PDA

View Full Version : Amerika ka ndarė 400 milionė dollarė pėr Kosovėn


Bjeshka1
04-07-08, 19:50
Amerika ka ndarė 400 milionė dollarė pėr Kosovėn. Kėto para do tė pėrdoren pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm gjatė katėr vjetėve tė ardhshme.

Prishtinė, 3 korrik,—
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė ndajnė njė ndihmė prej 400 milionė dollarėsh pėr Kosovėn gjatė javės sė ardhshme nė konferencėn e donatorėve, qė do tė mbahet mė 11 korrik nė Bruksel. SHBA-tė presin qė Kosova tė pėrfitojė mė tepėr se 1 miliard dollarė nga kjo konferencė. “Shtetet e Bashkuara do tė ndajnė 400 milionė euro gjatė katėr vjetėve tė ardhshme. Presim qė nga konferenca e donatorėve tė zotohen mė tepėr se 1 miliard dollarė. Kėto do ta ndihmonin qeverinė kosovare qė tė ketė njė fillim tė mirė”, tha Daniel Fried, ndihmės- sekretar amerikan i shtetit. Njė zyrtar amerikan i ka thėnė agjencisė Reuters nė kushte anonimiteti, se nga shuma prej 400 milionė dollarėve, Kongresi tashmė i ka aprovuar 291 milionė dollarė. Sipas tij, kėto para do tė pėrdoren pėr tė shlyer borxhin e jashtėm, tė cilin Kosova e ka marrė pėrsipėr pas shpalljes sė pavarėsisė. Qeveria e Kosovės mendon qė tė pėrfitojė 1.4 miliardė euro nga konferenca e donatorėve, vetėm si mbėshtetje ndaj buxhetit. Aq ėshtė paraparė edhe deficiti nė kornizėn afatmesme tė shpenzimeve deri mė 2011, ky hyn edhe pagesa e borxhit tė jashtėm.

Ndryshe, nga kjo konferencė, qeveria do tė kėrkojė pėrkrahje pėr qindra projekte, kryesisht komunale, vlera e financimit tė tė cilave i kalon 3 miliardė euro. Deri tash janė tė siguruara 400 milionė dollarė nga SHBA-tė dhe sė paku 50 milionė euro nga Komisioni Evropian. Ministri i Ekonomisė dhe Financave ėshtė shprehur i bindur se do tė pėrfitohen sė paku 1.4 miliardė euro si mbėshtetje ndaj buxhetit dhe do tė pėrkrahen edhe njė varg projektesh, mė 11 korrik. Ministri Shala e ka pranuar se disa nga projektet nuk janė aq reale. Por, nga Komisioni Evropian nuk janė nė gjendje tė japin shifra. KE qė ėshtė edhe mikpritėsi i kėsaj konference, ka ftuar qė tė marrin pjesė pėr tė dhėnė donacione tė gjitha vendet e Bashkimit Evropian, SHBAte e shumė shtete tjera tė zhvilluara, si dhe organizatat financiare ndėrkombėtare, nė mesin e tė cilave edhe bankat mė tė mėdha qė pėrkrahin zhvillimin.

Xhino
13-07-08, 19:06
u knaqen politikant e kosoves.

panta_rhei
13-07-08, 19:27
u knaqen politikant e kosoves.

qe de... se me i nda ato 400 miljon qysh duhet, na kishin ra ka 20 dollar per shoq... ishim knaq a... jo me mujt qeshtu me na ndihmu bota me kaq shume pare, na kemi me i mshel edhe qato pak fabrika e biznese qe i kemi... pse more me u qu heret e me punu kur po na vijn paret prej t'tana anve

Breshka
13-07-08, 21:03
po bjen shi n'kollomoq http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Skyfter
13-07-08, 22:41
Gjermanet dhan 200milion euro.

uliksi31
14-07-08, 02:01
Ka pas thon Sheremeti ktyneher; a ti shpallim lufte Amerikes, se ndryshe spo na merr. Kta tash po bojn gara kush po na jep ma shume. Kjo eshte ajo qe thojshin plakat: "i keq lindsh, por me nafak.":biggrin: