PDA

View Full Version : Turqia i shpėton grusht-shtetit


hasanmehmeti
06-07-08, 10:02
Turqia i shpėton grusht-shtetit
http://gazetastart.com/?faqe= shfaqforum&LajmID=23903 (http://gazetastart.com/?faqe= shfaqforum&LajmID=23903)

Speciale


Turqia i ka shpėtuar njė grusht-shteti tė rrezikshėm qė synonte rrėzimin e qeverisė dhe thellimin e kaosit nė vend. Arrestimet e para dy ditėve i kanė dhėnė fund planit tė anėtarėve tė Organizatės Terroriste, Ergenokon, e cila pėrgatitej qė ditėn e hėnė me datė 7 korrik tė niste protesta masive pa leje nė 40 qytete tė ndryshme tė Turqisė duke nxitur kėshtu pakėnaqėsitė e popullit ndaj qeverisė sė AKP-sė. Plani i pėrgatitur pėr zbatim nė katėr faza tė ndryshme, ėshtė gjetur nė shtėpinė e njė ish gjenerali tė ushtrisė turke, aktualisht nė pension i cili u arrestua dy ditė mė parė. Sipas planit nė fjalė, organizata terroriste, me datė 7 qershor kishte siguruar mėse 30 snajpera tė cilėt do tė qėllonin mbi persona tė paracaktuar dhe tė njohur nga publiku duke nxitur kėshtu kaosin dhe duke dhėnė mesazhin se "Ekonomia po fundoset". Nė kėtė mėnyrė, nė njė kohė shumė tė shkurtėr do tė kėrkohej rrėzimi i qeverisė sė Erdoganit.


HAP PAS HAPI PLANI SEKRET I ERGENEKON

1. Protesat masive pa leje nė 40 qytete tė ndryshme

Sipas dokumentacionit tė mbledhur nga vendbanimet dhe zyrat e tė arrestuarve, mėsohet se Ergenekon gjatė muajve tė verės synonte nxitjen e protestave masive pa lejen e autoriteteve vendore, gjė kjo qė do tė konfliktonte protestuesit me policinė. Sipas planit nė fjalė, gjithēka do tė niste me datė 7 korrik pas protestave pa leje, do t'i hapej rrugė pėrleshjeve popull-polici. Ndėrkohė, drejtuesit e mediave, aktualisht tė ndaluar nga policia, do tė nxisnin konfliktet nė fjalė duke transmetuar atmosferė kaosi nė popull. 30 snajperat e pėrzgjedhur me shumė kujdes, do tė qėllonin duke shkaktuar kėshtu edhe viktima e pėrgjakje tė situatės.

Nga ana tjetėr, Kryetari i Dhomės sė Tregėtisė sė Ankarasė, Sinan Aygun, aktualisht nė prangat e policisė, do tė dilte para mediave duke dhėnė sinjalin e shkatėrrimit tė ekonomisė kombėtare, gjė kjo qė do tė mbėshteste planin e organiztaės terroriste. Sipas planit, Sinan Aygun do tė hidhte edhe idenė e themelimit tė njė partie tė re, alternativė kjo ndaj AKP-sė sė Erdogan.


7 KORRIK, 'START' I PLANIT

Pas krijimit tė njė mjedisi kaotik, do shtypej edhe butoni i rradhės. Protestat nė 40 qytete tė ndryshme, do tė organizoheshin nga Shoqata e Mendimeve tė Ataturkut. Sllogani i menduar pėr nė tė gjitha protestat do tė ishte "Tė mbrojmė organin e akuzės". Kėshtu, duke nxitur pėrleshjet midis uniformave blu dhe protestuesve, protestat do tė ktheheshin nė mbarė popullore.


2. 30 SNAJPER PER TE PROVOKUAR

Pas arrestimit tė njė ish gjenerali qė drejtonte operacionin e fshehtė tė Ergenekon, nė drejtim tė tij kaloi njė tjetėr gjeneral i ushtrisė turke, Shener Erujgur, i cili u ndalua gjithashtu dy ditė mė parė nga policia. Nė dokumenta, janė zbuluar edhe rregjistrime qė Erujgur i ka thėnė njė tjetėr komandanti se plani duhet tė zbatohet me pikė e presje dhe se nė asnjė mėnyrė nuk duhet tė pranohet dėshtimi. Pėr zbatimin e planit, nėn drejtimin e Osman Gurbuz, do tė krijohej njė grup i pėrbėrė prej 30 personash snajper dhe mashtruesish qė do tė nxisnin thashetheme nė popull, tė mbėshtetur kėta edhe nga mediat pranė organizatės. Ky ekip do tė ekzekutonte gjithashtu edhe shumė emra tė njohur.


3. ANKETAT: "EKONOMIA PO FALIMENTON"

Sipas planit tė zbuluar nė shtėpinė e ushtrisė, Drejtori i Pėrgjithshėm i gazetės TERCÜMAN, nė bashkėpunim me Drejtorin e Pėrgjithshėm tė gazetės REPUBLIKA (Cumhuriyet) , Mustafa Balbay, do tė nxisnin nė popull njė atmosferė tė frikshme dhe kaotike. Ndėrsa njė tjetėr rregjizor i njohur, Yavuz Isiklar, qė aktualisht po kėrkohet nga policia, do tė xhironte seriale televizive me skenare qė i pėrshtateshin planit tė organizatės terroriste.

Njė tjetėr dimension i planit tė Ergenekon, ishte edhe kriza ekonomike e vendit. Pėr kėtė, Kryetari i Dhomės sė Tregėtisė sė Ankarasė, Sinan Aygun, do tė luante njė rol tė rėndėsishėm nė zbatimin e planit. Ai do tė organizonte anketa tė ndryshme me persona rreth vetes sė tij, duke deklaruar kėshtu rėnien e ekonomisė turke.


4. PLANI PĖR TĖ SHTYRĖ MBLEDHJEN E SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ FORCAVE TĖ ARMATOSURA

Njė tjetėr dimension i planit tė gjakshėm tė Ergenekon, ėshtė edhe ndėrhyrja qė do tė bėhej nė organizmin e vetė ushtrisė dhe forcave tė armatosura. Kėshtu, synohej qė nėpėrmjet tė afėrmve tė tyre, tė bėhej e mundur shtyrja e takimit tė rradhės sė shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, mbledhja e tė cilit datonte tė ishte nė muajin Gusht. Sipas planit nė fjalė, synohej ndalimi i marrjes se gradave tė ushtarakėve qė ishin kundėr planit tė tyre e qė mund ta pengonin.

HAPI I FUNDIT
Hapi i fundit sipas planit tė organiztaės terroriste Ergenekon, ishte shtypja e 'butonit' tė kaosit me datė 7 korrik. Pakėnaqėsitė dhe revoltat popullore, do tė rrėzonin qeverinė e Erdogan.

panta_rhei
13-07-08, 19:19
Vetem me kesilloje te propagandave te pisavta, demek na i kemi punet shume mire, edhe na jemi qeveri shume e mire, prandaj armiqt po organizojne grushte shteti per me na e prishe terezine, mundet me mbijetu qeveria me e krimbur dhe me e deshtuar qe e ka pase ndonjehere Turqia.
Konspiracion qeveritar.
Ju popull, po e shihni edhe vet cka ka pase me na gjete me bo me u pas realizu ky grusht shteti... prandaj tash trusni b.then edhe mos boni za, se ne ju shpetuam juve edhe Turqine tone... duhet me na falenderu shum a! Turp osht per juve, edhe tregoheni shume te poshter me fole tash kunder qeverise qe ju shpetoi! :D

Veq kqyr tash izolojeni sa me shume Turqine me extremizma ala-Gyl-akp, se ekonomia jo qe nuk ka me falimentu, po ka me u bo ma e forte se e Afganistanit e e Sudanit.

BE LK
14-07-08, 08:49
Vetem me kesilloje te propagandave te pisavta, demek na i kemi punet shume mire, edhe na jemi qeveri shume e mire, prandaj armiqt po organizojne grushte shteti per me na e prishe terezine, mundet me mbijetu qeveria me e krimbur dhe me e deshtuar qe e ka pase ndonjehere Turqia.
Konspiracion qeveritar.
Ju popull, po e shihni edhe vet cka ka pase me na gjete me bo me u pas realizu ky grusht shteti... prandaj tash trusni b.then edhe mos boni za, se ne ju shpetuam juve edhe Turqine tone... duhet me na falenderu shum a! Turp osht per juve, edhe tregoheni shume te poshter me fole tash kunder qeverise qe ju shpetoi! :D

Veq kqyr tash izolojeni sa me shume Turqine me extremizma ala-Gyl-akp, se ekonomia jo qe nuk ka me falimentu, po ka me u bo ma e forte se e Afganistanit e e Sudanit.

Dikur thoshin: kane me u ngrit gropat (e haleve), e kane me ra kodrat (malet) !

Ky shkrimi yt panta kete me kujton !

Turqit kane problemet e veta politike, e kush nuk po ta var as ty as mua, as spo te pjerdhin hiq thone qunat e tirones !

Keshtu qe meru me noj pune tjeter se te bie me mire. A mos do shkosh ti ta rregullosh punen ne Turqi ?!

Ajnshtajni thoshte: dy gjera skane fund, injoranca dhe universi, por per kete te dyten kam akoma dyshimet e mija !!!

C'do t'mpire !

tung !

panta_rhei
14-07-08, 20:53
Dikur thoshin: kane me u ngrit gropat (e haleve), e kane me ra kodrat (malet) !

Ky shkrimi yt panta kete me kujton !

Turqit kane problemet e veta politike, e kush nuk po ta var as ty as mua, as spo te pjerdhin hiq thone qunat e tirones !

Keshtu qe meru me noj pune tjeter se te bie me mire. A mos do shkosh ti ta rregullosh punen ne Turqi ?!

Ajnshtajni thoshte: dy gjera skane fund, injoranca dhe universi, por per kete te dyten kam akoma dyshimet e mija !!!

C'do t'mpire !

tung !

:biggrin:
a i ke thone hasanmehmetit, a mua!???

BE LK
15-07-08, 08:10
:biggrin:
a i ke thone hasanmehmetit, a mua!???


Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BE LK
Dikur thoshin: kane me u ngrit gropat (e haleve), e kane me ra kodrat (malet) !

Ky shkrimi yt panta kete me kujton !

Turqit kane problemet e veta politike, e kush nuk po ta var as ty as mua, as spo te pjerdhin hiq thone qunat e tirones !

Keshtu qe meru me noj pune tjeter se te bie me mire. A mos do shkosh ti ta rregullosh punen ne Turqi ?!

Ajnshtajni thoshte: dy gjera skane fund, injoranca dhe universi, por per kete te dyten kam akoma dyshimet e mija !!!

C'do t'mpire !

tung !


,,,,,,,,,,,:biggrin: