PDA

View Full Version : Si e sqarojne biologet te qeshuren!


~AnnA~
10-09-09, 21:46
Edhe shkencėtarėt thonė se qeshja bėn mirė pėr shėndetin. Po a ėshtė vėrtet kaq e thjeshtė sa thuhet? Gelotologen, pra shkencėtarėt qė studiojnė tė qeshurėn, janė duke studiuar seriozisht tė qeshurėn qė prej 20 vjetėsh.

Njė prej tyre shkencėtarėve nė kėrkim tė tė qeshurės ėshtė biologu Profesor Carl Niemitz i Universitetit tė Lirė tė Berlinit. Pėr tė ėshtė krejt e qartė se ku lind qeshja: „Pra, fillimin tė qeshura e ka natyrisht nė tru. Sepse njeriut i vjen pėr tė qeshur pėr diēka. Pastaj kalon tek buzėt dhe sytė."

Pastaj shihet tjetri nė sy, dhe ja kalon dhe atij tė qeshurit. Pastaj bėhet njė frymėmarrje e thellė.

„Buzėt hapen shumė shpejt dhe nė tė njėjtėn sekondė, ėshtė marrė frymė dhe fillon e qeshura. Qė do tė thotė se merret frymė nė mėnyrė tė ēuditshme : Hahaha. Nuk ėshtė Haaahaaahaaa. Nuk hapet goja dhe pritet, por gjithshka zhvillohet shumė shpejt."

Kur qeshet ajri del nga mushkėritė me shpejtėsi 100 kilometra nė orė. Njeriu e nxjerr ajrin duke bėrė njėra pas tjetrės disa nxjerrje frymeje. Pastaj merret sėrish frymė thellė. Krahas mushkėrive, e qeshura vė nė lėvizje edhe muskujt, shpjegon profesori biolog Carl Niemitz nga Universiteti i Lirė i Berlinit:„Pėr shembull vetėm nė fytyrė lėvizin 40 muskuj. Pastaj fillojnė tė lėvizin muskujt e kraharorit. 150 deri 200."

Disa njerėz pėrkulen nga pėrpara kur janė nė kėmbė dhe qeshin. Kjo ndodh sepse disa muskuj zbuten kur ka shpėrthyer e qeshura. Edhe muskulatura e organeve urinare tensionohet dhe kėmbimi i lėngjeve rritet.
Edhe shkencėtarėt thonė se qeshja bėn mirė pėr shėndetin. Po a ėshtė vėrtet kaq e thjeshtė sa thuhet? Gelotologen, pra shkencėtarėt qė studiojnė tė qeshurėn, janė duke studiuar seriozisht tė qeshurėn qė prej 20 vjetėsh

Njė prej tyre shkencėtarėve nė kėrkim tė tė qeshurės ėshtė biologu Profesor Carl Niemitz i Universitetit tė Lirė tė Berlinit. Pėr tė ėshtė krejt e qartė se ku lind qeshja: „Pra, fillimin tė qeshura e ka natyrisht nė tru. Sepse njeriut i vjen pėr tė qeshur pėr diēka. Pastaj kalon tek buzėt dhe sytė."

Pastaj shihet tjetri nė sy, dhe ja kalon dhe atij tė qeshurit. Pastaj bėhet njė frymėmarrje e thellė.

„Buzėt hapen shumė shpejt dhe nė tė njėjtėn sekondė, ėshtė marrė frymė dhe fillon e qeshura. Qė do tė thotė se merret frymė nė mėnyrė tė ēuditshme : Hahaha. Nuk ėshtė Haaahaaahaaa. Nuk hapet goja dhe pritet, por gjithshka zhvillohet shumė shpejt."

Kur qeshet ajri del nga mushkėritė me shpejtėsi 100 kilometra nė orė. Njeriu e nxjerr ajrin duke bėrė njėra pas tjetrės disa nxjerrje frymeje. Pastaj merret sėrish frymė thellė. Krahas mushkėrive, e qeshura vė nė lėvizje edhe muskujt, shpjegon profesori biolog Carl Niemitz nga Universiteti i Lirė i Berlinit:„Pėr shembull vetėm nė fytyrė lėvizin 40 muskuj. Pastaj fillojnė tė lėvizin muskujt e kraharorit. 150 deri 200."

Disa njerėz pėrkulen nga pėrpara kur janė nė kėmbė dhe qeshin. Kjo ndodh sepse disa muskuj zbuten kur ka shpėrthyer e qeshura. Edhe muskulatura e organeve urinare tensionohet dhe kėmbimi i lėngjeve rritet.

„Gjatė tė qeshurės gjithshka zhvillohet automatikisht. Dhe do tė thotė qė e kemi nė gen, pra e kemi tė trashėguar prej miliona vjetėsh. Shprehja jonė e fytyrės nga njėra anė, por edhe tonet qė nxjerrim kur qeshim. Kėto janė tė lindura."

Njerėzit nė gjithė botėn qeshin me zė pas muajit tė katėr tė lindjes, pa ja mėsuar njeri tė qeshurėn. Por, ata nuk qeshin njėsoj nė ēdo moshe, thotė studiuesi i tė qeshurit Carl Niemitz. Kur janė tė rritur njerėzit qeshin mė pak, pothuajse 20 herė nė ditė dhe kur janė fėmijė tė vegjėl gati 300 herė nė ditė.

Por e qeshura e fėmijėve ėshtė e qeshur krejt tjetėr, nga e qeshura qė bėjnė njerėzit kur kėnaqen me njeri tjetrin. Me tė qeshurėn e tij fėmija i vogėl do tė thotė : 'Unė jam i mirė, jam i dashur, ji dhe ti i dashur me mua."

~AnnA~
10-09-09, 21:50
E qeshura e njė fėmije ėshtė njė xhest qetėsues. Ky xhest jepet nga natyra. E qeshura e shpeshtė lehtėson integrimin nė grup. Fėmijėt e vegjėl qeshin edhe kur luajnė: "„Fėmijėt qė nuk shkojnė nė shkollė qeshin shumė kur luajnė me njeri tjetrin. Me kėtė ata duan tė thonė se janė shokė, se e duan njėri tjetrin."

Kėtė mėnyrė tė sjelluri njėrezit e kanė fituar prej miliona vjetėsh. Ky ėshtė pėrfundimi qė kanė arritur gelotologėt nga vėshgimet e tyre, si ato qė ka bėrė Professor Niemitz tek majmunėt e kopshtit zoologjik nė Berlin. Ai i ka studiuar dhjetė vjet me rradhė kafshėt, dhe ka parė sidomos : „Kur luajnė me njėri tjetrėn, ato kanė tė njėjtėn shprehje fytyre si tek njeriu. Njė fytyrė tė qeshur, ku shihen edhe dhėmbėt. Gjatė kohės qė luajnė ata qeshin dhe marrin frymė nė mėnyrė ritmike. Dėgjohet kėshtu : Hehehe."

Majmunėt mund t`i japin shprehjen e qeshur fytyrės, sepse i kanė muskujt e nevojshėm pėr kėtė. Arinjtė, pėr shembull nuk mund tė qeshin sepse nuk kanė muskujt e duhur.

Tė qeshėsh sė bashku do tė thotė shoqėrim. Prandaj „servilosen" ngjanjėherė fėmijėt e rritur ose tė rriturit qeshin nganjėherė edhe kur nuk ka gjė pėr tė qeshur: „Nėse pėr shembull Kryetari i Bashkisė tregon ndonjė shaka, atėherė qeshin tė gjithė burrat qė e rrethojnė."

Por kjo ėshtė njė gjė qė mund tė shihet. Kėtė eksperiment ne e kemi bėrė fillimisht nė Universitet dhe kemi parė se nėse njėri nuk qesh menjėherė atėherė tjetri mendon "aha ky ėshtė duke u menduar a do apo jo tė qeshė." Dhe ata qė qeshin sa pėr mirėsjellje qeshin shumė pak. Fytyra e tyre nuk ndryshon shumė."

