PDA

View Full Version : Parazitologji - Protozoat dhe Helmintet


~AnnA~
22-05-10, 21:37
Protozoa
Protozoarėt janė organizma qė i pėrkasin tre tipave:

Tipi Sarcomastigophora, i cili ndahet mė tej nė Mastigophora, dhe nė Sarcodina.
Tipi Apicomplexa, nė tė cilin bėjnė pjesė sporozoarėt.
Tipi Ciliophora, tė cilit i pėrkasin organizma me cilie.

Mastigophora (flagjelatėt) kanė njė (ose mė shumė) flagjela. Disa anėtarė tė grupit kanė njė membranė tė valėzuar (p.sh. Trypanosoma). Anėtarėt e kėtij grupi mund tė shkaktojnė infeksione intestinale dhe gjenitourinare (Giardia, Trichomonas, Dientamoeba, Chilomastix), ose mund tė shkaktojnė infeksione tė gjakut dhe tė indeve (Trypanosoma, Leishmania).

Sarcodina janė tipikisht organizma ameboide. Sarkodinat qė infektojnė njerėzit bėjnė pjesė nė gjinitė Entamoeba, Acanthamoeba, Endolimax, Iodamoeba, Naegleria.

Sporozoa janė organizma me cikėl jetėsor tė ndėrlikuar, me fazat seksuale dhe joseksuale qė zhvillohen nė kafshė tė ndryshme. Coccidia bėjnė pjesė te ky grup (gjinitė Isospora, Toxoplasma, Cryptosporidium, etj.). Sporozoarėt e gjakut quhen Haemosporina dhe pėrfshijnė parazitėt qė shkaktojnė malarien (Plasmodium). Babesia bėn pjesė tek nėnndarja Piroplasma.

Nga parazitėt e tipit Ciliophora vetėm njėri i infekton njerėzit, Balantidium coli.

Microspora pėrfshin parazitė qė shkaktojnė infeksione oportuniste tek njerėzit me mangėsi imune. Microspora kanė qenė klasifikuar tek sporozoarėt, por tani mbahen si grup mė vete.

~AnnA~
22-05-10, 21:38
Helmintet
Krimbat qė infektojnė njerėzit i pėrkasin dy tipeve:

Tipi Platyhelminthes (krimbat e sheshtė); krimbat e kėtij tipi janė krimba tė cilėve u mungon kaviteti celomik. Dy klasat me rėndėsi mjekėsore janė Cestoda (me gjinitė Diphyllobothrium, Spirometra, Taenia, Echinococcus, Hymenolepsis, Dipylidum), dhe Trematoda (me gjinitė Fasciola, Schistosoma, Paragonimus, Clonorchis, Opisthorchis, Heterophyes, Metagonimus, Fasciolopsis). Cestodet janė si shirit, dhe tė segmentuar. Trematodėt janė nė formė gjetheje. Me pėrjashtim tė gjinisė Schistosoma, llojet e tjera janė hermafroditė.
Tipi Nemathelminthes (krimbat e rrumbullakėt). Krimbat e rrumbullakėt janė tė pasegmentuar dhe johermafroditė.