PDA

View Full Version : Lėkura


~AnnA~
25-02-11, 13:36
Lėkura ėshtė organ elastik, muskular qė mbėshtjell trupin e organizmave tė gjallė. Funksioni i lėkurės ėshtė ruajta e organve, mbajtja e tyre nė tėrėsi tė organizuar si dhe i takon grupit tė ograneve shqisore qė ka tė bėj me ndjeshmėrinė (shqisa e tė prekurit), bėn gjithashtu rregullimin e temperaturės trupore si dhe sintetizon vitaminėn B dhe vitaminėn D Lėkura ka pėrbėrje tė ndryshme tek gjallesat e ndryshme. lekuren e kemi te ndare ne tre shtresa ne epiderme e cila eshte shtresa e pare sperfaqesore e lekures.Ajo perbhet nga 5 shtresa te indit epitelial.shtresa e jashtme esht e ndertuar nga qeliza te vdekura te cilat jan te domosdoshme si nje mur mbrojtes i cili pengon futjen e mikrobeve ne brendesi (pra ne shtresat e tjera).qelizat e vdekura te kesaj shtrese shumohen vazhdimisht pra zevendesohen nga qeliza te reja.shtresa e dyte eshte derma dhe e treta hipoderma..

Funksioni i lėkurės

Roli mbrojtės i lekures ndaj te gjithe faktorėve tė jashtėm dhe brendshėm quhet dermatofilaksia. - Pėr rendesinė e lėkurės na shpjegon rasti se humbja e sipėrfaqeve tė mėdha psh: te djeg'jet e rrezikojnė jetėn. - Roli mbrojtės i lekures eshte i kushtezuar nga elasticiteti i lekures, sasia e ujit dhe fleksibiliteti. - pH e lekures nuk e favorizon zhvillimin e bakterieve dhe myshqeve por ndikon si faktor vetsterilizues, mesi alkalin ndihmon zhvillimin e baktereve dhe ne kete lekure vjen lehtė deri te infeksionet bakteriale dhe nikotike psh: regjioni aksilare, perigjental. - Pėrmes lėkurės ka mundesi tė resorbohen sasi tė vogla te sub si mėrkuri, jodi, yndyrna vitaminoze dhe hormonale, nė kėtė bazohet dermatoterapia lokale dhe aplikimi i preparateve kozmetike pėr mirmbajtjen dhe mbrojtjen e lekures. - Lėkura ka funksion termorregullues qė e arrin me ngushtimin dhe zgjerimin e enėve te gjakut tė dermės, djersitjes dhe respiracionit. - Lekura ėshtė depo e ujit ku gjenden 18-40% e sasisė se gjithmbarshme te ujit ne organizėm. - Elasticiteti i lekurės varet nga sasia e ujit. - Preparatet kozmetike duhet tė pengojnė avullimin e ujit dhe te ruajn lageshtin e lekures. - Ne lekure behet sinteza e vitamines D qe ka rendesi ne realizimin e eshtrave. - Ne lekure kryhet edhe procesi i frymarrjes por nuk ka rendesi vitale. - Ne lekure jane te vendosur receptoret per dhembje per prekjem, per shtypje dhe per temp. - Faktorėt qe ndikojnė ne lekure jane: - Lagėshtia relative kur bie nen 60% rritet evaporini(humbja e ujit ne lekurė) qe eshte karakteristik per kohen e ftoht dhe te thate sepse lekura ne keto raste keqsohet mjaft. - Eskpozimi nė diell ka efekte ne tharjen e lėkurės- shtohet evaporini pastaj era, larja e tepruar dhe kontakti me detergjentė i largon lipidet dhe e rrit humbjen e lageshtisė. - Barerat dhe perdorimi jo adekuat i preparateve kozmetike. - Mjedis acidik 1-6, bazik 7-14, neutral 7. - Rrezet ultraviolete ndahen : 1. Rrezet Uv-A - plakje e lėkurės 2. Rrezet Uv-B - shkaktojnė djeg'je 3. Rrezet Uv-C.

Ngjyra e lėkurės

Lėkura nuk ka njė ngjyrė tė caktuar tek tė gjitha gjallesat, por ajo dallon nga lloji i gjallesave nė lloj tė gjallesave si dhe dallon nga gjallesa nė gjallesė brenda llojit tė njejt tė gjallesave.

Sa i pėrket kafshėve ato dallojnė pėr nga ngjyra e lėkurės dhe mundėsia pėr pėrshtatshmėri. Disa kafshė kan lėkurė me ngjyrė tė caktuar stabile, kurse disa tė tjera kan lėkurė me ngjyrė labile qė nėnkupton mundėsinė e ndyshimit tė ngjyrės pėr t'u pėrshtatur me ambientin ku jeton, pėr shkaqe sigurie.

Edhe njerėzit kanė lėkurė me ngjyrė tė ndryshme dhe sipas ngjyrės sė lėkurės njerėzisht ndahen nė tre grupe kryesore edhe atė tė bardhė, tė zi dhe tė verdhė.

~AnnA~
25-02-11, 13:39
Anatomia e lėkurės

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f6/Skinn_layer_drawing.jpg/800px-Skinn_layer_drawing.jpg

Lekura eshte organ qe mbeshtjell ter sip. e jashtme te org. te njeriut dhe qe kalon ne mukoz per ti mveshur hapsirat e brendshme te org. p.sh: kapaket e syve, gojen, organet gjenitale, kanalet urinare, anusin. - Lekura ka pesh prej 8-10kg me nje siperfaqe 1.7m2(katror) dhe trashsi 1-2mm e cila trashsi ne shputa dhe shuplaka eshte 2-4mm. - Lekura eshte barrier mbrojtese qe nga njera ane pengon humbjen e ujit elektroliteve dhe perbersve tjer, ndersa nga ana tjeter pengon hyrjen e materieve demtuese. - Vlera e pH se sip. te lekures eshte ne mes 4.1 ne koke deri ne 7.2 ne shputa ndersa ne sip. tjera 5.5. - Lekura mbron org. nga agjenset kimik, mikrobiologjik, fizik dhe rregullon temp. trupore. - Ne lekure zhvillohen shume procese imunologjike por edhe shume procese te org. manifestohen me ndryshime ne lekure. - Ngjyra e lekures eshte e ndryshme ajo varet nga raca, mosha dhe pjeset e trupit qe i perkasin - Ngjyren e lekures e kushtezon shpeshtesia dhe sasia e pigmentit qe quhet Melanin - Lekura nga ana histologjike eshte e perber nga 3 shtresa: 1. Epiderma:(mbi lekure) e ndertuar nga qelizat me gjendra te djerses dhe gjendra dhjamore, qimet dhe thonjet. 2. Derma: (lekura e vertet) paraqet struktur te indeve lidhore. 3. Hipoderma: (nen lekure) e perber nga indet dhjamore. - Ndryshimet ne lekure gjithnje do te sherbejn si dritare ne te cilen do te pasqyrohen ndodhit ne brendesi proceset patologjike ne organe dhe sisteme si dhe gjendja fizike emocionale e org. te njeriut.

Llojet e Lekures

Sa i pėrket lėkurės nė pėrgjithėsi tek gjallesat ajo dallon dukshėm nė pėrbėrje nga gjallesa nė gjallesė.
Tek njeriu lėkura mund tė ndahet si lėkurė e trashė dhe e hollė. Lėkura e trashė gjendet nė shputat e kėmbėve dhe nė shuplakat e duarve.
Lendimet e lekures
Lekura iu ekspozohet lendimeve te ndryshme mekanike,te cilat shkaktojn plag.Lendimet mund te jen siperfaqsore si prerje gervishtje etj.Nese me prerje perfshihen muskujt dhe enet e gjakut behet fjale per plag te thella.Plaga behet dere permes se ciles hyjn mikrobet patogjene ,mikrorganizmat.Keshtu duhet perdorur Gaz sterile ose spreje qe bejne izolimin e mikrobeve. -Dallojm kater shkall te djegies : Shkalla e par:lekura skuqet,enjtet dhe dhemb Shkalla e dyt:ne lekur shfaqen fshikat Shkalla e tret:Djegia deperton ne shtresat e thella te lekures,lekura merr ngjyr te murrme,temperatura trupore rritet Shkalla e katert:pjeset e djegura karbonizohen -Gjithashtu dallojm tri shkall te merdhirjes: Shkalla e par:lekura skuqet ,enjtet dhe dhemb Shkalla e dyt:shfaqen fshika te mbushura me leng te perzier me gjak Shkalla e tret:Pason vdekja e indeve.

rastesishT
25-02-11, 14:56
Nga cilat sėmundje preket mė shpesh lėkura?

Nga studimet qė kemi bėrė, del se sėmundjet kryesore tė lėkurės janė infeksionet e zakonshme, pjydermitet, qė prekin mė shumė moshat e vogla. Gjithashtu, edhe ekzemat janė sėmundje tė pėrhapura tė lėkurės, qė shfaqen nė mosha tė ndryshme.

