PDA

View Full Version : Sose te ndryshme


Linka_pz
12-08-08, 13:48
Sose te ndryshme ......

Sose per sallata

Soset jane baza per shijen e sallates ,ndersa cilesia dhe atraktiviteti i tyre nuk varen vetem nga kombinimi i prodhimeve ,por edhe nga specifika e shijes se sosit.
Eshte mire ta dini : Shtesa e thjeshte me vaj dhe uthull do te jete e mire nese ne nje luge uthullshtoni tre luge vaj.
Largojuni uthulles se alkoolit ,sepse eshte shume e ashper ,ndersa vajin e ullirit perdoreni vetem per sallata te caktuara dhe vetem nese jeni te sigurt se e duan ata per te cilet e pergadisni .Sos Andaluzian

2 Dl jogurt
2 luge keēap
1 kokerr qep (e vogel jo e madhe )
2 domate
1 spec i fresket
leng limoni , kripe

E grim qepen dhe i qerojme domatet .E grim specin .
Me mixer e rrahim jogurtin ,keēapin ,qepen, lengun e limonit dhe hehim kripe .
I mixojme te gjitha keto dhe krijojme sosin andaluzian .

Domira
15-08-08, 10:41
Qe nje sos per jufka ose tagliatelli...ose makarona qfare te doni...

Fergoni nje qepe ne margarin, maze a cfare yndyre te deshironi, vec mos e fergoni shum same mbyt krejt por vetem derisa te marri ngjyren si ne te verdhe:biggrin:

Grini nje spec (ma se mirti te kuq) dhe fergoni bashk me qepen.

Shtoni dhe grimca te vogla te mishit cfardo qe te deshironi, por me pershute behet me miri:biggrin:
Pastaj kesaj fergese i shtoni nja 3 thelba huder te grimcume poashtu.

Pasi qe te fillojne te skuqen te gjitha bashke shtoni nji gjysem litri ajke dhe leni le te zije disa minuta (nja 5) ne zjarr te mesem.

Kur te filloje te trashet kjo mase i shtoni nje katrore supe me shije te mishit qe keni perdorur ose vegete ne vend te kesaj.

Hidhni melmesa si biber te zi, majdanoz ose origano ne vend te majdanozit.

Para se ta largoni sosin nga zjarri nese doni shije edhe me te mire (dhe hala me yndyrshem:biggrin: ) shtoni kaqkavall afersisht 50 gr.

Pasi te shkrihet edhe kaqkavalli sosi eshte gati per ta servuar me makarona ose jufka ose ndonje lloj tjeter te makaronave. Kete sos mundeni ta servoni edhe me pilaf. Pse jo. Perdorni omagjinaten se edhe ashtu, ne te gjithe ketu ne DF jemi deshmuar per imagjinate te bujshme:tongue:

KINI KUJDES!!!
MOS I HANI GISHTAT pahiri:tongue: :biggrin:

p.s.Kjo eshte recete ala "domira":biggrin:

Linka_pz
15-08-08, 13:12
Domira mire se erdhe ne kete teme ,t`lumshin duart se sosi qenka per merak duhet me provu me doemos .


Vaj me bime erezash

Ne 1L vaj ulliri hedhim disa dege rozmarine , sherbele .levande ,lisen dhe majdanoz te thate .Shtoni dy thelpinje hudher te grire dhe nje gjethe dafine .
Mbylleni shishen dhe lereni te qendroj kater dite .
Kete lloje vaji mund ta perdorni per sallata te ndryshme.

Domira
15-08-08, 13:57
Mire se te gjeta dhe te pergezoj per temen Linka.
Nese e provon sosin Linka te befe mire...ishalla te pelqen:smile:

Uthulla e sallates duket se behet e shijshme...nje dite do ta provoj edhe une.

Linka_pz
22-08-08, 11:13
SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!

Elina
23-05-11, 23:00
SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!

Kete lloj te sosit e bej edhe une...e ben mishin shume te shishem...i jep nje shije hmmm :tongue:

Artisti
22-06-11, 20:44
SOS ME KĖRPUDHA

Materiali dhe pėrgatitja: 1 qepė e grirė imėt fėrgohet dhe i shtohen kėrpudhat (sipas deshires )dhe fėrgohet edhe pėr disa min. i shtohet pak hudhėr, kripė, piper, ajkė dhe ujė mishi. Zihet pak nė temperaturė tė ulėt, dhe sherbehet me mish viqi,lope apo pule .

Ju bėftė mirė!


Ke harruar Verėn e thatė tė bardh.

Njė gotė e gjysmė, pėrndryshe nuk shijohet!!

.

rastesishT
22-06-11, 20:58
Ke harruar Verėn e thatė tė bardh.

Njė gotė e gjysmė, pėrndryshe nuk shijohet!!

.


Qashtu tregoju bre Artist.

Guri i madh
22-06-11, 21:00
ani qka e die une knublau soze per piza aglio olio


ani pizat qipole

Hajra
11-08-11, 12:38
......e di nja po nuk ju dha receptin, hahah..