PDA

View Full Version : Flirti Serbi- Kosovė


Pupi
16-08-08, 13:04
Ja qė edhe kjo do tė ndodhė, e kemi pritur, e kemi ditur!


Serbia kėtyre ditėve do tė dėrgoi njė lloj "ankese" lidhur me ligjėshmėrin e tė shpallurit Shtet tė pavarur e Sovran tė Kosovės nė organizaten e Kombeve tė bashkuara.
Serbia e di mirė qė nuk do tė mundė tė arrijė pėlqyeshmėrin e shtetėve qė e kan njohur, si dhe tė atyre qė e kan ndėrmend ta njohin sė shpejti Kosovėn si shtet tė pavarur. Mu nga kjo Serbia edhe nuk do tė mund ta "padis" askėnd nė gjyqin ndėrkombėtarė tė drejtėsis nė Hag.
Me fjalė tė tjera kjo i bie: Pasi qė na qenka ashtu, atėher unė si fqinji mė i afėrt i Kosovės, si dhe pėr ti ndihmuar ata serb qė jetojnė nė Kosovė, nuk dua dhe nuk guxoj tė jemė i fundit nė njohjen e kosovės.
Kjo lenė tė kuptoj njė lloji "pajtimi" mes fqinjėve, qė Prishtina mesiguri nuk do ti thotė jo!

jadore
16-08-08, 13:37
Ja qė edhe kjo do tė ndodhė, e kemi pritur, e kemi ditur!


Serbia kėtyre ditėve do tė dėrgoi njė lloj "ankese" lidhur me ligjėshmėrin e tė shpallurit Shtet tė pavarur e Sovran tė Kosovės nė organizaten e Kombeve tė bashkuara.
Serbia e di mirė qė nuk do tė mundė tė arrijė pėlqyeshmėrin e shtetėve qė e kan njohur, si dhe tė atyre qė e kan ndėrmend ta njohin sė shpejti Kosovėn si shtet tė pavarur. Mu nga kjo Serbia edhe nuk do tė mund ta "padis" askėnd nė gjyqin ndėrkombėtarė tė drejtėsis nė Hag.
Me fjalė tė tjera kjo i bie: Pasi qė na qenka ashtu, atėher unė si fqinji mė i afėrt i Kosovės, si dhe pėr ti ndihmuar ata serb qė jetojnė nė Kosovė, nuk dua dhe nuk guxoj tė jemė i fundit nė njohjen e kosovės.
Kjo lenė tė kuptoj njė lloji "pajtimi" mes fqinjėve, qė Prishtina mesiguri nuk do ti thotė jo!
eshte ky nje kendveshtrim personal pupi apo ..!!!
se pse mua ky titulli jote me ngaxmoj ne krahasime mes flirtit dashurore,
marrim shembull , serbia eshte djali dhe kosova vajza e malsise ,
dhe pse vajza e malesise kishte jete idilike te thejshte e rritur me shabllonin e saj qe ja ofruan kushtet nen ''izolimin'' idilik zbrija e saj ne qytetin marremendes e hamendi , si te sillet qdo rregull i ''civilizimeve'' eshte e pa njohur per te , kalimtaret e rastit ne ato momente nuk kane as kohen e as durimin qe ti mesojne se si duhet te veproj qe te arrije ate qe nuk e ka njohur kurr , perball ka nje gjentellmen don zhuan qe moti dine lojrat e bordelleve te stervjetra neper udhekryqet e botes dhe rutinen urbane ,
cfare te shpresojme ketu , te kthehemi pas dhe ti themi prindit te saj qe gabove qe dergove vajzen qe i ra shorti ta shef qytetin e jo ate tjetern qe mirrte pak ere nga bota pertej malesise , sepse kjo e dyta pritet mvaret nga fati se a do te cnderohet apo jo se don zhuani ec paralelisht me te dhe kthesat e rrugeve i njeh mire ,apo shpreses qe ndoshta kalimtaret e rastit do e marr nen mbrojtje vajzen cobanesh deri sa te bindet don zhuani qe vajzen e bezdis praniae tij , apo apo te presim qe don zhuanit ti zgjohet ndjenja e ciltersise dhe mos te keqperdore poziten e vajzes dhe cdo here ne te ardhme kur e takon ne rruge ti jep nje pershendetje vetem njohjesh ..
se qe do kete flirte kete e vrejme sepse rrugen ku banojne e kane te njejte , por per momentin jo ne kushte te barabarta , pritet qe ose malsorja shpejte te integrohet per qka dyshoj , ose djali te jete lodhur nga jeta e nates dhe te kerkoj qetesi ..
epilogu vazhdon ne kohe se si do rrodhe ngjajra ..

LABI
16-08-08, 16:43
Mendoj qe titulli eshte kontradiktor ne krahasim me realitetin objektiv ; ne raport me mardheniet dhe zhvillimet (vetedijen) politike te subjekteve ne fjale...

Serbia asnjehere s'ka bere flirt. Pasi qe ajo perhere ne raport me veten dhe ne raport me akteret nderkombetare ka reflektuar FAKTORIZIM (faktor). Ajo perasnjehere (ne praktiken politike) nuk ka qene inferiore, apo neutralizuese Serbia ka qene prodhues i dhunes, shkatrrimeve, djegejeve , vrasjeve ...
Ndersa, Kosova ne artikulimin simbolik - mund t'a ilustroja si nje KORTEZIANE VENEZIANE e periudhave mesjetare( me t'cilat jane defryer, kane kontrolluar, dominuar, shfrtytezuar, kane lozur mbreterit, baronet, komandantet, fisniket e Evropes feudale).

Pra, Kosova eshte ajo qe edhe pas luftes ...dhe pse ka qene ajo qe ka psu (viktima) nga i gjithe impulsi-sadist i Serbise , prap ajo qe ka bere FLIRTIN , i ka shtrire perdhunesit, shkatrruesit , vrasesit doren e pajtimit (sadistit) ; dhe pse ai (Serbia) asnjehere as qe eshte hamendur t'shpreh ndjesine e pendeses , apo te kerkuarit falje (por perkundrazi ende shiqon per t'zhdukur) .

SERBIA NUK ESHTE FLIRTRUESJA. E KE NGATRRUAR REALITETIN I NDERUAR... Eshte Kosova (kortezianja, prosti) ajo qe cdohere me sjelljet e saja ka reflektuar sjellje dhe praktika DEFAKTORIZIMI (pra ka injoruar dhe necmuar potencen e faktorit shqiptare ne rajon) , INFERIORITETI (duke perdorur gjuhen e pajtimit dhe paqes , perderisa pala praktikon gjuhen e agresionit dhe armiqesise), Kosova eshte ajo qe bene (dhe pse psuese-viktime) perseri SAKRIFICEN ( ne dem te vetes.. Mbase kjo eshte dhe cilesi-dhe prirje mazohiste!!!) .

Pupi
16-08-08, 21:27
Bile unė shkojė edhe mė larg, duke vėnė dyshimin qė Prishtina tanimė nuk do tė jet ajo qė dėrgon sinjale flirtėruese nė drejtime tė ndryshme, do tė jenė "tė tjerėt".


