PDA

View Full Version : Invazioni i trupave Ruse, ishte ky njė konflikt, apo ishte plan i kurdisur qė moti


Pupi
13-08-08, 21:28
Kėtyre ditėve jemi dėshmitarė nga ato qė ofrojn mediat e botės, pėr Invazionin Rus ndaj Gjeorgjisė.
Ashtu si ishte shprehur edhe vetė presidenti i Gjeorgjisė, kjo ishte nė fakt njė betej e llojit Davidi me Goliatin, edhepse rrėfimi nė fjalė ka pėrfundimin ndryshe.

Ėshtė poashtu karekteristike "dėshmia" pran mediave kur Presidenti Rus Medvjedev thotė: "Ata, ai popull qė nuk donė tė jetoj nė atė shtet duhet tė lirohėt tė vetvendos", kėtu nė fakt i refuzohet pakicės ruse qė jeton atje (Rusia e ka njohur Gjeorgjin nė kufijt e saj ndėrkombėtarė).
Mirpor derisa njė president i njė shteti qė ka tė drejt VETOJE si dhe ėshtė antarė i pėrhershėm nė kėshillin e sigurimit (5 janė) deklaron njė "formulė" tė tillė lidhur me lirin e popujve, atėher pasojnė shumė nga pyetjet:
Pse atėherė nuk iu lejua Ēeqenis tė vendos pėr tu shkėputur nga federata Ruse.
Pse Kosova po has nė veshė tė shurdhėt pėr ta njohur edhe Federata Ruse.

Analistėt ( Unė jam i bindur) qė ky ishte mė shumė njė hakmarrje ndaj NATO-s, si dhe herave tjera Rusia kurė nuk ėshtė penguar, ndėshkuar jo se jo !

Si do jetė kėsaj radhe ?

Mendimet e juaja.................

Pupi
14-08-08, 21:14
Derisa tė gjithė mendonin qė "konflikti" tė mos shėndrrohej nė luftė, por tė mbes njė mosmarrveshje mes fqinjėve, Rusia thuajse ėshtė trimėruar nga marshimi i trupave ushtarake.
Deklerata e thata dhe "pasiviteti" Amerikan, e kanė inkujaruar dyshen Ruse tė ndihen mė tė vertet tė mdhenjė.

Ēfar ka menduar Shalikashvilli derisa ka marrur "guximin" ti ngjes me Rusėt ?

Ēfar mendon Rusia nėse arrin ta pushtoj njė vend tė vogėl si Gjeorgjia ?

Disa zėra thonė qė "konflikti" do ta ngadalsoj Njohjėn e mėtejme tė Kosovės nga ato vende qė ende se kan njohur.

E vėrteta do tė jetė ndryshe, pėrkundrazi.
Kosovėn do ta njohin nė kor shumė shtete, dhe atė sė shpejti. Sepse Rusia me kėtė luftė nuk tregoi kushedi ēfar trimėrie nga njėra anė, ndėrsa nė anėn tjetėr janė interesat Amerikano-Evropiane pėr njė Gjeorgji tė paprekur nė Kavkaz!

Kto janė hapa tė rrezikshėm tė rendit tė ri botėrorė qė pretendon ti sugjeroj Rusia dikujt, njėherit ėshtė edhe njė argat i madhė "Republikanėve" nė Amerikė nė prag tė zgjedhjeve Presidenciale atje.
E bota,
Bota ka nevojė pėr njė pauz luftėrash !

Preshevar
15-08-08, 08:43
Eh mor Pupi,... a nuk e pa qe i kishte ftuar pėrgjegjesit dhe osetis jugore ne kremlin a ?... pasi u akorduan disi me veshtirsi me Sarkozin per nje pushim arme, Rusia i premtoj qe do ti mbroj keta te fundit sa her qe te jet nevoja (Per ti tregu Gjeorgjis qe kot e ke).
Osetia e jugut nuk i takon Gjeorgjis ani pse eshte ne "kufijt" e saj, dhe idealja do t'ishte qe te heq dor nga aj vend sepse kundėr Rusise as bubrrecat nuk do ti ndihmojn gjeorgjis, e leje mo Amerika qe i ka 1001 halle aktualisht !

Pupi
15-08-08, 10:32
Eh mor Pupi,... a nuk e pa qe i kishte ftuar pėrgjegjesit dhe osetis jugore ne kremlin a ?... pasi u akorduan disi me veshtirsi me Sarkozin per nje pushim arme, Rusia i premtoj qe do ti mbroj keta te fundit sa her qe te jet nevoja (Per ti tregu Gjeorgjis qe kot e ke).
Osetia e jugut nuk i takon Gjeorgjis ani pse eshte ne "kufijt" e saj, dhe idealja do t'ishte qe te heq dor nga aj vend sepse kundėr Rusise as bubrrecat nuk do ti ndihmojn gjeorgjis, e leje mo Amerika qe i ka 1001 halle aktualisht !

E mar jarani i pites, mos po nxitohėsh pak si tepėr kur po thua qė Amerika i paska aq shumė halle.
Thėnė tė drejtėn kėtu nuk e ke edhe fort keq qė Amerika i ka 1001 halle, por Amerikės i nevojiten edhe po aq "halle" pėr ti vazhduar poltikat e saja!

U nėnshkrua marrveshja pėr vendosjen e 10 "raketo mbrojtėsve" nė Poloni :wink:

Njė gjė pajtohėm me tya qė ky mister Sakashvilli ėshtė sjellur mu si Milloshevici dikur me shpėrndarjen e jugosllavis, rezultatin e dijm.

Gjithashtu po ky far misteri e ka thyer vetė marrveshjen e nėnshkruar mes Rusėve dhe Gjeorgjis aty nė fillim tė vitėve '90.

Kto janė faktet ( pak a shumė kur i pėrzien letrat ndėrkombėtare).

Problemi i vetėm ėshtė se nė ē'pėrmasa e ka kundėratakuar Rusia Gjeorgjinė mė pas, Dhe se po tė mos ja shtonin "dozimin" Amerika. Rusėt thuja se nuk patėn tė ndalen deri nė kryeqytet ( Qėllimi pėr ta rrėzuar Qeverin e atjeshme).

Mua nuk ma merr menja edhe aq, qė Sakashvilli tė gjithėn e ka nisė "n'krye" t'vetin.
Njerzia po thojshin qė Gjeorgjia ka njė numėr tė madhė ushtarakėsh amerikan atje, si dhe njė armatim tė pėrsosur e shumė modern.
Pse nuk i "shkrepi" si duhet, kėtė nuk e kam tė qart ???

Ndoshta e dinė dikush kėtu mė mirė ?

Shpati
23-08-08, 22:02
E mar jarani i pites, mos po nxitohėsh pak si tepėr kur po thua qė Amerika i paska aq shumė halle.
Thėnė tė drejtėn kėtu nuk e ke edhe fort keq qė Amerika i ka 1001 halle, por Amerikės i nevojiten edhe po aq "halle" pėr ti vazhduar poltikat e saja!

U nėnshkrua marrveshja pėr vendosjen e 10 "raketo mbrojtėsve" nė Poloni :wink:

Njė gjė pajtohėm me tya qė ky mister Sakashvilli ėshtė sjellur mu si Milloshevici dikur me shpėrndarjen e jugosllavis, rezultatin e dijm.

Gjithashtu po ky far misteri e ka thyer vetė marrveshjen e nėnshkruar mes Rusėve dhe Gjeorgjis aty nė fillim tė vitėve '90.

Kto janė faktet ( pak a shumė kur i pėrzien letrat ndėrkombėtare).

Problemi i vetėm ėshtė se nė ē'pėrmasa e ka kundėratakuar Rusia Gjeorgjinė mė pas, Dhe se po tė mos ja shtonin "dozimin" Amerika. Rusėt thuja se nuk patėn tė ndalen deri nė kryeqytet ( Qėllimi pėr ta rrėzuar Qeverin e atjeshme).

Mua nuk ma merr menja edhe aq, qė Sakashvilli tė gjithėn e ka nisė "n'krye" t'vetin.
Njerzia po thojshin qė Gjeorgjia ka njė numėr tė madhė ushtarakėsh amerikan atje, si dhe njė armatim tė pėrsosur e shumė modern.
Pse nuk i "shkrepi" si duhet, kėtė nuk e kam tė qart ???

Ndoshta e dinė dikush kėtu mė mirė ?

Pse nuk i "shkrepi" si duhet ,kete nuk e kam te qart???

Kesaj pyetje do ti pergjigjem me disa shembuj!
Ruset dhe Serbet gjithmon mbajn "Ushtri Masive"-Ushtri me numer te madhe Ushtaresh...
Ne rast te konfliktit: Ushtrit me numer me te madhe te Ushtareve pesojn humbje ne Ushtar , por e mundin Ushtrin me numer me te vogel edhe po te jet mir e armatosur.
Ket raste e patem edhe ne Gjeorgji.
Rast te ngjashem kemi pasur edhe ne Luftart e Shqiptareve te Kosoves me Serbin.
Shqiptaret humbnin luftrat edhe pse Shqiptaret ishin ma te Zotet se Serbet.
Pse?
Serbet paten gjet Formulen si ti mundin Shqiptart -me numer me te madhe te Ushtareve.
Por Shqiptaret nuk paten gjet zgjedhjen si ti mundin Serbet (Shqiptaret vepronin me metoden nje Shtepi nje Ushtar...numer Ushtaresh te pa mjaftueshem).

Modelin Izraelit duhet ta perdorin Shqiptaret por edhe popujt tjer te cilet jan te kercnuar nga Ushtrit e medha.
Izraeli pos "Armatimit modern" e ka gjetur zgjidhje per mbrojtje edhe nga Ushtrit e medha-duke zgjatur afatin e sherbimit ne Ushtri te Ushtareve te vet te shendrroj nje Ushtri me nje numer te madhe ...
Pra ka krijuar Ushtri e cila mund te mbrohet edhe nga Ushtrit e medha.

hasanmehmeti
26-08-08, 13:01
Pretendimet Ruse se ju dhimbet populli qe gjendet ne Oseti dhe Kaukaz nga ajo qe po ben Gjeorgjia me ta eshte nje perralle e tipit te 1001 neteve .
Ata e bene kete per tiu dhenje nje nga vargu i pergjigjieve ndaj Natos dhe Usa qe ajo ka filluar te zgjohet nga gjumi dhe ka interes te jete prej atyre qe marrin timonin te gjithin apo nje pjese te tij ne zhvillimin e politikave globale sot.
Kjo pergjigjie e radhes eshte pergjigjie qe iu ipet vendeve perendimore ne ate se ata vepruan ne kundershtim me interesin ruse ndaj qeshtjes Kosovare, kete e konfirmon edhe Putini me 14 shkurt se deklarata e pavarsis se Kosoves dhe akceptimi nga Be dhe Usa do perballet me nje konflikt tjeter paralelizmi qe do pasoj me rritjen e sulmeve ne Osetin Jugore.

Por kjo nuk e ben aspak te ngjashme situaten ne Kosove me ate ne Gjeorgji siq mundohen disa te terheqin paralele te tilla.

Se pari Ruset asnjeher nuk kan shprehur ndonje interes per kaqubat (mikro) nacionaliste osete apo abhaze gjate kohes sa Gjeorgjia ishte pjese e Rusis.Por orientimi gjeorgjez qe te marre frymen qe e konsumon evropa bene qe rusia te ndiehet e lene vete dhe si e tille ajo deshiron nje gjeorgji te copetuar dhe te dobet per evropen , pasi ndalja e keti orientimi eshte i kote.

Kjo paralele bie poshte edhe me ate se Kosova asnjeher nuk eshte marre nen mbrojtje ushtarake nga ndonje vend fqinje siq eshte Shqiperia, dhe per kete rusia nuk ka mundesi as ketu te merr shkak se ne kete menyre po bej une nje mbrojtje taktike e tille me mbrojtjen e kosovareve, aq me teper kur osetet tregohen se jemi nje popull tjeter me orientime pro-ruse por jo ruse dhe jo gjerorgjian , e qe eshte e kunderta me ne , pasi neve jemi nje popull shqiptare i njejt me ate te Shqiperis , por kjo nuk e beri te lejuar per BE ndonje invazion ushtarak nga vendi yne mem Shqiperia.Gjera keto diametralisht te ndryshme.Aq me teper qe politika e ndjekur nga Gjeorgjia edhe pse jo e meshirshme ndaj oseteve dhe abhazeve nuk krahasohet me politiken spastruese te Milloshovicit.

Sot neve jemi pranuar nga 21 vende te evropes me nje popullsi etnike edhe pse me nje emer dhe umbrell tjeter , ate Kosovare, prap eshte nje popullsi etnike shqipetare qe pranimi i saj si edhe i 5 republikave tjera ish-jugosllave ka ber qe evropa te tregoj qendrim te politikave te mirefillta qe behen ndermjet shteteve (kjo viteve te fundit pasi me heret politika evropiane per neve shqiptaret ishte katastrofale qe nga 100 mije apo me shume km troje sot kemi 30 e ca ) duke i lene ato te zhvillojne politikat e tyre konform deshires se shtetit dhe popullit te tyre.

Kjo eshte nje pike qe tregon se sikur keto pakica osete dhe abhaze te ndahesin nga gjeorgjia dhe te bashkohesishn me rusin asnjeher nuk do mund te merrnin nje legjitim sipas trajtes evropiane por ato pakica do asimiloheshin nga popullesia dominuese ruse.
Dhe qfare fituan ata ? asgje pos nderrim pushtetari e aq me teper humbje identiteti.

Ndersa neve po u bashkuam me shqiperin skemi qka humbim sepse identitetin e kemi te njejt qe nga gjuha deri te historia.

Te ecim neve para se ata as gjeorgjianet e as ruset nuk jane shume te te mire se tjetri.

Luciano
28-08-08, 09:13
Njohja e abkazis mund te shkaktoj luftera te reja ne EU, nese fillon te copton shtetet e ish-US si ukraina, moldavia me transilvanin etj. Kush do guxoje ta afrontonte rusin e sodit ? Polonia me armet e reja te saja ? s'besoj, polonia e ka ngren nje here e sbesoj qe do e rrezikon perseri popullin e tij,. Kurse per ameriken, interesi eshte i vogel qe ti prish mardhenjet me rusin prandaj ka instaluar armet raketore aty, ne kufij te dikurit !