PDA

View Full Version : Biologji


 1. TRURI & STRESI
 2. Shtatėzania-zhvillimi embrional deri nė lindje
 3. Ciklet Mujore
 4. Fekondimi artificial
 5. imuniteti
 6. Nje gjen qe bllokon HIV-in
 7. Nje menyre e re per te luftuar qelizat tumorale
 8. 10 mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin
 9. Qeliza
 10. ADN(Acidi DesoksiriboNukleik)
 11. Evolicioni
 12. Gjenet
 13. ARN (Acidi Ribonukleik)
 14. 150 vite nga teoria e Ēarls Darvin
 15. Nje "embion-klon" duke u nisur nga qelizat e lekures!
 16. Nje molekule e re qe bllokon shumimin e HIV-virus
 17. Si jan te ndertuara Bimet?
 18. Imuniteti aktiv dhe ai pasiv
 19. Hormonet-ndermjetesues te informacioneve ne trup!
 20. Sistemi skeletor
 21. Bakteriologjia
 22. Neuroni dhe Sinapsi
 23. Femrat e bukura kanė prirje pėr tradhti ....
 24. Sekreti i jetegjatesise!
 25. Do mund te arrihet nje dite te ndalohet mplakja e trurit ?
 26. Uji ndihmon lirimin e testosteronit
 27. Vitamina D
 28. Protozoa dhe Flagjelat
 29. Zhvillimi i embrionit dhe Kur'ani!
 30. Teoria e DRAVINIT ne aksion!
 31. TitanoBoa, gjarpri me i madh i gjitha koherave!
 32. Kodi gjenetik i viruseve tė gripit
 33. Uji me squfur
 34. Transformohen per here te pare Qelizat e Lekures ne Qeliza Staminale!
 35. Zbulohet gjeni pėrgjegjės pėr sulmet nė zemėr ...
 36. Hormoni i stresit rrit depresionin tek nėnat e reja
 37. Hekuri mbyt qelizat kanceroze
 38. Zhdukja e grupimeve neuronale,fshin kujtimet e keqija!
 39. Rreth Dinosaureve-kane egzistuar me te vertete...?
 40. Kockat e fosilizuara te nje Tiranosauri Rex
 41. 5 Shqisat tek njerezit
 42. Infarktet e qeta
 43. Zemra-anatomia dhe fiziologjia e saj
 44. Kanceri dhe duhani tė lidhur gjenetikisht
 45. Mesdhe, zbulohen mikrogjallesa ne 3500 m thellesi
 46. Enzima e cila ndalon Kancerin!
 47. Biologjia E Zhvillimit Para Lindjes
 48. Biologjia molekulare - perkufizimi dhe pak histori.
 49. Biologji dhe Kimi!
 50. Personat qe zgjohen heret,kan Imunitet biologjik te dobet!
 51. Zbulimi i ADN-s
 52. Bimet
 53. Vitamina A
 54. Sistemi endokrin
 55. Menopauza-Njė fazė absolutisht natyrore nė jetėn e ēdo gruaje
 56. Si e sqarojne biologet te qeshuren!
 57. Vitamina K ne Hipompiksjen e Shkaktuar nga Warfarin
 58. Truri
 59. Anatomia e njeriut
 60. Indi muskulor
 61. Njeriu ecen ne forme rrethore
 62. Qumėshti forcon imunitetin
 63. Shkencėtarėt:Ushqimi i ngrirė qėndron i freskėt
 64. Pyetje pėr Anna nga...?
 65. Permbajtja, Grupet dhe Roli i Gjakut!
 66. Tė zgjohesh me aromėn e agimit !
 67. Persosshmeria e Natyres!
 68. Derrat dele !
 69. Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė
 70. Parazitologji - Protozoat dhe Helmintet
 71. DNA Ancestry Project mundeson lokalizimin e rrenjeve deri ne ato prehistorike
 72. Jeta ne Toke mund te jete krijuar nga Vullkanet!
 73. Proteinat???
 74. Peptidet
 75. Shfarosjet me te medha te specieve ne Toke
 76. Lėkura
 77. Greqia e Vjeter - Themeluese e Biologjise
 78. Si trashegohen gjenet...
 79. Deshifrohet masa e trashėgimisė sė njeriut
 80. Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700
 81. Bioteknologjia
 82. Teste gjenetike
 83. Faktoret molekulare te kancerit
 84. Vdekja e programuar
 85. Prejardhja e pupujve ballkanik
 86. Klonimi
 87. VIDEO BEFASUESE/ Delfini kėrkon ndihmė tek zhytėsit
 88. Lamtumirė burra !?
 89. Dosja X! Gjendet njė trup jashtėtoksor 15 cm i gjatė
 90. George Washington shqiptar ?