PDA

View Full Version : Shkencėtarėt:Ushqimi i ngrirė qėndron i freskėt


~AnnA~
18-02-10, 12:42
Shkencėtarėt nė bashkėpunim me industrinė ushqimore vazhdimisht janė duke studiuar kombinime tė ndryshme tė aditivėve tė cilėt do t’i ndihmojnė edhe ushqimit qė qėndron i ngrirė njė kohė tė gjatė tė ruajė kualitetin dhe pamjen fillestare.
Shkencėtarėt amerikanė kanė identifikuar disa pėrbėrės tė cilėt ruajnė shijen, aromėn, ngjyrėn, pamjen dhe vlerat ushqyese tė produkteve tė ngrira, si dhe pengojnė prishjen pėr shkak tė lėkundjeve tė temperaturės (gjatė lėvizjes prodhues-shitės-konsumator).
Pėrbėrėsit e studiuar pengojnė humbjen e lagėshtisė, krijimin e kristaleve tė ujit nė sipėrfaqe dhe nė brendi tė produktit dhe de-emulgimin, ndėrsa pėrbėhen prej kombinimeve tė amidonit, emulgatorėve dhe produkteve qė shkaktojnė mpiksje.
Ushqimi i ngrirė ėshtė po aq i shėndetshėm, sa edhe ai i freskėt./Media/

LABI
18-02-10, 12:54
Nuk eshte e rastit pse peshkataret , apo therrtoret kane frigorifer :rolleyes:

Mendoj se kjo forme e re e kultivimit dhe "ringjalljes" te formes se "vjeter" (tradicionale) te kultivuarit dhe prodhuarit , na ndesh serish me IMAZHIN E EKONOMISE FAMILJAR >>> "de"-konzervimit te ushqimit eshte nje hap drejt REFORMIMIT apo SHKATRRIMIT TE MAS-INDUSTRISE.
Cdo gje e natyrshme eshte me jetegjate...

psh : Cfare t'keqe ka t'futen kumbullat ne frigorifer/friz e me pasatj te shkrihen e t'futen ne furr e ta konsumojme pestilin T'FRESKET ?! :rolleyes:

~AnnA~
18-02-10, 17:25
psh : Cfare t'keqe ka t'futen kumbullat ne frigorifer/friz e me pasatj te shkrihen e t'futen ne furr e ta konsumojme pestilin T'FRESKET ?! :rolleyes:

Asgje te keqe nuk ka, por n'a jep me shume mund :) jo t'a pastrosh, e ta fusesh ne frigorifer, pastaj t'a nxjerresh, t'a shkrish, t'a pergatisesh...keshtu qe, me mire i gatshem :smile:


Ngrirja eshte menyra me efikase per ruajtjen e ushqimit, duke mos pasur nje efekt te demshem mbi cilesine....

LABI
18-02-10, 22:43
Asgje te keqe nuk ka, por n'a jep me shume mund :) jo t'a pastrosh, e ta fusesh ne frigorifer, pastaj t'a nxjerresh, t'a shkrish, t'a pergatisesh...keshtu qe, me mire i gatshem :smile:


Ngrirja eshte menyra me e efektshme per ruajtjen e ushqimit, duke mos pasur nje efekt te demshem mbi cilesine....

Aspak s'eshte e mundimshme , nje here lahen pastrohen dhe pastaj sa here t'kesh nevoj per lengje, koompote s'kompotee, pestilnaa e fut ne furre....(s'ka 2 ore qe kam ngerene pestil te prodhurar jo me shume se 4 dite) :rolleyes:

100% natyrale, fruktozee.... (s'ka ketu 40-60% materie thate, emulgator, ereza, limontoza, konzervanss, tharbcaka, blla , blla blla ) :biggrin: :biggrin:

4peace
19-02-10, 16:05
***

Shkencėtarėt dhe industrialistėt janė kombinim i pėrkryer nė disfavor tė konzumatorit (miletit).

E vėrtetė ėshtė se ushqimi i ngrirė mund ta ruajė cilėsinė paraprake por jo 100%. Edhe kjo metodė (ngrirja e ushqimit) ėshtė njė lloj konzervimi (turshi, siē i themi popullorēe).

Ndaj dhe shtrohet pyetja: A ka kuptim qė njeriu tė ushqehet dimėr e verė me turshi?


***

LABI
19-02-10, 23:38
***

Shkencėtarėt dhe industrialistėt janė kombinim i pėrkryer nė disfavor tė konzumatorit (miletit).

