PDA

View Full Version : 150 vite nga teoria e Ēarls Darvin


~AnnA~
16-11-08, 18:00
Teoria e Ēarls Darvinit 150 vite

Para 150 viteve ,nė 1 korrik 1858 nė Londėr ,pėr herė tė parė ėshtė nxjerė ideja e cila njė periudhė tė gjatė ka qenė kontraverze

,veēantėrisht nė kisha –teoria e evulucionit tė botės zhvillimore dhe jetėsore,tė cilėn shkenctari britanez Ēarls Darvin e ka pėrpunuar pėr,,Pėr prejardhjen e llojeve”.

Atė ditė ,nė takimin e biologėve,,Linean” nė Londėr lexuan mundin e Darvinit,nė tė cilėn pėr here tė pare ėshtė nxjer teoria ,sipas tė cilės tė gjitha llojet e gjallesave janė si rrjedhoj e rrugės sė evulucionit dhe selekcionit natyrorė nga njė mendim I pėrbashkėt.

Profesori I Universitetit nė Londėr ,Stin Xhonson, ka thėnė pėr Darvinin se ka patur qėllim tė shkruaj njė libėr tė madh nė tė cilėn kėtė teori do ta kishte pėrpunuar deri nė detajet mė tė vogla.

Pėr shekullin e kalur nė Londėr janė gjetur dėshmi tė pa numėrta tė cilėt e vėrtetojnė teorinė e Darvinit.

Por edhe sot e kėsaj dite gjindet nga njė qė e rėzon poshtė qė thuhet se e gjithė bota e zhvillimit dhe e jetės ėshtė dhėnė nga ZOTI e jo nė rrugė tė evulucionit./A1/

~AnnA~
16-11-08, 18:03
>>> ēKA SUPOZON TEORIA E EVOLUCIONIT?

Teoria e evolucionit pretendon se jeta nė planetin tonė ėshtė formuar si rezultat i disa rastėsive dhe se seleksionimi natyror ka bėrė qė qeniet e gjalla tė vijnė nė gjendjen e sotme pas njė procesi tė gjatė tė ndryshimeve (evoluimeve tė tyre). Kjo teori u dha nė shekullin e 19-tė nga materialisti anglez, Charles Darwin, nė librin e tij "Origjina e llojeve". Sipas tij, njeriu dhe majmuni e kanė prejardhjen nga njė stėrgjysh i pėrbashkėt.

>>> A ĖSHTĖ TEORIA E EVOLUCIONIT SHKENCĖRISHT E VLEFSHME?

Teoria e evolucionit u dha si njė hipotezė imagjinare, nė kohėn kur mbretėronte njė kuptim primitiv i shkencės dhe asnjė fakt shkencor apo eksperiment nė ditėt e sotme nuk e mbėshtet kėtė teori.

Paleontologjia, gjenetika, biokimia dhe biologjia molekulare demonstrojnė se ėshtė e pamundshme qė jeta nė tokė tė ketė prejardhjen nga njė sėrė rastėsish. Shkenca moderne ka konstatuar se njė qelizė e gjallė ėshtė mė komplekse se njė qytet i tėrė. Nėse nuk mund ta konsiderojmė njė qytet rezultat tė rastėsisė, atėherė kėtė nuk mund ta bėjmė as me qelizėn dhe qeniet e gjalla. Pėrkundrazi, nė tė gjitha format e jetės, paraqitet qėllimi, dizajni, ekuilibri i lartė, qė mund tė jenė vepra vetėm tw njė Krijuesi tė Gjithėdijshėm, pra, tė All-llahut. Atomet, qelizat, natyra... nuk mund tė "seleksionojnė", tė "krijojnė", ato nuk kanė inteligjencė, ato vetė janė tė krijuara.

Megjithatė, ata qė ende e mohojnė faktin e krijimit e mohojnė kėrė pėr shkaqe ideologjike. Prania e njerėzve qė e kuptojnė ekzistencėn e All-llahut dhe mundohen t'i pėrhapin parimet morale tė fesė sė Tij nuk ėshtė nė interes tė kėtyre materialistėve. Pra, ata mundohen qė t'i largojnė njerėzit nga feja e drejtė duke e konsideruar teorinė e evolucionit si diēka tė saktė dhe tė vėrtetuar. Ja njė mendim i njė evolucionisti:

Probabiliteti i formimit tė njė sekuence tė Citokromit-C ėshtė "zero", por meqenėse jeta kėrkon njė sekuencė tė caktuar, atėherė mund tė thuhet se kjo sekuencė ka njė probabilitet pėr t'u krijuar njė herė nė univers. Nė tė kundėrt forca metafizike, pėrtej perceptimit tonė, duhet tė kenė vepruar nė formimin e saj. Tė pranosh kėtė tė fundit ėshtė e papėrshtatshme pėr qėllimet e shkencės. Prandaj ne duhet tė vėshtrojmė nė hipotezėn e parė.

Ky shkencėtar konsideron "mė shkencore" tė pranojė probabilitetin "zero" sesa krijimin. Pra, dogma materialiste e mohon ekzistencėn e Krijuesit.

>>> PROTEINAT

Citokromi C ėshtė njė nga proteinat mė tė rėndėsishme qė e mundėsojnė respiracionin e oksigjenit. Ėshtė e pamundshme qė kjo proteinė qė ka njė dizajn mjaft kompleks, tė formohet rastėsisht. Probabiliteti i formimit tė Citokromit C ėshtė i barabartė me probabilitetin e njė majmuni qė ta shkruajė historinė e njerėzimit nė njė makinė shkrimi pa e bėrė asnjė gabim, sipas deklarimit tė njė evolucionisti.

>>> INFORMACIONI GJENETIK

ADN-ja (Acidi Dezoksiribonukleik) ėshtė njė molekulė e madhe, e cila gjendet nė bėrthamat e tė gjitha qelizave tė gjalla dhe pėrmban informacionin mbi tė gjitha karakteristikat fizike tė organizmit tė caktuar. Hulumtimet shkencore vėrtetojnė se nė gjenet e njeriut ekzistojnė informacione qė po tė hidheshin nė letėr do tė formonin njė bibliotekė me 900 vėllime enciklopedish. Njė informacion i tillė i sistemuar nė mėnyrė tė mrekullueshme nuk mund tė formohet rastėsisht. Ky ėshtė edhe njė fakt mbi krijimin e epėrm tė All-llahut.

>>> PERIUDHA KAMBRIANE

Kur bėjmė ekzaminimin e shtresės tokėsore, vėrejmė se jeta nė Tokė u shfaq vrullshėm. Qenie tė lloj-llojshme tė gjalla u shfaqėn papritur dhe tė plota nė Periudhėn Kambriane. Ky zbulim ėshtė dėshmi e mjaftueshme pėr krijimin e tyre.

Fosilet e gjallesave qė jetonin nė atė kohė janė prej 520 deri nė 530 milionė vite tė vjetra.

>>> KEQKUPTIMI I ARCHAEOPTERYX-IT

Evolucionistėt e konsiderojnė fosilin e Archaeropteryx si dėshminė e vetme tė tyre, pėr tė mbėshtetur mendimin e tyre se "zogjėt evoluan nga dinosaurusėt". Zbulimet mė tė reja, dėshmojnė se kjo qenie ėshtė thjesht njė lloj zogu tashmė i zhdukur.

Puplat e Archaeopteryx tregojnė se ėshtė me gjak tė nxehtė dhe ka aftėsi tė fluturojė. Njė gjedhe e re e zbuluar tregon se ky zog kishte muskuj tė fortė tė fluturimit, si tė zogjvė fluturuesė qė jetojnė tash. Disa zogjė sot poashtu kanė "kthetra" si tė tij nė krahėt e tyre. Dhėmbėt nė nofullėn e tij nuk janė dėshmi e afėrsisė sė tij me zvarranikėt. Analizat tregojnė se struktura e dhėmbėve tė tij ėshtė shumė e ndryshme nga ajo e zvarranikėve.

>>> FOSILET E GJALLA

Nuk ka dallime midis fosileve tė qenieve tė gjalla qė kanė jetuar para miliona vitesh dhe homologėve tė tyre qė jetojnė sot. Ky fakt krejtėsisht i zhvleftėson pretendimet evolucioniste.

Teoria e evolucionit thotė se qeniet e gjalla janė nė ndryshim tė vazhdueshėm. Mirėpo, zbulimet e fosileve thonė krejtėsisht tė kundėrtėn. Janė zbuluar fosile tė qenieve tė gjalla tė vjetra mbi 400 milionė vjetė tė ngjashme me qeniet e gjalla tė sotme: bleta, pilivesa, Nautilus, insekte tė ndryshme, peshq, yje tė detit, etj. etj

~AnnA~
16-11-08, 18:04
>>> PĖRRALLA E EVOLUCIONIT NJERĖZOR

Si nė tė gjitha sferat tjera, edhe skemat evolucioniste mbi njeriun nuk janė tė sakta shkencėrisht. Zbulimet tregojnė se "evolucioni i njeriut" ėshtė thjesht njė pėrrallė.

Gjatė gjithė historisė, mbi 6000 lloje tė majmunėve kanė jetuar dhe shumica prej tyre janė zhdukur. Evolucionistėt e shfrytėzojnė kėtė lloj-llojshmėri tė majmunėve pėr ta mbėshtetur teorinė e tyre.

Mirėpo, zbulimet e fosileve e shkatėrrojnė "pemėn e evoluimit tė njeriut". Studimet e bėra rreth Australopitechus-it tregojnė se ėshtė njė lloj i zhdukur i majmunit qė nuk ka tė bėjė asgjė me njerėzit. Kafka e tij ėshtė shumė e ngjashme me shimpanzat e sotme.

I prezentuar si "njeriu primitiv" nga evolucionistėt, Homo Erectus-i ėshtė nė tė vėrtetė njė racė njerėzore qė nuk ekziston mė. Dallimet midis nesh dhe Homo Erectus-it janė thjeshtė dallime racore. "I gjatė dhe bashkėkohor". Kėto ishin komentet qė i bėri Richard Leakey rreth fosilit tė gjetur, qė datonte 2.2 milionė vjetė mė parė. Pothuaj nuk ka ndonjė dallim ndėrmjet fosilit tė quajtur Homo erectus dhe skeletit modern njerėzor. Para 700.000 vjetėsh kėta kishin mundėsi qė tė ndėrtonin anije, sipas artikullit tė publikuar nė revistėn New Scientist. Kėta njerėz, qė kishin dituri dhe teknologji tė mjaftueshme pėr tė ndėrtuar njė lundėr dhe qė kishin njė kulturė qė pėrdorte transportin detar, vėshtirė se mund tė quhen primitivė. Nė ishullin Java u gjet skeleti i njė Homo-erectus-i tė vjetėr 27,000 vite. Fakti se Homo erectus-i ekzistonte deri nė kohėrat e vona ėshtė dėshmi se nuk ėshtė njė qenie e ndryshme, por njė racė njerėzore.

