PDA

View Full Version : Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė


Gentiani
05-05-10, 11:10
Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Njė studim i ri tregon se kur njeriu bėn dy punė njėherėsh, truri bėn njė ndarje tė natyrėshme tė punės.
Shumė punė njėherėsh sot shikohet si gjė e zakonėshme. Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Gjatė njė studimi nė Francė ekspertėt vunė re se kur njerėzit bėjnė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, gjysma e trurit pėrqėndrohet nė njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr ia kushton veten punės tjetėr.
Shkencėtarėt pėrdorėn Imazhe me Rezonancė Magnetike (MRI) pėr tė vėzhguar veprimtarinė e trurit tė pjesmarrėsve nė studim. Kur personat ishin duke kryer njė detyrė, tė dy anėt e truri punonin sė bashku. Por kur pjesėmarrėsve iu kėrkua pėr tė bėrė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, aktiviteti i trurit u nda; gjysma u aktivizua pėr njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr e trurit merrej me detyrėn tjetėr.
Nė pėrgjithėsi, njerėzit janė nė gjendje pėr tė kryer dy detyra nė tė njėjtėn kohė, dhe kėtė e bėjnė mirė.
Por kryerja e mė shumė se dy punėve nė njė kohė ėshtė mė sfiduese e mė pak efikase, thuhet nė studim.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309 (http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309)
.................................................. .................................................. ..................

shiko tani ekspertat e Franquskes :biggrin: se ēfare thone ?

Ja nje shembull kur njeriu mund te kryej me shume se dy pune njekohesisht:

Je duke ngare makinen, ne te njejten kohe degjon radion, qofte lajme ose degjon muzike, ne te njejten kohe percjelle shenjen ne komunikacion, po gjate te njejtes kohe i bie ose te nderrosh shpejtesine e automjetit ose te frenosh. I bie 4 veprime ne te njejten kohe + 1 te ja shilosh franquzave :biggrin: deri ne Marseille per studimin budallaq.


Shnetje!

Shqiptare_ne_Turqi
06-05-10, 13:06
Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Njė studim i ri tregon se kur njeriu bėn dy punė njėherėsh, truri bėn njė ndarje tė natyrėshme tė punės.
Shumė punė njėherėsh sot shikohet si gjė e zakonėshme. Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Gjatė njė studimi nė Francė ekspertėt vunė re se kur njerėzit bėjnė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, gjysma e trurit pėrqėndrohet nė njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr ia kushton veten punės tjetėr.
Shkencėtarėt pėrdorėn Imazhe me Rezonancė Magnetike (MRI) pėr tė vėzhguar veprimtarinė e trurit tė pjesmarrėsve nė studim. Kur personat ishin duke kryer njė detyrė, tė dy anėt e truri punonin sė bashku. Por kur pjesėmarrėsve iu kėrkua pėr tė bėrė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, aktiviteti i trurit u nda; gjysma u aktivizua pėr njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr e trurit merrej me detyrėn tjetėr.
Nė pėrgjithėsi, njerėzit janė nė gjendje pėr tė kryer dy detyra nė tė njėjtėn kohė, dhe kėtė e bėjnė mirė.
Por kryerja e mė shumė se dy punėve nė njė kohė ėshtė mė sfiduese e mė pak efikase, thuhet nė studim.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309 (http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309)
.................................................. .................................................. ..................

shiko tani ekspertat e Franquskes :biggrin: se ēfare thone ?

Ja nje shembull kur njeriu mund te kryej me shume se dy pune njekohesisht:

Je duke ngare makinen, ne te njejten kohe degjon radion, qofte lajme ose degjon muzike, ne te njejten kohe percjelle shenjen ne komunikacion, po gjate te njejtes kohe i bie ose te nderrosh shpejtesine e automjetit ose te frenosh. I bie 4 veprime ne te njejten kohe + 1 te ja shilosh franquzave :biggrin: deri ne Marseille per studimin budallaq.


Shnetje!

Pse budallaq Gentian !? mun ta marrum si model te komunikacionit,njerzve qe lidhen me shum vete ne te njejten periudhe :biggrin: hahahahhahahahaha


sipas franquzave veq dy pune/gjera aaa !! paj boll dee :biggrin: :biggrin:

Gentiani
08-05-10, 14:41
Pse budallaq Gentian !? mun ta marrum si model te komunikacionit,njerzve qe lidhen me shum vete ne te njejten periudhe :biggrin: hahahahhahahahaha


sipas franquzave veq dy pune/gjera aaa !! paj boll dee :biggrin: :biggrin:


Ajo ishte vetem per ate dite qe e mendova, se ndodhi me u kujtuar edhe me mire, del nje prikolice punesh pernjehere :tongue:

vjeshta
13-05-10, 17:11
Ajo ishte vetem per ate dite qe e mendova, se ndodhi me u kujtuar edhe me mire, del nje prikolice punesh pernjehere :tongue:


Edhe frymarrjen e paske harru se edhe kjo,ndoshta, mund te quhet veprim .:biggrin:

Diqka te tille kam lexu edhe une ,por studimi eshte bere ne baze te gjinive .Ku, gjinia femrore eshte me e afte qe te beje disa veprime ne nderkohe njera me tjetren ,ndersa gjinia mashkullore jo .

Gentiani
14-05-10, 11:31
Edhe frymarrjen e paske harru se edhe kjo,ndoshta, mund te quhet veprim .:biggrin:

Diqka te tille kam lexu edhe une ,por studimi eshte bere ne baze te gjinive .Ku, gjinia femrore eshte me e afte qe te beje disa veprime ne nderkohe njera me tjetren ,ndersa gjinia mashkullore jo .

Normal edhe ajo hyne aty tek veprimet, nderkohe qe mundet edhe me ju qaraveshe ndonjeres ne semafora tu prite :tongue: o ti beje me dore, vetem nuk guxon te zgjerohet me shume duke paramenduar, se mbetet diēka jashte fusheveprimit dhe vetem kur ta degjojne njeriu booooooom ja mori limuzinen dikujt para vehtes :tongue: