per ni njeri qe nuk ia vlen, qe nuk ta din kurr rendesine e asaj qe je edhe asaj qe ti bon per to!!!!!!!!!!

Situate e shtire veq ishalla Zoti i ndihmon Mikes e shume Mikeve tjera! :frown:


Lovely
PS. Emine, zemra m dhimti.....:frown:

t qafi me shpirteEhhh de kush dee !
Ju qe Jeni te Martuara e dini se kush !!!
I kam degjuar shume Nenat duke than po u deshka mu bo Kurban i Femijve te mij !!! :mad:

vjeshta
24-07-08, 15:10
Kto gjera ndodhin ne nje qift nga ana e pales inferiore ,apo qe ndjehet i/e till .

jadore
24-07-08, 16:20
aaaaaaaaa
ngjarja duket e sajuar dhe pse ne realitet egziston ne shumicen e familjeve te krijuara tek Ne,
pergjigjen e kesaj me duhet ta them te huazuar nga nje mik qe e degjova perpara disa kohe dhe qelsi i pergjigjes duhet te jete..
tek ne dominon spontaniteti, martohemi spontan , krijojme familje spntanishte , lindim spontanishte , jetojme spontanishte ...asgje nuk eshte e planifikuar ..

emine
06-09-08, 19:20
aaaaaaaaa
ngjarja duket e sajuar dhe pse ne realitet egziston ne shumicen e familjeve te krijuara tek Ne,
pergjigjen e kesaj me duhet ta them te huazuar nga nje mik qe e degjova perpara disa kohe dhe qelsi i pergjigjes duhet te jete..
tek ne dominon spontaniteti, martohemi spontan , krijojme familje spntanishte , lindim spontanishte , jetojme spontanishte ...asgje nuk eshte e planifikuar ..


kjo nuke ka ndodhe tek ne e nderuera Jadore,po shum afer na afrohet kjo ngjarje,ket e kam marr prej nje Rromani gjerman!

OgNaT
09-01-09, 21:15
I kam degjuar shume Nenat duke than po u deshka mu bo Kurban i Femijve te mij !!! :mad:

Jack pot.. e tha taman me vend

emine
09-01-09, 21:23
Teme interesante e nderuara Emine!

Per fat te keq meshkujt Shqiptar me shumice kan karakter dhe moral te dobet. Po flas nga pervoja qe kam prej gyrbetit e pak a shum edhe nga Kosova! Eshte per te vjellur kur disa tipa mbyllin bashkeshortet e veta ne shtepi e vet dalin neper kafiteria apo ku ta di un me cfardo femre tjeter. Ketu ku un jetoj lavdi me i madh i Shqiptarve eshte: e nxuna at Polaken apo at Rusen apo at ......, qe po ti krahasoish me bashkeshortet qe kan, eshte nenqmin eshte bhh... spo kam fjal si ta pershkruaj. Edhe ata qe jetojn ne Kosov nuk jan me te mir. Pasha zoten duhet me ndryshu se keq valla ...


une them,se femra ka fajin kryesore s elejone te nevlersohet,ktyne gjanav duhet mi jape fund me kohe,,,,e mos te fajsohen femijte qe i lan bashk,,,shumicen i lajn gjanat matrejale,rahatlleku,etj etj,,,,

,,,,uroi qe tia dini vleften asaj cafre keni afer,se sa qasti zhduket burreria,e krenarija,sote kan ndryshu gjanat(per fate te mir)