PDA

View Full Version : Qumėshti forcon imunitetin


~AnnA~
13-02-10, 13:27
Personat qė konsumojnė vazhdimisht qumėsht kanė palcė tė shėndoshė tė eshtrave dhe imunitet mė tė fortė. Arsye e kėsaj ėshtė se qumėshti ėshtė i pasur me proteine, qė ndihmojnė nė ndėrtimin e indeve, me hidrokarbure, qė janė tė domosdoshme pėr krijimin e energjisė, si dhe me vitamina.
Sipas ekspertėve tė ushqimit, qumėshti kėnaqė 30 pėr qind tė nevojave tė organizimit tė njeriut pėr kalcium, 20 pėr qind tė nevojave pėr albumine, 30 pėr qind tė nevojave pėr vitaminėn B2), po aq pėr vitaminėn B12, si dhe 20 pėr qind tė nevojave tė organizmit tė njeriut pėr vitaminėn A.

Nutricionistėt preferojnė qė tė rriturit tė pinė dy gota qumėsht nė ditė, fėmijėve tri gota, kurse adoleshentėve dhe sportistėve nga katėr gota qumėsht nė ditė, kurse atyre qė vuajnė nga hipertensioni tri gota.
Qumėshti me sasi mė tė madhe yndyre, 3,2% u preferohet fėmijėve e tė rinjve, sportistėve dhe tė gjithė atyre qė nuk kanė probleme me peshėn, holesterolin dhe me trigliceridet.

Qumėshti me pėrmbajtje tė yndyrės 2,8 dhe mė pak pėr qind kryesisht u rekomandohet tė rriturve. Njė e katėrta e litrit tė qumėshtit pa kajmak siguron pothuaj gjysmėn e nevojave tė organizmit tė tė rriturve pėr kalcium, ndėrsa ka vetėm 82 kalori. Ky qumėsht u preferohet veēmas diabetikėve. Nėse u duket se qumėshti me mė pak yndyrė nuk ėshtė i shijshėm, atėherė i shtoni pak cimet, vanilje, karafil, arrė mushkati.

Sa i pėrket qumėshtit tė dhisė. Nė popull thuhet se fėmija qė rritet me qumėsht tė tillė nuk ka nevojė pėr mjek. Sipas vetive kimike, qumėshti i dhisė ėshtė i afėrt me atė tė lopės, por pėr nga vetitė biologjike e tejkalon pėr shumė herė atė, meqė qumėshti i dhisė tretet shumė lehtė, pėrdoret si ushqim dietal pėr tė sėmurėt, tė atyre qė vuajnė nga thartira e u preferohet edhe invalidėve.
E vetmja e metė e qumėshtit tė dhisė ėshtė se nuk pėrmban acid folik.
Qumėshti i deleve ėshtė shumė i ushqyeshėm dhe i shijshėm. Pėrmban dy herė mė shumė minerale (kalcium, fosfor, zink) e vitamina tė rėndėsishme tė grupit B. Nėse jeni alergjikė ndaj laktozės, qumėshti i deleve paraqet alternativė ideale.

Njerėzit tė cilėt kanė probleme me lukth, qoftė pėr shkak tė ndonjė infeksioni akut, gastrititit apo tė thatit (ulkusit), nuk do tė duhej tė konsumojnė qumėsht. Atyre u preferohet tė konsumojnė jogurt dhe kefir, pasi pėrmbajnė baktere qė pėrmirėsojnė florėn e zorrėve dhe pengojnė shumėzimin e baktereve tė dėmshme. Jogurti e kefiri u rekomandohen edhe personave qė vuajnė nga kolesteroli./Shekulli/

LABI
14-02-10, 12:44
Qumeshti forcon dhe kockat ! :rolleyes:

emine
14-02-10, 12:49
qka me ba une se prej se kam len gjirin e nenes skam mujte me pi qumshtin kurre me,pasna me maru e hajt:redface:

LABI
14-02-10, 12:53
qka me ba une se prej se kam len gjirin e nenes skam mujte me pi qumshtin kurre me,pasna me maru e hajt:redface:

Ti paske me qene i/e perzgjedhuraa "gjitareve" per t'i mbijetuar ndryshimeve qe do sjelle evolucioni n'tardhmen !:biggrin:

emine
14-02-10, 12:55
Ti paske me qene i/e perzgjedhuraa "gjitareve" per t'i mbijetuar ndryshimeve qe do sjelle evolucioni n'tardhmen !:biggrin:
dmth kokna persone me ekxperementu ne mu a hahhahah,

LABI
14-02-10, 12:57
dmth kokna persone me ekxperementu ne mu a hahhahah,

ncukk!! Dufkkaa me t'futt si "bletete" qe e futin ate fare "amen" ne zgjuaa (koshiqee) e me t'ruuuuujt :biggrin:

emine
14-02-10, 12:59
ncukk!! Dufkkaa me t'futt si "bletete" qe e futin ate fare "amen" ne zgjuaa (koshiqee) e me t'ruuuuujt :biggrin:
hahaahhahhhahhahhhahhahahahhaahh,

LABI
14-02-10, 13:00
hahaahhahhhahhahhhahhahahahhaahh,

:biggrin:

emine
14-02-10, 13:04
:biggrin:
pase hyme ne muhabet qymshti,e pi ti qumshti Labi

LABI
14-02-10, 13:06
pase hyme ne muhabet qymshti,e pi ti qumshti Labi

shumeeeeee (t'ftoftt si t'cohna me bismilahh sen s'boj pa e shterr nje tetrapak ) :biggrin: .
Edhe jogurtin (gjizen edhe djathin e ha) !:rolleyes:

LABI
14-02-10, 13:42
Per konstruktivitet (ne shenje ndjesie per nderveprimet i-relevante dhe mirenjohje per permbajtjet informuese qe sjelle Anna) !!


Qumshtii permban dhe vitaminen D (qe eshte poashtu e rendesishme per vitalitetin e kockave )

Kompleksin e vitamines B (dy komlekset) B2, B12 + Mg (magnez ..e rendesishme per vitalitetin e trurit dhe kujteses)

Aminoacidet/proteinat e qumshtit (e rendesishme per ndertimin e indeve.. sidomos muskulore).

Yndyrna/lipidee - e rendesishme per epitelin (si pararoje e organeve te organizmit)

~AnnA~
14-02-10, 17:01
shumeeeeee (t'ftoftt si t'cohna me bismilahh sen s'boj pa e shterr nje tetrapak

Po te pishe qumesht te dhise, atehere qenke tamam urragan i forte :smile:
Eshte e vertete, qe qumshti i dhise eshte shume i shendetshem.Bile ato qe vuajn nga Turbekulozi, te marrin nga nje liter qumesht te tille ne dite, s'kan fare nevoje per ilace e mjek...

LABI
14-02-10, 19:21
Po te pishe qumesht te dhise, atehere qenke tamam urragan i forte :smile:
Eshte e vertete, qe qumshti i dhise eshte shume i shendetshem.Bile ato qe vuajn nga Turbekulozi, te marrin nga nje liter qumesht te tille ne dite, s'kan fare nevoje per ilace e mjek...

Ku me i gjete atoo dhii... Mezii gjindet "tak-tuk" naj lopeee ne ndonje mimifarme te mbetur (para falimentimit)... Veccc me dal mbi shpii atii XXX- Bllacesss.. naj dhiii t'eger kah lipovicaaa (nese s'i ka ngrene uki t'gjitha ) :biggrin:

Oqeani
14-02-10, 19:26
Ku me gjete lope ne Kosove - Kosova nuk eshte Ch !!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif (Pse i thone lopar zvicerraneve )

LABI
14-02-10, 19:34
Ku me gjete lope ne Kosove - Kosova nuk eshte Ch !!!! (Pse i thone lopar zvicerraneve )

s'juu thojnee loparr,,, por "Milk- mammass" http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Oqeani
14-02-10, 19:43
s'juu thojnee loparr,,, por "Milk- mammass" http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Me shkurt - puraxhi !! ahahhaha ( por mos harroni se, ata qe bejne nje pune te tille, kan vlere te veēant !!! )

LABI
14-02-10, 22:13
Me shkurt - puraxhi !! ahahhaha ( por mos harroni se, ata qe bejne nje pune te tille, kan vlere te veēant !!! )

po qe besa e kan t'rregullune me ligjj edhe shpenzimet minimale ditore per ushqim prej 3€ ... mos t'flas per tretmane tjeraa (manikyr, pedykyr... ) !! :D:D

4peace
17-02-10, 23:28
***

Po keta politikuajt tane a mos jane duke pire qumesht pele qe po e rrisin imunitetin (pacenueshmerine) e vet apo duke e mjele miletin e mjere?!:mad:

Tash per temen:

Po e dijme qe qumeshti eshte i shendetshem, ama
ma zanzi po i bie me pi RedBull, Cocacola...here me wiskey e her me Wodka!


***