PDA

View Full Version : ADN(Acidi DesoksiriboNukleik)


~AnnA~
13-11-08, 15:22
Acidi desoksiribonukleik,

http://1.1.1.4/bmi/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/DNA_Overview.png/180px-DNA_Overview.png

~AnnA~
13-11-08, 15:24
Acidi desoksiribonukleik, shkurt ADN (anglisht - DNA) ėshtė njė acid nukleik (bėrthamor) zakonisht nė formėn e njė spirali (dredhe) tė dyfishtė qė pėrmban udhėzime gjenetike pėrcaktuese pėr zhvillimin biologjik tė tė gjitha formave qelizore tė jetės, dhe tė shumė vireve. ADN ėshtė njė polimer i gjatė i nukleotidės dhe kodon renditjen e acidit aminoik i gjendur ndėr proteina duke pėrdorur kodin gjenetik, njė kod trinjak i nukleotideve.

Nė tėrėsinė e qelizave eukariotike si tė atyre tė bimėve, kafshėve, kėrpudhave dhe protistėve, shumica e ADN-ve ėshtė e vendosur nė bėrthamė. Nė dallim me qelizat e thjeshta tė quajtura prokariote, duke pėrfshirė eubakterian dhe arkaean, ADN nuk ėshtė e ndarė nga citoplazma me njė cipė bėrthamore. Organelet qelizore tė njohura si kloroplaste dhe mitokondri gjithashtu pėrmbajnė ADN.

ADN-ja pėrmendet shpesh si njė molekulė e trashėgimisė, si pėrgjegjėse pėr pėrhapjen e shumicės sė veēorive tė trashėguara. Tek njerėzit kėto veēori mund tė shtrihen nga ngjyra e flokėve deri tek sėmundjet prekėse. Gjatė ndarjes qelizore, ADN dyfishohet dhe mund tė tejēohet tė pjellė gjatė riprodhimit. Studimet qė merren me prejardhjen mund tė bėhen duke u bazuar nė faktin se ADN mitokondrinore rrjedh vetėm nga nėna, dhe kromozomi Y mashkullor rrjedh nga babai.

ADN-ja e ēdo njeriu, pra gjenet e tyre, trashėgohen nga tė dy prindėrit. ADN mitokondrinore e nėnės sė bashku me njėzetetre kromozoma nga secili prind bashkohen tė formojnė gjenin e zigotės, veza e pllenuar. Si pėrfundim, me pėrjashtim tė qelizave tė kuqe tė gjakut, shumica e qelizave njerėzore pėrmbajnė 23 palė kromozomesh, sė bashku me ADN mitokondrinore tė trashėguar nga nėna.

~AnnA~
13-11-08, 15:27
Kodi gjenetik
Bazat e azotuara (Adenina A, Citozina C, Timina T, Guanina G) mund te imagjinohen si kater shkronja te alfabetit. Duke pėrdorur grupe me nga tre shkronja mund te formohen 64 kombinime tė ndryshme tė cilat formojnė 20 aminoacidet ekzistuese.

Me qė ekzistojnė 64 tripleta dhe 20 aminoacide nė kodin gjenetik disa aminoacide mund tė kodifikohen nga disa tripleta tė ndryshme por jo anasjelltas, njė tripletė i pėrket vetėm njė aminoacidi.


Riprodhimi
ADN-ja ėshtė njė reaksion polimerizimi qė ka si reaktante katėr tipet e dezoksiribonukleosideve trifosfate. Megjithėse nė fijet e saj ndodhet vetėm njė fosfat, nukleotidet fillestare duhet tė jenė trifosfate nė mėnyrė qė tė pėrdorin hidrolizėn e dy lidhjeve fosfodiesterike (ku njėra ėshtė e nevojshme pėr shtimin e njė monomeri dhe njėra e katalizuar nga pirofosfataza inorganike mbi pirofosfatin dalės) pėr ta bėrė reaksionin ekzotermik.

Reaksioni katalizohet nga ADN polimeraza, enzime nė gjendje tė krijojė njė tjetėr fije ADN-je nė kahun 5'-3' e zbuluar nga Arthur Kornberg mė 1958 nėpėrmjet njė eksperimenti. Reaksioni i ADN polimerazes drejtohet nga fija udhėzuese e ADN-sė sepse krijon njė fije tė re ADN-je qė ėshtė komplementare me atė qė shėrben si udhėzuese. ADN polimeraza nuk ėshtė nė gjendje ta filloj sintezėn e njė fijeje pa asnjė pikė fillimi.

