PDA

View Full Version : Balena gri shfaqet serish.Per here te fundit eshte pare me vitin 1700


~AnnA~
06-07-11, 21:00
Gjendet nė Izrael dhe nė Spanjė balena gri, e cila nuk ishte parė qė nė vitin 1700. Mendohej ishin zhdukur tė gjitha

Enigma e shfaqjes sė balenės gri

Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit. Disa ditė mė pas, saktėsisht njėzet e dy, e njėjta lloj balene u gjet pėrsėri, por kėtė herė nė ujėrat spanjolle, pėrsėri nė ujėra mesdhetare. Enigma qėndron nė faktin se qė nga viti 1700, nuk ishin parė mė kurrė nė ujėrat mesdhetare balena tė kėtij lloji (Eschrichtius robustus). Mendohej se balenat gri ishin zhdukur tė gjitha. Kuptohet qė eventi i papritur ka ngjallur habi tė jashtėzakonshme dhe njė entuziazėm tė madh mes studiuesve dhe shkencėtarėve, tė cilėt fantazonin rreth faktit qė njė specie e zhdukur ishte ringjallur mrekullisht pėrsėri.

E gjitha kjo ka ndodhur njė vit mė parė pasi nė ditėt e sotme, "ēėshtja e balenės qė nuk duhet tė ekzistonte" ka gjetur fatkeqėsisht njė shpjegim mė tė logjikshėm. Njė shpjegim mė tė logjikshėm, por edhe mė alarmant nė fakt. Nėse rishfaqja, apo ringjallja siē ju pėlqente ta quanin disa shkencėtarė, e njė popullsie qė mendohej e zhdukur pėrgjithmonė do tė kishte qenė njė lajm shumė i mirė, hipoteza tjetėr negative tregon se rishfaqja e papritur e balenės me origjinė atlantike i atribuohet vetėm ndryshimeve klimatike. Ėshtė pikėrisht ky shpjegimi qė propozohet nga Aviad Scheinin dhe kolegėt e tij tė qendrės Marine Mammal Research tė Izraelit, tė cilėt kanė publikuar nė revistėn "Marine Biodiversity Records" artikullin me titull "Balena gri nė Mesdhe: Event anormal apo shenjė e herėt e shpėrndarjes lidhur me ndryshimet klimatike?".

Hipoteza negative

Balenat gri i kalojnė muajt e verėn duke u ngopur me ushqim nė Oqeanin Arktik dhe kėshtu nisin, me ardhjen e stinės dimėrore, atė qė quhet si migrimi mė i gjatė i kryer nga gjitarėt. Nė kėtė mėnyrė, ato kapėrcejnė detin Chukchi, mė pas atė tė Beringut, duke arritur nė fund tė Oqeanit Paqėsor. Duke ndjekur mė pas brigjet e Alaskės, ato tė Kanadasė dhe nė fund atė tė Shteteve tė Bashkuara, duke arritur nė brigjet e Kalifornisė dhe tė Meksikės ku ndodhet edhe territori i tyre riprodhues. Pasi mbaron periudha dimėrore, rikthehen nė veri. Kryejnė nė kėtė mėnyrė njė zbritje riprodhuese drejt jugut dhe mė pas njė ngjitje trofike drejt veriut...

Pėrgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

rastesishT
06-07-11, 21:03
Gjendet nė Izrael dhe nė Spanjė balena gri, e cila nuk ishte parė qė nė vitin 1700. Mendohej ishin zhdukur tė gjitha

Enigma e shfaqjes sė balenės gri

Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit. Disa ditė mė pas, saktėsisht njėzet e dy, e njėjta lloj balene u gjet pėrsėri, por kėtė herė nė ujėrat spanjolle, pėrsėri nė ujėra mesdhetare. Enigma qėndron nė faktin se qė nga viti 1700, nuk ishin parė mė kurrė nė ujėrat mesdhetare balena tė kėtij lloji (Eschrichtius robustus). Mendohej se balenat gri ishin zhdukur tė gjitha. Kuptohet qė eventi i papritur ka ngjallur habi tė jashtėzakonshme dhe njė entuziazėm tė madh mes studiuesve dhe shkencėtarėve, tė cilėt fantazonin rreth faktit qė njė specie e zhdukur ishte ringjallur mrekullisht pėrsėri.