Shpejtėsia me tė cilėn Kosova u shtetformua ishte problemi i vetėm pas luftės sė '99, Jo pavarsia e saj e mėvonshme!
Pasi qė Serbia u mundė ushtarkisht, edhe atė si ėshtė mė sė keqi, nga ca "rrebel" qė e quanin vehten UĒK. E edhe pėr ta qeverisur mė vonė Kosovėn, si dhe shpallur SHTET. Kjo ishte ajo qė Serbin e bėri tė ndihet e poshtėruar, e injoruar, e mos bėrė hesap pėr asigjė. Serbia (mir e ka kėtu Labi) nuk ėshtė mėsuar kėsisoji, ajo ėshtė pyetur dikur pėr tė gjithė ballkanin, derisa Kosovės nuk i lejohėj as ti pėrmendej emri.
Pra siq thotė edhe vetė titulli i Temės ( kjo ėshtė mėse e vėrtetė).
Kėsaj tė vėrtete i dhan edhe tė ngjarat e fundit nė Kavkaz njė goxha tė shtyrė pėrpara. Nė skenen politike pėrsėri nisėn tė lėvizin tė drejtat ndėrkombėtare dhe ligjėshmėrit e nėnshkruara nė kontrata (pa to nuk funksionon bota).
Rusėt e "bėrėn tė tyren" tash jemi barazi.
Nuk ndizet luftė e tret apo e pest botėrore pėr Serbin e as pėr Kosovėn, e as pėr Kvkazin e rrėpirt. qė tė gjitha kanė pėr tė "qėndruar aty ku janė, e ndenjur urt", Problemet e mundshme priten tė shtrihen nė kontinente tė tjera, kėtė ėshtė pėrpjekur edhe Papa Bendikt i XVI tė na e sqaroj derisa i ka ftuar tė njėsohen tė dyja kishat.
Relaiteti i ri ( Shqipria nė NATO) ka bėrė shumė, qė shumė nga vendete rajonit tė "vetėdijėsohen" pėr rolin e "faktorėve" tė ardhshėm nė ballkan.
Poshatu realiteti i ri i "civilizimeve" u tregua krejt ndryshe nga ajo qė ishte pritur. Shqiptarėt kėsaj radhe ditėn tė tregohėn mė tė "civilizuar" se Serbėt, apo edhe tė gjitha vendet e rajonit. As edhe grekėt e "vjetėr" nuk ditėn kaq mirė, sa qė ditėn Shqiptarėt.

Kujtoj tė citojė dy citate (nga antarėt e forumit) kėtu shumė me rėndėsi:

Shqiptarėt duhet tė njohin sė pari vetvehten, pėr tu njohur nga tė tjerėt.si dhe,
2. Shteti funksional ėshtė Alergjik ndaj korrupsionit.

Qė tė dyja kėto kanė filluar tė ndodhin, e ndoshta edhe pėr herė tė parė nė Historin tonė.

Pupi
16-08-08, 22:02
http://www.dardania.de/storage/pic/mmflfoto/dpa/infoline/thema/370670_1_639_18575380_onlineBild.jpg (http://www.dardania.de/_/tools/picview.html?_CMELEM=370670)
http://www.dardania.de/_/pics/lupe.gif (http://www.dardania.de/_/tools/picview.html?_CMELEM=370670)

http://www.dardania.de/media/foto_app.gifdpa Wandmalereien im Kosovo danken für die Anerkennung der Unabhängigkeit durch den Westen. (Archivbild aus dem Februar)Belgrad (dpa) - Trotz aller Zerstörung und allen Leids durch den Krieg im Südkaukasus macht sich in Serbien bei Politikern und Medien Genugtuung breit. «Das haben wir schon immer vorausgesagt», «Das geschieht den USA und der EU recht», so auch «Volkes Stimme» in Leserbriefen.
«Der Kosovo-Bumerang trifft den Westen» jetzt in Georgien, prangte am Sonntag auf dem Titelblatt der größten serbischen Zeitung «Novosti». Die These: Der Westen hat die Abspaltung der früheren südserbischen Provinz Kosovo im letzten Februar «als Vorbild» erlaubt und darf sich jetzt nicht wundern, dass andere Minderheiten dieses Recht auch für sich in Anspruch nehmen.

Serbien würde Gerichtsvotum zu Kosovo respektieren

http://www.szon.de//news/img/article/publishedPictures/denxhaag_18646344_onlineBild_szonscale1.jpg (http://www.dardania.de/bild.html?src=%2Fnews%2Fimg%2Farticle%2FpublishedP ictures%2Fdenxhaag_18646344_onlineBild_szonscale4. jpg&width=400&height=299&alt=Bild%3A+Internationaler+Gerichtshof+in+Den+Haa g&SZONSID=e12022bb2136e7205f1274ac8e5043b9)
Bild: Internationaler Gerichtshof in Den Haag (http://www.dardania.de/bild.html?src=%2Fnews%2Fimg%2Farticle%2FpublishedP ictures%2Fdenxhaag_18646344_onlineBild_szonscale4. jpg&width=400&height=299&alt=Bild%3A+Internationaler+Gerichtshof+in+Den+Haa g&SZONSID=e12022bb2136e7205f1274ac8e5043b9)
: Internationaler Gerichtshof in Den Haag

New York (dpa) Serbien ist nach den Worten seines Außenministers Vuk Jeremic bereit, die Unabhängigkeit des Kosovos anzuerkennen, sollte der Internationale Gerichtshof (IGH) in Den Haag entsprechend entscheiden.
Jeremic versicherte am Freitagabend in New York, nachdem Belgrad die höchstrichterliche Entscheidung selbst anstrebe, werde es sich auch dem Votum beugen. Der Minister war bei den Vereinten Nationen, um grünes Licht für den Gang nach Den Haag zu beantragen.
«Natürlich wäre die Entscheidung nicht bindend, aber ich kann sagen, dass Serbien jede Entscheidung akzeptieren wird, die das Gericht fällt», sagte Jeremic. Allerdings machte er deutlich, dass er aus Den Haag Unterstützung für die serbische Linie erwartet. Die einseitige Unabhängigkeitserklärung des Kosovos sie «illegal» und breche internationales Recht, betonte er erneut.
Serbien hatte kürzlich angekündigt, es wolle die Mehrheit der EU-Länder und die USA vor den Internationalen Gerichtshof bringen, weil sie den Alleingang des Kosovos anerkannt hätten. Wegen der schwierigen völkerrechtlichen Lage braucht Belgrad für das Verfahren die Zustimmung der UN-Vollversammlung. Er hoffe, dass die serbische Resolution bei der Generaldebatte im September angenommen werde, sagte Jeremic.

Die frühere südserbische Provinz Kosovo hatte im Februar ihre Unabhängigkeit ausgerufen. Das serbische Parlament erklärte den Schritt für null und nichtig. Mit dem Gang nach Den Haag wolle Belgrad der internationalen Gemeinschaft eine «klare Richtlinie» der höchsten juristischen Autorität vermitteln, sagte Jeremic. Der Internationale Gerichtshof ist die zentrale Gerichtsinstanz der Vereinten Nationen. Er regelt Streitigkeiten zwischen den Mitgliedsländern.


(Erschienen: 16.08.2008)

Artisti
17-08-08, 15:17
Zhdervjelltesia e Pupit nuk ka te ndalur!

I nderuari Pupi, te pershendes dhe te pergezoje per shkrime te mrekulluara.

Nisma e Serbis qe ta sjell vendimin e njohjes apo mosnjohjes apo me mire te them njohjen e Kosoves shtet nga me se 43 shtete ta zerozoje eshte njekohesisht edhe heqja e pergjegjesis se qeverise se Serbise ndaj Popullit te saj, per njohjen e Kosoves shtet.

Me vendimin e marre nga organi me i larte gjyqesor boterore, Serbia do ta kishte me lehete qe ta njohe Kosoven shtet dhe do ta aresyetonte te populli i saj me po kete vendim.

Rreziku i cili i kanoset popullit Serb pas ketij vendimi do te ishte shume i madh, Rusia do te kapitulonte ne ndihme politike Serbise dhe Serbia ( qeveria e tashme) do te dilte me deklaraten qe nuk kemi zgjidhje tjeter.


Kjo ishte nje Analize e shkurter e Artistit


P.S.

Sa ju perket shkrimeve te Spongit dhe Tinkyt, do t'i lusja Moderatoret te hapin kanten e berllogut e ti gjuajne aty.
Eshte mekat i madh te perzihen ne keso temash.