PDA

View Full Version : Fekondimi artificial


Rizuana
28-07-08, 12:44
Mė 25 korrik tė vitit 1978, nė periferinė e Manchester-it tė Anglisė, lindi Louise Brown, fėmija i parė i fekonduar jashtė trupit tė nėnės. Ajo lindi nė spitalin e Oldhamit, nė saje tė provave tė gjata nė kėtė fushė tė mjekėve tė njohur anglezė Patrick Steptoe dhe Robert Edwards, tė cilėt kishin marrė njė ovul tė nėnės sė saj Lesley pėr ta bėrė pjellore nė laboratorin e tyre. Pas tri ditėsh fekondimi nė laborator me spermėn e tė atit, embrioni u fut nė uterusin e nėnės qė donte tė lindte.
Kjo teknikė ishte shpikur nė fakt qė nė vitin 1959, por gjer nė lindjen e Louise Brown teknika ishte eksperimentuar me sukses tė plotė tek lepujt. Nė Francė, bebja e parė “epruvetė” lindi nė vitin 1982. Ajo u quajt Amandine dhe lindi nė saje tė pėrkujdesjes sė profesor René Frydman, nė spitalin “Antoine Beclere” tė Clamart. Sot janė rreth 1.500.000 bebe qė kanė lindur “in vitro” dhe nė Francė mbi 60 mijė.
(ps edhe ne Prishtine gjendet spitali turk, qe kryen fikondimin artificial).

_______________________________

Ceshtja e femijes nga epruveta eshte goxha aktuale sot.

Per mendimin tem fekondimi artificial eshte nje mundesi e mire per prinderit qe kane probleme me shterpesi, ama edhe eshte pak problematike sepse ndodh qe psh, spermen e burrit ta kombinojne me vezėn e ndonjė gruaje tjeter dhe ky nuk eshte gjenetikisht femije i gruas se tij, edhe nėse e mban, thjesht menoj qe munden me ndodh mashtrime te ndryshme qe dikush te lind femijen e dikujt tjeter.
Une kam degju edhe per raste (nuk di sa jane te verteta) qe psh sperma e burrit ska kry pune edhe Dr ka hudh spermen e vet per fekondim.

Cka mendoni ju per fekondimin artificial?

>>{SpOnGeBoB}<<
28-07-08, 14:20
..veshtire,por deshira per t'u bere prind i tejkalon edhe keto.

ah si t`jen meten mu ndreqen fmija me teglla te reqelit, isha shkue e kisha marr nji kace te madhe qe kur te ish dalen prej kace fill mi pasen 12 vjet as pa ble pampers e as tomel.

Arkza
28-07-08, 14:44
Epo kur s'ka kurrfare mundesie , kjo eshte shume nje merkullie emadhe !!!
Me mire keshtu te ket njerin Gjakun te Prindit sesa qe e marrin femijen ne Spital pa dite s e e kujt eshte , se kend e ka Baba ose Nene...

Si Sh/P Daja im nuk mundet as kete ta bojne se te dyt jan ne kete gjendje !!!! Tmerre valla sikur te kishte pas njeri prej tyre kete Mundesi per Nenen time dote ishte nje Merkulli e madhe Por !!!!

Rizuana
28-07-08, 17:14
Epo kur s'ka kurrfare mundesie , kjo eshte shume nje merkullie emadhe !!!
Me mire keshtu te ket njerin Gjakun te Prindit sesa qe e marrin femijen ne Spital pa dite s e e kujt eshte , se kend e ka Baba ose Nene...

Si Sh/P Daja im nuk mundet as kete ta bojne se te dyt jan ne kete gjendje !!!! Tmerre valla sikur te kishte pas njeri prej tyre kete Mundesi per Nenen time dote ishte nje Merkulli e madhe Por !!!!

Edhe une mendoj se kjo eshte me e mire se sa adoptimi.

LABI
28-07-08, 17:55
Shkenca ne pergjithesi eshte nje vlere e njeriut (njerezore) e cila i sherben vet njeriut dhe te mires (avancimit te mireqenies) se njerzimit ...

Ceshtja e fekondimit artificial , ingjinierise gjenetike .... mbi t'gjtha (duke i perjashtu polemikat dhe dilemat qe dalin nga diskurset e qarqeve te ndryshme , etike, morale, religjioze), ne esence i sherben JETES SE MIREQENE TE NJERIUT dhe NJERZIMIT !!

Adina-R.Ks
29-07-08, 17:49
Thuhet se femija eshte dhurata me e madhe qe i jepet njeriut ne jete, ateher pse te mos e kene te gjithe kete dhurate, pa marre parasysh ne cilen menyre, me rendesi eshte qe femijet te lindin te shendetshem.

Rizuana
15-09-08, 09:14
Fekondimi artificial pa duhan

Femrat tė cilat dėshirojnė tė mbesin shtatzėna nė mėnyrė artificiale, duhet ta ndėrpresin duhanin para se tė marrin kėtė hap.

Ky ėshtė kriteri mė i ri nė Britaninė e Madhe, nga njė numėr i madh kriteresh tė cilat duhet t’i plotėsojnė femrat nėse dėshirojnė tė kenė njė trajtim tė mirėfilltė.

Ekspertėt pohojnė se kjo ėshtė pėr shkak se “pse tė kalohet nėpėr trajtime tė shtrenjta dhe traumatike, nėse jeni duke bėrė diēka e cila e rrezikon gjithė procedurėn”.

Jana
16-09-08, 12:44
Kjo eshte dhurata me e mir nga Mjeksia...
Pse mos me perjetu ndjenjen e nenes qdo femer.....