PDA

View Full Version : Kodi gjenetik i viruseve tė gripit


~AnnA~
28-02-09, 17:25
Shkencėtarėt janė pranė zgjidhjes sė misterit tė tė ftohurit tė zakonshėm ose gripit. Nė fakt deri tani ata kanė zbuluar se ekzistojnė rreth 100 viruse tė ndryshėm qė shkaktojnė tė ftohur po aq tė ndryshėm, qė duken njėsoj tė zakonshėm. Shkencėtarėt kanė deshifruar pėrbėrjen gjenetike pėr tė gjitha viruset qė shkatojnė tė ftohurin dhe kanė krijuar njė hartė ose “pemė familjare” pėr tė kuptuar se si kėto viruse lidhen me njėri tjetrin. Duke krahasuar ngjashmėritė me viruseve, shkencėtarėt shpresojnė tė zbulojnė edhe mėnyrėn pėr t’i luftuar ato.

Njė kurė pėr tė ftohurin e zanoshėm ende nuk ekziston, por mjekėt sot janė njė hap mė pranė kėsaj kure, falė njė zbulimi gjenetik tė viruseve qė shkaktojnė tė ftohurit.

Deri tani, shkencėtarėt kanė zbuluar 99 viruse qė pėrbėjnė rhinovirusin dhe ėshtė kjo shumėllojshmėri e jashtėzakonshme nė numėr qė e bėn tė ftohurit kaq tė vėshtirė pėr ta mposhtur. Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit, shkencėtarėt kanė zbėrthyen pėrbėrjen gjenetike tė tė gjitha viruseve tė tė ftohurit pėr tė krahasuar ngjashmėritė dhe dallimet. Shkencėtarėt zbuluan se rhinovirusi ka aftėsi tė vazhdueshme ripėrtėrirėse dhe pėrshtatėse – ēka bėn qė njė person mund tė preket nga dy viruse tė ndryshme tė ftohurish, qė ndėrthurren duke krijuar njė formė tė re tė ftohuri dhe kėshtu ėshtė pėrftuar njė virus i tretė.

Kjo aftėsi pėr ndryshueshmėri e pėrshtatje do tė thotė se ka shumė pak tė ngjarė qė shkencėtarėt tė krijojnė njė vaksinė kundėr tė ftohurit. Por duke krahasuar viruse tė ndryshme, shkencėtarėt shpresojnė tė njėjtėsojnė format dhe mėnyrat sesi kėto viruse ndryshojnė. Duke parashikuar ndryshimet nė virus, shkencėtarėt do tė jenė nė gjendje tė gjejnė mėnyra mė tė mira pėr t’a luftuar atė e ndoshta pėr tė zhvilluar barna mė tė efektshme antivirusale. Ndėrkohė, mėnyra mė e mirė pėr tė mposhtur tė ftohurit ose gripin mbetet shmangja e tij duke fjetur mjaftueshėm, duke qėndruar larg personave tė prekur nga tė ftohurit dhe duke larė duart rregullisht.


Rrezikshmėria e kancerit nė pankreas

Kanceri nė pankreas ėshtė tepėr i rrezikėshėm. Vetėm 5 pėrqind e pacientėve mund tė jetojnė pėr 5 vjet nga dita e diagnostikimit me kėtė kancer. Nė muajin shkurt, anėtarja e gjykatės sė lartė amerikane, Ruth Bader Ginsburg iu nėnshtrua njė operacioni pėr heqjen e kancerit nga pankreasi dhe sipas ekspertėve, shanset e saj pėr t’u shėruar janė tė mira. Kanceri nė pankreasin e saj u zbulua nė fazėn mė tė herėshme para se tė fillonte tė pėrhapej. Pankreasi ėshtė njė organ tepėr nė brendėsi dhe sipas ekspertėve, njė tumor nė pankreas mund tė jetė rritur shumė para se tek pacienti tė shfaqen simptomat e para tė jashtme. Pankreasi fshihet pas stomakut, prandaj edhe tumori ėshtė vėshtirė tė zbulohet, thotė doktor Muhamet Kalan pranė shkollės mjekėsore tė universitetit Xhorxh Uashington, kėtu nė kryeqytetin amerikan.