Janė edhe sėmundjet mykotike qė shfaqen sidomos gjatė stinės sė verės nga djersa. Nė lėkurė janė tė pėrhapura edhe sėmundjet e moshave tė reja, qė janė aknet apo siē quhen ndryshe puērrat e rinisė. Pėr lėkurėn problematik ėshtė e skabesi (zgjebja), e cila nė periudha tė caktuara, si nė dimėr, nė kopshte dhe konvikte, pėrhapet nė kolektiv, pasi ėshtė sėmundje ngjitėse.

Ka edhe infeksione tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, qė janė mė tė pėrhapura tek tė rinjtė, por qė kjo moshė po zbret. Nėse para pak vitesh kėto sėmundje gjendeshin nė moshėn 17-18 vjeē, tashėm e gjen edhe tek 15-vjeēarėt.

Dua tė theksoj se edhe kjo tendenca e tė rinjve pėr pirsing apo tatuazhe, ėshtė shumė e gabuar, pasi mund tė jenė burim infeksionesh. Duke u shpuar lėkura, jepet mundėsinė pėr tė dėmtuar lėkurėn dhe shfaqur sėmundje. Edhe tatuazhet janė helme qė pėrdoren mbi lėkurėn.

~AnnA~
25-02-11, 20:05
Dua tė theksoj se edhe kjo tendenca e tė rinjve pėr pirsing apo tatuazhe, ėshtė shumė e gabuar, pasi mund tė jenė burim infeksionesh. Duke u shpuar lėkura, jepet mundėsinė pėr tė dėmtuar lėkurėn dhe shfaqur sėmundje. Edhe tatuazhet janė helme qė pėrdoren mbi lėkurėn.

Eshte e vertete qe pirsing dhe tatuazhet jane burim infekcioni, por edhe kozmetika mund te shpie ne infekcione te ndryshme...

Artikulli vazhdon.....


Cilat janė shkaqet e kėtyre sėmundjeve?
Shkaqet janė mikrobet e shumta. Janė myqet, por edhe faktorėt e jashtėm si, pluhuri nga ambienti i ndotur, polente nė kohėn e periudhės sė pranverės. Por, nė disa raste ndodh qė sėmundjet e lėkurės tė jenė edhe tė trashėgueshme.
Si mund tė bėhet parandalimi i kėtyre sėmundjeve?
Masa higjienike tepėr korrekte me lėkurėn. Tė ndiqen tė gjitha kėshillat e mjekut specialist.

Mosha e vertete e lekures tende

Flitet shpesh per moshen e vertete dhe per moshen biologjike, por edhe fytyra e ka nje te tille. Dhe duket se nuk koincidon me ate zyrtare. Eshte ceshtja e ADN-se, fototipit, ekspozimit ne diell. Por jo vetem kaq: edhe struktura e fytyres dhe emocionet ndikojne ne strukturen dhe ne shfaqjen e rrudhave. Dermatologet shpregojne se kush i ka mollezat e larta do te kete rrudha me pak te thella. Qe shkojne nga hunda tek cepat e buzeve, por rrudhat rreth syve do te jene me te dukshme. Fytyrat kendngushte dhe te dobeta i kane faqet me te theksuara, kjo dhe per arsyen se nuk kane mbeshtetje. Por edhe shprehite me te perdorshme e shenjojne fytyren ne menyre te ndryshme. E cila, nuk duhet ta harrojme kurre, na jepet shume fisnikeri. Por meqe jo te gjithe rrudhat jane me te vertete terheqese, ja nje “guide” e shpejte per te kuptuar se cfare i ndodh lekures ne faza te ndryshme te jetes dhe mbi te gjitha, si ta ndihmosh per tu mbrojtur nga instrumentet e duhura.

20-30: Emocione te forta

Rrudhat e para jane ato te lidhura me mimiken e buzeqeshjes, qe fillojne nga rrenjet dhe mberrijne ne cepat e buzes. Jane linja te shprehjes, qe i kane dhe adoleshentet, por qe me kalimin e kohes theksohen. Rreth te tridhjetave, lekura fillon dhe e humbet shkelqimin, per shkak te trashjes se shtreses indore, reagimi i mbrojtjes nga rrezet Uv. Gjithashtu shfaqet edhe ndonje kapilar, ne vecanti ne zonen e hundes dhe tek faqet.

Cfare duhet te perdorni: nje hidratues apo nje krem antirrudhe me filtra diellore: nje krem me fuqi hidtratuese.

