PDA

View Full Version : 5 Shqisat tek njerezit


~AnnA~
11-05-09, 09:30
Njeriu ka pesė shqisa.


Hunda e njeriut mund tė bėjė dallimin ndėr 10 000 erėra tė ndryshme. Kėshtu njeriu mund ta nuhasė tė plotė erėn e kafesė sė sapo bėrė qė ka 200 pjesė pėrbėrėse kimike tė ndryshme.

Sytė e njeriut janė dy mrekulli tė natyrės. Ata mund tė bėjnė dallimin midis 150 tone ngjyrash. Prej kėtyre truri mund tė kombinojė rreth gjysmė milionė ndjesi tė ngjyrave. Tė parit ėshtė shqisa mė e rėndėsishme pėr ne: Ajo na jep ne rreth tetėdhjetė pėrqind tė tė gjitha perceptimeve ndijore.


Shqisa jonė mė e saktė ėshtė dėgjimi. Ne mund tė bėjmė dallimin midis 400 000 toneve.


Gjuha jonė pikat vetėm pesė shije tė papėrpunuara: tė ėmblėn, tė thartėn, tė hidhurėn, tė njelmėtėn dhe umaminė.

Meqenėse nė shqisėn tonė tė shijimit marrin pjesė pesėdhjetė gjene, ka njė kombinim tė panumėrt pėr tė shijuarėn tonė.

Lėkura ėshtė organi shqisor mė i madh i yni me anė tė tė cilit ndijojmė p.sh. temperaturėn. Sipėrfaqja e lėkurės tek njė i rritur ėshtė rreth dy metra katrorė. Si dhe e rėndė: nėse do tė peshonim lėkurėn, do tė tregonte 10 kilogramė nė peshė.

E megjithatė lėkura pėrtėrihet tėrė kohės: merr pothuajse 27 ditė derisa sipėrfaqja e tėrė e trupit tonė tė zėvendėsohet.

Idila
11-05-09, 10:58
O AnnA, unė e kam dhe njė tė gjashtė-intuitėn! :smile:

~AnnA~
11-05-09, 23:15
O AnnA, unė e kam dhe njė tė gjashtė-intuitėn! :smile:

Nuk them kot une qe ti posedon aftesi te "mbinatyrshme" :smile:

Idila
12-05-09, 05:52
Nuk them kot une qe ti posedon aftesi te "mbinatyrshme" :smile:Hmmm AnnA, mendoj se tek cdokush fshihet njė mister nė vetvete qoftė "mbifuqi" apo dic tjetėr, por qė dikush ende nuk e ka zbuluar. Ja pėrshėmbull; Ti qėndron para njė kanali tė gjerė dy metėrsh dhe tani mendon se nuk mund ta kaloshė, por nėse papritur tė vjen njė qen pėr tė sulmuar:tongue: , ty kanali tė duket sikur tė ishte gjysėm metėr ngaqė pėrdorė "mbifuqinė" qė fshihet nė ty!

(dhe tė lutem mos ma rritė mendjen tani)

~AnnA~
12-05-09, 10:41
Hmmm AnnA, mendoj se tek cdokush fshihet njė mister nė vetvete qoftė "mbifuqi" apo dic tjetėr, por qė dikush ende nuk e ka zbuluar. Ja pėrshėmbull; Ti qėndron para njė kanali tė gjerė dy metėrsh dhe tani mendon se nuk mund ta kaloshė, por nėse papritur tė vjen njė qen pėr tė sulmuar:tongue: , ty kanali tė duket sikur tė ishte gjysėm metėr ngaqė pėrdorė "mbifuqinė" qė fshihet nė ty!

(dhe tė lutem mos ma rritė mendjen tani)

Shqisa e gjashte ekziston dhe eshte tek secili prej nesh...e ndjejme,por nuk e kuptojme...Ke te drejte Idila,te gjithe ne posedojme dicka te vecante "mbrenda nesh" !
Si shqise e gjashte numerohet zakonisht Intuita,Telepatija...Me te zhvilluara jan tek femerat,e ne vecanti tek nenat ne lidhje me femijet.
psh.nese femijes i ndodh dicka,ka nena qe e ndjejn dhimbjen po aq sa e ndjen femija...
Duke u bazuar ne faktet shkencore,eshte kjo nje ndjenje qe gjendet mes dy hemisferave(asaj te djathte dhe te majte)
Ne te djethte gjendet Llogjika dhe ne te majte Emocionet.Pjesa mes ketyre dy hemisferave quhet si corpus callosum dhe pikerisht ketu mendohet te qendroje "shqisa e gjashte"

12-05-09, 13:37
tabu teme, themsepse jo te gjithe e kuptojne....
po perpiqem dhe une per nje pergjigje.:

- mendoj dhe besoj qe existon dhuntia ne disa njerez te parandjene
nje ndodhje te mire apo te keqe.
Nuk e shikoj kete fakt si annormalitet por dicka qe ben pjese ne jeten e nje njeriu dhe qe shkenca nuk mund ta zbuloje dot me fakte, jo cdo gje tregohet me fakte
- me ben vaki te zgjohem dhe e di qe nuk ishte ender por ishte dicka qe do ndodhe por nuk e di se cfare, dicka shume komplexe per tu traguar ketu
dhe me thene te drejten nuk diskutohet kur disa nuk jane tolerant enough te akceptojne qe ka g“dhe gjere annormale ne bote.