PDA

View Full Version : DNA Ancestry Project mundeson lokalizimin e rrenjeve deri ne ato prehistorike


~AnnA~
05-07-10, 18:05
Lajmi tregonte se njė grup shkencėtarėsh ka lanēuar idenė e njė projekti fillestar tė quajtur “DNA Ancestry Project”, i cili mundet tė lokalizojė rrėnjėt mė tė largėta deri dhe prehistorike qė ēdo qėnieje njerėzore ka. Ky ėshtė njė projekt qė nuk shėrben vetėm pėr motive shėndetėsore, pėr shembull pėr tė identifikuar probleme gjenetike nė shėndetin e njė njeriu, por ėshtė edhe njė projekt qė synon tė shuajė kuriozitetin e njerėzve pėr prejardhjen e tyre. Sipas specialistėve tė projektit kjo mund tė sjellė edhe njė ēoroditje nė personalitetin e njerėzve. Projekti funksionon mbi bazėn e njė analize tė thellė tė AND-sė dhe krahasimit tė rezultateve me njė data-base mė tė gjerė ne laborator. Falė kėtij programi tejet tė sofistikuar mundet qė shumė njerėz tė zbulojnė legjendėn e familjes sė tyre dhe rrėnjėt mė tė thella tė mbiemrit tė tyre. Mund tė njohin me emėr e mbiemėr deri dhe kushurinjtė e nivelit tė 13-tė apo 14-tė. Mund tė njohin, pėr shembull, nėse janė pasardhės tė ndonjė familje fisnikėsh apo nėse kanė dhe ndonjė lidhje me gjak blu: nėse kanė deri diku lidhje direkte apo dhe indirekte me Romanovėt e Rusisė, pėr shembull… apo me Luigjin e XVI-tė a me Maria Antonetėn…

BotaSot