PDA

View Full Version : Protozoa dhe Flagjelat


~AnnA~
31-01-09, 12:13
Protozoa
Protozoarėt janė organizma qė i pėrkasin tre tipave:

Tipi Sarcomastigophora, i cili ndahet mė tej nė Mastigophora, dhe nė Sarcodina.
Tipi Apicomplexa, nė tė cilin bėjnė pjesė sporozoarėt.
Tipi Ciliophora, tė cilit i pėrkasin organizma me cilie.

Mastigophora (flagjelatėt) kanė njė (ose mė shumė) flagjela. Disa anėtarė tė grupit kanė njė membranė tė valėzuar (p.sh. Trypanosoma). Anėtarėt e kėtij grupi mund tė shkaktojnė infeksione intestinale dhe gjenitourinare (Giardia, Trichomonas, Dientamoeba, Chilomastix), ose mund tė shkaktojnė infeksione tė gjakut dhe tė indeve (Trypanosoma, Leishmania).

Sarcodina janė tipikisht organizma ameboide. Sarkodinat qė infektojnė njerėzit bėjnė pjesė nė gjinitė Entamoeba, Acanthamoeba, Endolimax, Iodamoeba, Naegleria.

Sporozoa janė organizma me cikėl jetėsor tė ndėrlikuar, me fazat seksuale dhe joseksuale qė zhvillohen nė kafshė tė ndryshme. Coccidia bėjnė pjesė te ky grup (gjinitė Isospora, Toxoplasma, Cryptosporidium, etj.). Sporozoarėt e gjakut quhen Haemosporina dhe pėrfshijnė parazitėt qė shkaktojnė malarien (Plasmodium). Babesia bėn pjesė tek nėnndarja Piroplasma.

Nga parazitėt e tipit Ciliophora vetėm njėri i infekton njerėzit, Balantidium coli.

Microspora pėrfshin parazitė qė shkaktojnė infeksione oportuniste tek njerėzit me mangėsi imune. Microspora kanė qenė klasifikuar tek sporozoarėt, por tani mbahen si grup mė vete.

~AnnA~
31-01-09, 12:19
Flagjelatėt intestinalė

Katėr flagjelatė intestinalė janė pėrshkruar mė poshtė: Giardia, Trichomonas, Dientamoeba, Chilomastix.Giardia lamblia

Giardia lamblia, Giardia duodenalis, Giardia intestinalis, dhe Lamblia intestinalis janė sinonime. Megjithėse brenda gjinisė Giardia ka disa lloje tė ndryshme, emrat e mėsipėrm i referohen tė njėjtit parazit dhe tė njėjtės sėmundje.

Pamja e organizmit
Trofozoitet (format aktive) kanė formė zemre. Giardia ka 4 palė flagjela, 2 bėrthama, dhe 2 aksostile.

http://www.argjiro.net/albi/white/meded/images/giardia_trophozoite.jpg

Cistet - format joaktive - tė Giardias formohen kur trofozoitet futen nė zorrėn e trashė. Cistet mund tė vėrehen nė analizėn e feēeve. Feēet e ujshme kanė edhe ciste edhe trofozoite: sa mė tė ujshme, aq mė shumė trofozoite. Cistet kanė formė ovale, dhe kanė 2 ose 4 bėrthama.

http://www.argjiro.net/albi/white/meded/images/giardia_cyst.jpg

Patogjeneza dhe paraqitja klinike
Giardia nuk ėshtė patogjen agresiv. Cistet e giardias mund tė gjenden nė sasi tė madhe edhe nė feēet e njerėzve krejt tė pasėmurė (pa simptoma). Sėmundja shkaktohet kur sasi tė mėdha tė mikroorganizmit ngjiten pas murit tė zorrės tė hollė dhe pengojnė thithjen e lėndėve ushqimore nga zorra. Patologjikisht vėrehet irritim dhe inflamacion (i pakėt) i mukozės tė duodenit dhe tė jejunumit, atrofi e vileve, hipertrofi e kripteve, dhe dėmtim i qelizave epiteliale; kėto dukuri shkaktojnė diarre, qė mund tė jetė akute ose kronike. Pasoja tė tjera janė dobėsia, humbja e peshės, dhembjet e barkut, dhe gazrat e tepėrta. Fėmijėt sėmuren mė kollaj sesa tė rriturit nga Giardia. Gjithashtu, tė sėmurėt me mangėsi imune sėmuren mė kollaj dhe mė rėndė.

Diagnoza laboratorike
Giardia mund tė rritet kollaj nė kulturė, por kultura e feēeve nuk pėrdoret pėr diagnozė. Diagnoza laboratorike vendoset nga pamja e cisteve nė feēe. Pėrndryshe, ELISA e feēeve ėshtė test i shpejtė me sensitivitet dhe specificitet tė lartė. Egzaminimi i pėrmbajtjes tė duodenit mund tė jetė i nevojshėm pėr ta vendosur diagnozėn nėse nuk gjenden ciste nė feēe; egzaminimi i pėrmbajtjes tė duodenit mund tė bėhet me sondė ose me kapsulė duodenale (EnteroTest).

