PDA

View Full Version : Uji me squfur


~AnnA~
02-03-09, 12:00
Squfuri pėrbėn 0.25% tė masės sonė trupore, ėshtė pjesė e disa aminoacideve dhe ėshtė i nevojshėm pėr formimin e kolagjenit dhe keratinės (proteina tė lėkurės dhe flokėve).

Pėr kėtė dhe disa arsye tjera, uji mineral qė pėrmban squfur qe njė kohė tė gjatė pėrdoret pėr mjekimet termike, p.sh. te personat qė vuajnė nga osteoartriti, pastaj pėr pėrmirėsimin e funksionit tė mėlēisė, zorrėve dhe lukthit.

Njė studim i ri italian shton edhe veprimin antioksidues tė squfurit. Disa vullnetarė gjatė dy javėsh, ēdo ditė kanė pirė nga gjysmė litėr ujė tė pasur me squfur.

Nė fund tė eksperimentit, vullnetarėve dukshėm iu ėshtė pėrmirėsuar statusi oksido-reduktues, sepse uji mineral ka siguruar mbrojtje nga oksidimet e padėshirueshme tė proteinave dhe yndyrave nė plazmėn e gjakut. http://cdodite.com/img/bosh.gif