Sot, ėshtė vėrtetuar pėrfundimisht se njeriu i Neandertalit, qė prezentohet si "paraardhėsi primitiv i njeriut" nga evolucionistėt, ėshtė thjeshtė njė racė njerėzore e zhdukur. Neandertalėt janė qenie njerėzore qė u paraqitėn 100,000 vite mė parė dhe u zhdukėn 35,000 vite mė parė. Dallimi i vetėm i tyre nga njerėzit e sotėm ėshtė skeleti i tyre mė i fortė dhe kapaciteti i kafkės pak mė i madh. Neandertalėt kishin vetulla tė trasha si tė banorėve tė sotėm autoktonė tė Australisė . Poashtu, pasi e kanė kafkėn mė tė madhe se tė njerėzve qė jetojnė sot, kjo automatikisht e mohon pretendimin e evolucionistėve se "truri bėhet mė i madh me kalimin e kohės". Neandertalėt varrosnin tė vdekurit e tyre, kishin instrumente muzikore dhe kishin ngjashmėri kulturore me njerėzit e sotėm. Njė tjetėr dėshmi nė fosile qė na jep idenė pėr shkallėn e civilizimit tė Neandertalėve ėshtė gjilpėra e qepjes e zbuluar, e cila ėshtė 26,000 vite e vjetėr. Kjo na tregon se Neandertalėt kishin mundėsi edhe tė prodhonin rroba.

>>> SHKATĖRRIMI I TRUNGUT TĖ FAMILJES

Skenari i "trungut tė familjes sė njeriut" hidhet poshtėė nga dėshmitė nė fosile. Ėshtė e qartė se qeniet qė prezentohen si paraardhėse tė njėra-tjetrės janė nė tė vėrtetė raca tė ndryshme qė jetuan nė periudha tė njėjta. Australopitechus-i, Homo habilis dhe Homo erectus jetonin nė tė njėjtėn kohė.

>>> QORRSOKAKU I BIPEDALIZMIT

Qeniet njerėzore lėvizin nė njė mėnyrė krejtėsisht tė ndryshme nga qeniet e tjera. Asnjė kafshė nuk mund tė ec vertikalisht si njerėzit. Mirėpo, evolucionistėt pretendojnė se ecja nė dy kėmbė e njerėzve evoluoi nga ecja nė katėr kėmbė e majmunėve.

Evolucionistėt thonė se tė ashtuquajturit paraardhėsit e njeriut kishin njė ecje gjysmė tė kėrrusur, gjysmė tė drejtė. Studimet e bėra me simulime kompjuterike nga Robin Crompton demonstruan se njė mėnyrė e tillė e lėvizjes ėshtė e pamundshme. Njė qenie e gjallė mund tė ecė ose plotėsisht drejtė ose plotėsisht e kėrrusur pėr tė pėrdorur maksimalisht energjinė e saj.

>>> PSE MBROHET EVOLUCIONI EDHE MĖ TUTJE?

Qėllimi i vetėm i mbrojtjes me ngulm tė evolucionit, edhe pse ajo nuk ka asnjė bazė shkencore, ėshtė mbajtja nė kėmbė e filozofisė materialiste, e cila e mohon ekzistencėn e Zotit. Pra, duke e konsideruar kėtė teori si diēka shkencore, ata mundohen t'ia pėrshtasin atė interesave tė tyre.

Shembull i kėsaj ėshtė racizmi. Darwin-i nė librin e tij Origjina e llojeve shkruan se racat e bardha Europiane kanė pėrparuar sa i pėrket evolucionit, kurse racat tjera kanė mbetur nė tė njėjtin nivel me majmunėt. Teoria e tij do tė ishte mbėshtetėse "shkencore" e ideologjive shkatėrrimtare tė shekullit tė 20-tė, ndėr tė cilat mė tė dėmshmet ishin komunizmi dhe racizmi. Pra, pėr tė gjitha veprimet barbare qė ithtarėt e kėtyre dy ideologjive i bėnin, mbėshteteshin nė tė ashtuquajturėn "luftėn pėr ekzistencė" dhe nė teorinė e evolucionit.

>>> E VĖRTETA E QARTĖ: KRIJIMI

Me rrėzimin shkencor tė teorisė sė evolucionit, qė pėrpiqet t'i shpjegojė format e jetės si zhvillime tė rastėsishme, kuptojmė se ekziston njė krijim i mrekullueshėm nė natyrė. Tė gjitha qeniet e gjalla u krijuan nga Zoti.

