PDA

View Full Version : Teste gjenetike


Zero Cool
13-07-11, 14:57
Teste gjenetike po, por vetėm tė kufizuara

Nga kėndvėshtrimi mjekėsor diagnostikimi para implantimit ėshtė njė sukses, nga ai moral ėshtė i diskutueshėm. Me PDI do tė kontrollohen embrionet me fekondim artificial dhe pastaj do tė seleksionohen.


http://www.dw-world.de/image/0,,6236175_1,00.jpg


Nė Gjermani do tė lejohen nė tė ardhmen testet gjenetike ndaj embrionėve njerėzore. Pas njė debati disa orėsh nė Bundestag pro kėsaj kėrkese votuan 326 deputetė pro, 260 kundėr dhe 8 abstenuan. Teste tė tilla do tė lejohen nė rastet, kur njė apo tė dy prindėrit vuajnė nga ndonjė sėmundje gjenetike e trashėgueshme, apo mė rast se mendohet se fėmija mund tė lindė i vdekur, apo qė nėna mund tė dėshtojė.

Maksima ėshtė katėr vjeē e gjysmė, njė vajzė e gjallė me njė histori tė veēantė. Nė Gjermani ajo ėshtė fėmija e vetme, nė rastin e tė cilit tek nėna ėshtė aplikuar diagnostikimi pėrpara implantimit. Sonja Werner kishte pasur tri shtatzani tė dėshtuara dhe vetėm pas sė tretės mjekėt kishin konstatuar se shkaku ishte njė defekt gjenetik. Pas kėsaj ajo vendosi qė pėrpara se t'i hynte njė shtatzanie tė tretė me fekondim artificial, mjekėt tė kontrollonin, nėse fėmija do tė dilte me defekte. Nė kėtė mėnyrė pėrpara se tė bėhej fekondimi artificial i qelizave femėrore, ato u kontrolluan dhe u implantua vetėm embrioni i shėndetshėm dhe pa defekte. Rezultati qe vajza Maksima: "Sipas meje kėtu nuk kemi tė bėjmė me ndonjė ndėrhyrje nė punėt e Zotit. Po tė sėmurem me kancer, unė pėrpiqem qė tė shėrohem pėrmes kimioterapive, apo operacioneve dhe jam shumė e lumtur qė mjekėsia ka bėrė pėrparime tė tilla. Unė mendoj se edhe nė kėtė rast, kėshtu duhet tė veprohet. Nė rast se mjekėsia e bėn tė mundshėm njė test tė tillė, atėhere unė nuk kam pse tė mos e bėj, por tė them se ashtu ishte fati."

Diagnostikimi para implantimit i mundur qė nė fillim tė viteve 90-tė

Por ndaj aplikimit tė tij nė Gjermani ka pasur shumė kritika, qė lidheshin me ēėshtjen, nėse me vrasjen e fetusit vritej edhe njė jetė njeriu, apo jo. Kėto kritika vinin kryesisht prej krahut konservator, qė mendon se edhe qelizat e spermės, apo vezėt e femrės pėrbėjnė pjesė tė njeriut dhe se me to nuk duhet tė eksperimetohet. I kėtij mendimi ėshtė p.sh. Volker Kauder, kryetar i grupit parlamentar tė CDU/CSU.

Ky diskutim ėshtė i vėshtirė nė Gjermani, sepse lidhet me tė kaluarėn naziste.

Gjatė kėsaj periudhe nė emėr tė ligjeve pėr pastėrtinė e rracės janė tredhur, apo sterilizuar me detyrim qindra-mijėra persona me tė meta, nė mėnyrė qė tė mos mund tė sillnin fėmijė tė sėmurė nė jetė. Po ashtu meqenėse sipas teorisė dhe terminologjisė naziste njerėzit me tė meta konsideroheshin si "jetė e pavlerė" shumė prej tyre janė vrarė dhe shfarosur.

Nė disa vende kjo lloj diagnostike ėshtė krejtėsisht e ndaluar

P.sh. nė Itali, Austri dhe Zvicėr. Nė dhjetė vende kjo mund tė aplikohet me disa kufizime. Nė Gjermani, Irlandė dhe Finlandė kjo nuk ėshtė rregullar ende me ligj. Kurse nė Belgjikė njė diasnoktikė e tillė ėshtė e lejuar.

Professor Paul Devroey nga Brukseli, njė ndėr ekspertėt mė tė njohur nė botė pėr diagnostikimin pėrpara implantimit, tregon se kjo lloj analize merret vetem me defektet monogjenetike dhe se ai dhe kolegėt e tij nuk mund tė ofrojnė bebe me porosi, pra me sy bojėqielli etj. Fjala ėshtė pėr t'u kursyer fėmijėve sėmundje dhe vuajtje.

http://www.dw-world.de/image/0,,6134517_1,00.jpg

~AnnA~
14-07-11, 10:16
Dhe me ne fund nje hap drejt nje drejtimi te duhur edhe pse religjioni eshte totalisht kunder ketij vendimi, mirepo fale kesaj metode do te kete me pak femije te lindur me te meta...
Perderisa lejohet aborti dhe eshte shume normale per popullin, atehere perse mos lejohen eksperimentet me embrionet?!