PDA

View Full Version : Transformohen per here te pare Qelizat e Lekures ne Qeliza Staminale!


~AnnA~
12-03-09, 19:48
Njė grup kėrkuesish ka njoftuar dje qė ka gjetur njė mėnyrė mė tė sigurtė pėr tė transformuar qeliza normale tė lėkurės nė qeliza staminale. Me kėtė mėnyrė nuk do tė jetė mė e nevojshme qė tė kėrkohen qelizat staminale vetėm tek embrionet umane.Ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt kanė transformuar qeliza tė lėkurės nė qeliza tė fuqishme staminale ose qeliza iPs (Induced Pluripotent Stem Cells - IPS), qė veprojnė si qelizat staminale tė embrioneve e pa patur nevojė pėr pėrdorimin e viruseve gjatė proēesit.
Mėnyra e re lejon edhe tė hiqen kėto qeliza pasi kanė vėnė nė funksionim mekanizmin e rigjenerimit tė qelizave.
Qelizat staminale janė qelizat kryesore tė trupit, tė cilat prodhojnė qelizat pėr organet dhe membranat e tij.
Qelizat staminale tė embrioneve janė mė tė fuqishmet, sepse kanė aftėsinė tė krijojnė ēfardolloj qelize pėr tė gjitha organet e trupit tė njeriut. Por, duke parė dhe kundėrshtimin qė i bėhet pėrdorimit tė kėtyre lloj qelizave (sidomos marrjes sė tyre nga embrionet humane), i bėn qelizat iPs njė alternativė mjaft tė rėndėsishme, pasi edhe kėto mund tė pėrdoren me mjaft siguri.
Studiuesit e dinė prej kohėsh qė qelizat e lėkurės mund tė transformohen nė iPs duke pėrdorur disa gjene nėpėrmjet futjes nė to tė disa viruseve, por qė futja e kėtyre viruseve mund tė shkaktonte sėmundje tė tjera kancerogjene. Studime pėr kėtė janė bėrė e publikuar nga profesor Shinya Yamanaka i universitetit tė Tokios
Mėnyra alternative e pėrshkruar nė revistėn Nature (Mars 2009) nga dy skuadra studiuesish britanikė e nga Kanadaja, duket qė e ka evituar njė anomali tė tillė.
Studiuesit kanė pėrdorur njė segment tė vogėl tė dna-sė tė quajtur transposone, tė njohur si “gjeni qė kėrcen” pėr shkak tė aftėsisė qė ky ka pėr tė lėvizur brėnda kodit gjenetik, pėr tė transportuar katėr gjene.
“Ėshtė njė hap konkret drejt pėrdorimit tė qelizave tė riprogramuara nė mjekėsi, ndoshta dhe eliminimit tė nevojės sė embrioneve humane si burim tė qelizave staminale”, thotė Keisuke Kaji i Medical Research Council (MRC) Centre for Regenerative Medicine tė Edimburgut bashkė me Andras Nagy tė University of Toronto,tė cilėt kanė pėrdorur teknikat e tyre si nė kaviet e laboratoritashtu dhe nė qelizat e lėkurės sė njeriut, duke parė qė kėto qeliza tė riprogramuara sillen njėlloj si qelizat staminale tė marra nga embrionet humane.

http://www.observa.it/public/clonazione1_big.jpg