Trajtimi
Trajtimi bėhet vetėn nė pacientėt qė kanė simptoma. Metronidazole (Flagyl) ėshtė efektiv nė 90% tė rasteve; quinacrine dhe furazolidone mund tė pėrdoren gjithashtu. Trajtimi njėditor me tinidazole (Fasigyn) ėshtė efektiv. Paramomycin mund tė pėrdoret gjatė shtatzanisė.

Epidemiologjia
Giardia lamblia ėshtė e pėrhapur nė tėrė botėn. Nė Europė pėrdoret shpesh emėrtimi Giardia intestinalis; nė ish Bashkimin Sovietik pėrdoret termi Lamblia intestinalis.

Infeksioni pėrhapet me rrugė fekalo-orale. Epidemitė janė tė shpeshta nė institucione si ēerdhet, kampet, etj. Ndotja e ujit tė pishėm ka shkaktuar disa epidemi nė kampet dimėrore (midis skiatorėve) nė Shtetet e Bashkuara; shkak ka qenė mbingarkesa e sistemeve tė ujėrave tė zeza dhe ndotja e ujit tė pishėm. Cistet mund tė rrojnė deri nė 3 muaj nė ujė.

Njerėzit mund ta marrin infeksionin me Giardia edhe nga kafshėt (zoonozė).Trichomonas

Protozoarėt e gjinisė Trichomonas janė flagjelatė me 3-5 flagjela dhe me membranė qelizore tė valėzuar. Lloji qė shkakton sėmundje tek njerėzit ėshtė Trichomonas vaginalis.

Pamja e organizmit
Trichomonas vaginalis ka formė dardhe me njė mambranė tė valėzuar anė tė cilės gjendet njė flagjel; 4 flagjela tė tjera gjenden nė pjesėn e pėrparme. Trikomonat jopatogjene Trichomonas hominis dhe Trichomonas tenax kanė tė njėjtėn pamje. Trichomonas tenax rron nė gojė; Trichomonas hominis rron nė zorrė; dhe Trichomonas vaginalis rron nė traktin gjenitourinar (tė meshkujve dhe tė femrave). Trichomonas vaginalis gjendet vetėm si trofozoit, faza cistike nuk egziston.
http://www.argjiro.net/albi/white/meded/images/trichomonas_trophozoite.jpg

Patogjeneza dhe paraqitja klinike
T hominis dhe T tenax janė tė padėmshėm (komensalė). T vaginalis shkakton inflamacion tė traktit gjenitourinar. Flora bakteriale, si dhe pH dhe gjendja e mukozave ndikojnė nė shkallėn e infeksionit qė shkaktohet nga T vaginalis. Nė pH normal tė vaginės (3.8-4.4) T vaginalis nuk rron dot.

Infeksioni me T vaginalis nuk pėrfundon me imunitet. Megjithatė, infeksionet e pėrsėritura bėhen mė tė lehta sesa infeksioni fillestar.

Tek femrat, infeksioni me T vaginalis prek vulvėn, vaginėn, dhe qafėn e mitrės; zakonisht infeksioni nuk shtrihet nė mitėr. Mukoza bėhet e dhembshme, dhe e skuqur; epiteli i mukozės mund tė rripet; infeksioni shkakton edhe kruarje dhe djegie. Njė shkarkesė (sekrecion) me ngjyrė tė verdhė mund tė vėrehet gjithashtu, nganjėherė nė sasi tė madhe.

Tek meshkujt T vaginalis mund tė infektojė prostatėn, fshikėzat seminale, dhe uretrėn. Rreth 10% e meshkujve kanė njė shkarkesė tė bardhė tė ujshme. Infeksioni i meshkujve mund tė jetė pa simptoma.

Diagnoza laboratorike
Sekrecionet vaginale ose uretrale duhet tė egzaminohen me mikroskop. Trikomonat e gjalla lėvizin nė mėnyrė karakteristike. Kur egzaminimi mikroskopik ėshtė negativ, kultura e shkarkesave (sekrecioneve) vaginale ose uretrale mund tė jetė pozitive pėr T vaginalis. T vaginalis rritet nė lloje tė ndryshme mediash tė ngurta ose tė lėngshme, nė kulturė indore, dhe nė embrione tė pulės. Media e quajtur 'trypticase serum' pėrdoret zakonisht pėr kultura tė semenit.

Trajtimi
Trajtimi lokal dhe sistemik me metronidazole (Flagyl) ėshtė efektiv. Tinidazole (Fasigyn) dhe ornidazole (Tiberal) janė po aq efektivė, me mė pak efekte tė padėshiruara. Duhen trajtuar njėkohėsisht tė gjithė partnerėt seksualė. Gjatė trajtimit, deri nė zhdukjen e parazitit, duhet qė gjatė seksit tė pėrdoren kondomė (llastikė) pėr tė parandaluar rinfektimin (dukuria ping-pong).

Epidemiologjia
T vaginalis ėshtė parazit i shpeshtė si i meshkujve dhe i femrave. Transmetimi i parazitit bėhet me rrugė seksuale, por edhe peshqirėt e papastėr, instrumentet gjinekologjike, etj., mund ta pėrhapin infeksionin. Shumica e infeksioneve janė pa simptoma.Dientamoeba fragilis

Megjithėse ka qenė klasifikuar me amebat pėr njė kohė tė gjatė, Dientamoeba fragilis tani mbahet si flagjelat qė i pėrket tė njėjtit rend si Trichomonas. Ashtu si Trichomonas, Dientamoeba nuk ka fazė cistike. Dientamoeba fragilis infekton njerėzit, majmunėt, dhe delet. Rron nė zorrėn e trashė (ashtu si amebat) dhe nė 25% tė tė infektuarve shkakton diarre, dhembje barku, flatulencė, tė vjella, dobėsi dhe humbje peshe; shenjat klinike janė tė ngjashme me ato qė shihen nė infeksionin nga Giardia. Trajtimi ėshtė i njėjtė me trajtimin e dizenterisė amebike (Entamoeba hystolytica).Chilomastix mesnii

Chilomastix mesnii mund tė ngatėrrohet me Trichomonas nė laborator. Ky parazit gjendet anembanė botės; trofozoiti ka formė dardhe, dhe ngjan me trikomonėn, porse lėvizja nė formė spirale e parazitit tė gjallė ėshtė krejt e ndryshme nga lėvizja karakteristike e trikomonės.

~AnnA~
31-01-09, 12:21
Flagjelatėt e gjakut

Hemoflagjelatėt qė infektojnė njerėzit pėrfshijnė gjinitė Leishmania dhe Trypanosoma.

Gjinia Leishmania pėrbėhet nga disa lloje tė ndryshme qė mund tė shkaktojnė prekje tė lėkurės (ulcera orientale), prekje tė organeve tė brendshme (kala-azar), ose prekje tė lėkurės dhe membranave mukoze (espundia). Infeksioni i transmetohet njerėzve nga mizat e rėrės (Phlebotomus, Lutzomyia, dhe Psychodopigus).

Tripanozomat janė dy llojesh: (1) tripanozoma afrikane, shkaktare e sėmundjes tė gjumit, transmetuar nga mizat cece (Trypanosoma brucei rhodesiense dhe Trypanosoma brucei gambiense); dhe (2) tripanozoma amerikane, e cila shkakton sėmundjen e Chagas (Trypanosoma cruzi).Leishmania

Gjinia Leishmania pėrfshin disa lloje tė cilat janė pothuaj tė njėjta pėr nga pamja e jashtme. Dallimi midis llojeve tė kėsaj gjinie bėhet me anė tė analizave biokimike, antitrupave monoklonalė, analizės tė materialit gjenetik, dhe tė dhėnave epidemiologjike/gjeografike.

Leishmania donavani shkakton leishmaniazėn e organeve (e njohur ndryshe edhe si 'kala-azar').

~AnnA~
20-03-09, 16:48
Zbulohen baktere te panjohura ne stratosfere


Baktere te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke.
Zbulimin e ka bere nje top aerostatik i Indian Space Research Organization dhe bakteriet jane quajtur Bacillus Isronensis, Bacillus Aryabhata e Janibacter Hoylei. Topi aereostatik me peshe 459 kilograme u leshua nga baza e Hyderabad ne jug te Indise per te mbledhur kampione ne lartesite nga 20-41 km prej siperfaqes se Tokes. Sipas kerkuesve, nje prej tezave mund te jete se bakteriet mund te jene leshuar ne ambient mijera vjet me pare nga aktivitetet vullkanike te Tokes, duke u pershtatur edhe ne kete lartesi ku aktiviteti i rrezeve ultraviolet eshte i larte.

Ne total jane gjetur 12 lloje bakteresh dhe 6 koloni kerpudhash. Nente nga llojet e baktereve te gjetura, kane nje ngjashmeri gjenetike prej me shume se 98% me speciet qe jetojne ne toke. Tre lloje te tjera, te quajtura PVAS-1, B3 W22 dhe B8 W22 jane specie komplet te reja.

Ky eshte eksperimenti i dyte i ketij lloji i drejtuar nga Agjensia Hapesinore Indiane, pas atij te vitit 2001. Ne ndryshim nga eksperimenti i pare, kesaj rradhe eshte treguar nje kujdes i vecante per tu siguruar se ne aparaturat nuk ndodhej asnje forme jete tokesore.

Burimi: top-channel.tv, isro.gov