Mjekėt e zbuluan tumorin nė pankreasin e gjykatėses sė lartė, nėpėrmjet njė skanimi. Tumori ishte beninj - pa rrezik pėr t’u pėrhapur a shumėfishuar - por gjatė operacionit pėr heqjen e tij, kirurgėt gjetėn edhe njė tumor tjetėr mė tė vogėl qė ishte malinj, i keq. Por ky tumor ishte nė fazėn e tij mė tė herėshme, dhe mjekėt thonė se prognozat e shėrimit tė gjykatėsės Ginsberg janė tė mira.

Ndėrkohė nė Houston, mjekja Xhoan Bull pranė universitetit tė Teksasit pėrdor njė mėnyrė trajtimi duke kombinuar kimoterapinė me temperaturėn e lartė qė ajo shkakton artificialisht nė trupin e pacientėve tė saj me kancer nė pankreas. Ajo thotė se temperatura e lartė trupore ndihmon pėr tė luftuar infeksionin nė organizėm, prandaj beson se pėrdorimi i temperaturės trupore mund tė ndihmojė pėr tė luftuar kancerin. Mjekja Bull thotė se deri tani terapia me temperaturė trupore ka ndihmuar nė zgjatjen e jetės tė disa pacientėve me kancer nė pankreas. Terapia me temperaturė, thotė ajo, nuk ėshtė kurė, por vetėm ndihmon, sepse e vetmja mėnyrė pėr shėrimin nga kanceri i pankreasit ėshtė heqja e tumorit me operacion, kur ky zbulohet nė fazėn e herėshme, para se tė fillojė tė rritet e pėrhapet.


Mite mjekesore

Prindėrit vazhdimisht fajėsojnė sheqerin se i bėn fėmijėt e tyre hiperaktive, por studimet tregojnė se nuk ka faj sheqeri – por janė prindėrit tė cilėve u ėshtė fiksuar se hiperaktiviteti i fėmijėve vjen prej tij - shkaktarėt nuk janė karamelet a ėmbėlsirat me rastin e festave, por vetė festat, gėzimi i tyre. Sipas shkencėtarėve tė shkollės mjekėsore pranė universitetit tė shtetit Indiana, tė paktėn 12 studime tregojnė se prindėrit automatikisht mendojnė se hiperaktiviteti i fėmijėve vjen nga qė ata kanė konsumuar sheqer, edhe kur fėmijėt aktualisht hanė ushqime pa sheqerna.

Njė tjetėr mendim i gabuar ėshtė se rastet e vetėvrasjeve shtohen gjatė periudhės sė festave. Nė fakt, statistikat tregojnė se numri i vetėvrasjeve ėshtė mė i ulėt gjatė stinės sė dimrit.

Bima tropikale amerikane Poinsetia e njohur pėr lulet e saj tė kuqe nuk ėshtė helmuese. Ndėrkohė, mjekėt nuk e rekomandojnė atė pėr pėrdorim qoftė edhe nė formė shurupi, megjithėse nuk ėshtė regjistruar asnjė rast vdekjeje prej saj. Madje shumė njerėz nuk kanė nevojė as pėr trajtim mjekėsor pas konsumimit tė saj.

Njė tjetėr studim tregon se ngrėnia natėn nuk shkakton dhjamosje tė trupit pasi kaloritė janė njėsoj si nė mėngjes, nė drekė e nė mbrėmje. Gjithashtu, njeriu nuk e humbet 40 pėrqind tė nxehtėsisė trupore nėpėrmjet kokės - shifra e vėrtetė ėshtė ndoshta 10 pėrqind. Dhe sė fundi, por jo e fundit, gjatė darkės festive nuk rekomandohet shumė alkohol sepse deri tani nuk ėshtė gjetur ndonjė kurė e suksesėshme pėr dhimbjet kokės me tė cilat njeriu zgjohet e pasi ka pirė gjithė natėn.