PDA

View Full Version : Miss-et e Shqipėrisė: Cilat zgjodhėn spektaklin dhe cilat familjen ...


Jana
20-07-08, 08:31
Pėr njė vit kanė shijuar ndjesinė e tė qenit mė tė bukurat e Shqipėrisė, mė pas shumė prej tyre ditėn tė shfrytėzojnė kėtė mundėsi pėr tė qėndruar gjithmonė e mė tepėr nė botėn e spektaklit. Por pati dhe nga ato qė titulli Miss, i mbeti vetėm pėr njė natė... Shumė prej tyre mbahen mend prej shqiptarėve, sepse fytyra e tyre u bė imazhi i firmave shqiptare qė nuk hezituan tė bėjnė njė Miss dhe pėrfaqėsuesen e tyre, disa u angazhuan nė spektakle dhe nėpėr aktivitete tė ndryshme, disa zgjodhėn prezantimin ose kėngėn pėr tė qenė tė pranishme nė ekran, e disa tė tjera zgjodhėn familjen. Nė vitin 1998, Shqipėria, njė ndėr vendet e cila kishte njohur konkurset kombėtare tė bukurisė nė vitin 1991, do tė bėhej me dy evenimente tė tilla. Kėshtu, krahas “Miss Albania” me producente Vera Grabocka, do tė merrte jetė dhe “Miss Shqipėria”, me producent Petri Bozo. Po ku janė Miss-et e Shqipėrisė sot? Cilat nga ato vijojė nė rrugėn e suksesit dhe spektaklit dhe cilat zgjodhėn si mė tė shtrenjtė, familjen.

VALBONA SELIMLLARI

Do tė ishte e para Miss, e cila do tė dilte nga njė konkurs bukurie nė Shqipėri. Shumė prej nesh e kanė admiruar, pėrfolur dhe dashuruar Miss-in e pare, qė do tė kthehej nė njė ikonė pėr tė gjithė. Falė fitimit tė kurorės tė mė tė bukurės sė Shqipėrisė, asaj do t’i hapej rruga pėr tė ndjekur studimet e saj pėr regjisurė dhe shpejt e do tė ishte pikėrisht ajo qė do tė merrte rolin e asistentes nė spektaklet e radhės sė “Miss Albania”. Por Valbona do tė vazhdonte rrugėn e saj duke qėndruar gjithmonė pranė publikut shqiptar nė role tė ndryshme, si prezantuese nė spektakle tė ndryshme, kėngėtare nė emisionin “Ce la vie”
dhe imazhi zyrtar i firmės “Deka”. Dalja e saj e fundit para publikut ishte zgjedhja e saj si imazhi i sfilatės sė kėtij viti tė “Geraldina Sposa”.

SIDORELA KOLA

Vajza qė vazhdoi traditėn e nisur nga Selimllari, do tė ishte njė gjimnaziste bionde nga shkolla “Ismail Qemali”. Bukuroshja nė fillim do tė shfaqej nė disa programe televizive, si dhe do tė merrte pjesė nė filmin “Kolonel Bunker”. Njė gjyq i pėrfolur me njė revistė, pėr botimin e fotove tė saj intime gjatė realizimit tė kėtij filmi, dhe pastaj qetėsi. Miss-i i dytė i Shqipėrisė do tė preferonte tė zgjidhte njė rrugė tjetėr, larg ekranit dhe spektaklit. Do tė vazhdonte studimet dhe do tė diplomohej nė Fakultetin Juridik. Krahas karrierės sė saj si avokate, njė rėndėsi tė madhe tė jetėn e saj do tė merrte dhe familja, ku djali dhe bashkėshorti i saj, kanė pėr Sidorelėn vend kryesor.

MONIKA ZGURO

Pėr bukuroshen qė do tė mbante titullin e Miss Albania 1994, tė qenit mė e bukura e Shqipėrisė, do tė ishte njė trampolinė e suksesshme pėr tė arritur sa mė lart. Fillimisht ajo do tė angazhohet nėpėr spektakle, sfilata, por dhe spote publicitare, e mė pas do tė merrte njė drejtim tjetėr. Do tė bėhej punonjėse nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, e mė pas do tė kalonte nė diplomaci, saktėsisht nė Konsullatėn Shqiptare nė Greqi, pozicion ku ndodhet dhe sot.

VILMA PAPAJANI

Do tė spikaste si njė ndėr vajzat mė tė bukura nė vitin 1994, kur fituese do tė dilte ikesha e saj, Zguro. Por dhe pse Vilma nuk do tė arrite tė merrte kurorėn e Miss-it, ajo do tė ishte pėrfaqėsuese e Shqipėrisė nė kompeticione ndėrkombėtare, si “Miss Intercontinental” nė vitin 1996. Por rruga e Vilmės do tė ishte diplomimi i saj nė degėn Farmaci, si dhe familja e saj me dy fėmijėt qė i konsideron mė tė rėndėsishėm se ēdo gjė tjetėr.

HYGERTA SAKO

Durrsakja ēapkėne do tė ishte njė nga ato bukuroshe qė janė tė “prera pėr ekran”. Miss Albania 1996, do tė vazhdonte rrugėn e saj televizive, si prezantuese nė festivale dhe nė “Miss Shqipėria”, gjithashtu dhe nė “Netėt e Klipit”, por dhe nė shumė emisione tė ndryshme. Dhe pse nėnė dhe njė grua e suksesshme biznesi, duke qenė se ėshtė sipėrmarrėse e njė dyqani me fustane nusėrie, sot ajo ende nuk e ka braktisur ekranin, duke u shfaqur nė si prezantuese nė njė emision nė televizionin ‘Arbėria’.

ALDONA ELEZI

Bukuroshja nga Burreli do tė ishte e para Miss qė do tė niste rrugėn 10-vjeēare tė edicionit “Miss Shqipėria”. Vajza shtatlartė, pas disa daljeve televizive u zhduk nga ekranet dhe nga ambienti i spektaklit. Tashmė ajo ndodhet nė Itali, ku pasi provoi nė fushėn e modės si dhe nė njė film, tashmė ėshtė studente nė njė nga universitet italiane pėr Mjekėsi.

ZAJMINA VASTAJRI

Ndėr Miss-et mė tė suksesshme tė pas viteve 2000, e cilat nuk u mjaftua vetėm mė faktin e tė qenit mė e bukura e Shqipėrisė, por dhe performoi nė aspekte tė tjera tė jetės sė spektaklit, ėshtė dhe Zajmina Vastjari, “Miss Shqipėria 2002”. Ajo ėshtė ndėr ato Miss-e qė kanė qėndruar thuajse gjithė kohės nė ekran, fillimisht duke u zgjedhur si imazhi i vajit “Fiol”, mė pas nė spektakle tė shumta, por dhe si kėngėtare e skenės shqiptare.

ERIONA IBRO

Vajza me njė bukuri natyrale, e cila kishte mbaruar studimet e mesme nė kolegjin “Mehmet Akif”, nuk do tė zgjidhte tė vazhdonte nė fushėn e spektaklit dhe ekranit, pavarėsisht titullit tė “Miss Shqipėria 2003”, por do tė jetonte jetėn e saj larg nga kureshtja e njerėzve. Tashmė bukuroshja ėshtė e martuar dhe nė pritje tė ėmbėl tė njė bebushi.

ENKELEDA BARGJO

Pėr bukuroshen qė u shpall “Miss Shqipėria 2004”, fitimi i kurorės sė Miss-it do tė ishte diēka tė cilėn ajo vėrtet nuk e kishte menduar. Njė vajzė e cila dhe pse pėrparėsi kishte shkollėn, duke qenė se tani po kryen fakultetin e dytė, nuk do tė linte kurrė pas imazhin e saj, i cili do tė shfaqej shpesh nėpėr ekrane dhe revista.

Prishtinasja_
20-07-08, 10:14
HYGERTA SAKO

Durrsakja ēapkėne do tė ishte njė nga ato bukuroshe qė janė tė “prera pėr ekran”. Miss Albania 1996, do tė vazhdonte rrugėn e saj televizive, si prezantuese nė festivale dhe nė “Miss Shqipėria”, gjithashtu dhe nė “Netėt e Klipit”, por dhe nė shumė emisione tė ndryshme. Dhe pse nėnė dhe njė grua e suksesshme biznesi, duke qenė se ėshtė sipėrmarrėse e njė dyqani me fustane nusėrie, sot ajo ende nuk e ka braktisur ekranin, duke u shfaqur nė si prezantuese nė njė emision nė televizionin ‘Arbėria’.
Cfare do vendimi qe merr Hygerta Sako ...ajo gjithmone do te jete nje MISS ! :biggrin:

Me pelqen shumeeee ! :biggrin: