PDA

View Full Version : Schumer: Nėse Serbia nuk vepron Amerika do tė veprojė!


uliksi31
20-08-08, 16:02
Halit Mehmetaj /New York

Gjendja shėndetėsore e Bryan Steinhauer, student i Universitetit tė Binghamtonit, nuk ėshtė mė e mirė as pas tre muajve, si pasojė e goditjeve tė pamėshirshme qė kishte marrė nga kolegu i tij, basketbollisti serb Milladin Kovaēeviq, gjatė njė pėrleshje qė kishte ndodhur mė 4 maj tė kėtij viti nė njė bar afėr kampusit .
Ai edhe mė tej vazhdon tė jetė nė koma dhe pothuajse i palėvizshėm. Prindėrit e tij, gjatė njė konference pėr shtyp, thanė se Bryan ende qėndron nė gjendje kome dhe se ka shumė pak pėrmirėsime pėr kėta tre muaj me gjithė kujdesin e personelit mjekėsor nė spitalin e Rockland County. Babai i tij Richard tha se djali i tij ende qėndron pavetėdije, nuk mund tė komunikojė, as tė lėvizė pjesėt e tij tė trupit si dhe e ka shumė tė vėshtirė pėr t’i njohur tė afėrmit.
Nė anėn tjetėr, basketbollistit serb, Kovaēeviq, i ishte ngritur padia gjyqėsore dhe pritej tė dalė para gjyqit pėr t’u pėrballur me drejtėsinė pėr kėtė vepėr kriminale, pėrderisa ai u lirua me kusht nga paraburgimi, duke depozituar shumėn prej 100 mijė dollarėsh amerikan. Sjellja e tij e vrazhdė nuk mbaroi me kaq. Ai pos qė komprometoi konsullatėn serbe nė New York, la pranė vdekjes kolegun e tij Steinhauer, shkaktoi edhe incident ndėrkombėtar kur u largua ilegalisht pėr nė Serbi, me ndihmėn e konsullit serb nė New York, Igor Milosheviq.
Konsullata serbe nė New York, gjegjėsisht konsulli Millosheviq ia kishte lėshuar njė pasaportė Kovaēeviqit, qė besohet tė ishte diplomatike, me tė cilėn ai pa problem u largua drejt Serbisė.
Zyrtarėt e administratės amerikane por edhe Ambasada Amerikane nė Beograd, po bėjnė presion tė vazhdueshėm mbi qeverinė e Serbisė pėr kthimin e Kovaēeviqit para drejtėsisė amerikane.
Fillimisht, qeveria e Serbisė kishte premtuar bashkėpunim, mirėpo deri mė tani ata nuk kanė lėvizur asgjė nė kėtė drejtim.
Kovaēeviq lėvizė lirshėm nė Serbi. Ai konsiderohet si hero nė vendin e tij tė lindjes nga bashkėqytetarėt e tij dhe sė fundi ka filluar trajnimet nė njė skuadėr tė basketbollit atje. Ēfarė ironie! E ēfarė mund t’i ndihmojė njė skuadre basketbolli njė kriminel i kėrkuar nga Interpoli?! Ai edhe ashtu derisa luante pėr skuadrėn e Universitetit tė Binghamtonit shumicėn e kohės kishte qėndruar i ulur nė ulėset e klubit.
Zyrtarėt e qeverisė serbe por edhe vetė ministri i jashtėm, Vuk Jeremiq, gjatė njė sesioni tė OKB-sė nė New York, javėn e kaluar insistoi se kushtetuta e Serbisė nuk e lejon qė Kovaēeviq t’i ekstradohet drejtėsisė amerikane. Ai deklaroi se beson qė Kovaēeviq mė mirė ėshtė tė kthehet nė New York e tė ballafaqohet me drejtėsinė, por ėshtė punė e tij se si ai do tė veprojė. “Pėrndryshe, ai ėshtė i mbrojtur nga kushtetuta e vendit tonė”, ka thėnė Jeremiq.
Pavarėsisht prej kėtyre deklarimeve, Serbia nuk do ta kalojė lehtė kėtė krim makaber pasi qė senatorėt nga New Yorku, Chuck Schumer dhe Hillary Clinton kanė kėrkuar nga Kongresi Amerikan tė bėjė ngrirjen e fondit pesėdhjetė milionėsh qė Kongresi i kishte ndarė sivjet Serbisė nė kuadėr tė ndihmės sė jashtme.
Afati i ngrirjes sė kėtij fondi veē ka skaduar qė nė fillim tė gushtit dhe se Schumer ėshtė zotuar se kėsaj radhe nėse Serbia nuk vepron Amerika do tė veprojė.
Shumer gjatė njė konference me gazetarė tha se po kėrkon rrugė qė kėto ndihma tė ndėrpriten menjėherė nė shtator, nėse deri atėherė krimineli Kovaēeviq nuk kthehet nė New York pėr t’u pėrballur me drejtėsinė.
“Nė shtator do tė fillojmė aksionin tonė kundėr qeverisė sė Serbisė nėse autoritetet e saj deri atėherė nuk e kthejnė tė kėrkuarin nga drejtėsia amerikane Miladin Kovaēeviq”, tha Schumer pėr “New York Post”.
Ai ka kėrkuar nga administrata amerikane dhe Banka Botėrore qė pėrmes njė raporti special tė rekomandohet ngrirja e ndihmave ndaj Serbisė dhe tė shtohet edhe mė tej presioni ndaj qeverisė sė saj deri atėherė kur Kovaēeviq tė arrin i prangosur nė New York.

Pupi
20-08-08, 21:19
Nėse ata nuk e dorzojnė, Kėta do ta marrin vetė nga aty.
Si i moren atė atė ....... e tė gjithė tė tjerėt!