Testet kanė treguar se shumica e njerėzve i dallojnė tė qeshurat artificiale nė mėnyrė intuitive. Por nėse pyetet, se nga e dallojnė atėherė testuesit nuk dinė tė japin pėrgjigje tė saktė. Kjo sepse e qeshura ėshtė njė sjellje e pandėrgjegjshme, qė njohja nėse ėshtė e vėrtetė apo artificiale bėhet nė nėnndėrgjegje. Karakteri i pandėrgjegjshėm i tė qeshurit e forcon njė grup nga brenda dhe shėrben si armė e grupit kundėr atyre qė nuk bėjnė pjesė nė grup: „Pėr shembull dikush hyn nė derė sepse ka dėgjuar tė qeshura nė dhomė dhe pyet, "Ēfarė ka pėr tė qeshur?" Dhe ata qė janė nė dhomė thonė: „Asgjė, kėshtu kot." Atėherė ai mendon, qė ata qė ndodhen nė dhomė nuk duan tė qeshin me tė, nuk duan ta bėjnė atė pjesė tė grupit. E qeshura mund tė pėrdoret edhe pėr tė vendosur kufijtė. Kjo ėshtė diēka qė mund ta bėjnė vetėm njerėzit."

Pra e qeshura nuk ėshtė vetėm pozitive. Pėr njerėzit e qeshura ėshtė e rėndėsishme sepse ajo i ndihmon ata qė tė dallojnė miqtė dhe armiqtė . Por nganjėherė qeshet edhe vetėm pėr kėnaqėsi. Prandaj majmunėve tė vegjėl dhe fėmijėve u pėlqen tė gudulisen.

Tomori
11-09-09, 20:52
E qeshura tė zgjat jetėn
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1209809048-qesh.jpgPak stres dhe shumė buzėqeshje pėr njė jetė tė shėndetshme. E qeshura i bėn mirė zemrės, por me zemėrimin tensioni rritet ndjeshėm, duke sjellė pasoja tė tjera. Xhelozia shkakton dobėsi dhe pagjumėsi, ndėrsa stresi rrit rrezikun e diabetit dhe sėmundjeve tė zemrės. Deri nė ēfarė mase emocionet tona e kushtėzojnė shėndetin? Kėsaj pyetjeje i janė pėrgjigjur disa studiues tė "mood medicine" ose "terapisė sė humorit".

Zėnkat

Zakonisht kur zihemi, tensioni rritet, duke shkaktuar efekte tė ndryshme, tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Sipas "International Journal of Psychophysiology", pasi kanė kaluar disa javė pas njė zėnke, na mjafton vetėm tė mendojmė se ēfarė ka ndodhur dhe tensioni fillon tė rritet sėrish. Njė zėnkė me partnerin e cila zgjat gjysmė ore, ul tė paktėn njė ditė aftėsinė tonė pėr t‘iu kthyer sėrish gjendjes normale. Te ēiftet qė zihen rregullisht, kohėzgjatja pėr t‘iu rikthyer normalitetit dyfishohet.

Tė biesh nė dashuri

Nga kėrkimet e shumta studiuesit kanė zbuluar se kur biem nė dashuri, nivelet e faktorit tė rritjes sė nervave (Ngf) rriten dhe qėndrojnė kėshtu pėr rreth njė vit. Kjo substancė i ripėrtėrin qelizat cerebrale, duke ndihmuar nė rregullimin e sistemit nervor dhe pėrmirėsimin e kujtesės. Fatkeqėsisht nivelet ulen pas njė periudhe rreth njėvjeēare, kur nė dashurinė romantike do tė hyjė realiteti.

Tė jetosh nėn presion

Tė jetuarit nė njė gjendje konstante presioni shkakton efekte tė cilat tashmė njihen mirė. Njė profesor i njohur nė shkencat biologjike nė Universitetin e Stendfordit ka pohuar: "Kur duhet tė zgjedhim mes njė pune tė rėndėsishme pėr ta ēuar deri nė fund apo ta lėmė pėrgjysmė, trupi ynė vė mėnjanė ēdo projekt ndėrtimi: kujtesa dhe saktėsia e ndiejnė, kjo gjė na lodh mė lehtė dhe kėshtu mund tė rrezikojmė duke kaluar njė gjendje depresioni". Veē tė tjerash, stresi rrit nivelin e kolesterolit.