E gjitha kjo ka ndodhur njė vit mė parė pasi nė ditėt e sotme, "ēėshtja e balenės qė nuk duhet tė ekzistonte" ka gjetur fatkeqėsisht njė shpjegim mė tė logjikshėm. Njė shpjegim mė tė logjikshėm, por edhe mė alarmant nė fakt. Nėse rishfaqja, apo ringjallja siē ju pėlqente ta quanin disa shkencėtarė, e njė popullsie qė mendohej e zhdukur pėrgjithmonė do tė kishte qenė njė lajm shumė i mirė, hipoteza tjetėr negative tregon se rishfaqja e papritur e balenės me origjinė atlantike i atribuohet vetėm ndryshimeve klimatike. Ėshtė pikėrisht ky shpjegimi qė propozohet nga Aviad Scheinin dhe kolegėt e tij tė qendrės Marine Mammal Research tė Izraelit, tė cilėt kanė publikuar nė revistėn "Marine Biodiversity Records" artikullin me titull "Balena gri nė Mesdhe: Event anormal apo shenjė e herėt e shpėrndarjes lidhur me ndryshimet klimatike?".

Hipoteza negative

Balenat gri i kalojnė muajt e verėn duke u ngopur me ushqim nė Oqeanin Arktik dhe kėshtu nisin, me ardhjen e stinės dimėrore, atė qė quhet si migrimi mė i gjatė i kryer nga gjitarėt. Nė kėtė mėnyrė, ato kapėrcejnė detin Chukchi, mė pas atė tė Beringut, duke arritur nė fund tė Oqeanit Paqėsor. Duke ndjekur mė pas brigjet e Alaskės, ato tė Kanadasė dhe nė fund atė tė Shteteve tė Bashkuara, duke arritur nė brigjet e Kalifornisė dhe tė Meksikės ku ndodhet edhe territori i tyre riprodhues. Pasi mbaron periudha dimėrore, rikthehen nė veri. Kryejnė nė kėtė mėnyrė njė zbritje riprodhuese drejt jugut dhe mė pas njė ngjitje trofike drejt veriut...

Pėrgatiti: KLARITA BAJRAKTARI


Me shume erdha te sho mos ka ndonje foto te ksaj balene :)

~AnnA~
06-07-11, 21:07
Me shume erdha te sho mos ka ndonje foto te ksaj balene :)

Fatkeqesisht s'ka foto..ndoshta ne te ardhmen e nxjerrin nje, e ta sjelle une kendej sa ta shohesh ti :smile:

rastesishT
06-07-11, 21:09
Fatkeqesisht s'ka foto..ndoshta ne te ardhmen e nxjerrin nje, e ta sjelle une kendej sa ta shohesh ti :smile:


Nje ne google e gjeta ama se dij a eshte ajo... :) Me shume deshire do te kisha ta shifja me video

~AnnA~
06-07-11, 21:14
Nje ne google e gjeta ama se dij a eshte ajo... :) Me shume deshire do te kisha ta shifja me video

Per video mendoj eshte ende heret....ashtu e ka shkenca krejt me rend e con :) njehere jep lajmin, me pas nje foto...videoja eshte e fundit :smile:

rastesishT
06-07-11, 21:17
Per video mendoj eshte ende heret....ashtu e ka shkenca krejt me rend e con :) njehere jep lajmin, me pas nje foto...videoja eshte e fundit :smile:


ishalla e mbrrijm une ti e shohim ate balene te vitit 1700 :) kalo mire se te pash qe ike andej.... ;)

vjeshta
06-07-11, 23:46
http://www.youtube.com/watch?v=ppMQIgrrlTsUnė si familjare e natyres sjelll enkas per Annen dhe Rastesisht nje video te balenes gri te 2009!;)


Edhe fotoja po ashtu .http://www.lapalla.it/img/Schleich/2009/16082.jpg

~AnnA~
07-07-11, 10:20
http://www.youtube.com/watch?v=ppMQIgrrlTsUnė si familjare e natyres sjelll enkas per Annen dhe Rastesisht nje video te balenes gri te 2009!;)


Edhe fotoja po ashtu .http://www.lapalla.it/img/Schleich/2009/16082.jpg

Vjeshta, shume flm per kete video se une nuk gjeta asnje, por as ne artikullin nuk kishte te vendosur video e as foto....
vec nje gje nuk e kuptoj.....
Ne artikull shkruan:
Ēėshtja, e cila nė fillim ishte vėshtirėsisht e shpjegueshme, nisi mė 8 maj tė vitit 2010. Ishte pikėrisht kjo datė kur u gjet njė balenė gri pėrgjatė bregut mesdhetar tė Izraelit.
Videoja qe ke derguar ti qenke e vitit 2009, kurse kjo balen u pa per here te pare pas 300 viteve ne vitin 2010 (me saktesisht 8 Maj)!!!!
Ketu ndodh te kete nje gabim ne artikull ne shenimin e vitit(ne vend 8 Maj 2009, e shkruar gabim nje vit me vone....)
Flm dhe njehere vjeshta, Videoja ishte e mrekullueshme...

Zero Cool
07-07-11, 15:37
Hajt, po kontriboj edhe une


http://www.toncomputerjunkie.nl/dieren/soorten/plaatjes/grijzewalvis.jpg


http://www.09449.07sc.thinkquest.nl/dutch/onderwater/zoogdieren/walvissen/grijzewalvis2.jpgbVBT-wwfjcA


Shiko (http://www.wnf.nl/nl/wat_wnf_doet/wnf_video/?act=video.detail&film=317&sort=meest&speciaal=meest&startrow=13)

rastesishT
07-07-11, 19:22
O ju faleminderit per keto video o Zero cool mos ke ba ndonje ndryshim ti me ndonje program e ke zmadhu se kaq e madhe smundet me kane haha... 1 Mercedes brenda saj po e zajka :D

~AnnA~
07-07-11, 19:53
ZC te flm edhe ty qe solle keto video...
Me verte shume e madhe, si peshkaqen duket :smile:

vjeshta
10-07-11, 14:44
Vjeshta, shume flm per kete video se une nuk gjeta asnje, por as ne artikullin nuk kishte te vendosur video e as foto....
vec nje gje nuk e kuptoj.....
Ne artikull shkruan:

Videoja qe ke derguar ti qenke e vitit 2009, kurse kjo balen u pa per here te pare pas 300 viteve ne vitin 2010 (me saktesisht 8 Maj)!!!!
Ketu ndodh te kete nje gabim ne artikull ne shenimin e vitit(ne vend 8 Maj 2009, e shkruar gabim nje vit me vone....)
Flm dhe njehere vjeshta, Videoja ishte e mrekullueshme...


Keshtu e ka shkenca Anna ,njehere jepet fotoja ,video dhe ne fund lajmi ;)

Keshtu e kam kuptu une shkencen .:)

Makresh
10-07-11, 17:10
ZC te flm edhe ty qe solle keto video...
Me verte shume e madhe, si peshkaqen duket :smile:

Si peshkaqen ? :rolleyes:

Balena gri = ~ 16 metra gjatesi,

Balena blu = ~ 36 metra :confused:

~AnnA~
11-07-11, 09:24
Si peshkaqen ? :rolleyes:

Balena gri = ~ 16 metra gjatesi,

Balena blu = ~ 36 metra :confused:

Ne video duket me e madhe se 16 metra, kete pata fjalen....

Keshtu e ka shkenca Anna ,njehere jepet fotoja ,video dhe ne fund lajmi ;)

Keshtu e kam kuptu une shkencen .:)

Une kam menduar qe eshte e kunderta :smile:

Zero Cool
15-07-11, 13:04
Balenat gri rrezikohen nga kompanitė e naftes


http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0712114626465_210.jpg


Gėrmimet pėr gaz dhe naftė tė kompanive ruse, kanė vėnė nė rrezik jetėn e balenave nė pjesėn lindorė tė vendit, nė Oqeanin Paqėsor.


http://www.telegrafi.com/fo/whale_1878121i.jpg


Alarmi ėshtė ngritur nga Komisioni Ndėrkombėtar i Balenave (IWC), sipas tė cilit, ka tė dhėna se balenat gri, tė cilat tradicionalisht janė ushqyer nė ishujt Sakhalin, kanė nisur tė migrojnė. Kjo pėr shkak tė gėrmimeve, ndotjes dhe zhurmės sė pajisjeve tė shpimit, qė ndėr tė tjera dėmtojnė edhe dėgjimin e balenės gri.


http://www.telegrafi.com/fo/gray_whale_1.jpg


IWC kėrkoi nga kompania ruse Rosneft qė tė marrė mastat pėr tė parandaluar njė dėmtim tė kėtyre krijesave nėnujore. Sipas statistikave, nė tė gjithė globin ekzistojnė 130 balena gri, nga tė ciliat 26 janė femra. Nėse nuk merren masat tani, kjo specie rrezikon tė zhduket.