30-40: Perqendrimi maksimal

Gjate ketyre viteve linjat e shprehjes, te cilat me pare nuk ishin te dukshme “ne gjendje pushimi”, behen te perhershme, mbi te gjitha ato rreth syve. Ne vecanti tek subjektet miope apo tek njerezit, qe jane ekspozuar shume ne diell. Formohen gjithashtu dhe rrudha ne pjesen e ballit dhe te ashtuquajturat “rrudha te perqendrimit”, dy linja vertikale siper vetullave, te shkaktuara nga superaktiviteti i muskujve te kesaj zone, te cilat kane defektin per ta plakur shume fytyren.

Cfare duhet te perdorni: nje krem antirrudhe me baze retinoli ose retinoidi, qe rinovon dhe stimulon prodhimin e kolagjenit; nje produkt specifik per rrudhat e shprehjes me efektin botox-like; nje kontur sy-buze.

40-50: Momenti kyc

Mes moshes dyzet dhe pesedhjete vjec eshte momenti i ndryshimit. Eshte periudha ne te cilen renia strukturore perparon me ritme te shpejta. Lekura, muskujt dhe lidhjet e kyceve dorezohen perpara forces se gravitetit dhe ulen. Dhe te njejten gje e bejne nofullat, vetullat, mollezat dhe faqet. Pas moshes 50 vjece, ne menyre paradoksale situata stabilizohet. Lloji i plakjes varet edhe nga qendrueshmeria e lekures: ato bien me shpesh, por kane me pak rrudha, ne ndryshim me c’ndodh me lekurat e holla. Ky eshte dhe momenti, ne te cilin fotoplakja, te paraqet llogarine. Me rrudhat “atinike”, shenja te vogla ne nivelin e faqeve, qe jane simptome e humbjes se elasticitetit dhe njollat e erreta ne duar dhe dekolte.

Amina
07-03-11, 16:10
Anna flm per te gjitha postimet qe i ben ne lidhje me biologjine:smile:

(Jetzt auf Deutsch: mich interessiert die Art und Weise wie die Haut als Exkretionsorgan Stoffe ausscheidet bzw. wie das genau mit der Verdunstung funktioniert und welche Zellen dafür verantwortlich sind?)

Flm...

~AnnA~
09-03-11, 18:40
Anna flm per te gjitha postimet qe i ben ne lidhje me biologjine:smile:

(Jetzt auf Deutsch: mich interessiert die Art und Weise wie die Haut als Exkretionsorgan Stoffe ausscheidet bzw. wie das genau mit der Verdunstung funktioniert und welche Zellen dafür verantwortlich sind?)

Flm...


Hallo Amina!
Du hast die Frage auf deutsch gestellt, genau so werde ich auf die Frage beantworten(leichter für mich), obwohl ich keine gute dermatologin bin :smile:

Wir schwitzen durch die Haut.
Es ist Teil der Ausscheidungsorgane. System, dass Hitze regelt und die Salzkonzentration im Körper hilft.... Das Salz hilft verdampfen, das Wasser Abkühlung der Haut. Der Schweiß wird durch Schweißdrüsen ausgeschieden. Es gibt zwei Arten von Schweißdrüsen: ekkrinen Schweißdrüsen und apokrinen Schweißdrüsen.

Jetzt bin ich mir sicher, dass du genug material über die ekkrinen und apokrinen Drüsen findest.Manchmal ist es schwierig anzufangen.Aber wenn man an Start kommt, da erreicht man schnell die Ende:)
Viel Glück und Erfolg!

Hajra
14-03-11, 08:20
Londėr, 13 mars - Pėr shumė nga ne, koha e ftohtė sjellė lėkurė tė thatė dhe flokė mė tė yndyrshėm. Fajtori: lagėshtia e ulėt nė ajėr, e cila than lėkurėn. Ajri i thatė dhe ngrohja, ngrohėsit e hapėsirės dhe kaminat, tė gjitha kėto kontribuojnė nė nivelet mė tė ulėta tė lagėshtisė. Pėr luftė kundėr thatėsisė, provoni kėto trajtime natyrale pėr lėkurė tė thatė e cila menjėherė do tė bėhet e butė dhe e mėndafshtė.

Pėr lėkurė tė thatė, vaji i ullirit mė i miri
Kur ėshtė fjala pėr strategji pėr kujdesin e natyrshėm tė lėkurės sė thatė, vaji i ullirit ndoshta ėshtė zgjidhja mė e mirė. E freskon shpejt lėkurėn e thatė, bėn mrekulli nė duar dhe bėrryla, largon grimin dhe qetėson kruajtjet e lėkurės. Kur lėkura ėshtė shumė e thatė, mund tė aplikoni njė shtresė tė hollė tė vajit tė ullirit ekstra tė virgjėr pėr dozė shtesė tė antioksidantėve dhe acideve tė mira yndyrore.

Provoni pilingun natyror si jogurti, papaja dhe kungulli
Mund tė gjeni shumė mundėsi pėr kujdes tė natyrshėm tė lėkurės sė thatė nė kuzhinėn tuaj. Jogurti, veēanėrisht ai grek, ėshtė i shkėlqyeshėm pėr pastrim me pilingun e lehtė e cili do tė largojė lėkurėn e thatė dhe do ta lėrė ndjenjėn e freskisė.
Provoni me kėtė maskė pėr fytyrė dhe dekolte: pėrzieni gjysmė filxhani tė jogurtit grek me 3 lugė papaje dhe aplikojeni nė lėkurė.
Maskėn pėr fytyrė dhe trup nga kungulli dhe cimet pėrgatiteni me kungull tė grirė nė rende dhe gjysmė luge cimet nė pluhur. Lėreni maskėn nė fytyrė dhe trup 5 deri 15 minuta.
Ose provoni me maskė antioksidante pėr duar dhe kėmbė. Pėrzini nė mikser tri tė katėrtat e filxhanit me dredhėza, tri tė katėrtat e filxhanit me mjedra, tri tė katėrtat e filxhanit me boronica dhe gjysmė filxhani me kefir.

Pėrgatitni piling shtėpiak
Ekonomik dhe efektiv, sheqeri dhe ēfarėdo vaji bėjnė piling tė pasur, tė ushqyeshėm pėr lėkurė tė thatė. Thjesht, vetėm pėrzieni sasi tė barabarta tė sheqerit kualitativ ngjyrė kafeje dhe tė vajit. Shpėrndajeni nė lėkurė me lėvizje rrethore. Pėr doza shtesė tė vitaminave dhe mineraleve shtoni njė lugė mjaltė. Pėrkujdesuni pėr njė dush tė plotė pas kėsaj!

Fuqia shėruese e mjaltit
Mjalti ėshtė i shkėlqyeshėm pėr buzė tė thata, tė ēara. Aplikoni pak mjaltė organik nė orėt e mbrėmjes dhe do tė zgjoheni me buzė tė buta tė gatshme pėr puthje. Ky trik po ashtu funksionon nė thembra dhe bėrryla tė ashpėr.

Provoni ilaēe natyrale pėr flokė tė thatė
Pėr flokė tė thatė; pėrzieni njė tė kuq veze dhe njė lugė shampon. E kuqja e vesė nė flokė mund tė forcojė rrėnjėn e flokut, ndėrsa disa besojnė qė parandalon edhe rėnien e tyre.
Ose provoni me maskė hidratuese pėr flokė tė thatė. Pėrzieni njė avokado me dy lugė vaj apo lėng rrepe dhe vaj tė ullirit. Bėjini masazh kokės dhe lėreni kapelėn plastike pėr dush nė kokė pėr ta mbajtur ngrohtėsinė dhe lagėshtinė. Lėreni nė kokė pėr 15 minuta.


Mos harroni shėrimin e lėkurės prej brenda nga jashtė

Ushqimi i pasur me magnez, me acide esenciale yndyrore, vitaminėn C dhe beta-karoten, e ushqen lėkurėn brenda dhe e bėn mė pak tė prirė ndaj thatėsisė. Ushqejeni lėkurėn duke ngrėnė ēokollatė tė zezė, salmon dhe karota.

Amina
14-03-11, 18:56
Hallo Amina!
Du hast die Frage auf deutsch gestellt, genau so werde ich auf die Frage beantworten(leichter für mich), obwohl ich keine gute dermatologin bin :smile:

Wir schwitzen durch die Haut.
Es ist Teil der Ausscheidungsorgane System, dass Hitze regelt und die Salzkonzentration im Körper hilft.... Das Salz hilft verdampfen, das Wasser Abkühlung der Haut. Der Schweiß wird durch Schweißdrüsen ausgeschieden. Es gibt zwei Arten von Schweißdrüsen: ekkrinen Schweißdrüsen und apokrinen Schweißdrüsen.

Jetzt bin ich mir sicher, dass du genug material über die ekkrinen und apokrinen Drüsen findest.Manchmal ist es schwierig anzufangen.Aber wenn man an Start kommt, da erreicht man schnell die Ende:)
Viel Glück und Erfolg!


Danke schööön :smile: