PDA

View Full Version : Vitamina K ne Hipompiksjen e Shkaktuar nga Warfarin


~AnnA~
06-11-09, 16:57
Vitamina K me doza te ulta nuk dha rezultate klinike te ndryshme nga placebo, edhe pse e ul INR (International Ratio) ne menyre me te shpejte.

Pacientet qe i pergjigjen ne menyre te ekzagjeruar terapise me Warfarin, shpesh trajtohen me vitamine K, qe ul shpejt INR. Kerkuesit ne 14 klinika ne Kanada, Amerike dhe Itali ,kryen nje studim biologjik te randomizuar dhe te kontrolluar me placebo per te gjetur nese doza te ulta te vitamines K (1.25 mg) te dhene ne rruge orale, do mund te ulte rastet e gjakderdhjes ne paciente qe kane INR ndermjet 4.5 dhe 10.0 me Warfarin. Karakteristikat e pacienteve nuk kishin ndryshme te medha mes 2 grupeve, dhe te gjithe pacientet u trajtuan ose me vitamine K (355 paciente) ose placebo (369 paciente), ne baze te perzgjedhjes.

99 dit pas fillimit, 56 paciente (15.8%) te trajtuar me vitamine K dhe 60 paciente (16.3%) te trajtuar me placebo, paten nje rast gjakderdhjeje; keto raste ndodhen brenda 7 ditesh ne 28 (7.9%) paciente te trajtuar me vitamine K dhe 34 (9.2%) paciente te trajtuar me placebo. Raste gjakderdhjeje te medha ndodhen ne 9 paciente te trajtuar me vitamine K dhe 4 paciente te trajtuar me placebo. Tromboembolia ndodhi ne 4 paciente te trajtuar me vitamine K (1.1%) dhe 3 paciente te trajtuar me placebo (0.8%). INR u ul me shpejt ne pacientet e trajtuar me vitamine K, krahasuar me pacientet e trajtuar me placebo.
Mesatarja e uljes ishte 1.4 njesi INR tek pacientet e trajtuar me placebo dhe 2.8 njesi ne grupin e pacienteve te trajtuar me vitamine K, diference kjo e rendesishme edhe nga ana statistikore. Ne paciente te moshes 70 vjecare ose me te madhe (200 paciente te trajtuar me vitamine K dhe 188 me placebo) rastet e gjakderdhjes, tromboembolise dhe vdekjes nuk ishin te ndryshme ndermjet 2 grupeve.

Komente (nga Joel M. Gore, MD): Ne kete studim te kryer ne shume qendra, dhe te randomizuar, vitamina K, me te vertete qe ul INR me shume dhe me shpejt se sa placebo, por keto efekte nuk conin ne ulje te rasteve te hemorragjive. Keto rezultate sugjerojne qe thjesht ndalimi i Warfarin eshte i mjaftueshem per te trajtuar pacientet me INR te larte./Mjekesia.org/

~AnnA~
07-11-09, 18:51
Vitamina K mund ta pengojė zhvillimin e pandjeshmėrisė nė insulinė te meshkujt e moshuar dhe nė kėtė mėnyrė mund tė ofrojė mbrojtje nga sėmundja e sheqerit.

Nė njė studim, ku kanė marrė pjesė mbi 350 persona tė shėndoshė, meshkuj dhe femra, tė moshave ndėrmjet 60 dhe 80 vjeē, ėshtė treguar se meshkujt tė cilėt kanė marrė preparate tė vitaminės K kanė reaguar shumė mė mirė nė insulinė, nė krahasim me femrat dhe meshkujt tjerė qė kanė marrė placebo.

Shkencėtarėt mendojnė se ky ndikim pozitiv i vitaminės K ndodh falė vetive tė saja anti-inflamatore.