PDA

View Full Version : Tė zgjohesh me aromėn e agimit !


~AnnA~
13-03-10, 09:36
Me ngritjen herėt nė agim njeriu ka dhe shumė dobi nga ana shėndetsore, prej tyre:

1. Nė agim, gazi i ozonit (O3) gjendet nė pėrqindjen mė tė lartė nė atmosferė, mė pas vjen duke u pakėsuar gradualisht derisa humbet plotėsisht me lindjen e diellit. Kohėt e fundit ėshtė zbuluar se gazi i ozonit - njė nga izotopet e oksigjenit qė gjendet nė shtresat e larta tė atmosferės pėr tė mbrojtur tokėn nga disa rreze tė dėmshme- gjatė agimit zbret nė shtresat e poshtme qė rrethojnė tokėn dhe ngrihet pėrsėri lartė kur lind dielli. Mjekėt janė ēuditur nga efektet shėruese tė kėtij gazi. Ai shėron shumė sėmundje psiqike dhe fizike pa dhėnė asnjė efekt anėsor. Gazi i ozonit ndikon pozitivisht nė sistemin nervor, ai gjallėron aktivitetin mendor dhe atė fizik, dukė e ēuar nė nivelin mė tė lartė. Ėshtė vėrtetuar se injektimi i ozonit nė trupin e njeriut mund ti japė atij njė gjallėri tė jashtzakonshme dhe njė gėzim tė madh. Pėr kėtė arsye kush zgjohet herėt nė agim dhe thith ajrin e pastėr, pėrjeton njė gjėndje tė veēantė dhe ndjen njė kėnaqėsi qė nuk arrin ta ndiejė nė asnjė orė tjetėr tė ditės apo tė natės.

2. Kur dielli sapo ka lindur, rrezet e tij kanė afėrsisht ngjyrė tė kuqe. Dihet ndikimi i kėtyre rrezeve nė gjallėrimin e aktivitetit fizik dhe atij mendor. Gjithashtu rrezet ultraviolete nė kėtė kohė janė me pėrqindjen mė tė lartė, kėto rreze ndihmojnė nė prodhimin e vitaminės D, e domosdoshme pėr zhvillimin e trupit.

3. Zgjimi herėt ndėrpret gjumin e gjatė. Ėshtė zbuluar se njerėzve qė zakonisht flenė shumė iu shfaqen sėmundje tė zemrės, e veēanėrisht bllokimi i enėve tė gjakut (ATHEROSCLEROSIS), e kjo rrit mundėsinė e shfaqjes sė sėmundjes sė astmės. Gjumi s’ėshtė gjė tjetėr veēse pushim total, nėse zgjat shumė ai shkakton ngrirjen e lėndėve dhjamore nė arterjet e zemrės. E mbrojtja prej kėtyre sėmundjeve ėshtė njė prej dobive qė kanė besimtarėt qė ngrihen nė thellėsi tė natės pėr tė adhuruar Zotin e tyre e pėr tu lutur. Thotė Allahu i madhėruar: “Dhe qė pėr hir tė Zotit tė tyre natėn e kalojnė duke i bėrė sexhde dhe duke qėndruar nė kėmbė (falen)”. (El Furkan: 64). Gjithashtu thotė i Lartėsuari nė Suren Muzemil duke lavdėruar adhurimin e natės: “E s'ka dyshim se aktiviteti i natės ėshtė fuqizues dhe fjalė mė e qartė”. (Muzemil: 6). E aktiviteti i natės s’ėshtė gjė tjetėr veēse tė ēuarit pas gjumit.

4. Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se pėrqindja mė e madhe e kortizonit nė gjak gjendet nė mėngjes ku arrin nga 7 deri ne 22 mikrogram/100 ml plazėm, ndėrsa pėrqindja mė e vogėl gjendet nė darkė, ku arrin nė mė pak se 7 mikrogram/100 ml plazėm. Dihet se kortizoni ėshtė lėnda qė nxit veprimtaritė e trupit dhe rrit metabolizmin e tij. Ai shton pėrqindjen e sheqerit nė gjak duke i dhėnė trupit energjinė e nevojshme pėr aktivitetin e tij normal. Pra ata njerez qe zgjohen herėt nė agim kane shume dobi , e nisin ditėn e re me seriozitet dhe gjallėri, kryejne punėt e tyre nė orėt e para tė ditės ku aftėsitė e tyre mendore, shpirtėrore dhe fizike janė nė shkallėn mė tė lartė, E gjithė kjo nė njė botė ku mbizotėron gėzimi dhe ēiltėrsia.

Sikur kėto mėsime tė kenė zbatim masiv, atėherė shoqėria do tė jetė shoqėri e dalluar dhe unike. E ajo ēka e dallon mė sė shumti kėtė shoqėri, ėshtė se jeta nė tė nis herėt nė agim :)

Gentiani
18-03-10, 13:09
Ncuk, ti Anna s`bon, :tongue: :wink: se kjo shoqeri eshte mesuar me e degjuar aromen e kabllove te Komplutres, vetem sa nuk i ka dalur flaka prej llafeve... :tongue:

~AnnA~
19-03-10, 12:15
Ncuk, ti Anna s`bon, :tongue: :wink: se kjo shoqeri eshte mesuar me e degjuar aromen e kabllove te Komplutres, vetem sa nuk i ka dalur flaka prej llafeve... :tongue:

Ja nje avantazh i Kompjuterit, se ka nga ato, qe duke ndejt tere naten ne PC, shijojne dhe aromen e agimit :smile: keshtu qe, tek pas lindjes se diellit ikin ne gjume ;)

Oqeani
20-03-10, 04:43
Ja nje avantazh i Kompjuterit, se ka nga ato, qe duke ndejt tere naten ne PC, shijojne dhe aromen e agimit :smile: keshtu qe, tek pas lindjes se diellit ikin ne gjume ;)


Jo ter naten, por keshtu sikur Oqeani qe ndjene aromen e agut dhe cicerrimat ...

Gentiani
22-03-10, 09:26
Ja nje avantazh i Kompjuterit, se ka nga ato, qe duke ndejt tere naten ne PC, shijojne dhe aromen e agimit :smile: keshtu qe, tek pas lindjes se diellit ikin ne gjume ;)

Aha po, o ca ankoheshin jo po i del kaptina, jo po i dhemb koma... jo cicerrima zogjesh, por duke ju sjellur zogjet perskaj e yjet mbi kaptine ne pike te dites ! :tongue: edhe ate obubuuuuuu moj mome, mu ka kalle komplutra, po me sillen rreth kaptines te medhaja flutura :tongue:


Anna, pershendetje :smile: