PDA

View Full Version : Zhvillimi i embrionit dhe Kur'ani!


~AnnA~
04-02-09, 19:48
Te nderuar dhe shume te respektuar antar,ju lus qe kjo teme mos kthehet ne acaruese,mbase shumica i quajn sheknecen dhe fene si armike te njera tjetres,por vrehet fare mire qe shkenca pa fe s'do ekzistonte dot....dhe Bota pa shkencen do ishte e erret...Zoti krijoi njeriun te lire dhe i la ne zotesi te zhvilloj mendjen ,e nga kjo edhe te perparoj ne pune dhe jete...
ØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ


Duke pėrmendur fazat e zhvillimit tė embrionit tė njeriut, Zoti i Madhėruar thotė:

"… Ne e krijuam njeriun (Ademin) prej njė copė balte. Pastaj e bėmė atė si njė pikė nė njė vend tė sigurt. Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė mudgah (diēka e kafshuar)…" (Kuran, 23:12-14)

Nga ana gjuhėsore fjala alek ka tre kuptime: 1) shushunjė, 2) diēka e varur, 3) gjak i mpiksur. Po tė krahasojmė njė shushunjė me embrionin e njeriut, ashtu siē mund tė shihet dhe nė fig. 1, do tė vėrejmė njė ngjashmėri tė madhe. (1)

http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embrio_alb_bild%201.gif
Figura 1: Vizatimet ilustrojnė ngjashmėritė midis shushunjės dhe embrionit njerėzor nė fazėn alek. (Pamja e shushunjės nga Human Development as Described in the Quran and Sunnah,
Figura e marre nga Libri:Moore dhe tė tjerėt, f. 37, modifikuar nga Integrated Principles of Zoology, Hickman dhe tė tjerėt. Pamja eembrionit nga The Developing Human, Moore dhe Persaud,5th ed., f. 73.)

Gjithashtu, embrioni nė kėtė fazė e merr ushqimin nga gjaku i nėnės ashtu si shushunja qė ushqehet me gjakun e tė tjerėve (2). Kuptimi i dytė i fjalės alek ėshtė "diēka e varur". Kjo varje e
embrionit gjatė fazės sė alek-ut nė mitrėn e nėnės mund tė shikohet qartė nė fig. 2 dhe 3.
Kuptimi i tretė i fjalės alek ėshtė "gjak i mpiksur".
http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embryo_alb_bild%202.gif

Figura 2. Nė kėtė diagram shihet suspensioni i njė embrioni gjatė fazės alek nė uterusin e nėnės. (The
Developing Human, Moore dhe Persaud, 5th ed., f.66)
http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embryo_alb_bild%203.gif
Figura 3: Nė kėtė fotomikrograf shihet suspensioni i njė embrioni (B) gjatė fazes alek (rreth15 ditė i vjetėr) nė barkun e nėnės. Madhėsia e embrionit ėshtė rreth 0.6 mm. (The Developing Human, Moore, 3rd ed., f. 66, nga Histology, Leeson dhe Leeson.)

Po tė vėzhgojmė embrionin do tė vėmė re se pamja e tij e jashtme si dhe e enėve tė tij tė gjakut, gjatė fazės sė alek-ut, ėshtė e ngjashme me pamjen e gjakut tė mpiksur. Kjo pėr shkak tė prezencės sė njė sasie relativisht tė madhe gjaku nė trupin e embrionit gjatė kėsaj faze (3) (shiko fig. 4). Gjithashtu, gjatė kėsaj faze gjaku nuk qarkullon derisa embrioni tė arrijė nė javėn e tretė (4) tė tij. Kėshtu embrioni nė kėtė fazė ėshtė si gjak i mpiksur.
http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embryo_alb_bild%204.gif
Figura 4: Diagrami i sistemit primitiv kardiovaskular nė embrion gjatė fazės alek . Pamja e jashtme e embrionit dhe e enėve tė tij tė gjakut ėshtė e ngjashme me pamjen e gjakut tė mpiksur pėr shkak tė prezencės sė njė sasie relativisht tė madhe tė gjakut nė embrion. (The Developing Human, Moore, 5th ed., f. 65.)

Siē shihet, tė tre kuptimet e fjalės alek korrespondojnė saktėsisht me pėrshkrimin e embrionit nė fazėn e alek-ut. Faza tjetėr e pėrmendur pas asaj tė alek-ut ėshtė faza e mudga-s. Fjala arabe mudga do tė thotė "diēka e kafshuar". N.q.s. merret njė copė ēamēakėz dhe kafshohet me dhėmbė, pastaj krahasohet gjurma e lėnė nga kafshimi me pamjen e embrionit nė fazėn e mudga-s, do tė vėrehet njė ngjashmėri e madhe. Kjo sepse pamja e boshtit kurrizor tė embrionit pėrngjason me gjurmėt e lėna nga dhėmbėt nė ēamēakėzin e kafshuar.(5)(fig. 5, 6)
http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embryo_alb_bild%205.gif
Figura 5: Fotografia e njė embrioni nė fazėn mudga (28 ditė i vjetėr). Embrioni nė kėtė fazė merr pamjen e njė materiali tė kafshuar, pėr arsye se segmentet nė pjesėn e pasme tė embrionit ngjajnė me gjurmėt e dhėmbėve nė
njė material tė kafshuar. Madhėsia e embrionit ėshtė 4 mm. (The Developing Human, Moore dhe Persaud, 5th ed., f. 82, nga Professor Hideo Nishimura, Kyoto University, Kyoto, Japan.)
http://www.way-to-allah.com/alb/miracles/itistruth/embryo_aln_bild%206.gif
Figura 6: Kur krahasohet pamja e njė embrioni nė fazėn mudga me njė copė ēamēakėz tė kafshuar, ne
gjejmė ngjashmėri midis tyre. A) Vizatimi i njė embrioni nė fazėn mudga. Aty mund tė shihen segmentet
nė pjesėn e pasme tė embrionit tė cilat duken sikur gjurmėt e dhėmbėve. (The Developing Human, Moore dhe Persaud, 5th ed., f. 79.) B) Fotografia e njė cope ēamēakėzi tė kafshuar.

~AnnA~
04-02-09, 19:50
Si mund t'i kishte ditur tė gjitha kėto Muhamedi (paqja qoftė mbi tė) njė mijė e katėrqind vjet mė parė, kur dihet se pajisjet e avancuara dhe mikroskopėt e fuqishėm janė zbuluar vetėm kėto kohėt e fundit? Hamm dhe Leenenhoek ishin shkencėtarėt e parė qė observuan qelizat spermatozoide, duke pėrdorur njė mikroskop modern pėr kohėn, bėhet fjalė pėr vitin 1677, pra mė shumė se njė mijė vjet pas Muhamedit. Ata gabuan duke menduar se qeliza e

spermės pėrmbante njė njeri nė miniaturė qė rritej kur depozitohej nė organin gjenital tė femrės.(6)

Profesor Keith L. Moore ėshtė njė nga shkencėtarėt mė tė spikatur nė fushėn e Anatomisė dhe Embriologjisė . Gjithashtu, ai ėshtė autor i librit me titull "The Developing Human", i cili ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė tė ndryshme. Ky libėr ėshtė njė punim shkencor i zgjedhur nga njė komitet special nė SHBA, si libri mė I mirė i shkruar nga njė person i vetėm. Dr. Keith Moore ėshtė profesor i Anatomisė dhe i Biologjisė Qelizore nė Universitetin e Torontos, Kanada. Atje ai u emėrua Dekan i Shkencave Bazė nė Fakultetin e Mjekėsisė dhe pėr tetė vjet ishte Kryetar I Departamentit tė Anatomisė. Nė 1984 ai mori ēmimin mė tė lartė nga Shoqata e Anatomistėve Kanadezė nė fushėn e Anatomisė nė Kanada, ēmimin "Ēmimi i Madh J.C.B.". Ai ka drejtuar shumė shoqata ndėrkombėtare si "Shoqata e Anatomistėve Kanadezė e

Amerikanė" dhe "Kėshilli i Unionit tė Shkencave Biologjike".Nė 1981, gjatė Konferencės sė 17-tė Mjekėsore nė Daman, Arabi Saudite, profesor Moore tha: "Ka qenė njė kėnaqėsi e madhe pėr mua tė ndihmoj nė qartėsimin e kuptimit tė thėnieve tė Kuranit qė flasin pėr zhvillimin e njeriut. Pėr mua ėshtė fare e qartė se kėto thėnie i kanė ardhur Muhamedit (paqja qoftė mbi tė) prej Zotit, sepse gati tė gjitha kėto njohuri janė zbuluar vetėm shumė shekuj mė vonė. Kjo provon se Muhamedi (paqja qoftė mbi tė) ka qenė i

dėrguar i Zotit."(7) Mė pas profesor Moore u pyet: "A do tė thotė kjo se ju besoni se Kurani ėshtė Fjalė e Zotit?" Ai u pėrgjigj: "Unė nuk gjej ndonjė vėshtirėsi pėr ta pranuar kėtė." Gjatė njė conferenceprof. Moore deklaroi: "… Meqenėse fazat e embrionit tė njeriutjanė komplekse, pėr shkak tė procesit tė vazhdueshėm tė ndryshimit gjatė zhvillimit, ėshtė propozuar se njė sistem i ri klasifikimi mund tė zhvillohet duke pėrdorur termat e pėrdorur nė Kuran dhe Sunet(8). Sistemi i propozuar ėshtė i thjeshtė, i kuptueshėm dhe pėrputhet me

njohuritė e sotme embriologjike. Studimi intensiv i Kuranit dhe i fjalėve tė Profetit nė katėr vitet e fundit ka nxjerrė nė pah njė system pėr klasifikimin e embrionit tė njeriut, i cili ėshtė mahnitės pėr shkak se ai u formulua nė shekullin e 7-tė. Megjithėse Aristoteli, zbuluesi i shkencės sė Embriologjisė , kuptoi nga studimi i vezėve tė pulės nė shekullin e 4-t p.e.s. se embrioni i pulės zhvillohej nė faza, ai nuk dha ndonjė detaj pėr kėto faza. Siē dihet nga historia e Embriologjisė para shekullit tė 20-tė dihej fare pak pėr fazat dhe klasifikimin e embrionit tė njeriut. Pėr kėtė arsye pėrshkrimi i embrionit tė njeriut nė Kuran nuk mund tė bazohej nė njohuritė shkencore tė shekullit tė 7-tė. Konkluzioni i vetėm i arsyeshėm ėshtė:

Kėto pėrshkrime i janė shpallur Muhamedit (paqja qoftė mbi tė) prej Zotit. Ai nuk mund t'i dinte detajet e tilla, sepse ai ishte analfabet dhe absolutisht pa asnjė pėrvojė shkencore."(9)

shfletuesi_
05-02-09, 11:16
Qdo gje qe na rrethon na e ben te qart qe nje fuqi e vetme mund ti bej keto gjera e pra ai eshte Allahu qe eshte nje dhe i pashoq. E ndryshe eshte qe njerezit sduan te besojn.