PDA

View Full Version : Mesdhe, zbulohen mikrogjallesa ne 3500 m thellesi


~AnnA~
18-06-09, 01:09
Ne Detin Mesdhe eshte bere nje zbulim mjaft i rendesishem nga disa shkencetare.

3500 metra thelle ne pjesen perendimore te mesdheut, ne vendin e quajtur liqeni Urania, nje ekip kerkuesish kane zbuluar mekanizma biologjike ne nje prej ambienteve me armiqesore te planetit, cka do te thote se keto mikrogjallesa mund te kene qene fillesa e jetes ne Toke.

Studimi eshte publikuar ne revisten “Proceedings of the National Academy of Sciences” dhe pritet te ngjalle shume debate ne qarqet e biologeve. Jeta ne zonen ku u gjeten gjallesat eshte e ngjashme me kushtet qe shume njeqelizore mund te kene gjetur ne planetin Mars. /top-channel