PDA

View Full Version : Vitamina A


~AnnA~
05-09-09, 13:53
Vitamina A eshte shume e rendesisshme per zhvillimin e trupit te njeriut.Eshte e rendesishme per lekuren, e ne vecanti per siperfaqen e mbrendeshme te kanaleve bronkiale. Ndihmon shume ne shqipsat e te pamurit.
Simptomat qe shfaqen gjate mangesise se kesaj Vitamine:
-Veshtersi e te pamurit ne dite te zbehte;
-Lekure e thate
-Ulet rezistenca e trupit ndaj infeksioneve...

Ku gjindet:
Vitamina A gjendet ne: qumesht, veze, margarin, gjalpe, djathe, peshk, karrota, perime, kungulli....

Tomori
07-09-09, 15:24
Vetitė e Vitamines AVitamina A ka pikėn e shkrirjes nė mes tė 62° dhe 64°C kurse pikėn e vlimit nė mes tė 137° dhe 138°C. Masa molare ėshtė 286,46 g/m.
[/URL]
Burimet e Vitaminės A

Nė bimė gjendet nė formė tė beta-karotinės, e cila mė tutje nė organizėm shndėrrohet nė vitaminė A. Pėr kėtė arsye beta-karotina quhet edhe provitaminė A. Pasi qė beta-karotina vetėm kur ėshtė nevoja shndėrrohet nė vitaminė A dhe pėr dallim prej kėsaj nuk ėshtė helmuese edhe nė doza tė mėdha, duhet ti jepet pėrparėsia nė rast tė pėrdorimit tė substancave plotėsuese ushqyese. Retinoli gjendet nė prodhimet e qumėshtit (http://www.dardania.de/vb/upload/), nė tė verdhėn e vezės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Veza&action=edit&redlink=1) dhe nė vajin e mėlēisė sė peshkut (http://sq.wikipedia.org/wiki/Peshku).
[URL="http://www.dardania.de/vb/upload/"]
Nevoja pėr vitaminn A

Vitamina A ėshtė e nevojshme pėr disa procese nė trupin e njeriut Kėshtu ajo ėshtė e nevojshme pėr zhvillimin dhe ndėrtimin e sipėrfaqes dhe brendėsisė sė lėkurės, pėr funksionimin e imunitetit, pėr shikim nė errėsirė etj.
Sasia ditore e pėrafėrt e nevojshme pėr trupin e njė njeriu pėr meshkuj ėshtė 1mg retinol (diku 3350 IE vitaminė A), pėr femra ėshtė mė e vogėl 0,8mg retinol (diku 2650 IE vitaminė A). Gjatė shtatzėnisė ėshtė mirė tė rritet sasia nė 1,1 retinol (diku 3650 IE vitaminė A), gjatė dhėnies gji 1,5 retinol (diku 5025 IE vitaminė A).
Shenjat e mangėsisė sė vitaminės A janė mungesa e apetitit, lėkura e tharė, pamja e dobėsua nė errėsirė dhe tek fėmijėt paraqet ē“rregullime nė zhvillim.
Shenjat e tepricave sė vitaminės A janė kokė dhimbjet, plogėshtia, mungesa e apetitit, rikthimi i ushqimit, rėnja e flokėve, lėkura e thatė si dhe ē“rregullime pamore (paraqitja e pamjeve tė dyfishta)
Femrat shtatzėne assesi nuk bėnė qė ta teprojnė me sasinė e vitaminės A. Atyre ju rekomandohet tė marrin 3 mg retinol (10 000 IE vitaminė A) brenda ditės ashtu qė tė sigurohen pėr zhvillimin truporė normal tė fėmijės.