PDA

View Full Version : Vitamina D


~AnnA~
30-01-09, 20:26
Pėr herė tė parė shkencėtarėt kanė arritur tė vėrtetojnė lidhjen ndėrmjet vitaminės D dhe aftėsive njohėse.

Nė njė studim ku kanė marrė pjesė 2.000 participantė mbi 65-vjeēarė ėshtė treguar se sa mė i ulėt tė jetė niveli i vitaminės D, aq mė shumė humben funksionet njohėse.

Nė raport me personat tė cilėt kishin nivelin optimal tė vitaminės D, personat me nivel mė tė ulėt tė kėsaj vitamine kishin qenė tė prirė qė t’i kenė dyfish mė tė dobėta funksionet e kujtesės, mendimit dhe inteligjencės.

Jana
20-02-09, 19:33
Fėmijėt e lindur nė verėn e vonshme ose vjeshtėn e hershme, janė mė tė gjatė dhe mė tė fuqishėm, sesa fėmijėt e lindur nė pranverė ose dimėr, njoftojnė shkencėtarėt britanikė nga Universiteti i Bristolit.
Pas shqyrtimit tė tė dhėnave tė mbledhura nga 7.000 fėmijė, hulumtuesit kanė ardhur nė pėrfundim se shkaktar i kėtij fenomeni ėshtė ekspozimi i shtatzėnave ndaj rrezeve tė diellit.

Sipas mendimit tė autorėve, procesi i formimit tė vitaminės D, i cili ėshtė i bazuar nė ekspozimin ndaj rrezeve tė diellit, ėshtė thelbėsor pėr formimin e eshtrave tė foshnjės gjatė kohės kur ėshtė nė barkun e nėnės.