Pėr tė filluar dyfishimin struktura helikore e ADN-ės duhet tė denatyrohet nga disa proteina. Kėto janė helikazat, proteinat qė ndajnė dy fijet duke pėrdorur energjinė e ATP-sė, dhe proteinat denatyruese, ose proteinat destabilizuese tė helikes, jo enzimatike qė mund tė denatyrojne ADN-ėn duke u lidhur me disa pjesė tė fijes e duke i stabilizuar ato. Ky aktivitet prodhon njė forcė e cila pėrhapet nė fijet e paēiftuara tė cilat mund tė dyfishohen.

Meqė polimerazat veprojnė vetėm nė drejtimin 5'-3', njėra fije mund tė dyfishohet nė mėnyrė tė vazhdueshme, tjetra rezulton me disa pjesė tė reja ADN-je dhe secila prej tyre ēon nė fillimin e ARN-sė. Kėto pjesė mė vonė hiqen dhe hapėsirat bashkohen nga njė lloj tjetėr polimeraze.

Rezultati i dyfishimit janė dy helika tė dyfishta identike e pėrbėra nga njė fije e vjetėr dhe njė e re.Pėrbėja dhe struktura e ADN-ės
Acidi deoksiribonukleik pėrbėhet prej dy vargjesh komplementare tė lidhura ndėrmjet vete me lidhje hidrogjenore. Vargjet e kanė formėn e spirales. Nė strukturėn e ADN-sė marrin pjesė bazat purine: adenina dhe guanina; bazat pirimidine: citozina dhe timina; acidi fosfarik dhe deoksiriboza. Deoksiriboza dhe acidi fosforik gjenden nė ēdo nukleeotid. Prandaj, njė nukleotid dallohet prej tjetrit nukleotid nė bazė tė asaj se cila bazė purine ose primidine gjenden nė tė.

Meqenėse nė strukturėn e ADN-sė marrin pjesė 4 lloj bazash ( A, G, C dhe T), atėherė molekua e ADN-sė ėshtė e ndėrtuar ėshtė e ndėrtuar prej 4 lloj nukleotidesh. Specifiteti i ndėrtimit prej llojit nė lloj varet nga numri i nukleotideve purine ose pirimidine, lloji dhe renditja e tyre nė varg polinuklotidik. Bazat azotike purine dhe pitrimidine janė tė renditura nė varg nė bazė tė ligjit tė pėrputhshmėrisė. Kjo do tė thotė se pėrballė adeninės tė njėrit varg ēdo herė gjendet timina e vargut tjetėr, e pėrballė guaninės gjendet citozina. Bazat purine tė njėrit varg janė tė lidhura me bazat pirimidine tė vargut tjetėr me lidhje hidrogjenore. Adenina (A) lidhet me timinėn (T) me dy lidhje hidrogjenore, kurse guanina (G) me citozinėn me tri lidhje hidrogjenore. Sasia e ADN-ės ėshtė konstante dhe specifike pėr ēdo qenie tė gjallė.

~AnnA~
13-11-08, 15:29
Roli biologjik
Kur ėshtė qėshtja e rolit biologjik, atėherė dihet se AND-ja ėshtė bartėse dhe pėrcjellėse e vetive trashėguese. Ajo pėrmes ARN-ės -qė do tė thotė se ajo nė mėnyrė indirekte- e kontrollon sintezėn e proteinave, e cila kryhet nė ribosome, e pėrmes proteinave e kontrollon natyrėn dhe shpejtėsinė e proceseve tė ndryshme biokimike nė qelizė. Pra, AND-ja ėshtė rregullator i proceseve jetėsore. Sasia e AND-ės nė qelizė ėshtė konstante dhe specifike pėr ēdo qenie tė gjallė. Duhet cekur se para ndarjes sė ēdo qelize bėhet dyfishimi i AND-ės. Prandaj AND-ja merr pjesė nė procesin e ndarjes sė ēdo qelize. Ky dyfishim i AND-ės bėhet pėrmes procesit qė quhet replikim. Molekulat e ADN-ės janė tė vetmet molekula organike qė kanė aftėsi tė riptodhojnė vetveten.


Nje pjese e ADN-s qe leviz

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/ADN_animation.gif