PDA

View Full Version : Hekuri mbyt qelizat kanceroze


~AnnA~
13-04-09, 21:19
Shkencėtarėt gjermanė duke hulumtuar qelizat e limfomės, kanė arritur tė zbulojnė se nėse nė ato qeliza futen sasi tė mėdha tė mineralit tė hekurit, shkaktohet lirimi i radikaleve tė lira tė dėmshme pėr vetė qelizat kanceroze. Qelizat kanceroze mbrohen nga radikalet e lira nė mėnyrė qė i ēaktivizojnė ato duke i lidhur pėr proteinat tė cilat pėrmbajnė hekur dhe nė kėtė mėnyrė nxitin stresin oksidues.

Nė fund, stresi oksidues i dėmton molekulat dhe materialin gjenetik tė pranishėm nė qelizat e karcinomės dhe nė kėtė mėnyrė shkakton vdekjen e tyre.

Autorėt e studimit supozojnė se me anė tė injektimit selektiv tė hekurit nė qelizat kanceroze do tė mund tė shėrohet sėmundja, duke mos i dėmtuar qelizat e shėndosha, mirėpo janė tė nevojshme edhe disa studime shtesė pėr ta vėrtetuar njė gjė tė tillė.

Jana
13-04-09, 21:22
Flm per info....

Kjo semundje koheve te fundit shum eshte duke u paraqit....