PDA

View Full Version : Rreth Dinosaureve-kane egzistuar me te vertete...?


Action
05-05-09, 23:15
Sipas shkencetareve dinosauret kane jetuar 65 milione vjete me pare.
Fosilet e tyre me se shpeshti i kemi hasur ne shkembinjte e shtetit te Brazilit dhe Argjentines.

Fosilet me te hershme jane zbuluar ne vitet e hershme te shekullit XIX.
Zbulimi i vitit 1861 i nje llojė zogu primitivė te quajtur Archaeopteryx filloi dyshimet qe zogjet kane preajardhjen pikerisht nga nje lloje i dinosaureve,mirepo kjo teori akoma nuk eshte e sakte dhe kemi dyshime.

Termi i pare "dinosaur" eshte perdorur nga Richard Owen me 1842 nga fjalet greke, (deinos) qe do te thote i tmerrshem,i fuqishem dhe nga fjala (sauros) hardhuce.

Etapa e dinosaureve ndahet ne tri periudha:
1-Periudha Triassic (rreth 230 milione vjetė me pare)
2-Periudha Jurasic  (150 milione vjete me pare)  dhe
3-Periudha Cretaceous ( 65 milione vjete me pare)

Dinosauri me i holle sipas zbulimeve arkeologjike deri me tani ishte Brachiosaurus brancai i cili eshte gjetur ne Tanzani rreth viteve 1907-12 dhe sod ruhet ne muzeun e berlinit.Ky ishte 12m i hollė dhe  22.5 metra (74 ft) i gjatė dhe peshonte diku rreth 30.000-60.000 kg.
Me vone eshte zbuluar dhe nje dinosaur tjeter me i gjate ishte Diplodocus,i cili eshte zbuluar ne Wyoming te shteteve te bashkuara dhe ishte i gjate 33 metra.

Por Dinosauret me te medhenje jane zbuluar pergjate viteve te 70-ta qe i parapriu zbulimi i Argentinosaurus i cili mendohet se ka peshuar rrethė 80,000-100,000 kg.
Me i gjati nga gjithe keta mendohet se eshte Amphicoelias fragillimus i gjate 58 metra dhe peshonte me shume se 120.000 kg.

Dinosauri me i vogel mendohet se ishte nje lloje zogu i quajtur pigeon dhe ishte me i vogel se 35 cm dhe nje peshe rreth 110-gram.

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/428px-CeratopsiaI_BW-1.jpg

http://i457.photobucket.com/albums/qq300/498763/080123125543-large-1-1.jpg

Mirepo linde pyetja,si dhe pse u zdhuken dinosauret..?

Nje nga teorite me te besushme eshte ajo se token e ka goditur nje meteor ne meksiken e sotshme dhe si pasoje e kesaj erdhi deri tek zhdukja masive e dinosaureve.

Ky fenomen na shpie ta pyesim shpesh veten...
Kane egzistuar me te vertet dinosauret..?..Pse dhe si ngordhen te gjithe, ishte vetem nje shperthim..? Po te egzistonin sod a thua do ishin ne nė jetė..?

paajttimi.

~AnnA~
05-05-09, 23:38
Faktet shkencore vertetojen ekzistencen e Dinosaurve.Pra keto kan ekzistuar miliona vite me pare(perpara se te ekzistonte qenia "njeri")

Po te egzistonin sod a thua do ishin ne nė jetė..?

Mendoj qe po!Dinosauret kan qene te rrezikshem ...sot ka mjaft kafshe te rrezikshme,por njeriu s'ka pushuar sé ekzistuari...