PDA

View Full Version : Do mund te arrihet nje dite te ndalohet mplakja e trurit ?


~AnnA~
22-01-09, 20:55
A mund te arrihet nje dite te ndalohet mplakja e trurit dhe te parandalohen keshtu semundje si ajo e Alzajmerit apo e Parkinsonit? Pergjigjia eshte po, me kusht qe te arrihet te krijohet nje program gjenetik qe shpjegon degjenerimin dhe mplakjen e neuroneve. Ne kete aspekt nje hap te rendesishem ka kryer nje ekip kerkuesish i Universitetit te Montrealit (http://www.umontreal.ca/), te spitalit Maisonneuve-Rosemont, dhe te Lawrence Berkeley National Laboratory (http://www.lbl.gov/), duke evidentuar gjenin pergjegjes per mplakjen normale dhe patologjike te neuroneve.
Faktori i pare i lidhur me rrezikun e semundjeve si Parkinsoni dhe Alzajmeri eshte mosha. Shume kerkues jane duke punuar per te kuptuar me mire aspektin gjenetik te ketyre semundjeve, megjithate studimet e lidhura me aspektin e mekanizmave molekulare qe kontrollojne mplakjen neuronale jane te pakta.
Ekipi i drejtuar nga Dr. Gilbert Bernier, ka identifikuar gjenin Bmi1 si nje element thelbesor per te parandaluar grumbullimin e radikaleve te lire (radikalet e lire krijojne paqendrueshmeri ne neuronet dhe si rrjedhoje mplakjen e tyre). Bllokimi i ketij gjeni te minjte sillte gjithnje nje pershpejtim te madh te mplakjes se sistemit nervor qendror.
Si rezultat, tanime eshte e sigurte qe gjeni Bmi1 eshte nje rregullues i drejtperdrejte i mplakjes qelizore ne neuronet e trurit dhe ne ata te retines se syrit tek gjitaret, nepermjet aksionit te tij mbi proceset e mbrojtjes kunder radikaleve te lire.

Burimi: techno-science.fr (http://www.techno-science.net/?onglet=news&news=6211)

http://www.mymanmitt.com/mitt-romney/uploaded_images/brain-763982.jpg

Pupi
22-01-09, 21:44
Ta aktivizosh trurin ēdo ditė duke lexuar e shkruar nė formin Dardania "po thojshin" ndihmonė shumė.

Nė fakėt ky rreshtė qė shkrova mė sipėr duket si njė lloj sarkazme, por e vėrta qėndron jo shumė larg.
Sipas experteve qė merren me kėtė lėmi u thuaka qė vėrtetė shoqėrimi me shokė e miqė qė mundėsisht tė jetė sa mė i shpesht e isinqert e tė kaloj nė formė gėzimi e qeshjeje e ndihmonė mė shumė trurin e njeriut tė mbes i ri, se sa tė lexohėt ndonjė liber i menqur qė do ta rėndonte trurin.
Nejse expertet po thojshin edhe ma shumė fjalė, por unė e pėrmblodha me disa fjalė e sa mė shkurt qė tė mos i mėrzis njerzit me shkrime tė gjata.

Alkimisti_ch
23-01-09, 12:23
Do te ishte nje nga zbulimet me te rendesishme te kohes poqe se kjo do te ndodhe...Por shtroihet pyetja ēka nese ndodhe kjo, si do te duken pastaj pjeset tjera te trupit te cilat gjithashtu mplaken me kalimin e kohes...? Gjithsesi teme shume interesante qe zgjon kurreshtjen per kuvendim...!

~AnnA~
23-01-09, 15:44
Do te ishte nje nga zbulimet me te rendesishme te kohes poqe se kjo do te ndodhe...Por shtroihet pyetja ēka nese ndodhe kjo, si do te duken pastaj pjeset tjera te trupit te cilat gjithashtu mplaken me kalimin e kohes...? Gjithsesi teme shume interesante qe zgjon kurreshtjen per kuvendim...!

Alkimisti,eshte kjo nje metode,qe ndikon vetem ne qelizat e trurit...dmth,do ndikoje vetem ne gjendjen mendore dhe jo ne ate fizike...cdo qelize kryen nje funksion te caktuar ne trup..pra,qelizat e trurit kryejn funksionet ne tru,ato te zrmres -ne zemer....e keshtu me radhe...
Qellim i kesaj metode eshte,kurimi i smundjeve sic jan Parkinson dhe Alzajmer,qe prekin paciente ne moshe te thyer dhe kjo vjen si rezultat i mplakjes se neuroneve(qelizave te neuroneve)...Kjo nuk do ndikoje dhe ne qelizat tjera te trupit,te cilat qeliza vdesin(plaken) si pasoje e shkurtimit te telomereve(fundit te kromozomeve) qe kan si funksion ndarjen e qelizave...

Alkimisti_ch
23-01-09, 23:26
Alkimisti,eshte kjo nje metode,qe ndikon vetem ne qelizat e trurit...dmth,do ndikoje vetem ne gjendjen mendore dhe jo ne ate fizike...cdo qelize kryen nje funksion te caktuar ne trup..pra,qelizat e trurit kryejn funksionet ne tru,ato te zrmres -ne zemer....e keshtu me radhe...
Qellim i kesaj metode eshte,kurimi i smundjeve sic jan Parkinson dhe Alzajmer,qe prekin paciente ne moshe te thyer dhe kjo vjen si rezultat i mplakjes se neuroneve(qelizave te neuroneve)...Kjo nuk do ndikoje dhe ne qelizat tjera te trupit,te cilat qeliza vdesin(plaken) si pasoje e shkurtimit te telomereve(fundit te kromozomeve) qe kan si funksion ndarjen e qelizave...

~Anna~ une ja nisa mu gzu thash mos po dalka najsen qe do na e zgjat jeten.....se une kogja jam ka e lodhi trunin me qesi sene por kuptohet ne munges te teknologjise..hhe

Gjithsesi duket te jete interesante kjo menyr per moshen e shtyre e sidomos ata qe vuajne nga parkinsoni dhe alzhajmeri. Po me pelqen menyra se si po e shtjellon problemin shume qarte dhe profesionalisht.

~AnnA~
24-01-09, 23:31
~Anna~ une ja nisa mu gzu thash mos po dalka najsen qe do na e zgjat jeten.....se une kogja jam ka e lodhi trunin me qesi sene por kuptohet ne munges te teknologjise..hhe

Gjithsesi duket te jete interesante kjo menyr per moshen e shtyre e sidomos ata qe vuajne nga parkinsoni dhe alzhajmeri. Po me pelqen menyra se si po e shtjellon problemin shume qarte dhe profesionalisht.

Alkimisti,kjo metode (per te zgjat jeten.apo thene me mire,rinija e perhershme-mosplakja) eshte e njohur perpara se te eksperimentohet me qelizat nervore...

Sic e ceka dhe me lart,qe qelizat kryejn funksione te ndryshme ne trup...jan te njejta per nga gjenomet,por ajo qe ndryshon nga nje qelize muskuli(apo qelize veshke...etj) me ate nervore jan lloji i gjeneve..andaj,keto dy eksperimente nuk mund te hulumtoheshin paralelisht ne laboratore,sepse funksionet qe kryejn ndryshojne....

psh.ne plakemi,pasi gjate cdo diferencimi te qelizes,telomeret shkurtohen(telomeraza-enzymi qe sintetizon telomeret ne cdo ndarje- humb aftesine per te prodhuar(sintetizuar) telomeret) dhe ne kete rast nuk kemi Transkribim te ADN-s....Qeliza vdes(Apoptoze quhet procesi kur qeliza humb cdo funksion)...me vdekjen e qelizave dhe mosdiferencimi(ndarja apo lindja e qelizave te reja) shkaktojne nje boshllek ne lekure,gje qe vjen deri tek tekurrja(rrudhja) e lekures...
Ne nje laboratore ne Jena(Gjermani) u zbulua nje Enzim,qe regjeneron telomeret edhe atehere kur telomeraza eshte e shpenzuar,,,Pasi u zbulua ky Enzim,eshte zgjedhur dhe problemi i plakjes...