Qeshje tė pakontrolluara

Disa shkencėtarė nga Kalifornia kanė zbuluar se e qeshura tė relakson muskujt, djeg hormonet pėrgjegjėse tė stresit dhe tensionit. Sipas disa kardiologėve nga Universiteti Marilend, e qeshura zvogėlon rrezikun e njė infarkti, sepse ul stresin, i cili mund tė shkatėrrojė pjesėn e brendshme tė venave tė gjakut. Veē tė tjerash, njė e qeshur me shpirt djeg kaloritė e tepėrta dhe vė nė lėvizje rreth 400 muskuj. Disa kėrkues theksojnė se 100 tė qeshura janė tė barasvlershme me 10 minuta aerobi, kėshtu qė qeshni sa mė shumė tė keni mundėsi, por jo vend e pa vend.

Fshehja e irritimit

Si ta shfrysh inatin, ashtu edhe ta mbash pėrbrenda, ka pasoja negative. Sipas njė studimi nė Miēigam, femrat e akuzuara padrejtėsisht, qė e kanė mbajtur pėrbrenda inatin, janė tė prirura dyfish pėr tė vdekur nga infarkti, damllaja ose kanceri. Ndėrsa shfryrjet mund tė rrisin adrenalinėn, tensionin dhe rrahjet e zemrės deri nė pesė herė. Rreziku i njė infarkti apo damllaje mund tė shfaqet vetėm te personat mbi 50 vjeē. Forma tė ndryshme inati, si padurimi, ngacmueshmėria dhe hatėrmbetja mund ta dobėsojnė sistemin imunitar dhe shfaqin rrezik pėr njė infeksion.

E qara me ngashėrim

Kur qajmė ēlirohemi nga emocionet e kėqija. Njė biokimik nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ka analizuar lotėt e shkaktuara nga emocionet dhe ato tė nxitura nga qepėt. Lotėt e shkaktuara nga emocionet paraqesin nivel mė tė lartė hormonesh dhe neurotransmetuesish tė bashkuar me stresin dhe e qara e tyre ul tensionin e gjakut dhe ritmin kardiak. Doktori ka rritur nė pėrfundime se e qara me ngashėrim eliminon substancat qė shkaktojnė stresin. Frenimi i tė qarit do ta bėnte trupin tonė tė ndjeshėm ndaj efekteve negative tė ankthit, mes tyre dobėsimi i sistemit imunitar, aftėsive tė kujtesės dhe probleme nė aparatin tretės.

Tė provosh xhelozinė

Nga tė gjitha emocionet njerėzore, xhelozia ėshtė njė nga ndjesitė mė tė njohura e mė tė dhimbshmet, e kryesorja mė e vėshtira pėr t‘u kontrolluar. Meshkujt bėhen xhelozė kur dyshojnė pėr njė rival tjetėr, ndėrsa femrat bėhen xheloze kur dyshojnė pėr ndonjė tradhti tė mundshme. "Me xhelozinė ndėrthuret stresi, frika dhe inati. Kush ėshtė viktimė e saj vuan nga ankthi, pagjumėsia, tensioni i lartė, tė rrahurat e shpeshta tė zemrės dhe nivelet e adrenalinės", pohon njė mjek i pėrgjithshėm londinez.

Tė pėrkėdhelesh nė divan

Duke qėndruar te thėnia e njė tjetėr mjeku, ėshtė Oksitocina "hormoni i dashurisė" qė ngjall te njė ēift dėshirėn pėr t‘u pėrkėdhelur, qė nė rastin e tij nxit prodhimin e Dhea, hormoni kundėr plakjes dhe stresit qė sjell ndreqjen qelizore. Njė ndihmues tjetėr ėshtė edhe masazhi. Sipas doktorit, masazhi ndihmon nė zvogėlimin e kohės sė shėrimit dhe rrezikun e ndėrlikimit te pacientėt qė i janė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjikale dhe transplanteve tė zemrės.

Sensi i mirėnjohjes

Tė ndihesh mirėnjohės ndaj dikujt ndihmon nė forcimin e sistemit imunitar, ul tensionin dhe shpejton shėrimin. Doktori ka zbuluar se mirėnjohja dhe kėnaqja, tė cilat janė baras me dashurinė, prodhojnė Ositoksinė qė "ēaktivizojnė stresin dhe pėrmirėsojnė oksigjenimin e indeve".

Tė ndihesh poshtė me moralin

Depresioni, pesimizmi dhe plogėshtia janė tė shoqėruara me nivele tė ulėta Serotonine dhe Dopamine, neurotransmetues qė shkaktojnė njė ndjesi mirėqenieje. "Serotonina ndihmon nė rregullimin e perceptimit tė dhimbjes, gjė e cila do tė shpjegonte arsyen se pse 45% e njerėzve vuajnė nga depresioni. Njė moral jo i mirė shoqėrohet edhe me pagjumėsi, pėrfundon doktori.


Kėshillat

E qeshura

Ul stresin, djeg kaloritė e tepėrta dhe vė nė lėvizje rreth 400 muskuj. Sipas kėrkuesve 100 tė qeshura janė tė barasvlershme me 10 minuta aerobi


E qara

Mos i frenoni kurrė lotėt. Vetėm kėshtu eliminohen substancat kimike, tė cilat nėse frenohen, do tė shkaktonin njė tension tė dėmshėm pėr sistemin imunitar dhe tretės


Stresi

Tė jetuarit nė njė gjendje konstante presioni shkakton efekte tė cilat tashmė njihen mirė. Mendohuni gjatė, provoni tė ēlodheni dhe mė pas mundohuni tė zgjidhni problemet e ndryshme


Inati

Zakonisht kur zihemi, tensioni rritet duke shkaktuar efekte tė ndryshme, tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Nė kėtė mėnyrė ulet menjėherė ritmi kardiak dhe presioni i gjakut

~AnnA~
12-09-09, 13:17
qeshura eshte ilaci me i mire. Nje studim i ri i mjekeve ka treguar se personat qe rrezikojne te preken nga ataku ne zemer, duhet te shohin programe argetuese dhe komedi.

E qeshura sipas shkencetareve mund te shihet si mjekim ne disa raste, per shkak te emocioneve pozitive te saj. Perdorimi i te qeshures si ilac eshte sugjeruar prej vitesh, ndonese kishte pak prova qe tregonin se ajo ndikon ne shendetin e pacienteve.

Por ne studimin e fundit te Loma Linda University ne Kaliforni, pacienteve iu kerkua te zgjidhin programet apo komedite, qe u dukeshin me zbavitese. Per nje periudhe 12 mujore ata pane filmat per te pakten gjysme ore ne dite. Ne fund u arrit ne perfundimin se grupi qe kishte qeshur kishte rritje me 26 perqind te kolesterolit te mire (HDL), qe gjendet ne trup.
Ndersa pacientet qe merrnin mjekim por pa te qeshura shtese kishin vetem nje rritje prej 3 perqind. Grupi qe shihte komedi shenoi edhe ulje ne 66 perqind te proteinave qe rrisin rrezikun e semundjeve te zemres. Sipas shkencetareve terapia e te qeshures ul edhe nivelin e stresit te pacientet.

Tomori
12-09-09, 22:04
E qeshura e njeriut 16 milionė vjeēe, ne qeshim si shimpanzetė.
Edhe shimpanzetė qeshin njėsoj si ne, dhe kjo bėn tė mendojmė se e qeshura njerėzore e ka fillesėn e saj qė 10-16 milionė vite mė parė, kur njeriu ishte ende nė origjinėn e tij tė hershme. Ky fakt publikohet nga njė studim i realizuar prej Universitetit tė Portsmuthit. Sipas tij, ekziston njė pemė gjeneaoligjike edhe pėr tė qeshurėn, e cila e ka fillesėn e saj qė nga faza kur ne ngjanim tmerrėsisht me shimpanzetė. Kjo pemė ka ngjashmėri, madje, studimi thotė se ėshtė e njėjta edhe me atė tė evolucionit tė njeriut nė tėrėsi, duke folur pėr njė origjinė tonėn nga qeniet e dikurshme, me tė cilat ishim njė familje, me majmunėt. Karakteristikat unike tė sė qeshurės sonė, shpjegon studiuesja Davila Ross, siē janė ato tė tonifikimit tė njėjtė tė fytyrės nė momentin kur qeshim, me gjestet qė merr fytyra jonė, thuhet tė jenė zhdukur rreth 4-5-6 milionė vjet mė parė.