PDA

View Full Version : Enzima e cila ndalon Kancerin!


~AnnA~
20-06-09, 10:52
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Enzima_qe_ndalon_kancerin.jpg

Shkencėtarėt kanė arritur tė ndėrtojnė modelin e plotė tė enzimės, e cila ka pėr qėllim kontrollimin e rrjetit sinjalizues, bllokimi i tė cilės mund tė pengojė zhvillimin e kancerit.

Nė njė hulumtim nėn mbikėqyrje tė shoqatės britanike “Cancer Research UK”, me anė tė kombinimit tė disa metodave dhe modelimit, ėshtė krijuar modeli tredimensional interaktiv i enzimės ‘protein kinaza B’ (PKB).

PKB ėshtė rregulluesi kryesor i rrugėve sinjalizuese tė cilat pėrcaktojnė sjelljen e qelizave. Gabimet nė kėtė rrugė krijojnė mundėsitė pėr zhvillimin kancerit, kėshtu qė vjen deri te aktivizimi i tepruar i kėsaj enzime.

Ekspertėt pohojnė se zbulimi, i cili shpjegon se si kjo enzimė vepron, do tė krijojė ide nė kuptimin e mekanizmit tė protein kinazės B dhe nė zhvillimin e terapive tė reja tė cilat do ta kenė shėnjestėr bllokimin e kėsaj enzime.

Burimi:Telegrafi
foto:Science Blogs http://www.cdodite.com/img/bosh.gif