Alkimisti,kjo ishte shkurt mbi ate,qe ti ishe gezuar dhe une nuk doja te t'i humb shpresat :smile:
pra,ilaci i mosplakjes(jetegjatesise),do jete seshpejti dhe ne shitje :biggrin:

shfletuesi_
24-01-09, 23:44
Alkimisti,kjo metode (per te zgjat jeten.apo thene me mire,rinija e perhershme-mosplakja) eshte e njohur perpara se te eksperimentohet me qelizat nervore...

Sic e ceka dhe me lart,qe qelizat kryejn funksione te ndryshme ne trup...jan te njejta per nga gjenomet,por ajo qe ndryshon nga nje qelize muskuli(apo qelize veshke...etj) me ate nervore jan lloji i gjeneve..andaj,keto dy eksperimente nuk mund te hulumtoheshin paralelisht ne laboratore,sepse funksionet qe kryejn ndryshojne....

psh.ne plakemi,pasi gjate cdo diferencimi te qelizes,telomeret shkurtohen(telomeraza-enzymi qe sintetizon telomeret ne cdo ndarje- humb aftesine per te prodhuar(sintetizuar) telomeret) dhe ne kete rast nuk kemi Transkribim te ADN-s....Qeliza vdes(Apoptoze quhet procesi kur qeliza humb cdo funksion)...me vdekjen e qelizave dhe mosdiferencimi(ndarja apo lindja e qelizave te reja) shkaktojne nje boshllek ne lekure,gje qe vjen deri tek tekurrja(rrudhja) e lekures...
Ne nje laboratore ne Jena(Gjermani) u zbulua nje Enzim,qe regjeneron telomeret edhe atehere kur telomeraza eshte e shpenzuar,,,Pasi u zbulua ky Enzim,eshte zgjedhur dhe problemi i plakjes...

Alkimisti,kjo ishte shkurt mbi ate,qe ti ishe gezuar dhe une nuk doja te t'i humb shpresat :smile:
pra,ilaci i mosplakjes(jetegjatesise),do jete seshpejti dhe ne shitje :biggrin:

Qdo gje qe ka lindur dhe do vdes... O plaku me vones o me shpejtesi... skemi shpetim tjeter kush na ka krijuar dhe ai do na marr prap..Eh edhe ata shkencetar bashk me ate zbulim qe do bjen do i merr...:biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:37
Qdo gje qe ka lindur dhe do vdes... O plaku me vones o me shpejtesi... skemi shpetim tjeter kush na ka krijuar dhe ai do na marr prap..Eh edhe ata shkencetar bashk me ate zbulim qe do bjen do i merr...:biggrin:Paj shfletues ashtu ésht por,mendoj se,ésht pasuria ma e madhe me u plak me njé shéndet té miré ..

Action
31-01-09, 14:04
Diqka shume interesante.

Por shpresoj qe mos te ndodhe.

~AnnA~
28-03-09, 10:30
Diqka shume interesante.

Por shpresoj qe mos te ndodhe.

Ke te drejte Action :smile:
Keto pak vite disa here n'a vine ne maje te hundes,e jo me te mbetemi te pavdekshem...atehere do ishte nje kaos i madh ne toke,ku raporti natalitet:mortalitet do ishte Pakufi : 0....ca do behej me njerezimin,perdeisa e dime qe toka ka resurse te caktuara?!
Mire thote shfletuesi...cdo qenie qe lind duhet dhe te vdese...ky eshte ligj i natyres!!!