Krijimi i njeriut nė mitrėn e nėnės sė tij ėshtė njė mrekulli nė vete. Bashkimi i spermės me qelizėn vezė formon njė qenie tė gjallė. Pastaj qeliza shumėzohet. Qelizat e shumėzuara fillojnė tė diferencohen nga njė urdhėr sekret. Ato caktohen dhe urdhėrohen pėr t'i formuar eshtrat, sytė, zemrėn apo lėkurėn. Nė fund tė kėtij procesi, njė qelizė e vetme shndėrrohet nė njė qenie tė mrekullueshme njerėzore.

~AnnA~
16-11-08, 18:10
Nga disa shkenctare Teoria e Evolucionit nuk respektohet edhe pse eshte njera nga teorite me te besueshme...nga ana tjeter mendojne shumica se kjo teori ne esencė bjen ne kundėrshtim me ēdo parim te realitetit edhe te se vėrtetės!

C'far mendoni ju te nderuar antar? Eshte vertet Teoria e Charls Darvinit per t'a hudhur poshte dhe per mos e respektuar?
Jepni mendimet e juaja rreth kesaj teme....Mirepres komentet e juaja,me pas jap dhe une mendimin tim! :)
Diskutim te mbare!

Bardhyli-Iliri
18-11-08, 00:39
Po kjo qe ju ofruat ketu a ishte mendimi juaj apo jo?

Disi, me duken kunderthenese deklarimet e juaja.

~AnnA~
18-11-08, 00:44
Po kjo qe ju ofruat ketu a ishte mendimi juaj apo jo?

Disi, me duken kunderthenese deklarimet e juaja.

nese e lexove gjithe shkrimin,do vresh se jan mendime te disave,qe hudhin poshte Teorin e Darvinit...personalisht, e respektoj kete teori dhe pse e respektoj,do e komentoj,pasi te kem marre disa mendime nga ju tjeret...

Eddi
20-11-08, 15:59
Ana shumehere jemi zene per kete Darvinin une dhe ti :biggrin:
ti e din qe une kete teori jo qe edhte e perkrah shume dhe kjo eshte,ngase nuk ka nje baze te forte kjo teori
po pyes,nese darvini thote qe,njeriu prejardhjen e ka nga majmuni,po majmuni nga ku evulon?
ti e di qe e perkrah :smile: pse e ben kete?

~AnnA~
25-11-08, 10:49
Darvni e ka konkstruktu evolucionin si teori e jo si shkence ,de fakto te padiskutueshme. Ai e ka pohu evolucionin si mundesi, jo patjeter si dicka te vertete. Vete fjala teori e kallzon kete....dhe tani kjo Teori edhe pse nuk vertetohet plotesisht,eshte njera nga me te besueshmet,por qe te len akoma per te deshiruar...pas Darvinit,hulumtimet qe bene shkenctaret tregojn se si specjet nga ato te pazhvilluara e primitive shkojne duke u persosur dhe pershtatur sa me shume ambientit.
Eshte vertetuar shkencerisht se kafka e njeriut te pare ka qene shume e vogel se sa e njeriut te sotem.....

Eddi
27-11-08, 15:17
ne esence kjo teori bien ne kundershtim me parimin e te vertetes ....:P

~AnnA~
27-11-08, 23:16
Evoluimi eshte i pranuar shkencerisht dhe eshte i vertetuar me fakte shkencore...ju qe e kundershtoni kete Hipoteze,atehere vertetojeni te kunderten?!...une e perkrah kete Teori dhe jap sqarim se pse e bej kete,,,thekesova se si specjet nga ato te pazhvilluara e primitive shkojne duke u persosur dhe pershtatur sa me shume ambientit.
eshte vertetuar shkencerisht se kafka e njeriut te pare ka qene shume e vogel se sa e njeriut te sotem.....pra,ti o mik i imi Edi,me verteto ti mua te kunderten? :)