PDA

View Full Version : Bimet


~AnnA~
04-09-09, 00:05
Bimet janė gjallesa fotosintetike shumė qelizore, te pershtatura pėr te jetuar kryesisht ne mjedisin tokesor.
Siē dihet bimet gjatė veprimtarise se tyre, thithin nga toka kripera minerale dhe ujė dhe me pas i percjellin ato ne pjeset fotosintetike mbitokesore. Funksione te tjera janė aftėsia pr rritje, kryerja e fotosintezez, depozitimi i lendeve rezerve, sigurimi i funksionit mbėshtetės etj.

Pėr te kryer gjithė kėto procese, te bimet ndodhen grupe qilizash te veēanta ne formė, funksion e ndertim. Kėto grupe qelizash ne biologji quhen inde.

Indet bimore ndahen ne dy grupe:

1 - Indet e perkohshme, meristematike ose embrionale, qe ruajnė aftėsinė qe te ndahen gjatė gjithė jetės se bimes.

Sipas vendit ku ndodhen dhe sigurojne rritjen kėto ndahen ne:
- meristemat e majave, qe rritin ne gjatesi kercellin, deget anesore dhe rrenjen.
- meristemat anesore ose te rritjes ne trashesi(te perfaqsuara nga kambiumi, felogjeni dhe perycikli).2 - Indet e perhershme, qelizat e te cilave kryejne funksione te caktuara por humbasin aftėsinė pėr tu ndare.
Kėto ine rrjedhin nga indet meristematike dhe sipas funksionit qe kryejne ndahen ne:
- indet e mbulimit ose te mbrojtjes
- struktura me e perhapur e kėtij indi ėshtė epiderma qe mbulon gjethet dhe kercejte e gjelbert. Ne pjesė te veēanta te epidermes ndodhen gojezat nėpėrmjet te cilave bėhet kembimi i gazeve me mjedisin. Shpesh formohen qime epidermike.
- indet e percimit
- Sigurojne qarkullim e dy limfave kryesore. Limfes se paperpunuar (uji dhe kriperat minerale) dhe limfa e perpunuar (lendet qe rrjedhin nga fotosinteza)
Pėr kėto dy limfa ka dy lloj enesh percuese.Pėr limfen e paperpunuar sherbejne gypat e drurit ose ksilema.
Pėr limfen e perpunuar sherbejne gypat e liberit ose floema.
- indet e mbeshtetjes ose mekanike
- sigurojne fortesi e qendrese.
Kolenkima siguron qendrese ne kercej e gjethe tė reja.
Sklerenkima, e perbere nga qeliza te vdekura qe formojne fibrat ose fijezat.
Sklereidet, ndeshen kryesisht ne tulin e frytit te dardhes, ftoit etj
- indet parenkimore
- Janė qelizat qe perbejne tulin e gjetheve, fryteve e farave si dhe levoren dhe palcen.
Spas funksionit ndahen.
parenkima pervetesuse ku zhvillohet fotosinteza
parenkimat rezerve ku grumbullohet amidoni, proteina sheqernat etj
parenkimat ujembajtese, ne bimet e vendeve te thata.
parenkimat ajermbajtese, ne bimet e zhytura ne ujė
- indet te sekretimit
Quhen ndryshe tahitese dhe perbehen nga qeliza te cilat grumbullojne brenda tyre ose derdhin lende te tilla si qumėshti bimor, rreshire, tanine etj

Burimi: BlogShkenca

Tomori
18-09-09, 23:18
Kėrpudhat (http://vargmal.org/dan1125)


Numri i llojeve tė kėrpudhave as sot nuk dihet i saktė, por mendohet se ekzistojnė rreth 100.000 lloje e sipas shėnimeve mė tė reja ekzistojnė rreth 250.000 lloje tė kėrpudhave. Shumica e tyre janė tė imta dhe nuk shihen me anė tė syrit e numri i atyre tė lartave ėshtė mė i vogėl p.sh. nė Europė (pa Mesdheun) jetojnė rreth 6.500 lloje tė kėrpudhave tė larta. Pėr kėtė arsye, ato sot llogariten si njė mbretėri e veēantė krahas asaj bimore dhe shtazore.
Numri i tyre ėshtė shumė i ndryshueshėm pasi qė kėrpudhat janė organizma shumė tė dhėnė pas ndryshimeve dhe mutacioneve, kėshtuqė pėr ēdo ditė lindin lloje tė reja. Po ashtu ka raste kur njė lloj i caktuar shfaqet shumė rrallė, bile njėherė nė disa decenie e edhe periudha e jetės ėshtė shumė e shkurtėr (prej disa orėve deri nė disa javė).

Po ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė njė kėrpudhė?

Kėrpudhat janė bimė tė ulta qė nuk kanė klorofil dhe ushqehen nė mėnyrė heterotrofe. Ky do tė ishte pėrkufizimi i zakonshėm pėr kėrpudhat. Ajo qė njeriu i rėndomtė e sheh me syrin e tij mendon se ėshtė e tėrė kėrpudha, por ajo qė ne shohim ėshtė vetėm pjesa pėr riprodhim e saj pasi trupi pėrbėhet nga fije shumė tė holla qė quhen hife e qė zakonisht gjenden nėn substrat. Njė autor thotė se "kėrpudhat nė vetvete janė gjallesa ekstravagante qė nuk janė as bimė as shtazė pasi qė kanė karakteristika edhe tė bimėve edhe tė shtazėve". Ato dallohen nga tė dyja grupet pėr nga mėnyra e ushqimit, shumimit, mėnyrėn e jetesės etj.

Ku mund t'i gjejmė kėrpudhat?

Nuk ka nishė ekologjike, substrat apo vend ku nuk do tė ketė kėrpudha. Por mė sė shumti ka nė pyje ku sasia e tyre ndryshon varėsisht nga lloji i pyllit, substratit etj.

1. Tokat e tharta janė mė tė pasura me kėrpudha se ato gėlqerore. Mirėpo nė tokat e tharta ka mė pak lloje porse ato shfaqen nė sasira mė tė mėdha, ndėrsa llojshmėria ėshtė mė e madhe nė tokat gėlqerore.

2. Nė pjesėt e errėta tė pyllit ka mė pak kėrpudha tė mėdha.

3. Trojet mė tė pa-pėrshtatshme pėr kėrpudhat janė ato nėnujore dhe ato shkėmbore, kurse mė idealet janė pyjet me myshqe.

4. Kėrpudhat e ngrėnshme shfaqen 2 deri 5 javė pas shiut tė parė tė madh. Shirat tjerė vetėm mund tė kontribuojnė nė zhvillimin mė tė mirė dhe shpeshtimin e tyre. Nėse nuk ka pasur shi mė shumė se njė muaj nuk ia vlen t'i kėrkoni kėrpudhat (pėrveq atyre qė jetojnė mbi drunjė).

5. Nė sasinė e tyre ndikojnė negativisht edhe erėrat veriore kėshtuqė nėse ka fryer era veriore disa ditė, kot i kėrkojmė kėrpudhat.

6. Sa mė shumė kalon viti tė njėjtin lloj tė kėrpudhės duhet t'a kėrkojmė nė vise mė tė larta e kjo gjė vlen edhe pėr periudhėn e thatėsisė.

7. Pak gjasa ka pėr tė gjetur kėrpudha nė pyjet me rritje tė ultė dhe ato tė rejat, mirėpo ideale janė pyjet e ndritshme, tė lagshta dhe tė pasura me myshqe ose nė tokė nėn lisat e lartė ku ka rrymim tė mirė tė ajrit.

8. Duhet t'u iket pyjeve tė kultivuara dhe atyre qė punohen vazhdimisht, nė procesin e kėrkimit tė kėrpudhave.

9. Kėrpudhat mė shumė i duan pyjet e ndritshme se ato tė errtat.

10. Kėrpudhat mė shumė i duan pyjet e rralla se ato tė shpeshtat.

11. Kėrpudhat qė jetojnė jashtė pyjeve u ikin fushave qė plehėrohen me plehra kimike por edhe nuk preferohen kėrpudha tė tilla pėr ushqim.

Nga kultivimi i pėrditshėm qė po u bėhet kėrpudhave njė numėr i llojeve janė rrezikuar nė ekzistencėn e tyre e pėr kėtė arsye disa prej tyre sot janė nėn mbrojtje. Fjala ėshtė sidomos pėr disa lloje qė kanė vlera tė larta ushqyese tė cilat tė cilat mblidhen pa kurrėfarė kriteri dhe kontrolli nga adhuruesit e "ushqimit alternativ" siē po quhen kohėve tė fundit kėrpudhat, e qė vėrtetė e dijnė vlerėn e tyre por nuk i dijnė disa rregulla themelore nė mėnyrė qė tė ruhet fondi biologjik i tyre.

murrizi
26-09-09, 20:05
1-ZEMRA/MURRIZI
Murrizi, ėshtė shumė i njohur nė vendin tonė. Ajo qė duhet theksuar, lidhet ngushtė me faktin se pėr Mjekėsinė Popullore, murrizi nuk ėshtė vetėm njė shkurre, qė shėrben si ushqim pėr kafshėt, por edhe njė bimė e pasur me substanca, tė cilat ndihmojnė nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
Kryesisht ndihmon tė gjithė ata qė kanė probleme me zemrėn, pasi forcon muskujt e kėtij organi dhe i siguron ritėm normal. Kjo bimė ėshtė e pasur me lėndė vepruese. Pėrmban substanca flavonike, adeninė, adenosinė, guaninė, aminopurinė, krategalaktone dhe derivate tritepenilė. Ēaji ndihmon edhe kur tė sėmurėt ndiejnė dhimbje tė zemrės. Nė kėto raste kėshillohet qė, pėrveē pirjes sė ēajit, i sėmuri duhet tė drejtohet patjetėr pėr vizitė te mjeku pėrkatės. Rezultate tė shkėlqyera jep ky ēaj edhe pėr tė normalizuar goditjet e forta, qė pėson ky organ.
parajsa.com

~AnnA~
01-10-09, 18:22
RIGONI
Bima aromatike shpesh ėshtė me nuancė tė kuqe tė dobėt. Gjethet i ka tė holla dhe nė formė vezake. Kėrcelli i rigonit ka gjithmonė ngjyrė tė gjelbėr. Bima lulėzon nga muaji qershor deri nė shtator dhe ka njė lartėsi deri nė 15 centimetra. Gjendet nė ferra e pyje. Vetitė e rigonit nė kurimin e sėmundjeve e kanė bazėn te pėrbėrėsit e tij. Kjo bimė ėshtė e pasur me vaj kariofilenė, timolo, karvarkrolo dhe terpininė. Janė pikėrisht kėta komponentė, qė i japin bimės vlera. Rigoni ėshtė njė luftuesit kryesorė tė gurėve nė tėmth, pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet pėrdorimi i rigonit gjatė konsumimit tė ushqimeve tė ndryshme

HITHRA
Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe te tė sėmurėt me anemi. Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit. Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut.


SPINAQI/
Bima e sinapit para 300 vjetėsh pėrdorej nga kinezėt si erėz pėr t’i dhėnė shije ushqimeve. Mė pas njė mjek grek, pas eksperimenteve tė kryera me tė, zbuloi se sinapi mund tė pėrdorej pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė reumatizmės. Nė sajė tė esencave, qė lirohen nga farat e sinapit, duke i shtypur dhe mbajtur nė ujė me temperaturė 25 deri 35 gradė, lėngu ka veti tė irritojė dhe tė skuqė lėkurėn. Pėr efektin qė jep nė lėkurė, sinapi nė formė banjash pėrdoret pėr tė aktivizuar qarkullimin e gjakut. Nė kėtė mėnyrė pakėson ose mund t’i largojė plotėsisht dhimbjet reumatizmale. Kurimi i sėmundjes mund tė bėhet nė dy mėnyra. Sė pari, farat e sinapit pasi bluhen pėrftohet njė pluhur, i cili pėrdoret pėr tė krijuar njė masė nė formė brumi dhe vendoset nė vendin ku ndihen dhimbjet.

~AnnA~
07-11-09, 18:48
Argjinarja

Argjinarja ėshtė njė bimė me njė kėrcell tė gjatė dhe njė lule. Kėrcelli i saj shkon deri ne 1,5 m. Gjethet mbulojnė njėra tjetrėn dhe nė lulėzim, njė lule e madhe i del nė krye. Atė e gjejmė sot me emrat si argjinare, artichaut (frėngjisht) al-harsufa (arabisht), artichoke, siē i thonė amerikanėt, etj.

Njė bimė anti-oksiduese
Argjinarja ėshtė njė bimė anti-oksiduese qė lufton dhe “radikalėt e lirė”, tė cilat gjenden nė organizėm dhe janė shkaktarė tė plakjes sė organeve dhe gjithė organizmit. Tek angjinarja ka shumė pėrbėrės fenolik si dhe anti-cianikė. Po kėshtu nė pėrbėrjen e argjinares gjejmė njė tjetėr anti-oksidant tė quajtur silymarine, i cili ka mjaft efekte kundėr kancerit.
Inulina ėshtė njė glucid preboitik qė nuk tretet dhe nuk absorbohet nga zorra qorre, por ajo fermentohet nga flora bakteriale e zorrės sė trashė. Bakteret e dobishme tė zorrėve mund ta absorbojnė inulinėn, e cila ėshtė e dobishme pėr funksionimin e mirė tė zorrėve. Ajo kontrollon glikeminė dhe lipidet e gjakut. Por argjinarja ėshtė shumė e mirė dhe kundėr sėmundjeve kardiovaskulare. Ajo ka nė pėrbėrjen e saj shumė fibra dhe ndihmon kundėr kapsllėkut, duke kontrolluar gjithashtu dhe diabetin e tipit 2.

Disa minerale dhe vitamina pėrbėrėse tė argjinares
Bakri qė gjendet nė argjinare ėshtė mjaft i dobishėm pėr formimin e hemoglobinės dhe tė kolagjenit (proteina qė shėrben nė strukturėn dhe riparimin e indeve); Magneziumi, qė ėshtė nė pėrbėrje tė argjinares na shėrben nė formimin e kockave dhe ndėrtimin e proteinave nė veprimet enzimatike. Ai shėrben pėr kontraktimet muskulore, pėr shėndetin e mirė tė dhėmbėve dhe funksionimin e sistemit imunitar. Ai luan njė rol nė metabolizmin e energjisė dhe transmetimin e flukseve nervore.
Hekuri qė marrim pėrmes angjinareve dihet qė ėshtė mjaft i rėndėsishėm, pasi ai ėshtė nė pėrbėrje tė ēdo qelize tė organizmit. Ai ėshtė thelbėsor nė transportimin e oksigjenit dhe formimin e rruazave tė kuqe nė gjak. Luan rol nė formimin e qelizave tė reja, tė hormoneve dhe neurotransmetuesve.
Vitamina B9 (folate) qė gjendet nė argjinare ėshtė shumė e nevojshme pėr ndėrtimin e qelizave tė trupit, pra tė globulave tė kuqe. Ajo luan rol themelor nė prodhimin e materialit gjenetik (ADN, ARN); nė funksionimin e sistemit nervor dhe atij imunitar, si dhe nė ēikatrizimin e plagėve.
Vitamina K, ėshtė e nevojshme pėr sintezėn e proteinave qė bashkėpunojnė pėr koagulimin e gjakut dhe nė formimin e kockave. Kalciumi qė marrim nga angjinaret na shėrben pėr formimin e kockave dhe tė dhėmbėve, pėr koagulimin e gjakut, kontrollin e presionit tė gjakut si dhe pėr kontraktimin e muskujve tė zemrės.
Fosfori ėshtė minerali i dytė me bollėk qė gjėndet nė kėtė zarzavat, pas atij tė kalciumit. Ai na shėrben pėr formimin e kockave, dhėmbėve, pėr rritjen dhe zhvillimin e fėmijėve, rigjenerimin e indeve dhe mbajtjen nė nivelin normal tė “pH” tė gjakut. Ai ėshtė njė nga pėrbėrėsit e membranave tė qelizave.
Argjinarja ėshtė njė burim i madh i kaliumit. Nė organizėm, kaliumi shėrben pėr tė ekuilibruar “pH” e gjakut, stimulimin e prodhimit tė acidit kloridrik nga stomaku, duke favorizuar kėshtu tretjen. Ai ndihmon nė kontraktimin e muskujve dhe nė transmetimin e flukseve nervore.
Zinku merr pjesė nė reaksionet imunitare nė fabrikimin e materialit gjenetik, nė perceptimin e shijes, ēikatrizimin e plagėve dhe zhvillimin e fetusit nė bark tė nėnės. Gjithashtu, nė argjinare ka njė sėrė vitaminash si: Vitamina B1, B2, B3, B5, B6, Vitamina C, etj.

http://www.telegrafi.com/fo/shalter/f.0928000256618_m.jpg

premium
07-11-09, 19:00
Bimėt qė na shėrojnė sėmundjet

Askujt si shkon ndėr mend se bari mbi tė cilin shkelin ėshtė njė kurė e mirė popullore pėr veshkat, zemrėn, mėlēinė apo stomakun. Apo se ferrat qė rritet, diku pėrbri shtėpisė, po t,i ziesh, nė shumė raste kthehen nė receta ēudibėrėse, efekti i tė cilave ndonjėherė ia kalon edhe barnave qė blihen nė farmaci. Kjo pėr bimėt jeshile, tė cilat nuk konsumohen nga njerėzit, por lista e bimėve popullore qė pėrdoren pėr tė kuruar sėmundje bėhet edhe mė gjatė po t’i shtosh efektet qė kanė rrėnjėt apo lėkura e arrava, bima e dafinės, qė, veē tė tjerave, i jep aq shumė shije edhe gjellėve tė ndryshme apo borziloku, cikorja, gėshtenja, bliri e shumė tė tjera si kėto.

premium
07-11-09, 19:04
Efektet e domates pėr sėmundjet e ulcerės, zemrės dhe reumatizmės
Dhjetė kokrra domate nė javė ulin rrezikun pėr t’u prekur nga sėmundjet me 60 pėr qind. Tė gjitha efektet kuruese tė domates dhe vlerat ushqyese qė ajo pėrmban

efektet e domates

Domatja ėshtė njė nga perimet mė tė njohura pėr vlerat e saj kuruese. Perimet luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut nė ēdo kohė dhe pėr tė gjitha stinėt. Ato pėrmbajnė kripėra minerale, karbohidrate, proteina, acide organike, fitoncide (antibiotikė bimorė) dhe veēanėrisht vitamina. Perimet nxisin veprimin e gjėndrave tė tretjes dhe ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė pėrvetėsimin e ushqimeve qė treten me vėshtirėsi. Perimet janė tė pasura me kripėra tė kaliumit, fosforit, kalciumit, magnezit, hekurit etj, tė cilat treten lehtėsisht nga organizmi i njeriut. Disa nga perimet janė tė pasura me proteina nė sasi tė barabartė me mishin, si pėr shembull bishtaja (qė quhet mishi i gjelbėr) dhe nė pėrgjithėsi bishtajoret. Sa pėr vitaminat, perimet mbajnė vendin e parė. Vitaminat luajnė rolin kryesor nė shkėmbimin e lėndės (metabolizmit) nė organizmin e njeriut, pa tė cilat jeta do tė ishte e pamundur. Janė tepėr tė rėndėsishme pėr jetėn e njeriut vitaminat A dhe C dhe nevojat e organizmit me vitamina plotėsohen duke konsumuar jo sasi, por shumėllojshmėri perimesh.

premium
07-11-09, 19:08
Kėputja e arave, ilaēi bimor qė pengon dhe ndalon hemorragjinė

Kėputja e arave, ilaēi bimor qė pengon dhe ndalon hemorragjinė
Tė gjitha efektet e saj kuruese dhe dozat e pėrdorimit. Bima pėrdoret pėr mjekimin e sėmundjeve tė hundės, veshit, fytit, mushkėrive dhe pėr mjekimin e gjakut nė urinė

Kėputja e arave ėshtė njė bimė mjaft e pėrhapur nė vendin tonė, e cila ka gjetur njė pėrdorim tė gjerė nė mjekėsinė popullore. Kjo bimė ėshtė e pasur me vitaminė C dhe me shumė minerale tė tjera. Nė disa vende si nė Japoni, Rusi etj., kėrcejtė fertilė tė bimės (tė padegėzuar) pėrdoren pėr ushqim si perime. Qė nga kohėt mė tė hershme kėrcejtė sterilė tė kėsaj bime pėrdoreshin nė mjekėsi kundėr shumė sėmundjeve. Kėputja e arave i takon familjes primitive tė bimėve (Equisetaceae), tė cilat para mėse njė milion viteve e kanė mbuluar Tokėn. Ekzistojnė shumė lloje tė Equisetum-it, por Equisetum arvense ėshtė mė e pėrhapura.

Tė gjitha efektet kuruese tė ēajit dhe uthullės sė mollės

Tė gjitha efektet kuruese tė ēajit dhe uthullės sė mollės
Pėrgatitja dhe pėrdorimi i uthullės sipas sėmundjeve qė vuan. Sėmundjet qė kuron lėngu i mollės dhe kur duhet pėrdorur

Molla ka pėrbėrės tė shumtė ushqyes e shėrues. Ajo pėrmban sidomos natrium, hekur, fosfor, disa alkaloide, geraniol, acetaldehid, pektin, sheqer, thartirė tė mollės, nė sasi tė vogla ka dhe vajra eterikė, ndėrsa nga vitaminat dallohet vitamina A, B dhe C. Pėrveēse pėrdoret si pemė freskuese dhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve tė ndryshme dhe tė uthullės, molla pėrdoret edhe pėr pėrgatitjen e ēajeve tė ndryshme shėruese.

premium
07-11-09, 19:16
Kur'ani deklaron se ēka ėshtė krijuar nė Tokė, i ėshtė nėnshtuar njė ekuilibri tė saktė. Ky mesazh diturie na vjen qė para mė shumė shumė se 14 shekujsh, nė njė kohė kur asnjė prej kėtyre fakteve nuk ishte i njohur.


Respekti, qė tregohet pėr pemėt nė Islam dhe rėndėsia qė i kushtohet mbjelljes sė pemėve tė reja, pėrforcon faktet e mėsipėrme. Pothuajse nė ēdo sėmundje Zoti ka krijuar njė bimė ose mikrob, (Apo produkte tė aktivitetit tė tij biologjik), si mjekim. Si mundet njė i paditur, pa patur asnjė provė, ta quaj kėtė sistem njė rastėsi? Pasi krijoi Tokėn dhe vendosi nė tė qėniet njerėzore, Zoti krijoi nė “laboratorėt e natyrės” ilaēet botanike dhe bakteriale pėr tė gjitha sėmundjet.

premium
07-11-09, 19:21
Ma gjėrė vlen kėtu tė lexoni ..
shumė interesante.

http://www.klubikulturor.com/Ekulibri-delikat.htm

~AnnA~
07-11-09, 19:26
Bimėt qė na shėrojnė sėmundjet

Askujt si shkon ndėr mend se bari mbi tė cilin shkelin ėshtė njė kurė e mirė popullore pėr veshkat, zemrėn, mėlēinė apo stomakun. Apo se ferrat qė rritet, diku pėrbri shtėpisė, po t,i ziesh, nė shumė raste kthehen nė receta ēudibėrėse, efekti i tė cilave ndonjėherė ia kalon edhe barnave qė blihen nė farmaci. Kjo pėr bimėt jeshile, tė cilat nuk konsumohen nga njerėzit, por lista e bimėve popullore qė pėrdoren pėr tė kuruar sėmundje bėhet edhe mė gjatė po t’i shtosh efektet qė kanė rrėnjėt apo lėkura e arrava, bima e dafinės, qė, veē tė tjerave, i jep aq shumė shije edhe gjellėve tė ndryshme apo borziloku, cikorja, gėshtenja, bliri e shumė tė tjera si kėto.

Postim sa i bukur aq dhe i dobishem...
Po dhe barnat farmaceutik nga bimet natyrale perbehen, vetem qe kan nje doze oksiduese, qe mund te kete dhe efekt negativ...
Me pare nuk kan ekzistuar barnat, por te semuret jan sheruar duke perdore bime te ndryshme ne menyre natyrale...
Psh. sot perdoren barnat Ferrodoksin qe permbajne hekur, dikur perdoreshin hithat qe permbajne nje sasi te madhe te hekurit...
ose caji i malit qe eshte i mire per veshket...etj...

premium
07-11-09, 20:44
Postim sa i bukur aq dhe i dobishem...
Po dhe barnat farmaceutik nga bimet natyrale perbehen, vetem qe kan nje doze oksiduese, qe mund te kete dhe efekt negativ...
Me pare nuk kan ekzistuar barnat, por te semuret jan sheruar duke perdore bime te ndryshme ne menyre natyrale...
Psh. sot perdoren barnat Ferrodoksin qe permbajne hekur, dikur perdoreshin hithat qe permbajne nje sasi te madhe te hekurit...
ose caji i malit qe eshte i mire per veshket...etj...
Sigurisht me aspektin Kur'anor dhe ate medicinale praktikon se qdo sėmundjet njerzore rjedh nga shkaku natyrore ( domth. sėmundjet janė tė paraqitura nga natyra) , tė analizojmė me detaje dhe tė jemi pėrplot i bindur se natyra ėshtė e krijuar nga Zoti , megjithate thuhet se njeriu ballafaqohet me shumė sėmundje natyrore , aq edhe Krijuesi na ka udhzuar lloj bimesh pėr shėrim.

-Njė fjalė e urtė ėshtė dhe thotė :
Ilaqi pėr shėrim vlen 5 para ..
por ate duhet gjetur zbuluar efektin e tij.