PDA

View Full Version : Sexi dhe shėndeti


Zero Cool
11-07-08, 10:29
Qe eshte sexi i rregullt pjese e shendetit, e dijne te gjithe, ja 10 shembuj qe i gjeta ne net lidhje me kete.

PS: Me falni qe sdo ta perkthej (jam ne pune e skam kohe).

Pra bani sex te rregullt nese doni shendet te mire !
Exercise. "Sexual activity is a form of physical exercise," according to Dr. Michael Cirigliano of the University of Pennsylvania School of Medicine. Making love three times a week burns around 7,500 calories in a year -- the equivalent of jogging 75 miles.
Heavy Breathing. A night of love can raise the amount of oxygen in cells, helping to keep organs and tissues functioning at their peak.
Strong Bones and Muscles. "Any kind of physical exercise is going to increase testosterone," states Dr. Karen Donahey, director of the Sex and Marital Therapy Program at Chicago's Northwestern University Medical Center. Testosterone is believed to help keep men's bones and muscles strong.
Lowered Cholesterol. Making love regularly can lower levels of the body's total cholesterol slightly, while positively changing the ratio of good-to-bad cholesterol.
Pain Relief. Sex can lower levels of "arthritic pain, whiplash pain and headache pain," according to Dr. Beverly Whipple, president-elect of the American Association of Sex Educators, Counselors and Therapists. Hormones that are released during sexual excitement and orgasm can elevate pain thresholds.
DHEA -- Without Supplements. DHEA (dehydroepiandrosterone), a popular supplemental hormone, is released naturally during lovemaking. "Just before orgasm and ejaculation," Crenshaw says, "DHEA spikes to levels three to five times higher than usual."
Prostate Protection. Researchers say prostate trouble may arise or be worsened by fluid buildup within the gland. Regular ejaculation will help wash out those fluids. Be cautious when suddenly changing frequency -- sudden changes may also trigger prostate problems.
Stress Relief. "Sex can be a very effective way of reducing stress levels," Donahey told Men's Health.
Love Will Keep Us Together. Crenshaw says affectionate touch will increase levels of oxytocin -- the "bonding hormone." Oxytocin is a desire-enhancing chemical secreted by the pituitary. Regular oxytocin release may help encourage frequent lovemaking.
Hormones -- Naturally. "Regular lovemaking can increase a woman's estrogen level, protect her heart and keep her vaginal tissues more supple," states Donahey. SOURCE: Men's Health (November 1997, p. 104-108)

Naki
11-07-08, 15:12
Shėndeti dhe seksi


Ekzistojnė njėzet (20) arsye qė seksi dhe dashuria ndikojnė nė bukurinė dhe nė shėndetin e femrave dhe tė meshkujve.


1- Dashuria e mjaftueshme do tė bėjė qė femrat tė duken nė formė tė mirė dhe me pamje tė shkėlqyeshme. Shkaku kryesor, i cili ndikon pėr kėnaqėsi nė dashuri dhe nė seks ėshtė tė tajiturit e sasisė sė dyfisht tė hormoneve tė ostrogenit.


2- Seksi ėshtė mė i bukur sesa kremet e shtrenjta kundėr rrudhave. Ai e nxit apo e shpejton qarkullimin e gjakut dhe lėkura bėhet mė e lėmueshme dhe mė e shtrėnguar, mė saktė mė e nderė (mė e shtrirė). Papastėrtia dhe puērrat zhduken.


3- Seksi ndikon edhe nė mbajtjen e vijės sė trupit bilonjė, d.m.th tė trupit tė bukur, shtathedhur. Gjatė seksit tė nxehtė dhe me plot pasion ėshtė konstatuar se shpenzohen 560 kalori tė tėra, po aq kalori sa shpenzohen pėr njė orė e gjysmė tė stėrvitjes me biēikletė dhomė. E me kėtė kjo paraqet edhe njėfarė kėnaqėsie.


4- Nė shtrat mund ta zvogėloni rrezikun nga ngushtimi i enėve tė gjakut. Gjatė kohės sa keni marrėdhėnie seksuale tajohet (formohet) hormoni qė e zvogėlon tensionin e gjakut.


5- Edhe disponimi pėrmirėsohet pas seksit, bile zhduket edhe depresioni dhe shfaqet ndjenja e lumturisė dhe e kėnaqėsisė.


6- Nėse juve ju mundon pagjumėsia, seksi para gjumit do t’ju bėjė ēudira. Ėshtė konstatuar se seksi ėshtė dhjetė herė mė i mirė se sa hapat pėr gjumė ose pėr qetėsim. Do tė ēliroheni tėrėsisht nga brengat dhe do tė flini tė qetė, sigurisht nja 25% mė mirė e mė gjatė.


7- Seksi ėshtė terapia mė e mirė dhe mė e fortė kundėr flamės dhe kundėr gripit. Netėt e nxehta tė seksit dhe tė dashurisė ndihmojnė edhe nė shėrimin e astmės dhe tė alergjisė.


8- Tashmė ėshtė konstatuar se edhe paraloja e zjarrtė gjatė seksit dhe dashurisė e shėron dhembjen e kokės. Enėt e gjakut nė tru, tė cilat kanė ngėrē, gjithashtu mund tė ēlirohen.


9- Loja me buzė dhe me gjuhė ndikon gjithsesi nė tajitjen e pėshtymės, e cila i mbron dhėmbėt nga kariesi dhe bigorri (guralecėt) e dhėmbėve. Pėrveē kėsaj, edhe puthjet e buta dhe tė ndjeshme ndikojnė pėr tė mirė nė seks, d.m.th. e stimulojnė atė.


10- Seksi i pakėson fatkeqėsitė nė rrugė dhe nė punė. Pas natės sė mrekullueshme tė seksit dhe tė dashurisė sė kaluar, njerėzit janė psikikisht mė stabilė dhe mė tė kujdesshėm.


11- Nė seks mė sė miri stėrviten muskujt e barkut dhe tė prapanicės. Pėr kėtė arsye zhduket stomaku, kurse prapanica bėhet edhe mė e fortė dhe e ngrejtur, mė saktė mė e ndėrtuar dhe ka njė pamje tė mrekullueshme, tė cilėn e merr pas seksit intensiv. Bile, seksi mundėson edhe qė tė dobėsohemi dhe nuk ka dietė mė tė mirė se seksi pėr t’i hequr kilogramėt e tepėrt dhe tė padėshiruar.


12- A bėheni tė harrueshėm dhe a plakeni?
Seksologėt kanė konstatuar se seksi dhe dashuria e ngadalėsojnė procesin e mplakjes (tė moshuarit) dhe e kthjellojnė mendjen, d.m.th. nuk bėheni tė harrueshėm dhe e ndalon mplakjen e parakohshme.


13- Nėse ju tėrheqin dashuria dhe seksi, nuk do t’ju dhembė lukthi fare, bile as rraskapitjet nuk do t’i njihni (pėrjetoni).


14- Po ta fitoni vetėbesimin nė shtrat, edhe partneri juaj do t’jua pranojė kėtė dhe nė jetė nuk do tė jeni tė komplikuar, pra, do tė ēliroheni nga tė gjitha komplekset e mundshme.


15- Seksi u jep njė pamje tė bukur kofshėve dhe kėmbėve. Nga celuliti nuk do tė mbetet asnjė gjurmė, sepse sistemi limfatik ėshtė mjaft aktiv, e posaēėrisht nė kėmbė.


16- Netėt e dashurisė i zgjidhin tė gjitha vėshtirėsitė dhe kėshillat nga institucionet pėr kėshillime martesore s’do t’ju nevojiten fare. Bisedoni nė shtrat me partnerin tuaj pėr gjithēka.


17- Sportistėt e dijnė tashmė edhe atė qė njė kohė tė gjatė se pas mesnatės sė suksesshme tė seksit dhe tė dashurisė reaksionet janė thjesht mė tė mira.


18- Seksi ėshtė me tė vėrtetė lloji mė i sigurt dhe mė i shpeshtė i sportit, i cili e vė nė lėvizje ēdo muskul tė trupit tė njeriut, e nė anėn tjetėr nė shtrat ka mė pak fatkeqėsi.


19- Seksi-terapia mė e fortė kundėr infarktit tė zemrės?!
Mjekėt kanė konstatuar se infarkti i zemrės i godet nė radhė tė parė njerėzit qė dashurohen shumė pak dhe qė jetėn seksuale e kanė shumė tė varfėr (pra ata qė merren mė pak me seks). Mirėpo, shumica e personave qė pėsojnė infarkt, pas kėtij infarkti e ndėrpresin jetėn seksuale tė rregulltė, nga frika mė tepėr. Por, sipas mjekėve, kjo ėshtė plotėsisht e gabuar dhe e dėmshme, sepse seksi i rregullt pas infarktit, ndikon dhe e stimulon stabilizimin e imunitetit. Nėse nuk e besoni kėtė, para se tė provoni, kėshillohuni me mjekun.


20- Seksi ju bėn shumė tėrheqės dhe joshės (ngashnjyes). Kur dashuron shumė, nėnkuptohet se bėn seks edhe mė shumė e mė shpesh, dhe me kėtė rast krijohen fenomene tė njė seksi parfumi tė butė, me aromė tė mirė dhe joshėse, por shumė tė rėndėsishme. Femrat i bėn tė dėshirueshme, kurse meshkujt mė tė furishėm (mė agresivė).


Marrė nga forumi Klosi

lovely
21-08-13, 23:58
A po nin Kalimere? :D

Kalimero
28-08-13, 21:37
A po nin Kalimere? :D

Sexi dhe shėndeti


o niva be niva si nupur to, po se mora vesh be a ke me konen i shnosh me bo qasishne, a me bo qasishne shnoshesh :biggrin::biggrin::biggrin:

hade karzaj kalimers dijuze:tongue:

lovely
28-08-13, 21:59
Sipas gjyses te gjasave, po u dashka me kon i shnosh per me i bo qito gjana


Hohohoooooooooooooooo

vjeshta
29-08-13, 10:20
Sexi dhe shėndeti


o niva be niva si nupur to, po se mora vesh be a ke me konen i shnosh me bo qasishne, a me bo qasishne shnoshesh :biggrin::biggrin::biggrin:

hade karzaj kalimers dijuze:tongue:E pse veq ty te tha "a po nin"?:biggrin:

Harisi
31-08-13, 19:36
Jo shendeti papa nese e teproim me aktivitete te lira, :biggrin: