PDA

View Full Version : Biologjia E Zhvillimit Para Lindjes


Tomori
20-07-09, 16:39
The Embryonic Period (The First 8 Weeks)

Embryonic Development: The First 4 Weeks

Chapter 3 Fertilization

http://media.ehd.org/flash/controls/images/clip9.jpg (http://javascript<b></b>:;)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=214&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=224)

Duke folur nga ana biologjike, "zhvillimi njerėzor fillon me fekondimin", kur njė grua dhe njė burrė kombinojnė secili 23 kromozone tė tyre nėpėrmjet bashkimit tė qelizave riprodhuese tė tyre.

http://media.ehd.org/flash/controls/images/0435.jpg (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=1&language=3)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=1&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=1)

Qeliza e riprodhimit e gruas zakonisht quhet "vezė" por termi i saktė ėshtė ovocit.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, qeliza riprodhuese e burrit njihet gjerėsisht si "sperm", por termi i preferuar ėshtė spermatozoid.

Menjėherė mbas shkėputjes tė njė ovociti nga vezorja e gruas, nė njė proces qė quhet ovulacion, ovociti dhe spermatozoidi bashkohen brenda njėrit prej tubave tė mitrės, tė cilat shpesh quhen tubat e Falopit.

Tubat e mitrės lidhin vezoret e gruas me mitrėn e saj.

Embrioni rezultues njė-qelizor quhet zigotė, qė do tė thotė "ēiftėzuar ose bashkuar". Chapter 4 DNA, Cell Division, and Early Pregnancy Factor (EPF)


Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=2&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=2)

Tomori
20-07-09, 16:40
Chapter 4 DNA, Cell Division, and Early Pregnancy Factor (EPF)


Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=2&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=2)

46 kromozonet e zigotės pėrfaqėsojnė variantin e parė unik tė njė plani gjenetik tė plotė tė njė individi tė ri. Ky plan udhėzues rri nė molekula tė mbėshtjella fort tė quajtura ADN. Ato pėrmbajnė udhėzimet pėr zhvillimin e tė gjithė trupit.

Molekulat e ADN-sė i ngjasojnė njė shkalle tė pėrdredhur qė njihet si pėrdredhė e dyfishtė. Kėmbėt e shkallės pėrbėhen prej molekulave tė ēiftėzuara, ose prej bazave, tė quajtuara guaninė, citozinė, adeninė dhe timinė.

http://media.ehd.org/flash/controls/images/0630.jpg (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=3&language=3)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=3&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=3)

Guanina ēiftėzohet vetėm me citozinėn, ndėrsa adenina vetėm me timinėn. Ēdo qelizė njerėzore pėrmban rreth 3 miliardė tė kėtyre ēifteve bazė.

ADN-ja e njė qelize tė vetme pėrmban kaq shumė informacion, saqė po tė pėrfaqėsohej me fjalė tė printuara, thjesht, vetėm duke shėnuar shkronjėn e parė tė ēdo baze, do tė zinte mbi 1,5 milionė faqe teksti!

Nėse ADN-ja e njė qelize tė vetme njerėzore do tė shtrihej nga fillimi deri nė fund, do tė ishte 3 e 1/3 kėmbė gjatėsi ose 1 metėr.

http://media.ehd.org/flash/controls/images/0701.jpg (http://javascript<b></b>:;)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=4&language=3)| See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=4)

Tomori
20-07-09, 16:41
Nėse do ta shpėrdridhnim tė gjithė ADN-nė brenda 100 trilionė qelizave tė njė tė rrituri, ajo do tė kishte njė gjatėsi mbi 63 miliardė milje. Kjo distancė pėrshkon largėsinė nga toka tek dielli dhe mbrapsht 340 herė.

http://media.ehd.org/flash/controls/images/0727.jpg (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=5&language=3)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=5&language=3) | See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=5)

Rreth 24 deri nė 30 orė mbas fekondimit, zigota pėrfundon ndarjen e saj tė parė qelizore. Nėpėrmjet procesit tė mitozės, njė qelizė ndahet nė dy, dy ndahen nė katėr dhe kėshtu me rradhė.

http://media.ehd.org/flash/controls/images/clip10.jpg (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=215&language=3)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=215&language=3)

Menjėherė 24 deri nė 48 orė mbas fillimit tė fekondimit, shtatzėnia mund tė konfirmohet me anė tė zbulimit tė njė hormoni tė quajtur "faktor i hershėm i shtatzėnisė" nė gjakun e nėnės. Chapter 5 Early Stages (Morula and Blastocyst) and Stem Cells

http://media.ehd.org/flash/controls/images/0752.jpg (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=6&language=3)
Play Movie (http://www.ehd.org/movies.php?mov_id=6&language=3) | See Snapshots (http://www.ehd.org/prenatal-images.php?img_id=6)

Brenda 3 deri nė 4 ditė mbas fekondimit, qelizat qė ndahen tė embrionit marrin njė formė sferike dhe embrioni quhet morulė.

Brenda 4 deri nė 5 ditė, formohet njė zgavėr brenda kėtij lėmshi qelizash dhe atėherė embrioni quhet blastulė.

Qelizat brenda blastulės quhen masė qelizore e brendshme dhe krijojnė kokėn, trupin dhe struktura tė tjera, thelbėsore pėr njeriun nė zhvillim.

Qelizat brenda masės qelizore tė brendshme quhen qeliza embrionike tė origjinės pasi kanė aftėsinė tė formojnė secilėn prej mė shumė se 200 llojeve tė qelizave qė pėrmbahen nė trupin e njeriut.

~AnnA~
21-07-09, 00:03
Flm Tomori per Artikullin!
Per disa mund te sherbeje si mesim,e per disa si rikujtim per ate qe kan mesuar ne shkolle :)

Do doja vetem te shtoj,se ajo qe konsiderohet e re per kohen bashkekohore ne fushen e biologjise eshte aplikimi i fekondimit artificial, qe kohet e fundit po zgjon interesim te madh, posacerisht tek ato cifte qe u mbetet pak shprese per t’u bere prinder....

Fekondimi artificial ose fekondimi i asistuar perfshin nje numer metodash me te cilat kontrollohet dhe ndihmohet jo vetem fekondimi i qelizes veze, por edhe transporti i embrionit, implantimi, zhvillimi dhe ecuria e shtatzenise. Themeli i rezultateve te te gjitha teknikave te riprodhimit qendron ne matjen adekuate te nje ose me shume qelizave veze dhe ne veprimet e manipulimet kualitative ne laboratoret biologjike....