E vėrtetė ėshtė se ushqimi i ngrirė mund ta ruajė cilėsinė paraprake por jo 100%. Edhe kjo metodė (ngrirja e ushqimit) ėshtė njė lloj konzervimi (turshi, siē i themi popullorēe).

Ndaj dhe shtrohet pyetja: A ka kuptim qė njeriu tė ushqehet dimėr e verė me turshi?


***

Kontekstualizim interesant !

(megjithate nuancat ndryshojne ne raport krahasueshmerie ngrirje, turshi) !


PERSONALISHT , me do e preferoja nje pjese pogaqe , djathe , gjize, apo lenge e nje gote qumshttt... Sesaa ku me dite cfare specialiteti n'restorant !!

LOJETARI
20-02-10, 00:39
***

Shkencėtarėt dhe industrialistėt janė kombinim i pėrkryer nė disfavor tė konzumatorit (miletit).

E vėrtetė ėshtė se ushqimi i ngrirė mund ta ruajė cilėsinė paraprake por jo 100%. Edhe kjo metodė (ngrirja e ushqimit) ėshtė njė lloj konzervimi (turshi, siē i themi popullorēe).

Ndaj dhe shtrohet pyetja: A ka kuptim qė njeriu tė ushqehet dimėr e verė me turshi?


***

Ngrirja amatore d.m.th. nė shtėpi , ku temperatura e frigorifereve nuk arrin mė poshtė se
-18 gradė Celsius nuk e ka efektin pėr tė cilėn flet Anna.Mirėpo ngrirja e ushqimit nė industri me siē quhet shokngrirje nėn njė temperatur prej -52 gradė Celsius e ka efektin e vet .Kjo nuk ka tė bėj fare me turshi .Sot peshku qė vjen nga Atlantiku ngrihet menjehere pas peshkimit dhe nėse shkrihet ngadal ėshtė shumė vėshtirė tė dallohet nga peshku i freskėt .E njėjta ndodhė edhe me perime .Mirėpo jo edhe me mish .Fileja {bifteku] nėse njėherė ngrihet humbė shumė nė kualitet .Pjesėt tjera tė mishit si kofsha ,gjoksi ,shpatullat nuk humbin shumė nė cilėsi .

4peace
20-02-10, 09:16
***

Shoku LOJETARI,
Ti, ose nuk e ke kuptuar ēfarė kam thėnė ose nuk ke dashtė, ose...
Cdo metodė ruajtjeje tė ushqimit qoftė me metoda "shkencore", qoftė "amatore" ėshtė lloj/mėnyrė konzervimi - t u r s h i.

Pse mė duhet tė blejė ushqime tė ngrira nga "bo frost"-i nė kohėn kur ato ushqime e kanė sezonėn e vet? Pėrse tė blej spinaq tė ngrirė nė pikė tė verės? Apo speca, domate e zarzavate tjera?

Kėtu e kish fjalėn unė.

Kurse kombinimi "shkencė"- industri, nė tė shumtėn e rasteve ka tė bėjė me komerc (pėrfitim).


***

~AnnA~
20-02-10, 15:34
***E vėrtetė ėshtė se ushqimi i ngrirė mund ta ruajė cilėsinė paraprake por jo 100%.
***

Kuptohet qe cilesine nuk e ruajn 100%, mirepo edhe ushqimet e freskta qe blehen nga supermarketet, kushedi sa kan dergj neper dyqane e kan humb freskine.Kur ushqimi rrin per kohe me te gjate neper rafte, humb 70% te vlerave ushqyese.Ngrirja e ushqimit, vertete shkaterron nje pjese te vitamineve dhe mineraleve, mirepo nuk humbin me shume se 35% te vlerave ushqyese dhe nuk ekziston rreziku i helmimit...

4peace
20-02-10, 17:02
Kuptohet qe cilesine nuk e ruajn 100%, mirepo edhe ushqimet e freskta qe blehen nga supermarketet, kushedi sa kan dergj neper dyqane e kan humb freskine.Kur ushqimi rrin per kohe me te gjate neper rafte, humb 70% te vlerave ushqyese.Ngrirja e ushqimit, vertete shkaterron nje pjese te vitamineve dhe mineraleve, mirepo nuk humbin me shume se 35% te vlerave ushqyese dhe nuk ekziston rreziku i helmimit...

S'ka fjalė, AnnA, ashtu ėshtė.

Nė daē ushqim cilėsor, del heret (ora 8-11) n'Bit Pazar dhe i blenė tė gjithat tė freskėta...:smile:
...nė vend tė dalėsh pasdite nė supermarket e tė blesh ushqime tė ngrira.


***

LOJETARI
21-02-10, 09:34
***

Shoku LOJETARI,
Ti, ose nuk e ke kuptuar ēfarė kam thėnė ose nuk ke dashtė, ose...
Cdo metodė ruajtjeje tė ushqimit qoftė me metoda "shkencore", qoftė "amatore" ėshtė lloj/mėnyrė konzervimi - t u r s h i.

Pse mė duhet tė blejė ushqime tė ngrira nga "bo frost"-i nė kohėn kur ato ushqime e kanė sezonėn e vet? Pėrse tė blej spinaq tė ngrirė nė pikė tė verės? Apo speca, domate e zarzavate tjera?

Kėtu e kish fjalėn unė.

Kurse kombinimi "shkencė"- industri, nė tė shumtėn e rasteve ka tė bėjė me komerc (pėrfitim).


***

Jo unė e kuptova bukur mirė , mirėpo desha t'ju dal pak nė ndihmė shkencėtarve sepse pata pėrshtypjen qė pa ua bėn tė padrejtė .
Turshitė janė konservime qė bėhen vetėm me krip , ujė dhe uthull .Kjo metodė e ruajtjes sė ushqimit pason edhe me ndryshim tė shijes origjinale .Ngrirja e ushqimit , sot pėr sot ėshtė njė prej metodave mė efikase .Ai "bo frosti " yt zakonisht ofron gjellėra tė gatshme nė gjendje tė ngrirė, kualiteti i tė cilave nuk krahasohet me gjellėra qė pregatiten tė freskėta .Mirėpo ,prapė po e pėrmendi peshkun , njė prej produkteve mė tė ndieshme ushqimore ,peshkohet diku nė skaj tė dynjas ndėrsa neve, falė shkencėtarve dhe industrisė kemi mundėsinė ta konsumojmė pas pesė muajve ose njė viti mė tė freskėt se sa njė peshk qė kapet diku nė liqenjtė tonė dy -tri ditė mė parė .

4peace
21-02-10, 11:20
***

Je duke e ekzagjeruar me paragjykimet tua ndaj meje. Popullorce thuhet : "M'ke hanger ne sy" (pak si teper).

Shokngrirja si metode... nuk ka lindur dje, prej se eshte shtypur ne mediat shqipe.
Me shok ngrirje kam punuar une vet (live) si edhe e kam pare me dhjeta here ne televizor.

Prandaj, shiti ti mend dikuj tjeter...tek une nuk blihen!


***

LOJETARI
21-02-10, 17:49
***

Je duke e ekzagjeruar me paragjykimet tua ndaj meje. Popullorce thuhet : "M'ke hanger ne sy" (pak si teper).

Shokngrirja si metode... nuk ka lindur dje, prej se eshte shtypur ne mediat shqipe.
Me shok ngrirje kam punuar une vet (live) si edhe e kam pare me dhjeta here ne televizor.

Prandaj, shiti ti mend dikuj tjeter...tek une nuk blihen!


***
Me fal , nuk e bera me qellim .

A ta tregoj edhe nje delikatese tjeter e cila veq eshte ndaluar me ligj ne Gjurmani .Trute e lopes kane qene deri para disa vitesh delikatese teper e cmuar . A e din pse ? Jashtezakonisht te buta .Me te buta se edhe fileja .Kjo rrjedh per arsye se keta muskuj lopa nuk vene fare ne funksion .As trute e as filene . Sigurisht per kete arsye te ne edhe perdoret shprehja "ti hangsha trute (mende)".

LABI
21-02-10, 22:15
Si po shkonee muhabetii ksajdee, a po muni me gjete vegzen a jo ?

Si po shkonee muhabetii ksajdee, a po muni me gjete vegzen a jo ?

ME TREGONI; A JENI ME MUA, A ME ARUSHEN ? :biggrin:Cdo gje e natyrshme eshte me jetegajteee .Brenda mundesive maksimale perpiquni t'a shfrytezoni , konsumoni naturen, ne cdo aspekt .. NORMAL , NE KUPTIMIN E SHENDETSHEM, JO ABUZUESS.. SE MANDEJ QOHEN KETA FAR AMBIENTALISTAT, e KETA PER MBROJTJEN E FLUTURAVEE... NA BOJNE TELASHE, NA PADITIN :biggrin: