PDA

View Full Version : Hormoni i stresit rrit depresionin tek nėnat e reja


~AnnA~
09-04-09, 10:01
Njėqind shtatzėna janė studiuar dhe nė 75 pėr qind tė rasteve ėshtė vėnė re se tek shtatzėnat me nivel tė lartė tė kėtij hormoni janė shfaqur shenjat e depresionit

Pėr tė kuptuar nėse njė mama e re do tė vuajė nga depresioni mjafton tė studiojmė nivelin e hormoneve tė stresit nė javėn e 25-tė tė shtatzėnėsisė. Sipas njė studimi, tė kryer nga Universiteti i Ajrvinit nė Kaliforni, nėse niveli i hormoneve tė kartiokotropinės ėshtė i lartė, atėherė ka shumė mundėsi qė mamaja tė kalojė njė periudhė tė gjatė depresioni pas lindjes sė fėmijės.

100 shtatzėna janė studiuar dhe nė 75 pėr qind tė rasteve ėshtė vėnė re se tek shtatzėnat me nivel tė lartė tė kėtij hormoni janė shfaqur shenjat e depresionit. Kjo e dhėnė ndihmon mjekėt dhe sanitarėt ta ndjekin me kujdes njė rast tė tillė dhe ta mbėshtesin sa mė shumė qė tė jetė e mundur. Zona ku prodhohet kortizoli ose hormoni i stresit quhet PCRH dhe, sipas shkencėtarėve, ėshtė pikėrisht kjo zonė qė kontrollon hormonet e stresit tek nėnat. Studimi ėshtė botuar nė faqet e revistės shkencore "Archives of General Psychiatry".