PDA

View Full Version : Evolicioni


~AnnA~
15-11-08, 15:19
Nė biologji (http://sq.wikipedia.org/wiki/Biologji), me evolucion kuptohet procesi i ndryshimit tė karakteristikave, apo veēorive, tė trasheguara (http://sq.wikipedia.org/wiki/Trash%C3%ABgimia) tė njė popullate organizmash nga njė brez tek tjetri. Ky proces behet i mundur me ane tė gjeneve (http://sq.wikipedia.org/wiki/Geni) qė kalohen nga njė organizėm nė pasardhesit e tij direkt. Kėto gjene pėrcaktojnė karakteristikat e pasardhėsit dhe pėrbejnė njė tėrėsi karakteristikash qė quhen karakteristika tė trasheguara (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Karakteristika_t%C3%AB_trasheguara&action=edit&redlink=1) tė cilat janė dhe bazat themeltare tė evolucionit. Gjatė ketij kalimi gjenesh nga njė brez tek tjetri, ka pėrherė ndryshime tė cilat njihen me emrin mutacione (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mutacioni) dhe janė kėto mutacione qė sjellin karakteristika tė reja apo ndryshime nė karakteristikat ekzistuese. Gjithashtu karakteristika tė reja (pėrdoret dhe termi karakteristika tė fituara) mund tė prezantohen edhe prej transferimit tė gjeneve midis popullatave tė ndryshme, si nė rastin e migrimeve apo shtegtimeve. Gjithashtu ėshtė e mundur qė transferim gjenesh tė kemi dhe ndermjet specieve tė ndryshme dhe kėto raste njihen si transferim horizontal gjenesh (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Transferim_horizontal_gjenesh&action=edit&redlink=1). Nė speciet qė riprodhohen (http://sq.wikipedia.org/wiki/Riprodhimi) seksualisht, formohen kombinime tė reja gjenesh me njė mekanizėm qė njihet si rikombinimi gjenetik (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rikombinimi_gjenetik&action=edit&redlink=1) dhe qė mund tė rrisė ndryshimin nė karakteristikat e organizmave. Evolucion kemi atėhere kur kėto ndryshime janė shume tė shpeshta apo shume tė rralla nėpėr popullatėn qė merret nė studim.
Ka dy faktorė qė pėrcaktojnė ecurinė e evolucionit.

I pari ėshtė seleksionimi natyror (http://sq.wikipedia.org/wiki/Seleksionimi_natyror) i cili ėshtė njė proces qė sjell pėrhapjen e karakteristikave tė fituara qė janė tė dobishme per faktin se ndihmojne mbijetesen dhe riprodhimin e organizmit. Po nė tė njėjten menyre dhe po per tė njėjtat arsye, karakteristikat e fituara tė demshme do tė rrallohen sepse organizmat qė i permbajne do tė kene veshtiresi nė mbijetese dhe riprodhim. Sa me tė suksesshem tė jene organizmat nė mbijetese dhe riprodhim, aq me shume do tė kėtė pasardhes nga keta organizma, dhe si rrjedhim aq me shume rritet mundesia qė kėto karakteristika tė fituara nga njė brezni tė jene tashme karakteristika tė trasheguara per breznine pasardhese.
Faktori i dyte ėshtė shmangia gjenetike (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shmangia_gjenetike&action=edit&redlink=1). Ky faktor sjell ndryshime tė rastesishme nė karakteristikat e popullatės. Shmangia gjenetika ka tė beje shume me shancet qė ka njė individ i caktuar per tė mbijetuar dhe riprodhuar. Nė kėtė kėndveshtrim mund tė thuhet se seleksionimi natyror prek popullatėn nė tėrėsi, shmangia gjenetike prek individin nė vecanti. Ndryshimet e shfaqura prej secilit nga kėta faktorė janė shumė tė vogla kur kalohet nga njė brezni tek ajo pasardhese, por kėto ndryshime janė tė akumulueshme dhe i shtohen njėra tjetrės. Nė kėtė menyre ėshtė e mundur qė me kalimin e kohės tė shfaqen ndryshime tė rėndėsishme nė organizėm.
Njė nga perkufizimet e species (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Specie&action=edit&redlink=1) ėshtė njė grup organizmash qė mund tė riprodhohen me njėri tjetrin dhe pasardhesit e tyre janė nė gjendje tė riprodhohen gjithashtu. Kur njė specie ndahet nė popullata dhe kėto popullata nuk lejohen tė riprodhohen me njėra tjetren, mutacionet, shmangia gjenetike dhe seleksionimi natyror cojnė nė akumulimin e ndryshimeve nga njėra brezni nė tjetrėn dhe mė pas nė lindjen e specieve tė reja. Ngjashmerite midis organizmave tė ndryshem sugjerojne qė tė tera speciet e njohura e kanė prejardhjen tė pėrbashkėt (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Prejardhja_e_p%C3%ABrbashk%C3%ABt&action=edit&redlink=1) nga i njėjti paraardhes, dhe janė ndarė nė specie me kalimin e kohės me anė tė ketij procesi ndryshimesh tė njėpasnjėshme.
Biologjia evolucionike (http://sq.wikipedia.org/wiki/Biologjia_evolucionike) dokumenton faktin qė evolucioni ndodh, dhe merret me zhvillimin dhe testimin e teorive (http://sq.wikipedia.org/wiki/Teori_shkencore) tė cilat shpjegojnė se pse evolucioni ndodh. Studime nė gjurmet fosile (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gjurmet_fosile&action=edit&redlink=1) si dhe shumllojshmeria e organizmave (http://sq.wikipedia.org/wiki/Biodiversiteti) i bindėn shumicėn e shkencetareve qė nė shekullin XIX se speciet ndryshojne me kalimin e kohes. Mekanizmi specifik i ketij ndryshimi ishte njė enigme deri nė vitin 1859 kur Charles Darwin (http://sq.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin) botoi vepren e famshme Origjina e Specieve (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Origjina_e_Specieve&action=edit&redlink=1) ku detajoi teorinė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Teori_shkencore) e evolucionit bazuar nė seleksionimin natyror (http://sq.wikipedia.org/wiki/Seleksionimi_natyror). Vepra e tij pėrhapi me shpejtesi kėtė ide revolucionare e cila gjeti njė mbėshtetje gati unanime nga tė tera qarqet shkencore. Nė vitin 1930 seleksionimi natyror Darvinian u kombinua edhe me trashegiminė Mendeliane (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Trashegimia_mendeliane&action=edit&redlink=1) per tė formuar trashegimine moderrne evolucionike (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Trashegimia_moderrne_evolucionike&action=edit&redlink=1), e cila detajon lidhjet midis njėsisė se evolucionit(gjenet) dhe mekanizmit tė evoluciont(seleksionimi natyror). Sot kjo teori (http://sq.wikipedia.org/wiki/Teori_shkencore) ėshtė nė baze tė biologjise bashkekohore dhe formon njė aparat tė fuqishem parashikues duke hapur rruge per pritshmerine (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Pritshmeria&action=edit&redlink=1) paraprake tė pyetjeve tė ndryshme qė paraqiten. Gjithastu kjo teori jep njė shpjegim tė unifikuar per shumllojshmerine e organizmave nė Toke.

Marre nga Wikipedia

~AnnA~
15-11-08, 15:20
Trashėgimia

Evolucioni ne organizma te ndryshem ndodh me ane te ndryshimeve te vecanta qe njihen si karakteristika, ose veēori - qe jane karakteristike per nje organizem. Si shembuj mund te permendim ngjyren e syve, njė karakteristikė e trashėguar nga njeri prej prinderve te individit. Karakteristikat e trasheguara kontrollohen nga gjenet dhe teresia e gjeneve ne gjenomin e nje organizmi eshte emertuar gjenotipi i organizmit.

Nderkohe, teresia e aftesive te vezhgueshme ne strukturen dhe sjelljen e organizmit, quhet fenotipi i organizmit dhe vjen si rezultat i maredhenies se gjenotipit me ambientin rrethues. Per kete arsye jo te tera pjeset e fenotipit jane te trashegueshme. Si shembull mund te permendim nxirjen nga rrezet e diellit; ajo eshte rrjedhoje e gjenotipit te organizmit ne maredhenie me rrezet e diellit dhe lekura e nxire nga dielli nuk eshte nje karakteristike e cila trashegohet tek pasardhesit. Por ama persona te ndryshem kane rreagime te ndryshme ndaj rrezeve te diellit dhe kjo ndodh sepse ata kane ndryshime ne gjenotipet perkatese. Ketu mund te permendim albinizmin i cili eshte nje karakteristike e trashegueshme dhe si efekt i tij eshte pamundesia e lekures per t'u nxirre nga rrezet e diellit dhe djegia nga dielli.

Karakteristikat e trashegueshme kalohen nga nje brez tek tjetri me anen e ADN, nje molekule e afte te enkodoje informacion gjenetik. Ne vetvete ADN eshte nje polimer i perbere nga kater nukleobaza. Sekuenca e ketyre nukleobazave, ose shkurt bazave, percakton informacionin gjenetik, ne analogji me shkronjat ne tekstin e nje libri apo biteve ne programin e nje kompjuteri. Ato pjese te ADN qe percaktojne nje njesi te vetme funksionimi, quhen gjene. Gjene te ndryshme kane sekuenca te ndryshme bazash. Brenda qelizes keta zinxhire bazash ADN-je nderthuren me proteina dhe formojne struktura te perqendruara qe quhen kromozome dhe zona te vecanta te kromozomit quhen lokuse. Nese sekuenca e ADN neper keto lokuse eshte e ndryshme nga nje individ tek tjetri, keto variante te ndryshme te se njejtes gje quhen alele. Sekuencat e ADN mund te ndryshojne nepermjet mutacioneve duke krijuar ne kete menyre alele te reja. Ne rast se mutacioni ndodh brenda nje gjeni, aleli i ri qe krijohet mund te ndikoje ne karakteristiken e organizmit per te cilen eshte pergjegjes ky gjen, duke cuar me pas ne ndryshim te fenotipit te organizmit. Por sidoqofte, kjo gje nuk eshte e vertete per te gjitha rastet. Shumica e karakteristikave jane shume me komplekse dhe kontrollohen nga nje teresi gjenesh qe bashkepunojne.

~AnnA~
15-11-08, 15:21
Faktori i ndryshueshmėrisė

Tek nje organizem, fenotipi i tij eshte rezultat i gjenotipit te tij dhe i ndikimit te ambientit ku jeton. Nje pjese e mire e ndryshimeve ne fenotipet e nje popullate vjen si rezultat ndryshimeve ne gjenotipet e tyre. Evolucioni nuk eshte gje tjeter vecse ndryshimet me kalimin e kohes ne diapazonin gjenetik. Frekuenca e shfaqjes se nje aleleje te caktuar do te luhatet duke u bere me e shpeshte apo me e rralle perkundrejt formave te tjera te po te njejtit gjen. Forcat evolutive sjellin ne keto ndryshime si ne njerin drejtim ashtu edhe ne tjetrin. Ndryshueshmeria zhduket kur nje alele arrin piken e stabilitetit, apo te fiksimit - rasti kur ose zhduket fare nga popullata, ose zevendeson komplet nje alele te paraardhesve.

Keto ndryshime, qe njihen dhe me emrin variacione, jane rezultat i mutacioneve ne materialin gjenetik, migrimet apo shtegtimet e popullatave (migrim gjenesh) si dhe shkartisjes(perzjerjes) se gjeneve nepermjet riprodhimit seksual. Variacionet lindin dhe nga shkembimi i gjeneve midis specieve te ndryshme; shembull mund te japim transferimin horizontal te gjeneve tek bakteriet apo hibridizimin tek bimet. Megjithe variacionet e parreshtura te shfaqura ne keto menyra, pjesa me e madhe e gjenomit te nje specie eshte identike ne te tere individet e kesaj specie. Por sidoqofte, edhe ndryshime te vogla te ne gjenotip mund te cojne ne ndryshime te theksuara ne fenotip: shimpanzete dhe njerezit ndryshojne vetem me rreth 5% ne gjenomet e njeri tjetrit.