PDA

View Full Version : Vdekja e entuziazmit


Bjeshka1
22-08-08, 19:01
Baton Haxhiu
Gazeta Express


Nuk di a keni ndonjė xhami afėr qė nė ora pesė tė mjesit,ezani i hoxhės t’u zgjojė fėmijėt tuaj nga gjumi. Nuk po flasim pėr zėrin engjėll dhe pėrkėdheljen e hoxhės, por po flasim pėr njė zė qė del kumbueshėm ēdo mėngjes nė mbi qindra xhamia tė Kosovės qė nė formė garuese tregojnė se cili nga imamėt ka blerė teknikėn e fundit tė zėrimit pėr tė dominuar tokėn dhe banorėt pėrreth. Pėr ne qė pėrjetojmė ēdo ditė kėtė masakėr zėrimi, kjo ėshtė e pakuptimtė,e me gjasė pėr imamėt ka njė kuptim tjetėr – ndoshta iu duket si njė hajmali myslimanizmi pėr dominim nė jetėn ditore tė njeriut kosovar. Fakti qė ky zė na del kumbueshėm dhe frikėson fėmijėt e vegjėl nuk ka tė bėj me suksesin e botės islame pėr kontributin
e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, dhe se kumbueshėm tregon fuqinė e kėsaj bote nė kėtė vend. Por tregon se ky vend ka njė respekt pėr fenė islame dhe pėr tė kaluarėn e kėsaj feje nė kėto troje. Bile jashtė tė gjitha rregullave urbane secili hoxhė ka tė drejtė tė na zgjojė nga gjumi kur atij t’i teket. Edhe nė pesė tė mjesit, edhe nė mesditė edhe nė pikė tė natės. Kaq pėr respektin e kėtij populli qė i bėn fesė islame. Besoj qė e dini qė gjumi nuk i takon asnjė feje.

Kjo ėshtė njė temė tjetėr qė duhet trajtuar njė herė tjetėr, por e lexova Qemajl Morinėn dhe arsyetimet e tij pėr botėn islame rreth monjohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Sot, dy janė pėrgjigjet qė duhet t’i jepen Bashkėsisė Islame. Mos u pėrgjigjni fetarisht nė njė koncept par-exellence politik dhe mos arsyetoni asnjė shtet arab pėr mosnjohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Sepse nuk e keni atė mandat. Nė njė kohė jo tė largėt ka dhjetė vjet mė herėt teza kryesore e Serbisė dhe propagandės sė saj ka qenė rreziku qė i vjen Europės nga bota islamike me njė Kosovė tė tillė nėmes tė Europės. Kujtoheni, besoj, pėr transverzalen e gjelbėraq tė pėrfolur dhe tė vizatuar nė tė gjitha hartat gjeopolitike serbe. Dhe e dyta ka qenė e drejtuar nga ish-Presidenti Rugova pėr mungesė sensi politik, siē thuhej atėherė, duke mospėrdorur ilaēin e duhur politik pėr Kosovėn qė quhej botė islame. Shkohej aq larg nė botėn e radikalėve islamė nė
Kosovė sa thuhej se tė gjitha tė kėqijat qė vinin nė Kosovė gjatė viteve tė nėntėdhjeta vinin ngaqė ėshtė braktisur rashėgimia hyjnore e islamit.

Sot, gjuha e Qemajl Morinės, edhe pse jo e thėnė qartėme kėtė ton, lė tė nėnkuptohet se arsyet e mosnjohjes sėKosovės nga bota islame fshihen nė kėtė pikė. Tė gjithė heshtėn pėr kėtė intervistė. Unė t hem se nuk bėn tė heshtėsh as nė tema tė ndjeshme. Mė duhet tė shkruaj pėr njė mungesė lirie tė bashkėsisė islame (as qė e kam pritur nga ta) dhe nė mungesė sinqeriteti tė liderit tė saj Qemajl Morina. Njė intervistė e botuar dy ditė mė herėt nė gazetėn Express m’i ngjau njė gjuhe tė qulltė tė sqarimeve. E para, pėr shkak tė dėshtimit tė kėtij institucioni, e dyta pėr shkak tė turpit qė bashkėsia islame po bartė pėr fajin qė nuk e ka - mosnjohjen e Kosovės sė pavarur nga shtetet islamike. Ndėrkohė Morina nuk ėshtė bindės nė lojėn e hedhjes sė fajit gjetkė, qoftė kjo qeveria dhe mungesa e saj te shtetet islamike, qoftė paragjykimi pėr popullin shqiptar tė Kosovės si popull mysliman i vakėt, qoftė pėr faktin paragjykues se ky shtet i ri sundohet nga proamerikanėt. Pra nga 95 pėr qind e popullsisė.

Pyetja ėshtė e thjeshtė: Kush na solli deri kėtu dhe kush na bėri qė tė jemi tė lirė. Lideri islam i Kosovės nuk gjen asnjė dozė guximi pėr tė thėnė tė vėrtetėn e kėsaj historie e cila nga ana jonė na ēon tė vetėm njė pyetje dhe kėrkesė qė duhet ta thotė Morina pa adresuar asnjė shigjetė nga politika dhe qeveria, pa dėrguar asnjė shigjetė nga bota perėndimore dhe ata qė quhen tė pafe. Pėrgjigjja ėshtė: Si mund tė bėhet qė tė ndreqet kjo gjendje. Pikėrisht tek kjo pyetje e tek pėrgjigjet e ndryshme qė jepen pėr njohjen e Kosovės, mbetet shpresa pėr tė ardhmen. Pėr njė vrojtues arab qė ka ndėrtuar xhami nė Kosovė dhe ka shtruar shtrat ideologjik gjatė kėtyre viteve nuk do mend se ėshtė e qartė se nė Kosovė ka 95 pėr qind myslimanė. Atėherė shtrohet pyetja, ēfarė prezence dhe qartėsie duhet mė shumė pėr bindjen e shteteve arabe, se sa pėrbėrja e popullsisė sė Kosovės. Mund tė quhemi tė pafe. Mund tė quhemi edhe myslimanė jo tė devotshėm, por liria e fituar nė Kosovė ėshtė mė e rėndėsishme se sa fejaqė Ju predikoni. Dhe thėnė edhe mė qartė liria ėshtė mė e gjithėfuqishme se sa ideja totalitare e sundimit tė fesė.

Pėr fund, Zoti Morina, nė intervistėn tuaj keni treguar qartė se vėrtetė Bashkėsia Islame edukon dhe prodhon individė tė nėnshtruar, tė paaftė pėr tė jetuar nė njė shoqėri tė lirė dhe tė hapur. Pavarėsisht se ēfarė mendimi do tė kesh pėr kėtė qė shkrova, njė ndėr faktorėt pėrcaktues tė besimit tė fesė islame nė Kosovė nuk ėshtė njohja apo mosnjohja e pavarėsisė sė Kosovės nga shtetet arabe, por ėshtė liria e jote qė tė ndėrtosh njė koncept religjioz dhe shkollė meide liberale e jo njė kundėrmim tė islamizmit tė pafe, qė po pėrjeton bota arabe. Unė nuk dua tė kėrkoj nga ju arsyet e kėtij ē’ekuilibri nė rritje, por nėse vazhdoni tė frymoni zhdukjen e lirisė sė mendimit, e humbni betejėn nė misionin qė keni nisur nė Kosovė.
Pėr fund desha tė them edhe kėtė: Nuk ishte dashur, dhe nuk do tė ishte mirė, qė ky shtet i ri tė interpretohej si ndeshje mes krishterimit dhe islamit. Pėr ne forcimi i shtetit dhe shtetėsisė sė Kosovės ėshtė jetik qoftė nė tė kuptuarit e lirisė qė po ndėrtohet, qoftė si mundėsi e re pėr qytetarėt e Kosovės pėr tė jetuar tė lirė. Asgjė mė shumė. Problemin religjioz mbaje shumė ngurtė brenda institucionit ku jeton. Biles, mund t’ua ulesh zėrin altoparlantėve nė minaret e xhamive. Jo pse na pengojnė shumė por nuk ėshtė qytetėruese tė bėrtasėsh pėr tė predikuar fe. Ėshtė qytetėruese tė flasėsh butė dhe ėmbėl para besimtarėve islam. Mos e kupto si tolerancė apo edhe mė keq frikė tė pushtetit pėr tė lejuar britmat pėr
shkak tė votave qė mund t’i humbin. Mė shumė kuptoje si mungesė tė kulturės sė institucionit tėnd pėr tė mbajtur fenė brenda qetėsisė sė besimtarit. Bernard Lewis do tė thoshte shkurt: “Ėshtė koha e tolerancės dhe e sinqeritetit.


Nėsenuk keni kuptuar (flet pėr shtetet islamike) kjo ėshtė koha e vdekjes sė entuziazmit”…, pėr tė predikuar adhurimin, moralitetin dhe njė mėnyrė tė jetės duhet respektuar vlerat dhe praktikat shoqėrore he kulturore nė Kosovė. Larg shumė larg ėshtė Arabia.
P.S: Kėrkoi shumė falje nga lexuesi qė nuk jam pragmatik
nė reagimin tim si grupi qė lobon pėr njohjen e pavarėsisė

BE LK
23-08-08, 10:52
Pergjigja historike z.Haxhiu dhe te gjithe haxhinjte e Vatikanit,eshte edhe me e thjeshte seajo qe keni tentuar te veshni ju me pavdekshmerine historike.
Ne tre momente te harrura nga Haxhiu por te shkruara diku ne histori edhe pse te pluherosuradeshmohe t se shkaktare te mos kohezionit etno-politik te popullit tone jane vetem Fuqite e Medha.Ne Kongresin e Berlinit,Bismarku pohonte se nuk njihte ceshtje shqipetare,Franca vendosi veton per mosnjohjen e Shqiperise si antare ne Lidhjen e Kombeve dhe Republika Popullore e Shqiperise,
pervec faktit qe ja ka per borxh themelimin,vendimev e te Jaltes ku ne u percaktuam se duhej te ishimnen perden Komuniste,ka rregjistruar edhe nje "lufte" 10-vjecare kunder vetove amerikane qe na mbyllnin deren e OKB-se. Natyrisht rrethanat gjeopolitike te kohes ishin themelore ne zgjedhjet e
Perendimit ne lidhje me popullin shqipetare por mos te harrojme se po keta rrethana na kane vendosur ne nje situate pozitive. Te njejtat Fuqi qe vendosen fatet e popullit tone shekullin e XX sotjane lirisjelleset ne nje kohe qe Turqia vazhdon te kriminalizohet per faje legjendare. Perandoria Osmane ka fajet e saja por katastrofa qe pesoi populli yne eshte merite perendimore. Pyetja me
e drejte do te ishte : Si erdhem ne deri ketu dhe a do te vinim pa te kqijat e sjella nga historia??Me histori nenkuptohet e kaluara qe per Haxhiun eshte sinonin i erresires,natyrisht te sjellur ngaosmanet sebashku me fene dhe ezanin qe bucet nga xhamiat. Ato te fajesuarit per gjendjen tonezbriten paradhesit e Haxiut nga malet ku i kishte interrnuar Dushani, u dha fund adhurimit te shenjetoreve serbsic ishte Ducanski, beri te mundur qe ne te mos perballoheshim sot me nje Bato me "-vic" ne fund te mbiemrit. Ne fakt nuk ka dallim mes Batonit dhe Batos sepse funksioni eshte i njejte,i pari esht emohues i vetvetes dhe i identitetit Islam,i dyti mohues i identitetit shqipetare dhe i atije Islam. E perbashketa eshte se qe te dy nuk mohojne identitetin Kristjan dhe fajesojne identitetin Islam. Por Batoni i "yne" nga Bato-ja serb,eshte akoma me i neveritshem pasi niset nga pikepamje fetare dhe eshte mohues i popullit te vet.

Amerika nuk njeh miresi por interesa. Shikoni si vepron sot ne Gjeorgji !! Nderhyrje e menjehershmeper te penguar ndarjen e ketij shteti ne nje kohe qe per Kosoven ka opinone te tjera,vetevendosese !Shikohet tek kerkesat per liri dhe drejtesi ne Tibet,duke varrosur ceshtjen e muslimaneve ujgure te persekutuar dhe te pushtuar nga Kina,ashtu si ceshtjen Cecene,apo duke mbeshtetur grushtin e
shtetit qe i mori pushtetin forcave Islame ne Algjeri ndersa "grushtin e shtetit" te Berishes ne 1998 e cilesuan si jodemokratik, per ta mbyllur fjaline por jo historine e imperialzmit me katastrofat e Amerikes Qendrore dhe Latine ku humanizmi amerikan ka mbeshtetur diktaturat me te egra te shekullit te kaluar. Nuk eshte antishqiptarizem nese une kritikoj veprimet politike te shtetit Shqipetare dhe nuk duhet te jete antiamerikane sic pohon Batoni,kritika e politikes amerikane.Ne rastin e Kosoves duhet ta pergezojme por ne asnje menyre ta adhurojme dhe ta devijojme imperializmin ne meshire per popullin tone apo deshire per te na dhene lirine qe na e kishin mohuar perpara nje shekulli ne nje kohe qe keto "bamires"
jua ndalojne popujve te tjere. Jemi ne maredhenje interesi dhe jo dashamiresi. Punetori qe kerkon pune dhe e gjen prane nej punedhenesi, ofron potencialin per te mbijetuar. Pranohet ne pune jo per miresi por per interes. A ka ndonje punetore qe e shikon punedhenesin ashtu sic pretendon Haxhiu se duhet ta
shikoje Morina superfuqine e botes ?!

Nuk eshte turp per asjne musliman qe vendet Islame nuk e njohin pavaresine e Kosoves. Keto vende nuk drjetohen nga sheriati,nga vota e muslimaneve, nuk drejtohen nga Islami si identitet i perbashket i shqipetareve dhe i popullsive te ketyre vendeve. Islami,feja e All-llahut nuk pengon pavaresine dhe te drejten e nje populli per te jetuar i lire.Keto vende me politiken e tyre filoamerikane, megjithese miq me te hershem dhe me jetike per SHBA-ne nuk pranojne te njohin pavaresine e "miqve" te rinj te superfuqise. Eshte ceshtje politike dhe jo fetare. Duhet te turperohen shen Rugova dhe haxhileret e politikes kosovare qe i bejne tawaf Vatikanit duke kerkuar (gjoja) vize per ne familjen Europiane. Megjithe jargavitjet teokracia vatikanzes nuk e njeh Kosoven. Europa na ka pranuar njekohesisht duke na vendosur ne priorioritetet e politikes rajonale,pa kushte konvertimi dhe kthim ne identitete e fantazma mesjetare. Te turperohen ato qe mohojne prinderit dhe jo muslimanet qe nuk njihen nga politika e korruptuar dhe joislame e shteteve te ashtuquajtura Islamike.

Ezani eshte thirrja melodioze qe fton besimtaret ne qetesi shpirterore, etiken Islame,normat e pastrimit te veprimeve tona. Cdo besim ka menyren e vet te fteses. Krishterimi ka zgjedhur kembanat me tingullin e prodhuar nga goditja e
metalit qe nuk mund te shnderrohet kurre ne nje kombinim prodhues te melodise.
Europa gumezhin jo nga besimtaret qe mbushin kishen por nga keto zhurma, jo vetem ne momentet e liturgjise Kristjane por edhe ne pagezim, krezmin, martese, vdekje e festa te ndryshme. Imagjinoni sa here ne dite persertet kjo thirje dhe shifra do te jete akoma me e madhe nese konsiderojme qe kisha ka ne cdo shesh,rruge, madje edhe istitucione publike. Kontinenti te cilin mundohemi te majmunizojme ka "qytetarizuar" keto zhurma, i ka bere pjese te vetvetes dhe trashegimise se tij. Ezani(ne Europe) eshte veshtire te degjohet per mungesen e nje shtresezimi social autokton dhe i nje tabani kulturore shekullore. Islami ne Perendim etiketohet gjithmone si sinonim i emigracionit. Ne shqipetaret kemi nje realitet te ndryshem sepse Islamin e kemi trashegimi kulturore,realitet dhe kemi nje shtresezim social masiv. Eshte pjese e jona sic eshte cdo embleme kombetare qe meriton respekt. Shqiperia eshte mbushur me kryqa,statuja figurash fetare,emertime istitucionesh me personazhe fetare joislame dhe se fundmi zbuluam se ne Shqiperi kemi me shume kisha katolike se xhami edhe pse keto istitucione ne maxhorance jane ndertuar per vete 10-12% te popullsise dhe cka eshte me groteske keto istitucione zhurmojne dhe shpojne qiellin me kembanore e askush nuk u kerkon heshtjen !! Ashtu sic ka Europa traditat e saja edhe trojte tona etnike duhet te respektojne traditat shekullore nder te cilat eshte edhe ezani. "Haxhileret" kerkojne te na mesojne se kur duhet te falemi,kur duhet te therrasim ezanin,si dhe me sa volum,te nisur nga "qytetarizmi" . Meqenese Kontinenti Plak ka keto parametra qytetarizmi dhe lejon zhurmimin e kembaneve
perse per ne shqipetaret duhen peshore te cuditshme? Batoni i fshatrave te Ballkanit eshte me qytetare se vete Kontinenti ? Nuk kuptohet se ku qendron Batoni pasi nga njera ane i "shembellejne" syte perballe Europes por nga ana tjeter thirja Islame eshte e ndryshme, per kete zoteri, nga thirja Kristjane ne mes te indiferentizmit te qytetareve Europiane. Batonet me shoke duan pikerisht te na heshtin ezanin,te shkaterrojne minaren sepse prish urbanizmin,te mbyllin edhe xhamine sepse eshte oriantale. Por ai shkon me tej sepse kerkon heshtjen jo vetem te ezanit simbolik por te muslimaneve, turperim te tyre,vazhdim te gjumit. Eshte bere shkas nje shkrim i thjeshte (shpresojme jo i fundit) i Morines qe "haxhileret" antislam te frigesohen nga zgjimi i muslimaneve. Nuk mjafton qe na vjedhin cdo dite historine,simbolet, vlerat kombetare,dani duan te na myllin gojen,te na heqin te drejten e fjales te sanksionuar nga Demokracia. Harrojne qe eshte All-llahu ai i cili na ka dhuruar te drejten e fjales. Ne jemi te obliguar ta perhapim ate,te jemi krenare,prandaj z.Haxhiu te jete i sigurte se femijet do t'i edukojme me qytetarizmin e ezanit konform realitetit Europian te zhurmave normale.

Morina ka guximit te pranoje se eshte musilam,ndersa batonet turperohen. Nuk jane guxim servilizmi dhe mashtrimet historike.

Therrisni ezanin,por mos u mjaftoni me kaq,zgjohuni dhe nxirrni zerin tuaj.

Inxhja_Karimon
23-08-08, 11:26
"Ne Kongresin e Berlinit,Bismarku pohonte(thoshte) se nuk njihte ceshtje shqipetare"

Blek,s`po ka kohe Inxhja,ma shume,me u marr me ket "filozofin" tane,,se po me pret plaku me dal n`qarshi,..veten nje po ta thot Inxhja e lidhe me krejt keto budallakit e juve qe po tentoni me paraqit Kombin Shqipetar si Islamist,Musliman(si ne Bosnje)e keshtu kure ceshtejt Shqipetare ju lihen ne duar Turqeve,Arabeve,ext-Islamistave.

Qe pse bismarku nuk e njofti ceshtjen Shqipetare,arsyeja se deri ne ate kohe e perfaqesuan Turqit,edhe vet ne Kongresin e Berlinit perfaqesues i Shqipetarve ishte Turk.
E Shqipetaret disa si ju nuk ju bejke pershtypje ajo pune,me randsi me dergu nje musliman,ajo ishte e rendsishmja.
Pasha Karamfilin qeshtu ish kan,,se vet baba i plakut tem me ka kallxu,,gjall u kan nat kohe

Murgesha
23-08-08, 12:09
Nuk po flasim pėr zėrin engjėll dhe pėrkėdheljen e hoxhės, por po flasim pėr njė zė qė del kumbueshėm ēdo mėngjes nė mbi qindra xhamia tė Kosovės qė nė formė garuese tregojnė se cili nga imamėt ka blerė teknikėn e fundit tė zėrimit pėr tė dominuar tokėn dhe banorėt pėrreth.
Mė falni qė kėtu nuk ėshtė ndoshta tema pėr kėtė pyetje.

Kur isha vjet nė pushime edhe pse nuk falem mu dashke me u qu herėt pikėrisht nga thirrjet e ezanit.
Nė rregull sėshtė me rėndėsi prishja e gjumit tim, po edhe atėherė mė shkonte nė mendje pse nuk po hyp mė muzeini nė minare e me thirrė ezanin, po po e lėshon nė altoparlant.

A ėshtė fetarisht nė rregull kjo gjė??

Apo mos rastėsisht pikėrisht pėr thirrje ezani muslimanėt kan zbulu altoparlantin?

Inxhja_Karimon
23-08-08, 12:36
Mė falni qė kėtu nuk ėshtė ndoshta tema pėr kėtė pyetje.

Kur isha vjet nė pushime edhe pse nuk falem mu dashke me u qu herėt pikėrisht nga thirrjet e ezanit.
Nė rregull sėshtė me rėndėsi prishja e gjumit tim, po edhe atėherė mė shkonte nė mendje pse nuk po hyp mė muzeini nė minare e me thirrė ezanin, po po e lėshon nė altoparlant.

A ėshtė fetarisht nė rregull kjo gjė??

Apo mos rastėsisht pikėrisht pėr thirrje ezani muslimanėt kan zbulu altoparlantin?
Murgesh qyqja Inxhja! e bam ket tem ...po spo munet inxhja mos me te deftu pse spo guxojn hoxhollaret me hyp ma ne minare me knu ezanin si perpara

po i knojn granimi qiko i banen hore..a ke ni per at hoxhen e Qinavecit ish shku imam ne tjeter katund e grat e knojshin:..

ore Hoxha i qinavecit qinajna e qinaneeeee hoxh ma i mire ska ardh te neeeee
hoxha jau kthejke allahu ekberrrr ooooo mas iftari tonaveeeel lailahilalaaaaaaa

Kercovari
23-08-08, 18:38
Mė falni qė kėtu nuk ėshtė ndoshta tema pėr kėtė pyetje.

Kur isha vjet nė pushime edhe pse nuk falem mu dashke me u qu herėt pikėrisht nga thirrjet e ezanit.
Nė rregull sėshtė me rėndėsi prishja e gjumit tim, po edhe atėherė mė shkonte nė mendje pse nuk po hyp mė muzeini nė minare e me thirrė ezanin, po po e lėshon nė altoparlant.

A ėshtė fetarisht nė rregull kjo gjė??

Apo mos rastėsisht pikėrisht pėr thirrje ezani muslimanėt kan zbulu altoparlantin?

qe kur une ja berra sherin hoxhes ja shtrova shkallet e minares me groshe dhe rreshqeti shkalleve teposhte si rrefe,u shfaqen ne treg altoparantet,dhe per mos u trembe nga ezani i hoxhes dhe kambanes kishes ka mbete njej zgjidhje per batonet..o te zene veshte me kokra groshe o te veshin pampersa te mos dhiten :biggrin:

Murgesha
23-08-08, 18:49
Murgesh qyqja Inxhja! e bam ket tem ...po spo munet inxhja mos me te deftu pse spo guxojn hoxhollaret me hyp ma ne minare me knu ezanin si perpara

po i knojn granimi qiko i banen hore..a ke ni per at hoxhen e Qinavecit ish shku imam ne tjeter katund e grat e knojshin:..

ore Hoxha i qinavecit qinajna e qinaneeeee hoxh ma i mire ska ardh te neeeee
hoxha jau kthejke allahu ekberrrr ooooo mas iftari tonaveeeel lailahilalaaaaaaa


Qe tybe ne paskam ndi kurrė kėtė kongė oj Inxhe hahahahahahahah.Edhe ti Kėrēovar boll i pėrdreqtė je e hiq nuk besoj qė sja u ke hudhė groshėn shkallėve, mos me ta prishė gjumin e sabahit hahahahahaahahahahaha.

Po unė po i pres ndonjė nga kėta fetarėt mos po vijnė me ndoj spjegim pse tash imamėt a muzeinėt po pritojnė me i ngjitė ato shkallė tė minareve??

Kercovari
23-08-08, 18:53
Edhe prifti e ben gjemen nga poshte edhe hoxha..po ketyre aq ze i mire u ka dale sa qe nuk duhet altoparlanta se kan tani batonista..dhe dedista..:biggrin:

BE LK
28-08-08, 09:45
“Telepredikuesi” Baton Haxhiu urdhėron heshtjen

Reagim ndaj shkrimit tė Baton Haxhiut “Vdekja e Entuziazmit” botuar nė gazetėn Express me datė 21.08.2008Pas ndėrhyrjes nė shtyp, tė mbetur jetime, e z.Qemal Morina – zėvendėsdekanit tė Fakultetit Teologjik tė Prishtinės – rreth disa ēėshtjeve jetike pėr popullin shqipetar dhe veēanėrisht atij tė Kosovės, vijnė tė vetėtimshme arroganca, injoranca, manipulimi, servilizmi, mercenarizmi, mohimi i origjinave dhe i tė drejtės sė fjalės nga “gjithologu” Baton Haxhiu, zotėrues i njė pasaportė tė veēantė mediatike qė i ka dhėnė mundėsinė monopolizimit tė ekraneve nė mediat, qė, shqiptare (popullore) kane vetėm emėrtimin dhe gjuhėn. Sa herė qė nėpėr media shfaqėt njė personalitet i organizmave Islame nėse shkrimi nuk ėshtė konform parametrave tė ēuditshėm tė njė demokracie dhe teologjie tė diktuar nga replikuesit, shndėrrohet nė njė pretekst vazhdimi tė Islamofobisė dhe urrejtjes qė e shoqėron. Batoni nė funksionin e tij si ingranazhe i njė makinerie qė i kalon kufijtė tanė, i bie tė njėjtave vegla, tingujt e tė cilave i hapin atij rrugėt nėpėr media. Kėsaj radhe pėrveē tentativės tė njė leksioni historik qė tashme gjithandej strukturohet nė formėn e disa formulave dhe pėrkufizimeve standard pa baze dhe logjikė, pėrveē shėmtisė sė servilizmit tė radhės qė shpesh merr ngjyra komike dhe barazon lexuesin me injorantin, vjen fuqishėm nė formėn urdhėrore kėrkesa pėr heshtje pas njė alienizimi tė kulturės Islame nga z.Haxhiu.
Nė brendi tė replikės analisti pyet shqiptarėt dhe Morinėn por pėrgjigjen e jep sipas emotivizmit personal.” Pyetja ėshtė e thjeshtė: Kush na solli deri kėtu dhe kush na bėri qė tė jemi tė lirė? Lideri islam i Kosovės nuk gjen asnjė dozė guximi pėr tė thėnė tė vėrtetėn e kėsaj historie…”
E vėrteta nuk ėshtė e Vėrteta si Hyjni po e vėrteta e Batonit. “Deri kėtu” , sipas imagjinatės sė autorit, na solli Perandoria Osmane qė nė periudhėn e nacionalizmit evuloi ne Turqinė aktuale e cila ėshtė ndėr miqtė me tė fuqishėm tė Kosovės pėr vetė rrethanat historike dhe pėr aleancėn mė tė ngushtė me SHBA-nė. Kėtu kemi njė gafe politike pasi jo vetėm gjykohet me parametra mesjetare manastiresh sllavo-heleno- ortodokse por kriminalizohet indirekt edhe Turqia, njė nga kolonat mbėshtetėse tė pavarėsisė sė Kosovės. Nėse nuk ėshtė gafe politike dhe logjika e z.Haxhiu i referohet tė shkuarės para njėshekullore, vetėm osmane (edhe pse do tė ishte abstrakte qė osmanizmi tė shkėputej nga elementi turk) atėherė na takon tė pyesim ē’farė lidh Morinėn me kėtė tė kaluar dhe me aktualitetin ? Pėrgjigja ėshtė, feja Islame. Nėqoftėse kjo ėshtė logjika e Batonit, nuk kemi gafe politike por njė kriminalizim tė fesė Islame dhe fajėsim pėr gjendjen e trojeve etnike. Serbėt, malazezėt, grekėt dhe maqedono-bullgaret me gjithė mjerimin qė na kanė shkaktuar nga shekulli i V p.K dhe vazhdojnė tė na shkaktojnė, megjithėse nuk e njohin Kosovėn ( mbajnė tė pushtuara toka shqiptare), nuk i pėrkasin fatkeqėsive tė Kombit tonė nė kėndvėshtrimin batonian. Nėse improvizimin historian, ky “gjitholog” e adreson tek faktori “fe” dhe “turko-osman” copėtimin me njė kapėrcim tė menjėhershėm nė :“kush na bėri qė tė jemi tė lirė ?, pra me njė hop nė tė ashtuquajturin Faktor Ndėrkombėtar qė para njė shekulli emėrtohej Fuqitė e Mėdha. Mė lejoni t’ju kujtoj tre momente z.Haxhiu nga ajo ēka historia e ka veshur me pavdekshmėri edhe pse ju tentoni t’i pluhurosni me harresė. I pari lidhet me Kongresin e Berlinit ku ēėshtja Shqiptare u shpėrfill nga Faktori Ndėrkombėtarė i cili pėrmblidhet nė fjalėt e Bismarkut : “ nuk njohim asnjė ēėshtje Shqiptare”. Ky Kongres me vullnetin e Faktorit Ndėrkombėtarė na shndėrroi nė njė leckė ku mund tė merrnin njė copė tė gjithė. I dyti rast i pėrket postpavarėsimit tė Shqipėrisė ashtu si sot Kosova. Pas njė dekade nga shpallja e pavarėsisė Franca vendosi veton pėr tė ndaluar hyrjen e Shqipėrisė nė familjen e Lidhjes sė Kombeve. As nė njė organizėm Ndėrkombėtarė, pas ēlirimit me forcat tona (jo plotėsisht), nuk na lejohej hyrja ! I treti por jo i fundit ėshtė i pas luftės sė dytė botėrore ku Republikės Popullore ju deshėn 10 vite “luftė” me vetot amerikane pėr t’u pranuar mė nė fund nė OKB. Ishte po ky faktor qė gjatė luftės, ne Jaltė, kishte pėrcaktuar fatet e popullit tonė duke na lėnė si dhuratė nėn influencėn e BS dhe perdes komuniste.
Pyetja mė e drejtė do tė ishte: a do tė vinim gjer kėtu duke ndjekur linjėn historike tė Batonit ?
Pas betejės tė gjithė bėhen gjeneralė por nuk ėshtė e vėshtirė tė hipotetizosh nisur nga pėrhapja qė kishte marrė metastaza e fqinjėve nė trupin tonė etnik se paraardhėsit e Batonit, falė sundimit osman, zbritėn nga malet ku i kishte syrgjynosur Dushani. I dhanė fund adhurimit tė shenjtorėve serb siē ishte Duēanski. Populli shqiptar, paraardhėsit e Batonit, bashkėjetuan me sundimtarė tė tjerė por me dy dallime thelbėsore: sė pari, Perandoria Osmane karakterizohej nga polifetarizmi dhe multietniciteti ku tė gjithė respektoheshin dhe nuk ishin tė detyruar tė fshihnin identitetet; sė dyti, fqinjėt e pėrhapur nė tokat iliro-shqiptare ishin monofetare dhe monoetnik, faktor kėto qė ndikonin nė zhdukjen e popullit tonė. Kėshtu sot ka gjasa qė Batoni tė ishte Bato ku mbiemri do tė shoqėrohej me “-viē”. Nisur nga turpi qė autori ka pėr mbiemrin e vet “Haxhiu” ndoshta kjo situatė hipotetike do tė ishte krenari! Ne fakt nuk ka dallim mes Batonit dhe Batos sepse funksioni ėshtė i njėjtė, i pari ėshtė mohues i vetvetes dhe i identitetit Islam, i dyti mohues i identitetit shqiptar dhe i atij Islam. E pėrbashkėta ėshtė sė qė tė dy nuk mohojnė identitetin Kristian dhe fajėsojnė identitetin Islam, por , Batoni i "ynė" nga Bato-ja serb, ėshtė akoma mė i neveritshėm pasi nė identifikimin e shqiptarėve niset nga pikėpamje fetare duke u shndėrruar nė mohues tė popullit tė vet pa ēka se nė replikėn ndaj Morinės e kėshillon atė pėr njė kėndvėshtrim jofetar tė politikes madje nė tentativėn pėr tė bėrė ironi e urdhėron tė mbyllet fare nė xhami sepse muslimani i Batonit nuk ka kuptim jashtė xhamisė. Kontradiktat nė replike janė mjaft qesharake dhe aspak vlerėsuese pėr njė figurė qė mjafton tė ndezėsh televizionin dhe e gjen si tė vetmin pėrfaqėsues tė Kosovės.

Faktori Ndėrkombėtar, ndryshe nga tentativa e z.Haxhiu pėr ta barazuar me Nėnė Terezėn, nuk njeh mirėsi por interesa. E vėmė re tek kėrkesat pėr liri-drejtėsi ne Tibet nga njėra anė, por duke varrosur ēėshtjen e ujgureve tė pėrsekutuar dhe tė pushtuar nga Kina nga ana tjetėr, ashtu si ēėshtjen Ēeēene. Nuk ndėrhyn NATO nė vetėvendosjen e popullit Ēeēen, Tibetian, Palestinez etj. Mbėshtetet grushti i shtetit qė i mori fitoren me votėn e lire forcave islamike nė Algjeri ndėrsa "grushti i shtetit" i Berishės ne 1998 cilėsohet si i paligjshėm siē ėshtė vetė termi grusht shteti, rebelimi i njė viti me parė (1997) ėshtė normal! Pėr ta mbyllur, me katastrofat e Amerikės Qendrore dhe Latine, Afrikės nė tėrėsi ku humanizmi i Faktorit Ndėrkombėtar shpesh ka qenė ideator dhe punėdhėnės i diktaturave mė tė egra tė shekullit tė kaluar. Nuk ėshtė antishqiptarizė m nėse unė kritikoj veprimet politike tė shtetit Shqiptar dhe nuk duhet tė jetė antiperėndimore siē pohon Batoni, kritikė-evidentimi i situatave tė mėsipėrme. Nė rastin e Kosovės Faktori Ndėrkombėtar veēanėrisht ai anglo-amerikan duhet pėrgėzuar por nė asnjė mėnyrė adhuruar. Ndėrhyrja nė Kosovė ėshtė vendosje e elementit shqiptar nė agjendėn e interesave gjeopolitike tė asaj pjesė tė Faktorit qė ka ndėrmarrė kėtė veprim. Sikurse tė ishte bamirėsi do tė ndėrhyhej qė nė nėnshkrimin e paqes mbi konfliktin e Bosnjės, ky i fundit nė vazhdimėsi tė kėsaj bamirėsie nuk duhej tė ndodhte aspak. Mos shtrirja e kėsaj bamirėsie edhe nė popuj e vende tė tjera sot apo ne periudha tė ndryshme e barazon atė me interesat. Perėndimi ėshtė ndėrtuar ne marrėdhėnie interesash, noton nė njė moment kapitalizmi agresiv dhe konsumimi 360 gradėsh. Kjo nuk e lejon bamirėsinė, nuk ka asnjė rast historik qė e vėrteton pėrveē servilizmit tė Batonėve. Punėtori qė kėrkon punė dhe e gjen pranė njė punėdhėnės, ofron potencialin e vet pėr tė mbijetuar. Pranohet nė punė jo pėr mirėsi por pėr interes. A ka ndonjė punėtorė qė e shikon punėdhėnėsin ashtu siē pretendon z.Haxhiu sė duhet ta shikoje z.Morina Faktorin Ndėrkombėtar ?! Ndodh qė punėdhėnėsi tė adhurohet por ky i pėrket vetėm atyre qė ushtrojnė profesionin e servilit sahanlėpirės. Ėshtė e vėshtirė qė “gjithologu” i kudondodhur tė posedojė nuhatje mė tė hollė gjeopolitike se Noam Chomsky. Servilizmi nuk i mungon po ashtu siē nuk fsheh dot sė “haxhi” i cilės Meke ėshtė.


Vazhdon....

BE LK
28-08-08, 09:46
Vazhdimi...


Nuk ėshtė turp pėr asnjė musliman qė vendet Islame nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės. Kėto shtete nuk drejtohen nga sheriati, nga vota e muslimanėve, nuk drejtohen nga Islami si identitet i pėrbashkėt i shqiptarėve dhe i popullsive tė kėtyre vendeve. Islami ne nivel doktrinar nuk pengon pavarėsinė dhe tė drejtėn e njė populli pėr tė jetuar i lire. Kėto vende me politiken e tyre filo-amerikane, megjithėse miq mė tė hershėm dhe mė jetikė pėr SHBA-nė nuk pranojnė tė njohin pavarėsinė e "miqve" tė rinj tė superfuqisė. Sikurse ēėshtja tė ishte fetare dhe sikurse populli tė ishte udhėheqės nė kėto shtete, Kosova do tė njihej, por ashtu siē nuk njeh Faktori Ndėrkombėtar bamirėsi nė tė njėjtėn mėnyrė edhe kėto shtete nuk drejtohen nga etika fetare dhe bamirėsia. Duhet tė turpėrohen politikanė dhe “haxhilerė” tė ndryshėm kosovarė qė i bėjnė tauaf(1) interesave vetjake duke kėrkuar (gjoja) vizė pėr nė familjen Evropiane. Megjithė jargavitjet e tyre, Evropa na ka pranuar njėkohėsisht duke na vendosur nė prioritetet e politikes rajonale, pa kushte qytetarizmi qė pėr z.Haxhiu janė edhe kthimet nė identitet-fantazmat mesjetare. Tė turpėrohen ato qė mohojnė prindėrit dhe jo myslimanėt qė nuk njihen nga politika e korruptuar, joislame, filo-perėndimore, anti-njerėzore, anti-qytetare, diktatoriale nė shume raste, e shteteve tė ashtuquajtura Islamike.

Ezani ėshtė thirrja melodioze qė fton besimtarėt nė qetėsi shpirtėrore, etikėn fetare, normat e pastrimit tė veprimeve tona. Ēdo besim ka mėnyrėn e vet tė ftesės. Krishterimi ka zgjedhur kambanat me tingullin e prodhuar nga goditja e metalit. Evropa gumėzhin jo vetėm nga besimtarėt qė mbushin kishėn por nga kėto tinguj, jo vetėm nė momentet e liturgjisė Kristiane por edhe nė pagėzim, krezmin, martesė, vdekje e festa tė ndryshme. Imagjinoni sa here nė ditė pėrsėritėt kjo thirrje dhe shtoni imagjinatės numrin e lartė tė tempujve nė ēdo shesh, rrugė, madje edhe institucione publike. Gjithashtu Evropa gumėzhin nga zhurma e diskotekave, ndeshjeve tė futbollit, kinemave e organizimeve tjera. Kontinenti tė cilin mundohemi tė majmunizojmė ka "qytetėruar" kėto “zhurma”(duke pėrdorur njė etiketė tė z.Haxhiu), i ka bėrė pjesė tė vetvetes dhe trashėgimisė sė tij. Ezani (nė Evropė) ėshtė vėshtirė tė dėgjohet pėr mungesėn e njė shtresėzimi social autokton dhe i njė tabani kulturorė shekullorė. Islami ne Perėndim etiketohet gjithmonė si sinonim i emigracionit. Ne shqiptarėt kemi njė realitet tė ndryshėm sepse Islamin e kemi trashėgimi kulturore, realitet dhe kemi njė shtresėzim social masiv autokton. Ėshtė pjesė e jona siē ėshtė ēdo emblemė kombėtare laike qė meriton respekt. Shqipėria vitet e fundit ėshtė mbushur me simbologji fetare neper kodra dhe male, me statuja figurash fetare tė veshura me njė patriotizėm tė ēuditshėm qė as vetė ato nuk e kane zgjedhur sa ishin ne jetė, me emėrtime institucionesh gjithashtu nga personazhe fetare joislame dhe sė fundmi zbuluam se nė Shqipėri kemi mė shumė kisha katolike se xhami edhe pse kėto institucione janė ndėrtuar pėr vetėm 12% tė popullsisė katolike dhe ēka ėshtė me groteske kėto institucione zhurmojnė, shpojnė qiellin me kambanore, respektohen dhe nuk ua kėrkon njeri heshtjen! Ashtu siē ka Evropa traditat e saja edhe trojet tona etnike duhet tė respektojnė traditat shekullore ndėr tė cilat ėshtė edhe thirrja e myslimaneve. "Haxhilerėt" kėrkojnė tė na mėsojnė sė kur duhet tė falen myslimanet, kur duhet tė thėrrasin ezanin, si dhe me sa volum, tė nisur nga "qytetarizmi" . Nga historiograf, Batoni shndėrrohet ne sociolog, arkitekt dhe sė fundmi ne teolog. Meqenėse Kontinenti Plak ka kėto parametra qytetarizmi dhe lejon zhurmimin e kambanave persė pėr ne shqiptarėt duhen peshore tė manipuluara? Batoni i fshatrave tė Ballkanit ėshtė me qytetarė sė vetė Kontinenti tė cilit po kėrkon t’i imitoje qytėtarizmin?
“...nuk ėshtė qytetėruese tė bėrtasėsh pėr tė predikuar fenė...”- shkruan Batoni teolog. “Bėrtitja” shtjellohet nė dy mėnyra. E para ėshtė thirrja e ezanit qė krahasohet me “bėrtitje” dhe kjo na qenka jo qytetare edhe pse dėgjojmė bėrtitjet e tjera ēdo ditė tė cilat pėrsėritėn nė zemėr tė Evropės me gjithė indiferentizmin e sajė. Kėtu nuk kuptohet se ku fillon dhe ku mbaron Evropa e autorit. E dyta ėshtė “bėrtitja” e z.Morina. Deklarata e tij krahasohet me ulėrimė. Duhet tė jemi kafshė qė nė asnjė mėnyrė tė mos “bėrtasim” dhe tė mbijetojmė, por tė fshihemi nė errėsire tė flemė si ariu mundėsisht me njė letargji tė pėrhershme. Ezani shurdhues, minarja e shėmtuar, xhamitė e kota dhe tė shumta nė numėr, hoxhė qė flasin tepėr, myslimanė qė duhet tė turpėrohen, qytetaria batoniane…pas kėtyre pretendimeve, fjalėt qė i keni drejtuar z.Morina ne frazėn :” liria e fituar nė Kosovė ėshtė mė e rėndėsishme sesa feja qė Ju predikoni” a vlejnė edhe pėr juve ? A duhet qė liria e fjalės sė Morinės, e demonstrimit tė identitetit, e fesė dhe e respektimit tė kulturės sė popullit tuaj tė jenė mė tė vlefshme se teologjia e juaj perverse? E di qė nuk vlen koncepti i lirisė kur flitet pėr Morinėn, ajo ėshtė liri kufijtė e sė cilės duhet t’i pėrcaktoni ju, por ama, kjo nuk ėshtė liria e konceptuar nė qytetarizmin Evropian, ėshtė vetėm liri e njėanshme. Ato qė mohojnė lirinė e fjalės, qė urdhėrojnė heshtjen nuk kanė tė drejtėn morale tė hyjnizojnė lirinė dhe tė jenė akuzues tė tė tjerėve pėr mungesė tė sajė. Kosova ka pėrjetuar mohimin e lirisė sė fjalės nga serbėt, Shqipėria nga Enverizmi, sot ėshtė krijuar njė mishele e atillė qė kėrkon t’u tregojė shqiptarėve se “liri” do tė thotė ajo ēka mendon Baton Haxhiu.
Nuk mjafton vjedhja e pėrditshme e historisė nga historiograf mercenarė, devijimi i simboleve dhe vlerave kombėtare, tani kėrkohet heshtja ose tė mėsohet ndonjė sure( kaptinė Kuranore) sipas “profetit” Baton, pasi vetėm kėshtu do tė jemi tė pranuar nė tė qenurit shqiptar. Kemi tė drejtėn tonė tė edukojmė fėmijėt me normalitetin e thirrjes sė ezanit konform realitetit dhe qytetarizmit tė zhurmave normale nė Evropė, por mbi tė gjitha konform traditės shekullore. Ėshtė kjo traditė qė ju turpėron juve. Pranimi i identitetit ėshtė liri, ėshtė guxim por jo servilizmi, mashtrimet historike, moralizmat e njėanshme, imponimi dhe haxhillėku i interesave personale.

Shkruar nga Doan Dani

Luciano
28-08-08, 10:01
E paska mbeshtet per toke b.Haxhiun, :Dd

E pershendes repliken e z. Danit, qe eshte e argumentuar dhe e bazuar mbi nje realitet qe ndoshta si pelqen haxhiut e kolaboratoreve te tij, por ketu skem qka ti bejm, nese mua sme pelqen nata apo dita, kjo dmth qe eshte probem i imi, personal, e jo problem i pergjithshem.

BE LK
28-08-08, 14:51
E paska mbeshtet per toke b.Haxhiun, :Dd

E pershendes repliken e z. Danit, qe eshte e argumentuar dhe e bazuar mbi nje realitet qe ndoshta si pelqen haxhiut e kolaboratoreve te tij, por ketu skem qka ti bejm, nese mua sme pelqen nata apo dita, kjo dmth qe eshte probem i imi, personal, e jo problem i pergjithshem. Me te vertete ishten je shkrim i bukur i bere nga zoti Dani !

Ky shkrim eshte botuar dje dhe sot ne dy pjese ne gazeten Express.
Ne fakt e kam nxjerre ketu pa e pyetur zotin Dani, shpresoj te me mirekuptoje.

c'do te mire

be lk

Dilaver
28-08-08, 21:38
Kosova dhe bota arabe


Konferenca "Kosova dhe bota arabe" e organizuar nė Prishtinė nga e ashtuquajtura shoqėria civile u shndėrrua nė njė konfrontim tė ashpėr mes dy koncepteve tė kundėrta ideologjike, tė cilat vazhdojnė tė pėrplasėn nė forma direkte apoindirekte nė Kosovė: njėrit se Kosova me njė "shumicė" islame duhet tė trajtohet ndryshe nga bota islame dhe kėndej pari duhet tė ketė marrėdhėnie tė posaēme me tė, dhe tjetrit, siē e definoj qartė dhe guximshėm kryeministri Thaqi, se Kosova ka zgjedh rrugėn e vėrtet, e cila kalon nėpėrmjet Uashingtonit dhe Brukselit. Thėnė shkurt, Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me bllokun perėndimor. Pėr tė kulmuar filozofinė politike dhe intencėn e njė platforme qė tashmė dy dekada ndjek elita politike nė Kosovė, Thaqi tėrhoqi vėrejtjen pėr "rrugėt e dyshimta" nėpėr tė cilat Kosova nuk guxon tė kaloj.
Nė tė vėrtet deklarimi i Thaqit tejkaloj shumėfish njė retorike tė zakonshme politike, sepse qartazi, guximshėm dhe nė cilėsinė e njė lideri vizionar shprehu njė qėndrim tė natyrshėm pėrtej politikė: Kosova mbetet e pėrkushtuar pėr tė kultivuar marrėdhėnie tė natyrshme me botėn perėndimore dhe nuk ka asnjė lloj ambicie pėr ambivalenca politike dhe moral tė dyfishtė politikė. Historikisht shqiptarėt kanė vuajtur pėr shkak tė mos aftėsisė pėr t'u rreshtuar nė politikat ndėrkombėtare. Kėso gabimesh tė shumta e tė trashėguara, liderėt e Kosovės, tanimė tė vetėdijesuar, nuk duan ta bėjnė. Prandaj ata, duke qenė koshient pėr kėtė, nuk duan trajtim tė veēantė nga bota arabe, madje as nuk duan ta shohin atė me njė pasion tė veēantė, i cili do tė kishte pėr bazė dimensionin religjioze. Nė tė vėrtet ky do tė ishte njė gabimi fatal pėr Kosovėn, prandaj thirrja e Thaqit pėr tė mos shkelė nėpėr rrugė tė dyshimta duhet kuptuar dhe interpretuar drejtė dhe pa ekuivoke. Pėrkundrazi liderėt kosovarduan ēėshtjen e Kosovės tashohin si ēėshtje puro politike.Dhe ky nė realitet ėshtė njėqėndrim tejet i matur politikė, icili ruan aleancat e natyrshme me botėn perėndimore, pa tė cilėn ėndrra pėr pavarėsinė e Kosovės, gjithsecili e kupton se do tė mbetej njė iluzion i trishtė. Ne kemi sendėrtuar kėtė ideal vetėm nė saje tė ndihmės nga perėndimi.
Nė tė vėrtetė, edhe naivėt mė tė mėdhenj do ta kuptonin sa e rėndėsishme ėshtė njoha e pavarėsisė sė Kosovės nga shtetet arabe, por, nė anėn tjetėr edhe naivėt mė tė mėdhenj s'do tė mund ta duronin kėtė letargji mė tė cilėn disa elemente nė Kosovė e trajtuan dhe trajtojnė kėtė konferencė duke i dhėnė karakter tė theksuar religjioz. Do ta dėshmojė koha se efektet e saj politike, do tė matėn baras me njė zero tė madhe. Ashtu sikur shumica e tendencave tė mėparshme tė atyre qė trumbetuan dhe organizuan kėtė konferencė.
Prandaj edhe Thaqi ishte i vetėdijshėm pėr kėtė, ashtu sikur edhe drejtuesit tjerė tė Kosovės dhe i dhanė njė pėrgjigje meritore, jo vetėm Veton Surroit, por edhe gjithė atyre qė rrugėtimet dhe orientimet e Kosovė i shohin me ekuivoke dhe ambivalenca politike. Ky i fundit, pasionet e tij politike dhe tendencat e njė superpolitikani asnjėherė s' ka arrit t'i pėrmbajė, prandaj gjithmonė ka abuzuar me dimensionet e jashtme politike pėr tė hedh hi para syve te popullit, i cili, nė tė vėrtet e ka ndėshkuar nė mėnyrėn mė tė vrazhdė, politikisht.
Pėr mė tepėr, qė tė mos banalizohet krejt kjo ēėshtje, kishte plotėsisht tė drejtė para disa ditėsh analisti Baton Haxhiu, i cili duke parodizuar kėtė konferncė, theksoj faktin se shumica e botės arabe as qė e ka idenė se ēfarė ėshtė shoqėria civile. Nė tė vėrtet Haxhiu e tha njė tė vėrtet tė padiskutueshme, e cila as qė do koment, ngase kemi tė bėjmė me njė botė tė errtė, ku ēdo gjė ėshtė e censuruar, ku thuajse secila gazetė ėshtė e kontrolluar, ku madje varėn gazetarėt, ku persekutohen shkrimtarėt e njerėzit qė mendojnė ndryshe. Andaj tė kėrkosh brenda kėtij komunitetit shoqėri civile ėshtė njė shaka e vėrtet, tė cilėt dinė ta bėjnė vetėm ata qė duan i dinė tė manipulojnė katėrēipėrisht me pasionet e popullit tė Kosovės.
Ndėrkohė qė Kosova ka fituar pavarėsinė dhe tanimė ėshtė njohur nga shtetet kryesore tė botės, sikurse nė aspektin ekonomik, njashtu edhe pėr nga sferat e influencės, tingėllon e pakuptimtė euforia me tė cilėn pėrshkohet debati lidhur me mosnjohjen e Kosovės nga bota arabe. Nė fakt karakteri religjioz qė synohet t'i vishet kėtij debati ėshtė i dėmshėm pėr imazhin e Kosovės. Tė thuhet se bota arabe duhet tė na njoh, pse Kosova paska nje shumicė islame, ky fakt pėr ata qė sadopak kanė informacion pėr marrėdhėniet tė cilat kanė kėto shtete sikur me armiqtė tanė, njashtu me miqtė tanė, ėshtė vėrtet njė vlerėsim tejet naiv dhe krejt i pamatur. Ne duhet tė kthejmė vetėm pakėz memorien mbrapa dhe nuk ka mė shumė se pesė dekada, kur pikėrisht nga njėri shtet i fuqishėm i botės islame jemi tkurrur shumė, falė njė bashkėpunimi tė shkėlqyer tė atėhershėm mes atij shteti dhe pushtetit komunist nė Beograd.
Kosova dhe shoqėria e saj, e cila ėshtė nė rrugė tė mėkėmbjes, mė sė paku ka nevoje pėr retorikė dhe zhurmė boshe, tė tilla qfarė mund tė nxjerrim nga kėso konferencash. Mbi tė gjitha ajo ka nevoje tė demonstroj se po shtreson elementet bazike tė njė demokracie stabile, sipas principeve perėndimore.
Kjo platformė ėshtė alfa dhe omega e sė tashmes, mbi tė gjitha e sė ardhmes sė Kosovės. E pėr ketė ėshtė e pėrkushtuar pa asnjė rezervė elita politike nė Kosovė.
Ndėrkaq shoqėria civile kosovare, nė vend qė tė bėjė propaganda tė caktuara politike, duhet t'i shėrbejė vėrtet vendit mė sė miri duke dėshmuar se ne jemi shtet dhe kemi pushtet. Kjo ėshtė sfidė dhe betejė e vėrtet e Kosovės.


Ndue Ukaj

Shpati
28-08-08, 21:54
Kosova dhe bota arabe


Konferenca "Kosova dhe bota arabe" e organizuar nė Prishtinė nga e ashtuquajtura shoqėria civile u shndėrrua nė njė konfrontim tė ashpėr mes dy koncepteve tė kundėrta ideologjike, tė cilat vazhdojnė tė pėrplasėn nė forma direkte apoindirekte nė Kosovė: njėrit se Kosova me njė "shumicė" islame duhet tė trajtohet ndryshe nga bota islame dhe kėndej pari duhet tė ketė marrėdhėnie tė posaēme me tė, dhe tjetrit, siē e definoj qartė dhe guximshėm kryeministri Thaqi, se Kosova ka zgjedh rrugėn e vėrtet, e cila kalon nėpėrmjet Uashingtonit dhe Brukselit. Thėnė shkurt, Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me bllokun perėndimor. Pėr tė kulmuar filozofinė politike dhe intencėn e njė platforme qė tashmė dy dekada ndjek elita politike nė Kosovė, Thaqi tėrhoqi vėrejtjen pėr "rrugėt e dyshimta" nėpėr tė cilat Kosova nuk guxon tė kaloj.
Nė tė vėrtet deklarimi i Thaqit tejkaloj shumėfish njė retorike tė zakonshme politike, sepse qartazi, guximshėm dhe nė cilėsinė e njė lideri vizionar shprehu njė qėndrim tė natyrshėm pėrtej politikė: Kosova mbetet e pėrkushtuar pėr tė kultivuar marrėdhėnie tė natyrshme me botėn perėndimore dhe nuk ka asnjė lloj ambicie pėr ambivalenca politike dhe moral tė dyfishtė politikė. Historikisht shqiptarėt kanė vuajtur pėr shkak tė mos aftėsisė pėr t'u rreshtuar nė politikat ndėrkombėtare. Kėso gabimesh tė shumta e tė trashėguara, liderėt e Kosovės, tanimė tė vetėdijesuar, nuk duan ta bėjnė. Prandaj ata, duke qenė koshient pėr kėtė, nuk duan trajtim tė veēantė nga bota arabe, madje as nuk duan ta shohin atė me njė pasion tė veēantė, i cili do tė kishte pėr bazė dimensionin religjioze. Nė tė vėrtet ky do tė ishte njė gabimi fatal pėr Kosovėn, prandaj thirrja e Thaqit pėr tė mos shkelė nėpėr rrugė tė dyshimta duhet kuptuar dhe interpretuar drejtė dhe pa ekuivoke. Pėrkundrazi liderėt kosovarduan ēėshtjen e Kosovės tashohin si ēėshtje puro politike.Dhe ky nė realitet ėshtė njėqėndrim tejet i matur politikė, icili ruan aleancat e natyrshme me botėn perėndimore, pa tė cilėn ėndrra pėr pavarėsinė e Kosovės, gjithsecili e kupton se do tė mbetej njė iluzion i trishtė. Ne kemi sendėrtuar kėtė ideal vetėm nė saje tė ndihmės nga perėndimi.
Nė tė vėrtetė, edhe naivėt mė tė mėdhenj do ta kuptonin sa e rėndėsishme ėshtė njoha e pavarėsisė sė Kosovės nga shtetet arabe, por, nė anėn tjetėr edhe naivėt mė tė mėdhenj s'do tė mund ta duronin kėtė letargji mė tė cilėn disa elemente nė Kosovė e trajtuan dhe trajtojnė kėtė konferencė duke i dhėnė karakter tė theksuar religjioz. Do ta dėshmojė koha se efektet e saj politike, do tė matėn baras me njė zero tė madhe. Ashtu sikur shumica e tendencave tė mėparshme tė atyre qė trumbetuan dhe organizuan kėtė konferencė.
Prandaj edhe Thaqi ishte i vetėdijshėm pėr kėtė, ashtu sikur edhe drejtuesit tjerė tė Kosovės dhe i dhanė njė pėrgjigje meritore, jo vetėm Veton Surroit, por edhe gjithė atyre qė rrugėtimet dhe orientimet e Kosovė i shohin me ekuivoke dhe ambivalenca politike. Ky i fundit, pasionet e tij politike dhe tendencat e njė superpolitikani asnjėherė s' ka arrit t'i pėrmbajė, prandaj gjithmonė ka abuzuar me dimensionet e jashtme politike pėr tė hedh hi para syve te popullit, i cili, nė tė vėrtet e ka ndėshkuar nė mėnyrėn mė tė vrazhdė, politikisht.
Pėr mė tepėr, qė tė mos banalizohet krejt kjo ēėshtje, kishte plotėsisht tė drejtė para disa ditėsh analisti Baton Haxhiu, i cili duke parodizuar kėtė konferncė, theksoj faktin se shumica e botės arabe as qė e ka idenė se ēfarė ėshtė shoqėria civile. Nė tė vėrtet Haxhiu e tha njė tė vėrtet tė padiskutueshme, e cila as qė do koment, ngase kemi tė bėjmė me njė botė tė errtė, ku ēdo gjė ėshtė e censuruar, ku thuajse secila gazetė ėshtė e kontrolluar, ku madje varėn gazetarėt, ku persekutohen shkrimtarėt e njerėzit qė mendojnė ndryshe. Andaj tė kėrkosh brenda kėtij komunitetit shoqėri civile ėshtė njė shaka e vėrtet, tė cilėt dinė ta bėjnė vetėm ata qė duan i dinė tė manipulojnė katėrēipėrisht me pasionet e popullit tė Kosovės.
Ndėrkohė qė Kosova ka fituar pavarėsinė dhe tanimė ėshtė njohur nga shtetet kryesore tė botės, sikurse nė aspektin ekonomik, njashtu edhe pėr nga sferat e influencės, tingėllon e pakuptimtė euforia me tė cilėn pėrshkohet debati lidhur me mosnjohjen e Kosovės nga bota arabe. Nė fakt karakteri religjioz qė synohet t'i vishet kėtij debati ėshtė i dėmshėm pėr imazhin e Kosovės. Tė thuhet se bota arabe duhet tė na njoh, pse Kosova paska nje shumicė islame, ky fakt pėr ata qė sadopak kanė informacion pėr marrėdhėniet tė cilat kanė kėto shtete sikur me armiqtė tanė, njashtu me miqtė tanė, ėshtė vėrtet njė vlerėsim tejet naiv dhe krejt i pamatur. Ne duhet tė kthejmė vetėm pakėz memorien mbrapa dhe nuk ka mė shumė se pesė dekada, kur pikėrisht nga njėri shtet i fuqishėm i botės islame jemi tkurrur shumė, falė njė bashkėpunimi tė shkėlqyer tė atėhershėm mes atij shteti dhe pushtetit komunist nė Beograd.
Kosova dhe shoqėria e saj, e cila ėshtė nė rrugė tė mėkėmbjes, mė sė paku ka nevoje pėr retorikė dhe zhurmė boshe, tė tilla qfarė mund tė nxjerrim nga kėso konferencash. Mbi tė gjitha ajo ka nevoje tė demonstroj se po shtreson elementet bazike tė njė demokracie stabile, sipas principeve perėndimore.
Kjo platformė ėshtė alfa dhe omega e sė tashmes, mbi tė gjitha e sė ardhmes sė Kosovės. E pėr ketė ėshtė e pėrkushtuar pa asnjė rezervė elita politike nė Kosovė.
Ndėrkaq shoqėria civile kosovare, nė vend qė tė bėjė propaganda tė caktuara politike, duhet t'i shėrbejė vėrtet vendit mė sė miri duke dėshmuar se ne jemi shtet dhe kemi pushtet. Kjo ėshtė sfidė dhe betejė e vėrtet e Kosovės.


Ndue Ukaj

Batonin ata qka e njofin mir e din se i njeti deshiron te fluturon por te njetit i mungojn Krihet...
E ky fare Ndue ja paska fute kot!
Ne te njeten kohe angazhohet per shoqeri te lir por edhe kunder shoqeris se lir!

Luciano
29-08-08, 08:27
E kuptoj shqetėsimin e Ndue Ukės, si njohjės i bibles qe eshte nuk me befason edhe aq qe shkruan ashper ndaj shteteve islamike, por ajo qe me befasoj me shum eshte postimi i shkrimit te tij, ne boten perendimore thuan; nese deshiron te behesh me fame, at here thuaje, bere nje budallaki. Ashtu edhe ka vepruar uka, por pse te postohet nje shkrim i till ? Ai eshte i krishter dhe qka bejn muslimanet me vllezerit e tyre te fes kjo nuk duhet fare te i interesoj Ndues, sepse eshte ende i ri, ani pse bart nje mjekerr cjap. Ai le te shqetesohet me shtetin e vatikanit qe as ata nuk e kan njohur kosoven e pavarur dhe nuk eshte fare ne planin e tyre vjetor.

I nderuari zotni Dilaver,

Lexova dje me vemendje disa tema ne rubriken e politikes, me rat ne sy si nje njeri anti-thaq, kurse ketu i nenvizoni, i skuqeni thenjet e thaqit sikurse te flisni ju permjet fjaleve te ndues, e ndue permjet thaqit.Thuaje vella mendinim tend. Per mua nuk eshte normale qe te flitet per shtetet islamike dhe njekohesisht te nenvizohen 5 shekujt otoman. Ketu vertet kemi problem tolerance dhe nuk eshte problem politik por vetem fetar. Ne aspektin politik, turqia qe ju dhe ndue e perqeshni duke i quajtur te prapambetur jan i vetmi shtet qe sa her qe na viziton ne kosove premton dhe tregon qe kan lobuar per te na njohur edhe pse kjo eshte detyr e kosovareve. Ata gjithashtu ishin te paret qe na njohen, gjithashtu ishin te paret qe ndertuan nje ure mes orientit dhe kosoves qe te njihemi me mir, e ndertuan edhe uren e ekonomis qe te na ndihmoje financiarisht. E mira kthehet me te mir, kurse e keqja me te keqe. 5 shekujt e lart permendur askush nuk ankohet perpos kesaj pakice qe her pas here na perkujtojn vuajtjet e tyre, vuajtje te cilet duket sikur vet ti kishin shkruar. Ti perqeshėsh shtetet islamike ne at menyr fanatike, dhe ta mbeshtetėsh me kaq ekstremizėm, eshte njesoj sikurse ti postoja mendimet e usama bin ladenit per perėndimin, paramendoni qe ket ndue uken (me fjal te rrafshta) lesh do e kishte bere ! Por sjemi ketu te xhelozojm siq beni ju, sjemi ketu as te paragjykojm lirin e cfardo shteti qoft ai, nėse shtetet me popullsi islame na njohin kjo do te ishte nje fitore e shqiptarėve. Por as kete sun po e arritni, po mendoni qe i keni borxh perendimit kurse ata ne fakt, na kthyen nje copė tė lirisė ! Dhe prap, na mbetėn BORXHĖ !

Kercovari
29-08-08, 10:57
Ilaqi i Ndue dhe Batonit eshte..

http://ww2.boom.ru/Underground/Balkans/Albania/hoxha.jpg

Ky ishte ai qe morri hak me keto krere dhe kleriket fantazma..

sherri
29-08-08, 11:10
E kuptoj shqetėsimin e Ndue Ukės, si njohjės i bibles qe eshte nuk me befason edhe aq qe shkruan ashper ndaj shteteve islamike, por ajo qe me befasoj me shum eshte postimi i shkrimit te tij, ne boten perendimore thuan; nese deshiron te behesh me fame, at here thuaje, bere nje budallaki. Ashtu edhe ka vepruar uka, por pse te postohet nje shkrim i till ? Ai eshte i krishter dhe qka bejn muslimanet me vllezerit e tyre te fes kjo nuk duhet fare te i interesoj Ndues, sepse eshte ende i ri, ani pse bart nje mjekerr cjap. Ai le te shqetesohet me shtetin e vatikanit qe as ata nuk e kan njohur kosoven e pavarur dhe nuk eshte fare ne planin e tyre vjetor.

I nderuari zotni Dilaver,

Lexova dje me vemendje disa tema ne rubriken e politikes, me rat ne sy si nje njeri anti-thaq, kurse ketu i nenvizoni, i skuqeni thenjet e thaqit sikurse te flisni ju permjet fjaleve te ndues, e ndue permjet thaqit.Thuaje vella mendinim tend. Per mua nuk eshte normale qe te flitet per shtetet islamike dhe njekohesisht te nenvizohen 5 shekujt otoman. Ketu vertet kemi problem tolerance dhe nuk eshte problem politik por vetem fetar. Ne aspektin politik, turqia qe ju dhe ndue e perqeshni duke i quajtur te prapambetur jan i vetmi shtet qe sa her qe na viziton ne kosove premton dhe tregon qe kan lobuar per te na njohur edhe pse kjo eshte detyr e kosovareve. Ata gjithashtu ishin te paret qe na njohen, gjithashtu ishin te paret qe ndertuan nje ure mes orientit dhe kosoves qe te njihemi me mir, e ndertuan edhe uren e ekonomis qe te na ndihmoje financiarisht. E mira kthehet me te mir, kurse e keqja me te keqe. 5 shekujt e lart permendur askush nuk ankohet perpos kesaj pakice qe her pas here na perkujtojn vuajtjet e tyre, vuajtje te cilet duket sikur vet ti kishin shkruar. Ti perqeshėsh shtetet islamike ne at menyr fanatike, dhe ta mbeshtetėsh me kaq ekstremizėm, eshte njesoj sikurse ti postoja mendimet e usama bin ladenit per perėndimin, paramendoni qe ket ndue uken (me fjal te rrafshta) lesh do e kishte bere ! Por sjemi ketu te xhelozojm siq beni ju, sjemi ketu as te paragjykojm lirin e cfardo shteti qoft ai, nėse shtetet me popullsi islame na njohin kjo do te ishte nje fitore e shqiptarėve. Por as kete sun po e arritni, po mendoni qe i keni borxh perendimit kurse ata ne fakt, na kthyen nje copė tė lirisė ! Dhe prap, na mbetėn BORXHĖ !
Pavaroti!
Me ndertimin e urave e jemi mesuar,edhe qellimin e tyre e dime.
Kujto "Ura me tri harqe" ku qellimi ishte depertimi i Osmaneve drejt orikumit(pasha limanit)porti i vlores njeri nder me strategjiket e kohes.
Turqia nese jau done te miren Shqipetarve,ka ku e tregon ket,ka pase mjaft kohe...i ka 6 mil. Shqipetar tre nga ta tashe te asimiluar veq,e tre qe ende flasin shqip.
Te gjitha keto ndihma e keto "ura" qe tash po na i bejka Turqia po ja falim,le te ju lejon Shqipetarve atje; te pakten arsimin fillore ne gjuhen shqipe......!?

Luciano
29-08-08, 11:14
Pavaroti!
Me ndertimin e urave e jemi mesuar,edhe qellimin e tyre e dime.
Kujto "Ura me tri harqe" ku qellimi ishte depertimi i Osmaneve drejt orikumit(pasha limanit)porti i vlores njeri nder me strategjiket e kohes.
Turqia nese jau done te miren Shqipetarve,ka ku e tregon ket,ka pase mjaft kohe...i ka 6 mil. Shqipetar tre nga ta tashe te asimiluar veq,e tre qe ende flasin shqip.
Te gjitha keto ndihma e keto "ura" qe tash po na i bejka Turqia po ja falim,le te ju lejon Shqipetarve atje; te pakten arsimin fillore ne gjuhen shqipe......!?


Qetėsohu dhe me flit me nje tjetėr ton, se Pavarotin e shurdhon keshtu !

Nuk jam perfaqėsues i shqipėtareve ne turqi, por mendoj qe me ambasadėn qe do te hapet atje, kushtet e bashkombasėve tan do te permirsohen dhe siduket ky proces vetėm ka filluar me heqjen e pasaportave Kosovė via Turki.

Fshatari
29-08-08, 12:13
Vdekja e entuziazmit vlerėsohet si shprehje e bukur metaforike nė gjuhėn e retorikės!
Pėr pėrmbajtjen nuk di ēfarė tė them!

>>{SpOnGeBoB}<<
29-08-08, 16:25
Ev shoq, si e pash qe e kishin qiten karriken para deres qetu edhe kishin qele te pame per qete Entuziazmin qe ish vdeken, me erdh keq boll me kapercy qisajde edhe mos me ardhen se qeshtu u kane per here qe duhet me ardhen me ngushllue.

Tanve qetu, zoti ju lashte shnosh e kofshi shnosh edhe mos u merzitni, po bani gajret edhe bonu te forte. Une valla nuk e kam ngjoften, amo do qysh kallezojshin, thojshin qe o kan i mire.

Po kush osht be Baton Haxhija ? A osht be qaj qe thojke qaj pirra me helmeten e humbne edhe qaj arton bala qe qeky ka drejte edhe ja futen ne Hag dikund 8000 evra denim edhe ma nuk erdh as qaj pirra e as qaj bala me shkrue se cilli pat drejte.

Po qeky Batoni nuk ka vlere shoq as sa ni bagel lope bre, bile qata e qet ne are e plehnon. Amo qeta osht gjynah me lshue edhe ne shole te WC edhe me ja shlue ujin mbrapa e me shperlae teposht.

Bjeshka1
29-08-08, 18:23
Reagimet kan qene te ndryshme per kete artikull te Haxhiut, por duhet ta kuptojme se ne demokraci duhet te ken et drejte te gjithe ta thone mendimin e vet, bile edhe analfabetet e jo ma intelektualet. Kete liri nuk e kan ne ato vende te cilat nuk po e njohein pavarsine e Kosove.Ja edhe nje reagim nga shume qe pat keto dite, kur te kam kohe u sjell edhe disa.Liria, tjetri...

Arsim LĖKENI

E lexova me vėmendje shkrimin e Baton Haxhiut “Vdekja e entuziazmit”, tė botuar mė dt. 21.08.2008. Autori i shkrimit pėr bosht kishte pasur temėn e mosnjohjes sė shtetit tė Kosovės nga ana e shteteve arabe respektivisht atyre e me besim Islam. Megjithatė ai (B. Haxhiu) kishte rrahur edhe njė segment tjetėr tė shfaqjes apo paraqitjes sė “zhurmshme” tė thirrjes apo nė arabisht, apo ku ta di unė, ezanit nga minaret e xhamive tona. Nuk do ta trajtoja kėtė temė po tė mos mė cytnin dy reagime tė dt. 25.08.2008 nga Shkėlqim Ajdini dhe Aid Raēi tė cilėt ishin hidhėruar shumė me mendimet e Baton Haxhiut i cili po bėka “zhurmė mediale edhe nė rastet ku nuk i lypset opinioni i tij”, qė do tė thotė se njeriu nuk paska tė drejtė tė shprehė mendimin e tij, pa iu dhėnė ajo e drejtė nga dikush, ky dikush ėshtė i njohur nė sistemet njėpartiake apo totalitare. Shkėlqim Ajdinit kush e di kush i paska dhėnė tė drejtėn tė flasė, gjė qė mua nuk mė pengon, sepse si zėri i tij apo i reaguesit tjetėr Aid Raēi nuk po ma prish gjumin, nuk po me shqetėson pesė herė nė ditė duke u ējerrė “ezani i myezinit” (po e shti nėn thonjėza sepse ezani nuk ėshtė ējerrje) , apo turli bashibuzuku qė i afrohet mikrofonit dhe nuk bėn thirrje pėr “besimtarėt e
habitur pas punėve tė dynjallėkut” por ēirret dhe ezanin qė duhet tė jetė i ėmbėl, tė jetė kumbues, tė jetė i thekshėm, tė jetė i pranueshėm pėr veshin e njeriut e kthen nė ējerrje duke ia prishė kėshtu qėllimin e vėrtetė. Tek e fundit veshi e ka tė kufizuar madhėsinė e zėrit qė mund ta pėrballojė ose do tė shurdhohet, pastaj tė shurdhėr zor se do tė mund ta dėgjojmė thirrjen.Unė i pėrkas atij 95 % -shi qė i pėrkasin besimit Islam dhe kujtoj se minaret e larta tė xhamive nuk shėrbejnė pėr tė vendosur altoparlantė qė prodhojnė ējerrje por myezin apo altoparlantė qė prodhojnė zė tė bukur dhe qė thėrrasin besimtarėt t`i luten zotit. Ka dhe xhami tė tilla. Megjithatė unė i ftoj Shkėlqim Ajdinin dhe Aid Raēin qė tė jetojnė nė qytetin e Prishtinės ku jeton B. Haxhiu dhe tė dėgjojnė ēdo ditė jave nga pesė herė nė ditė altoparlantėt e pasinkronizuar nė kohė tė xhamive dhe tė vėrtetojnė se ata nuk thėrrasin besimtarėt por ēirren dhe nuk i bėjnė nder as fesė Islame dhe as 95%-shit. Skėlqim Ajdinit ia pata “lakmi” edhe me sakėnaqėsi dhe afsh e thoshte fjalinė :”shteti fqinj Shqipėrinė”. Unė kėtė fjali do ta thosha me kėnaqėsi vetėm nė rastin kur kemi tė bėjmė me shtetin fqinj Serbinė. Unė them ulja zėrin altoparlantėve zgjidhni zėrat qė do thėrrasin ezanin mos e pėrdhosni fenė se Zoti nuk ėshtė macė me tė gėrvishtė.

Kercovari
30-08-08, 08:00
Masa te lejuara ligjerisht dhe shkencerisht ne decibel

1W = 91 dB
16W = 103 dB
2W = 94 dB
32W = 106 dB
4W = 97 dB
64W = 109 dB
8W = 100 dB
128W = 112 dB


Kuadrofoni te lejuara ne decibel-55 decibel diten 45 decibel naten.
Duhet te kemi prasysh se sa me te medha permasa ne kub cm te altoparlantit aq me te medha permasa te kuadrofonise po asesi nuk tejkalon masa te lejuara ne decibel.
Love Parada qe mbahet cdo vite ne shtete te perendimit jan paisje perforcues dhe altoparlante qe vetem trucker Scania mundeson vendosje te pajisjeve,dhe per qudi zeri qe tejkalon decibel permasa ka qene ne Berlin 80 decibel dhe eshte konstatu se ne largesi deri ne 300 metra intensiteti ka qen jashte normave te lejuara.
Nje altoparlante ose dy a tri qe ka te instaluara ne minare te gjithe se bashku nuk tejkalon asnje norme te lejuar ne decibel,dhe kur te meret dhe te llogaritet instalimi ne naltesi te minares,dhe permasa te altoparlantit ne kub-cm qe jan normale dhe sa do qe te jete forca e perforcuesit e madhe ne wat dhe e altoparlanteve wat.-decibel,vete presioni atmosferit nga ajo naltesi nuk lejon ndigjueshmeri me shume 300 metra linje ajrore sespe ketu nuk kemi te bejme me kuadrofoni hapsire te mbyllur.


Altoparlantet te instalu ne minare nuk tejkalojne masen 20cm dijagonal.
Nga grafikoni te marrim se altoparlanti qe i pengon Batonit Ndues dhe te tjereve,eshte;
16 wat 103 decibel.
Ne shikim te pare duket se eshte jashte normes lejuar por kjo do te ndodhte vetem ne vende te mbyllura,dhoma ,sala koncerti,etj,jo ne hapeseri ajrore,ngase edhe te dhenat ne grafikon jan te llogaritura vende ku krijohet kuadrofonia dhe ketu renditen disa altoparlante qe cdo ndigjues ne salle te ndigjoje zerin origjinal HI-Fi,dhe ketu asesi nuk eshte e lejuar te tejkalohen normat 55 decibel.Ne grafikon jan te dhena te mundesise degjueshmerise ne decibel,dhe per te mbajte decibel forcen konstante ne 55 decibel eshte puna e Vu-metrit ne vete perforcuesin.

Altoparlanti i Hoxhes eshte:
Permasa dijagonale 20cm
Forca 16 Wat
Ndigjueshmeria e mundeshme varesisht perforcuesit 103 decibel
Perforcuesi 100 Wat
-Per te arrite keto 103 decibel Hoxha duhet te vendos Vu-Metrin ne 100 te skales-Maksimum.
Ne kete raste nese Hoxhe e ben kete Altoparlantet do te rrezoheshin per toke sepse altoparlantet nuk jan te mbaruar te bartin kete force te perforcuesit,dhe nese kjo ndodhte te bien mbi koke te Batonit,dhe Ndues,athere me Hoxhen do te kishin pune organet kompetente dhe me plote te drejte Batonet do merrnin edhe demshperblimin.
-Pra altoparlanti i Hoxhes,
16Wat103 decibel te mundeshem,permasa te konus dijagonal 20cm,naltesia e minares 20 metra,hapesire fonike,eshte e barabarte ndigjueshmeria e kambenes se kishes ne decibel me altoparlantin e xhamise dhe nuk tejkalojne norma te parapara me ligje sepse kemi te bejme me hapsire ku valet nuk perplasen por shperndahen ne drejtime te ndryshem dhe nuk demtojne veshet askujt perveq atyre qe kan humbe sensin e te menduarit mire,tolerancen ndaj besimit te tjetrit,doren e miressise,mirekuptimin,mbi te gjitha identitetin kombetare per qellime te tyre te errta dhe personale.

Shpati
31-08-08, 08:17
Masa te lejuara ligjerisht dhe shkencerisht ne decibel

1W = 91 dB
16W = 103 dB
2W = 94 dB
32W = 106 dB
4W = 97 dB
64W = 109 dB
8W = 100 dB
128W = 112 dB


Kuadrofoni te lejuara ne decibel-55 decibel diten 45 decibel naten.
Duhet te kemi prasysh se sa me te medha permasa ne kub cm te altoparlantit aq me te medha permasa te kuadrofonise po asesi nuk tejkalon masa te lejuara ne decibel.
Love Parada qe mbahet cdo vite ne shtete te perendimit jan paisje perforcues dhe altoparlante qe vetem trucker Scania mundeson vendosje te pajisjeve,dhe per qudi zeri qe tejkalon decibel permasa ka qene ne Berlin 80 decibel dhe eshte konstatu se ne largesi deri ne 300 metra intensiteti ka qen jashte normave te lejuara.
Nje altoparlante ose dy a tri qe ka te instaluara ne minare te gjithe se bashku nuk tejkalon asnje norme te lejuar ne decibel,dhe kur te meret dhe te llogaritet instalimi ne naltesi te minares,dhe permasa te altoparlantit ne kub-cm qe jan normale dhe sa do qe te jete forca e perforcuesit e madhe ne wat dhe e altoparlanteve wat.-decibel,vete presioni atmosferit nga ajo naltesi nuk lejon ndigjueshmeri me shume 300 metra linje ajrore sespe ketu nuk kemi te bejme me kuadrofoni hapsire te mbyllur.


Altoparlantet te instalu ne minare nuk tejkalojne masen 20cm dijagonal.
Nga grafikoni te marrim se altoparlanti qe i pengon Batonit Ndues dhe te tjereve,eshte;
16 wat 103 decibel.
Ne shikim te pare duket se eshte jashte normes lejuar por kjo do te ndodhte vetem ne vende te mbyllura,dhoma ,sala koncerti,etj,jo ne hapeseri ajrore,ngase edhe te dhenat ne grafikon jan te llogaritura vende ku krijohet kuadrofonia dhe ketu renditen disa altoparlante qe cdo ndigjues ne salle te ndigjoje zerin origjinal HI-Fi,dhe ketu asesi nuk eshte e lejuar te tejkalohen normat 55 decibel.Ne grafikon jan te dhena te mundesise degjueshmerise ne decibel,dhe per te mbajte decibel forcen konstante ne 55 decibel eshte puna e Vu-metrit ne vete perforcuesin.

Altoparlanti i Hoxhes eshte:
Permasa dijagonale 20cm
Forca 16 Wat
Ndigjueshmeria e mundeshme varesisht perforcuesit 103 decibel
Perforcuesi 100 Wat
-Per te arrite keto 103 decibel Hoxha duhet te vendos Vu-Metrin ne 100 te skales-Maksimum.
Ne kete raste nese Hoxhe e ben kete Altoparlantet do te rrezoheshin per toke sepse altoparlantet nuk jan te mbaruar te bartin kete force te perforcuesit,dhe nese kjo ndodhte te bien mbi koke te Batonit,dhe Ndues,athere me Hoxhen do te kishin pune organet kompetente dhe me plote te drejte Batonet do merrnin edhe demshperblimin.
-Pra altoparlanti i Hoxhes,
16Wat103 decibel te mundeshem,permasa te konus dijagonal 20cm,naltesia e minares 20 metra,hapesire fonike,eshte e barabarte ndigjueshmeria e kambenes se kishes ne decibel me altoparlantin e xhamise dhe nuk tejkalojne norma te parapara me ligje sepse kemi te bejme me hapsire ku valet nuk perplasen por shperndahen ne drejtime te ndryshem dhe nuk demtojne veshet askujt perveq atyre qe kan humbe sensin e te menduarit mire,tolerancen ndaj besimit te tjetrit,doren e miressise,mirekuptimin,mbi te gjitha identitetin kombetare per qellime te tyre te errta dhe personale.

Kerqovar paske dhen nje pergjigje Exelente,
Shtojc:
Batonin e njofe, i njeti e ka perjardhjen nga ish-Komunistet ose vepron njejte si ta.
Te cilet per Poste i dermojshin Shqiptaret ...edhe Batoni ka nuhat DIKU...
Batonit por edhe disave ne Prishtin nuk ju intereson te luftojn shkakun e vertet: FOBIN-SERBE rreth Njohjes se Kosoves te cilen e kan perhap neper vende te ndryshme.
Por iu kthyen Grushta Xhematit Shqiptar dhe Muslimaneve ne pergjithsi ,keta esht me lete te dermohen ,keshtu mendon Batoni & Co.

Ndue kerkonte nga Shteti i Kosoves!
Shteti i Kosoves te shkoj te nje Shtet tjeter!, duhet te trokas ne Der te nje Shteti tjeter , te kaloj neper Oborrin e nje Shteti tjeter, e mandej te shkoj atje ku don te shkoj!
Pyes Une ?
Pse po ja komplikoni Shtetit te Kosoves punen!
Kosova tash esht Shtet ,pra esht Shtepi, ka Der ,dhe kush don me ardhe te Ne le te trokas ne Der tonen. Por edhe ne kur te duam te shkojm te dikush pse te shkojm prej nje Dere te nje Dere?
Pse mos me shkue Direkte ne Der te Shteti Fqinje kur duam te shkojm?

Kercovari
31-08-08, 10:28
Eh more Shpat..
Nuk me habit asgje cdo shkrim qe del nga Batoni ngase jan shtirje te skenareve te moqem te udbes sllave kur cdo here kan then se shqiptaret islamik rrezikojne te krishteret.Te ngjashem skenar dhe me perfomanca serbe i kemi sa te duash ne mesin tone po edhe ketu..
Kam dhene nje sqarim pakes shkurte qe Batonet te dine se as zhurma e kambanes kishes e as e xhamise nuk demtojne veshin e askujt.Pak sa e di une se keto batonet kan qene edhe ne gryke te llupushnikut gjate luftes dhe nuk u shurdhuan nga predhat serbe ku zhurma e predhes vetem gjate qitjes eshte barrazi me 350 decibel dhe kur te llogarisim perplasjen ose detonimin dyfishohet infrluenca e zhurmes,dhe tani keto ose jan be te verber nuk duan te kuptojne se demtojen cdo interes kombetare me shkrime te tyre..ose i kan shurdhu granatat serbe qe u ka mbet vetem pak nga degjueshmeria sa per te zbatu urdherat e udbes dhe ja mveshin minares..
E ky Nduo ose ndoja se shum pak kam lexu per te dhe nga ai dhe as nuk dua te lexoj..keqinterpetoj thenej e Kryeminstrit Thaqi..
Ai tha shume mire dhe shkurte se rruget e Ksoves shkojne drejt Bruksellit dhe Vashingtonit e jo rrugeve te gabuara ku u beri me dije klerikeve te kujtdoqfshin ato te Batos-Batonit apo te Ndua se Kosova shkon ka sekallarizimi ku fete do te ken autonimi te tyre veprimi po jo edhe Influence politike ne shtet..
Fatkeqsisht,i verbuari Bato-Ndue i dhane kahje tjeter..njeri i ja mveshi xhamise tjetri mbeshteti Baton sa per et i tregu budallakite qe ka be.
Naiviteti eshte i te dyve dhe disave ketu..

hasanmehmeti
02-09-08, 13:08
GAFAT E RADHĖS TĖ LIDERSHIPIT TĖ KOSOVĖS

(ky shkrim ėshtė botuar nė tė pėrditshmen “Koha Ditore” nė Prishtinė mė 28 gusht 2008, f. 11)
Se vėrtet udhėheqja kosovare ka dėshtuar nėpolitikėn e jashtmepėr t’i bindur shtetet dhe qeveritė e vendeve tė huaj qė ta njohin Kosovėn, kjo tashmė nuk ėshtė njė ēėshtje e panjohur. Mirėpo ėshtė pėr tė tė ardhur keq qė qeveritarėt kosovarė ende bėjnė politikė pėr konsum tė brendshėm tė udhėhequr nga interesa tė vogla e meskine, duke dėmtuar rėnd interesat strategjike tė Kosovės.
Kjo mė sė miri u pa edhe kėto ditė kur me iniciativėn e shoqėrisė civile nė Prishtinė u mbajt konferenca “Kosova dhe Bota Arabe”, ku intelektualė arab dhe shqiptarė diskutuan pėr raportet dhe marrėdhėniet nė mes shqiptarėve dhe shteteve arabe dhe pėr sensibilizimin e opinionit arab pėr njohjen e shtetėsisė sė Kosovės.
Ajo qė ra nė sy nė kėtė konferencė ėshtė sjellja e papėrgjegjshme dhe pa kurrfarė bontoni e lidershipit tė Kosovės, duke filluar qė nga presidenti Sejdiu, ministri i punėve tė jashtme Skėnder Hyseni dhe pėr tė pėrfunduar tek deklarata skandaloze e shefit tė ekzekutivit tė Kosovės –kryeministrit Hashim Thaēi, i cili madje nuk denjoi qė tė merrte pjesė fare nė kėtė konferencė.
Tė shohim radhazi:
Nė hapje tė konferencės sė sipėrpėrmendur qe i pranishėm edhe presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu i shoqėruar nga ministri i punėve tė jashtme Skėnder Hyseni, gjė kjo qė ėshtė pėr t’u vlerėsuar. Por ajo qė ėshtė shqetėsuese ėshtė paraqitja anemike dhe me njė fjalim tė zbehtė dhe jo adekuat me konferencėn qė mbahej e presidentit Sejdiu.
Ngjashėm si ai, po thuaj, u paraqit edhe ministri i jashtėm Skėnder Hyseni, por ajo qė ra nė sy nė paraqitje e dy liderėve tanė nė kėtė konferencė qe injorimi qė iu bė pjesėmarrėsve dhe panelistėve tė konferencės, kur me tė pėrfunduar fjalimet e tyre edhe presidenti e edhe ministri i jashtėm u larguan nga salla ku mbahej konferenca, pa treguar kurrfarė respekti pėr pjesėmarrėsit. Do tė ishte e udhės, tė paktėn pėr arsye kulturore dhe pėr shkak tė bontonit diplomatik qė presidenti dhe ministri i jashtėm tė dėgjonin, tė paktėn, njė nga panelistėt arab. Kėtė nuk e bėri as presidenti dhe as ministri i jashtėm i Kosovės. Sa kohė qė, pėr koincidencė, shtypi i Prishtinės nė tė njėjtėn ditė kishte botuar njė pjesė nga intervista e presidentit Sejdiu dhėnė tė pėrditshmes prestigjioze gjitharabe “Al-Hayat”, ku presidenti ynė shprehte zhgėnjimin e tij pėr mosnjohjen e Kosovės nga ana e shteteve arabe.
Mirėpo, kėtė sjellje injoruese dhe pa sens diplomatik, sikur e la nėn hije deklarata skandaloze dhe e papėrgjegjshme, tė cilėn njė ditė pas pėrfundimit tė konferencės e tha kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, i cili, - mbase “i nxehur” nga temperaturat e larta tė betonit gjatė vėnies sė gurthemelit tė ndėrtesė sė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe i pyetur nga gazetarėt pėr kritikat e publicistit Surroi nė adresė tė politikės sė jashtme, - nė mėnyrė tė pamatur dhe super emocionale vendet arabe, kryeministri ynė, i quajti “adresa tė dyshimta”.
Njė deklaratė e tillė nga shefi i ekzekutivit tė vendit ėshtė sa e papėrgjegjshme aq edhe e dėmshme, sepse ofendon dhe etiketon qeveritė legale dhe tė pranuar ndėrkombėtarisht tė Botės Arabe, ndėrsa nė anėn tjetėr pret dhe kėrkon njohje nga ato qeveri.
Deklarata e kryeministrit Thaēi ėshtė shokuese, e pamatur dhe e dėmshme pėr imazhin e Kosovės dhe pėr diplomacinė e saj, andaj ėshtė nė tė mirė tė vet kryeministrit dhe tė qeverisė sė Kosovės qė tė sqaroj atė deklaratė para gazetarėve nė Prishtinė.
Kryeministri ynė duhet qė tė ketė kujdes se ēka deklaron, sepse ai tashmė ėshtė shef i ekzekutivit tė njė vendi tė pranuar nga 46 shtete dhe qė kėrkon dhe i duhen njohje edhe nga shtete tė tjera.
Kryeministri edhe mė herėt kishte bėrė gafe tė tilla, duke i ndarė shtetet nė kualitative dhe numerike.
I nderuari kryeministėr, duhet ta keni shumė tė qartė se disa qeveri e shtete qė ju i quani adresa tė dyshimta, janė aleate dhe mike tė ShBA-ve dhe botės perėndimore.
Zotni kryeministėr, ju dhe kėshilltarėt qė ju rrethojnė, a jeni tė vetėdijshėm se nuk kalon muaj e qė nė Xheda tė Arabisė Saudite, nė Kajro tė Egjiptit, nė Doha tė Emirateve, nė Kuvajt..., e qė tė mos zbresin udhėheqės tė lartė tė ShBA-ve dhe tė vendeve perėndimore.
Ne jemi shume tė vetėdijshme se Kosova vėrtet nuk ka kapacitet qė kanė shtetet si SHBA-tė, Anglia, Franca, por habitemi me idenė tuaj qė t’i ndani shtetet nė kualitative dhe numerike, dhe duam ta dimė se ku e mbėshtetni teorinė tuaj qė kėto qeveri legale e tė njohura ndėrkombėtarisht t’i quani “adresa tė dyshimta” dhe me ēfarė kuti i matni qeveritė nė “kualitative” dhe “jokaulitative” .
Zotni kryeministėr, a jeni nė dijeni se diplomacia amerikane, turke dhe ajo e Tiranės zyrtare janė duke lobuar nė shtetet e Konferencės Islamike pėr njohjen e Kosovės, dhe a mund tė na thoni ju, presidenti i vendit dhe ministri i punėve tė jashtme se ēfarė keni bėrė deri mė tash. Hiē kėtu njė letėr tė cilėn e keni dėrguar pas 17 shkurtit dhe me tė cilėn keni kėrkuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Por, a thua vallė, kjo ėshtė e mjaftueshme? !
Zotni kryeministėr, nuk e keni ju as fuqinė ekonomike, as politike, dhe as diplomatike qė tė ndani shtetet nė "kualitative” dhe “numerike”, ju dhe Kosova nuk e ka kėtė komoditet qė tė pėrcaktoni shtetet: “tė dyshimta” dhe “jo tė dyshimta” . Ne jemi shtet i vogėl dhe nė formim e sipėr, ndaj dhe sot mė shumė se kurrė na duhet njė diplomaci e mirėfilltė qė ndjekė me urtėsi e diplomaci interesat e Kosovės dhe aleateve tanė, para sė gjithash tė SHBA-ve, e jo tė bėjmė njė politik konfliktuoze e refuzuese me shtetet qė kanė tė gjitha potencialet qė shumė lehtė mund tė jenė pėrkrahėse dhe miq tanė.
Ėshtė me hile dhe krejt pėr konsum tė brendshėm e pėr kapricio personale, fshehja parapa emrave tė mėdhenj si Uashingtoni e Brukseli, kur dihet qė jo vetėm Kosova, por tė gjithė shqiptarėt e kanė ēėshtje kombėtare dhe parim numėr njė integrimin nė BE, NATO dhe miqėsinė e ngushtė me SHBA, por nė tė njėjtėn kohė nuk duhet lėnė anash as marrėdhėniet e mira me shtete e tjera.
Zotni kryeministėr, integrimin nė NATO dhe BE, qeveria juaj mund ta ketė prioritet numėr njė, madje dhe pėr kėtė ēėshtje mund tė themeloni ministrinė e integrimit, por, krahas kėsaj, duhet qė tė siguroni sa mė shumė njohje tė Kosovės nga shtet e tjera, qė tė krijoni sa mė shumė miq dhe lidhje politike e ekonomike pėr shtetin qė po e themelojmė pėr ēdo ditė me shumė mund e sakrifica.


vazhdon poshte...

hasanmehmeti
02-09-08, 13:09
Nė vend qė t’i ndani shtetet nė kualitative dhe numerike, dhe t’i cilėsoni si tė dyshimta shumė mė e mirė dhe mė e dobishme sė pari pėr Kosovėn, mė pastaj pėr ju si njė liderė perspektiv, por edhe pėr miqtė tanė Euro-Amerikan do tė ishte qė ju tė angazhoheshit apo tė angazhoni kėshilltarėt apo ministrat tuaj apo tė angazhoni njerėz tė tjerė qė tė paktėn tė jenė mė tė pranishėm nė shtypin e Botės Arabe me kolumne, analiza e me shkrime tematike pėr Kosovėn, qė t’ua bėnin me dije qeverive tė Botės Arabe realitetin nė Kosovė dhe arritjet e saj qė ka shėnuar pas 17 shkurtit; qė do t’ua bėjnė me dije se Kosova kurrė nuk ka qenė pjesė e Serbisė, do t’ua bėjnė me dije se rasti i Kosovės ėshtė i veēantė dhe nuk paraqet precedentė pėr shtetet e tjera, do t’ua bėjnė me dije se shqiptarėt dhe arabėt kanė lidhje tė lashta politike, kulturore, fetare e ekonomike, do t’ua bėjnė me dije se deri para pak vitesh Bota Arabe nė zemėr tė saj kishe njė mbretėri shqiptare etj.
Diplomacia, i nderuar kryeministėr, nuk njeh ēmim, veēse njeh rezultate konkrete. Nė kėtė rast rezultatet po shihen. Deklaratėn tuaj, pėr adresa “tė dyshimta” e konsiderojmė tė papėrgjegjshme dhe si njė tregues tė qartė tė krizės nė tė cilėn gjendeni ju dhe Ministria e Punėve tė Jashtme, pėr sa i pėrket procesit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Sjelljet e tilla si kėto tė sipėrshėnuarat, duam t’i konsiderojmė vetėm si gafe tė radhės tė lidershipit tonė, me gjithė se, sikurse dihet me siguri, nė diplomaci nuk vlen parimi “mė falni”.
Shpresojmė qė ky tė jetė gafi i fundit dhe se Kosovės nuk do t’i kushtojė shumė!

Ramadan Shkodra
Sadik Mehmeti

Kercovari
03-09-08, 17:51
E cka u be me kete "Entuziazem"?
E cka u be me ty o hasanmehmeti qe na ke sjelle kete artikul te Veton Suroit?
Qenka dreq ky Thaqi!Sic duket se nuk ka ndermend te perfshi ne diplomaci me detyre ambasadoresh as Baton e as Vetonin,as Priftin e as Hoxhen!
E kjo detyre ambasadori eshte lope ku vere e dimer qumshtin e ka me ajke-Iler,dhe do te qajme te gjithe "Entuziazmin"po me shume siq duket keto Batot-Nduet-Vetonet,e ti mos u mundo te shpallish Veton "Pejgamber" se edhe ashtu nuk eshte i flakte shume per Zote sa per poste....
Batonit i pengon Ezani,Ndue puth Zonjen e Shkodres ne kembe te pergjakura..Vetoni kerkon baballekun,e ku Thaqisti lume qe e kemi i ka shurdhu veshte nga keto qe moti dhe e ka varros bile "Entuziazmin" qe moti..:biggrin:

hasanmehmeti
03-09-08, 23:11
E cka u be me ty o hasanmehmeti qe na ke sjelle kete artikul te Veton Suroit?

Kercovari nuk kam sjelle shkrim te Vetonit une , shkrimin e mesiperm e kan shkruar aty dy zotnit qe jane cekur ne fund te shkrimit , ndersa eshte i shkruar ne gazeten e Vetonit, por kjo nuk e ben medomos Vetonin posedues te shkrimeve ne te.

me t'mira
hasani

Psikologu
04-09-08, 16:43
Sė pari duhet tė shtrohet pyetja , se cka kerkon takimin Kosova dhe shtete Arabe , e pastaj tė kalojmė nė ndonjė menim, i cili, medoemos do tė kėrkonte objektivitet tė gjerė duke u thelluar nga e kaluara nė tė ardhmen.
Perse Kosova dhe shtetet Arabe, cka fshihet prapa skenes se tillė tė aranzhuarė, dhe cili ėshtė qellimi i shteteve arabe qė akoma pa njohur Pavarsin e Kosoves kėrkon ndonjė llojė tė ashtuquajturi "seminar"
Shqiptaret kan njė pėrvojė nga e kaluara kur ran nė grackat e tilla siq janė shtetet arabe , kemi shmebullin e Shqiperis ne antarsimin e ketyre shteteve, por edhe me keq , kur ne kontot shqiptare , gjindeshin tė hollat e organizates terrorise tė Al-Qaidas.
Pėr shkrimin e Batonit se " Arabet as qė e kan idenė se cka ėshtė shoqeria civili" nuk mund tė e trajtojmė si ndpnjė shkrim qė bie ne ndesh me lirin e shteteve arabe , sepse ana faktike , nė tė gjitha organizatat boterore , bien ne ndesh me lirin njerzore vendet e tilla tė cilat kėrkojnė njė konferenceØqė do tė mundohej tė e fuste Kosoven nėn perden islame , gjė tė cilen, edhe ne luften e Kosoves ėshtė munduarė tė i jep luftek kombetare kahjen e luftes fetare por pėr aft tė mirė, kjo gjė u hudhė poshtė dhe ushtria shqiptare doli si njė ushtri kombetare e aspak fetare.
Karakteri religjioz i botes arabe ėshtė qė Kosova tė shifet me njė sy si islame, pra duke derguarė ujin ne mulli tė aleatit tė tyre tė pėrjeteshem Serbisė.
Zhurma boshe e kesaj konference, nuk mori pėrkrahje as nga usheheqesit politik tė qeveris sė tanishme tė Kosoves dhe qendrimi i Thaqit ne keto raste duhet pėrgezuar dhe pėrkrahur aq sa edhe i kryetarit Fatmir Sejdiut.
Bashkesia Islame e Kosoves del me deklarat se shtete Arabe do ejohin Pavarsin e Kosves ( deklarata e Naim Ternaves ) dhe ketu do tė shtrohej yetja se a thua Ternava ėshtė ambasador i ketyre shtetev kur flet aq lirė dhe hapur , por shifet kjart se keto shtete Arabo-islame , nuk kanė qenė dhe as qe janė miq tė kombit e shtetit shqiptarė.
Pėrfundimishtė, kjo konferencė ka qellimin e prishjes se imazhit tė Kosoves , por pėr fat tė mirė, nuk gjeti mbeshtetje aty ku kėrkonte.

Kercovari
04-09-08, 20:12
O Psikolog
Mere more pastro pasqyren mire e mire dhe afroi keto djalle me afer te shihen te terre se ti vetem me gjysem koke na i tregon,dhe une sjam ka kuptoj kush eshte me djalle se djalli,e kush me dreq se dreqi..mundesisht te gjithe po edhe mua dhe ty..:biggrin:

aravok
09-09-08, 17:01
Ky osht provokimi i radhes prej Baton Haxhiut qe i behet besimtareve musliman. Ne Kosove thirret ezani qe 600 vjet, kush osht Batoni me kerku ndreprerjen e ksaj tradite. Ne njeren ane ndertojne Katedrale ne nje qytet i cili i ka 99% popullsi muslimane e ne anen tjeter jo qe nuk lejon me u ndertu ndonje xhami e re por edhe keto te vjetrat dojn me i mbyll. Populli thote "zullumi keputet prej se trashi".

eksperti 1
10-09-08, 10:14
une se di perse ia ritni namin ketij haxhi kurkushit,perse ju duhet te diskutoni per ate,ai thjesht eshte nje sherbetore i djallit bashke me disa anetare te forumit,une propzoj qe shkrimet e dikujt ne kete forum te mos komentohen aspak,psh nuk ka nevoje ate qe shkruan e provokon psikologu ta komentojme ose po ta kundershtojme thjeshte injorojeni dhe do shohe se sa do i dale rezultati,ai ka te drejte te shkruaje dhe te shaje ne kemi te drejte te mos i flasim dhe ishaallah po plase si plesht,ka kohe qe nuk shkruja dhe kur shkruaj ata qe me kundershtojne nuk u bej pergjigje apo komente sepse u hapet apetiti

klm

Tizziano
11-09-08, 08:40
Expert cka po na thun per shkrimin e e Batonit

Per shkrimin e batonit e ka dhene nje pergjigje dikush me mire se kushdo tjeter, lexoje ne faqen e pare !

Ndersa une po jap mendimin tim me dy fjale...

Shkrimi i pare i batonit ishte thejshte provokativ i tipit gazetaresk, ndersa shkrimet tjera qe kane vijuar te tij, tregojne se ai eshte thjeshte koke bosh, qe hasi ne kundershtim per ato qe tha e tani ka humbur toruan si ai kalamani qe nuk i japin cokollate dhe shkerrihet per toke.
Batoni tani po shkerrihet per toke si gomari ne diell sepse nuk ka temperament qe te shkruaj gjera me llogjike.

Ky eshte per fat te keq batoni.

C'do te mire !

Bjeshka1
11-09-08, 09:53
Shtetet islamike - Kosova?
Fatos Duraku

Kjo pyetje kohėve tė fundit ka qenė nė ajėr si temė e debatit ku jo rrallėherė janė fajėsuar institucionet tona pėr mungesė tė qasjes ndaj shteteve arabe nė lidhje me njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė shtetit tonė. Njė argument i tillė nuk ėshtė pėr t“u hedhur plotėsisht poshtė. Institucionet tona dhe pėrgjithėsisht historiografia jonė me dėshirė injoron pesėqind vjet tė lidhjeve historike me kėto shtete nga frika e Ørrezikut islamikØ qė ėshtė ngulur nė nėnvetėdijen europiane andaj pėrmendja e ēfarėdo lidhjeje me kėta popuj vetvetiu do tė thoshte vetakuzė pėr ØXhihadizėmØ. Njė tendencė tjetėr pėr t“iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje ėshtė ajo e fajėsimit tė popullit tė Kosovės jo rrallėherė duke aluduar nė atė se kinse ne nuk jemi islamik sa duhet andaj populli i Kosovės ėshtė vetė fajtor pėr mosnjohjen e pavarėsisė sė shtetit tė tij. Por ka edhe faktorė tjerė mė tė thellė dhe mė kompleks qė ndikojnė nė mosnjohjen e shtetit tonė ...

Vendet tė cilat cilėsohen si islamike nė tė vėrtetė nuk janė dėlirėsisht tė tilla. Kryengritjet arabe tė shekullit nėntėmbėdhjetė dhe njėzet kundėr perandorisė osmane dhe sulltanit ØturkØ kishin ngjyrė nacionale... Kryengritje tė ngjashme kishte brenda vetė perandorisė Osmane sikurse ato tė Xhonturqve andaj edhe efekti domino i goditi edhe shqiptarėt tė cilėt filluan t“u pėrkujtojnė Xhonturqve, Skėnderbeun jo pse u konvertuan papritmas nė krishterė por mė shumė sepse iu shėrbente si pikė referimi pėr ta qetėsuar krenarinė nė shtetin mėmė qė sakaq ishte shndėrruar nė njerkė dhe Rilindasit shqiptarė pėrpiqeshin t’u shpjegonin turqve nė stilin: Øne jemi pjesė e Perandorisė sepse kemi dashur por jemi tė zotėt edhe tė dalim kur tė duam andaj ma mirė jepnani autonominė...”

Ajo ishte njė epokė e rizgjimit tė vetėdijeve nacionale te tė gjithė popujt brenda perandorisė Osmane dhe nėse ndonjėherė ka ekzistuar ØShteti IslamØ sė paku teorikisht, asokohe pėsoi thyerje pėr mos t“u kthyer mė dhe sot pėr njėfarė vėllazėrie islamike mbarėbotėrore as qė mund tė bėhet fjalė, sikurse qė ėshtė vėrtetė absurde tė flitet pėr ndonjė vėllazėri tė krishterė mbarbotėrore. Pra vetėdija kombėtare nėpėr shtetet islamike ėshtė mė se e rėndėsishme dhe sot e kėsaj dite nėpėr disa prej tyre nacionalizmi arab ėshtė flamur i luftės ndėrsa feja islame pjesė e dekorit pėr mbajtjen e pushtetit .Ta kujtojmė faktin se nė Egjipt gjatė revolucionit antimonarkist familja mbretėrore u dėbua ngase nuk ishte ØarabeØ.Nė njė mori shtetesh arabe sundojnė partitė me backround nacionalist .Nėpėr disa tjera sundojnė monarki tė ēuditshme thua se tė ishin nga seriali Star Track e qė kanė nėn pronėsi tėrė shtetin si familja Al Saud , apo ajo Al Sabah.

Por cili ėshtė dallimi fondamental mes Kosovės dhe shteteve tjera islamike?Mbase pėrgjigjen duhet kėrkuar tek rregullimi shtetėror. Shtetet qė denominohen si islamike pėrgjithėsisht janė diktatoriale qoftė autokratike apo oligarkike dhe nė mėnyrė tė natyrshme rreshtohen kah oligarkėt dhe tiranėt tjerė qofshin ata :rusė, serbė, kinezė e tjerė, madje edhe nė rastin mė tė mirė sikurse qė ėshtė rregullimi shtetėror i Jordanisė pėrngjan nė absolutizmin iluminist tė shek XIX Kosova ėshtė njė vend sekular. Edhe pse popullata shumicė i pėrket islamit tė moderuar me njė fjalė janė myslimanėØ lightØ. Njėkohėsisht ka edhe njė minoritet tė konsiderueshėm tė krishterėsh tė jashtėzakonisht tė integruar mirė nė shoqėri dhe jo pse Islami ėshtė tolerant apo pse Kristianizmi ėshtė paqėsor por sepse... kanė vetėdije pėr prejardhjen e pėrbashkėt gjenetike, sepse bashkė kanė nisur themelet dhe bashkė e ndėrtojnė shtetin e vet me njė vizion tė qartė..Si njė shtet demokratik , tė qytetarėve pa dallim race, feje dhe gjinie.

Pra dallimi fondamental ėshtė te mėnyra e rregullimit shoqėror. Shkurt ata i frikėson rregullimi shtetėror i Kosovės dhe droja se mbase njė ditė ajo mund tė shndėrrohet nė pikė referimi pėr tė rinj modern tė atyre shteteve se ...edhe vendet islamike mund tė shndėrrohen nė demokraci parlamentare, nuk i len ta njohin shtetin tonė. Mbase edhe nė tė ardhmen ata do tė bėjnė ēmos qė sa ma tepėr ta injorojnė thua se Kosova nuk ekziston. Kosova ishte virusi ideologjik pėr Millosheviqin dhe do tė jetė e tillė edhe nė tė ardhmen pėr vendet diktatoriale tė cilat keqpėrdorin fenė si instrument pėr nėnshtrimin e masave.

Luciano
11-09-08, 15:40
Shtetet islamike - Kosova?
Fatos Duraku


Pra dallimi fondamental ėshtė te mėnyra e rregullimit shoqėror. Shkurt ata i frikėson rregullimi shtetėror i Kosovės dhe droja se mbase njė ditė ajo mund tė shndėrrohet nė pikė referimi pėr tė rinj modern tė atyre shteteve se ...edhe vendet islamike mund tė shndėrrohen nė demokraci parlamentare, nuk i len ta njohin shtetin tonė. Mbase edhe nė tė ardhmen ata do tė bėjnė ēmos qė sa ma tepėr ta injorojnė thua se Kosova nuk ekziston. Kosova ishte virusi ideologjik pėr Millosheviqin dhe do tė jetė e tillė edhe nė tė ardhmen pėr vendet diktatoriale tė cilat keqpėrdorin fenė si instrument pėr nėnshtrimin e masave.
:biggrin: :biggrin: e fort qekjo fore, thu ti qė kosova eshte BET afėr atyre shtetėve hahahaha
beri te fala shokut,

pirro
11-09-08, 16:24
Une mendoj qe Batoni ka te drejt ne dy qeshtje:

Ka te drejt kur thot qe hoxhallaret perdorin zmadhues zerimi per propagande fetare.
Dhe kur thot qe mos arsyetoni mosnjohje nga shtetet islamike.

Luciano
11-09-08, 16:36
Une mendoj qe Batoni ka te drejt ne dy qeshtje:

Ka te drejt kur thot qe hoxhallaret perdorin zmadhues zerimi per propagande fetare.
Dhe kur thot qe mos arsyetoni mosnjohje nga shtetet islamike.

Tregom qfar feje ke, dhe te tregoj se qfar njeri je ! :smile:

pirro
11-09-08, 16:49
Pergjigju ne ato dy pyetje dhe te tregoj a ke fol me zemer .

Luciano
12-09-08, 07:37
Pergjigju ne ato dy pyetje dhe te tregoj a ke fol me zemer .

Ok, qe po te pergjigjem. :smile:

Kishat 300 here nė dite po na bėjkan "propagand fetare", pėr ēdo orė nga njė t'kėrsitme, 2or=2t'kėrsitme, 24orė=24t'kėrsitme, pra nė njė dit gjithsej 300 here ! Dhe kėtu se kam numruar fare tė dielėn ku 300-shja tejkalohėt nė mėngjes.

Ezani, 5here nė dite. Dhe natėn nuk te ben zhurm pas 22 ora, kurse kisha '? ajo edhe ne ora 01:oo, 02:oo, 3,4,5, etc dhe nuk ndalėt !

Dhe megjithatė asnjė besimtar te fes sime nuk ka kundėrshtuar kėte. Sepse ju keni besimin e juaj e ne tė tonėn.
Ju i dini punėt e juaja, e ne i dim tė tonat. Feja Islame nuk eshte fe e re ndėr Shqiptarėt e qė duhet te mesohemi me te. Ne me te jemi rritur, jemi ushqyer e jemi edukuar. Dhe ska met b...e baton haxhiut me na tregu se qfar i duhet Islamit apo qfar i mungon.

Radha yte, ke pėrgjigje ?

hawk
12-09-08, 18:45
Kosova dhe bota arabe


kryeministri Thaqi, se Kosova ka zgjedh rrugėn e vėrtet, e cila kalon nėpėrmjet Uashingtonit dhe Brukselit. Thėnė shkurt, Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me bllokun perėndimor. Ne kemi sendėrtuar kėtė ideal vetėm nė saje tė ndihmės nga perėndimi.
Ne duhet tė kthejmė vetėm pakėz memorien mbrapa dhe nuk ka mė shumė se pesė dekada, kur pikėrisht nga njėri shtet i fuqishėm i botės islame jemi tkurrur shumė, falė njė bashkėpunimi tė shkėlqyer tė atėhershėm mes atij shteti dhe pushtetit komunist nė Beograd.

Ndue Ukaj


- Per Dilaverin e shqetesuar dhe Nduen,per dy punetore te palodhur te manipulimit.

Shkrimi i meposhtem eshte botuar dje tek JAVA.
Eshte nje replike drejtuar Ndue Ukajt pas botimit te shkrimit ne Gazeten Ekspres me dt. 28.08.2008. Besoj se i perket direkt shkrimit te z.Ukaj,si dhe te gjithe atyre qe e mndojne ne te njejten menyre arkaike, qe me kujdesin dhe perkushtimin me te madh te Dilaverit per ta nenvizuar, u soll ne forum.


Nostalgji dhe manipulimE kuptoj Hashim Thaēin qė pohon: “Kosova eshte ne aleance te plotfuqishme me bllokun Perendimore” por kur kjo frazė citohet nga njė intelektual i ri mė ngjason me filmat indoktrinues tė enverizmit ku edhe fėmijėve u jepej njė rol nė Luftėn Clirimtare dhe nė krijimin e shtetit komunist. Ndue Ukaj i rrėmbyer nga euforia dhe nga dėshira pėr t’i rėnė gajdes nė orkestrėn e udhėheqėsve ėshtė njė debatikas i vėrtete, por ama jashtė kohe.
“Blloqet” Perėndimore dhe Lindore kanė rreth 18 vite qė regjistrohen si pjesė e sė kaluares. Kjo terminologji nuk i pėrket realitetit sepse pėrcakton njė polarizim tė botės gjatė Luftės sė Fohtė. Studjues si Fukuyama dhe Huntington kanė teorizuar fundin e kėsaj epoke dhe fillim e njė tjetre qė vendos perballė polarizime jo mė mbi baza ideologjike por historiko-kulturore. Vetėm mentaliteti i sė kaluares, mllefet mesjetare, nostalgjia e komunizmit dhe majmunizmi, i elitave apo i pushtuesve tė mediave, mund tė na rikujtojė “blloqet”. Ėshtė njėlloj sikurė H. Thaēi te shprehej se : “Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me Antantėn”. Kjo terminologji ka nje kohė tė caktuar nė histori dhe kur rikujtohet ka tre shpejgime: injorancė, qė nuk ėshtė e cuditshme pėr klasėn tonė politike dhe koret qė i mbajnė ison nė njė periudhė kur kėrkohet mbėshtetje nga sa mė shumė vende; lapsus, qė natyrisht vjen nga nostalgjia e sė kaluares dhe mospranimi i realitetit; servilizėm, tė fokusuar nga njė kėndvėshtrim qė bazohet tek ideja eurocentrike (politikisht e tejkaluar) ku diversitet do tė thotė konflikt dhe “ (vetėm) Ne jemi tė mirėt, te fortėt, te drejtėt, te zgjedhurit, tė…”.
Duke hedhur njė vėshtrim tė thjeshtė mbi Evropėn gjejmė shtete si Polonia, Republikat Balltike, Cekia, Sllovakia, Hungaria, Rumania, Bullgaria dhe Sllovenia pjestare tė familjes “Perėndimore”. Janė tė gjthė shtete ish-pjestare tė Bllokut Komunist, stalite tė BS-sė. Antarėsimi i tyre nė BE drejt tė cilės aspiron edhe Kosova, deshmon jo vetėm mosekzistencėn e blloqeve tė Thaēit por edhe prezencėn e disa popujve me karakteristika tė ndryshme historiko-kulturore, nė kundėrshtim me teorizimin e Huntington, nė tė njėjtėn familje Evropiane. Kėtu ka dy vėrtetėsi: nė BE marrin pjesė shtete dhe popuj me karakteristika tė ndryshme qė tė pėrbashkėt kryesore kanė pėrkatėsinė gjeografike dhe gjithashtu disa normativave, tė domosdoshme pėr t’u uniformizuar me ato qė i kanė pėrcaktuar. Kjo zhvlerėson ato personazhe qė mundohen tė mohojnė vetveten duke shpėrfytyruar kombin qė tė bėhen pjesė e kėsaj familjeje duke gjetur lidhje mesjetare. Kur do ta kuptojnė qė nuk jetojmė nė Mesjetė? Vėrtetėsia e dytė ėshtė se pikerisht terminologjia e “Bllokut” sipas botėkuptimit tė Thaēit dhe interpretimit tė Ukajt nuk ka vend pėr vete realitetin e kėsaj ndėrthurjeje tė ish-pjesmarrėsve nė kėto blloqe.
Jo z.Kryeministėr dhe z.Ukaj & Co, nuk janė shqipėtaret, sic pohoni ju, “tė paaftė pėr t’u rreshtuar nė politikat ndėrkombėtare”. Ne kemi qėnė tė rreshtuar nė shahun ndėrkombetarė qė nė kohėn e Skėnderbeut por kanė qėnė kėto “Forca”, pėrcaktuese tė aftėsive dhe prespektives sonė. Shqipėtaret nuk donin tė jetonin tė ndarė, kėrkonin pavarėsi dhe liri, nuk njihnin as komunizmin por ja qė “forcat ndėrkombėtare “ kanė qėnė vendimtare. Ali Pashė Tepelena kėrkoi aleanca me fuqi Perėndimore, por, ashtu si Skėnderbeu mė pėrpara, u braktis. Ahmet Zogu drejtoi shikimin nga Perėndimi, por u pushtua nga “miqtė”. Do tė ishin po kėta “miqė” skulptorėt e hartės dhe tė ardhmes sė zezė tė shqipėtareve. Populli kosovarė i dhunuar, rroku armėt pėr t’i dhėnė fund gandizmit rugovian, krijoi UCK-nė, por, gjer nė fillim tė 1999-ės ky organizėm popullorė, pėr Britaninė e Madhe, ishte terrorist ashtu sic ishte Partia e Kongresit Afrikan e Nelson Mandelės pėr Departamentin Amerikan, njė organizėm terrorist gjer nė 1989, njė vit ku Saddam Husein ishte akoma aleat i rėndėsishėm pėr tė njėjtin Departament ! Nuk ėshtė paaftėsi pėr popullin e Thaēit, qė poshtėrsinė e tė “Fortėve” ja vesh atij tė cilin duhet ta mbrojė dhe jo ta nėpėrkėmbė me mashtrime, dhe tė Ukajt qė na percjell kėto mesazhe groteske, por vullneti i atyre qė na dėnuan pėr mė shumė se njė shekull Odise.
Ėshtė mė naive z.Ukaj, mėnyra e rikthimit tuaj nė momentin historik “tė largimit tė shqipėtarėve nga Jugosllavia drejt Turqisė kur shkruani : “ nga njėri shtet i fuqishėm i botės islame jemi tkurrur shumė, falė njė bashkėpunimi tė shkėlqyer tė atėhershėm mes atij shteti dhe pushtetit komunist nė Beograd”.Nuk dua tė mohoj ngjarjen por vetėm mėnyrėn si e interpretoni ju. Beogradi, Turqia Islamike, marėdhėnjet e mira mes tyre dhe populli ynė viktimė, jane tre ingredienta tė njė reaksioni jo vetėm inekzistent por edhe tendencioz ndaj njė Turqie qė ėshtė mė afėr Kosovės se mjaft vėnde tė tjera Perėndimore. Fragmeti i shkrimit ėshtė tragjikomik. Komiciteti qėndron tek mosnjohja apo injorimi i qėllimshėm, lehtėsisht i evidentueshėm nė linjėn e logjikės suaj, i dy fakteve qė ju shpien nė njė gafė, ndėrsa ėshtė tragjik reduktimi i logjikės pėr tė kriminalizuar kėtė shtet duke e barazuar me Serbinė. Nėse doni tė tregoni se Turqia nuk favorizoi shqipėtarėt dhe meriton pėr kėtė tė barazohet me Serbinė, beni mirė, pėr hirė tė sė vėrtetės t’i barazoni edhe “miqtė” e rinj sepse kane vepruar mė keq jo vetėm nė trojet tona por nė tė gjithė botėn. Sic pohova mė lart ju errėsoni dy fakte. Sė pari, kur ndodhi “shpėrngulja”, Serbia nuk ekzistonte pėrvecse nė kuadrin e Jugosllavisė, njė shtet i krijuar nga ato Fuqi tė cilave i serviloset Thaēi. Turqia ishte dhe ėshtė shtet laik, tė pakten nė atė periudhė ka pėrjetuar kulmin e tendencave perėndimorizuese dhe islam-refuzuese (tė pasuksesshme). Hyri nė Konferencėn Islamike kur ajo u themelua, pra 3 vite pasi kishte perfunduar ose te pakten ishte ulur ritmi i shqipėtarėve tė drejtuar pėr nė Turqi. Se dyti, largmi i shqipėtarėve nga Jugosllavia nuk do tė thotė se erdhėn turqit duke rrėmbyer popullin tonė pėr ta dėrguar nė Stamboll apo Anadoll. Devshrimeja ka thuajse 4 shekuj qė nuk ekziston z.Ukaj. po keshtu jeniēerėt, nizamėt nuk jane istitucione qė i perkasin periudhes ne fjale. Pėrse e shikoni Turqine nė tė njėjtėn mėnyrė si Perandorinė Osmane? Pėrse barazoni kėtė Perandori me Serbinė? Vetėm kisha(kryesisht sllave) dhe enverizmi kanė patur njė vizion tė pėrbashkėt nė kėtė aspekt.
...

hawk
12-09-08, 18:46
....

Tė marrim shembull: emigracionin italian nėpėr botė, veēanarisht nė SHBA dhe Amerikėn Latine. Italia me 60 milion banorė aktualisht numėron 30 milion banorė te shperngulur anėkėnd botės. E gjithė kjo lėvizje ka qėnė vullnetare, e ndezuar nga faktorė ekonomik dhe e kontrolluar, shpesh, me marrėveshje mes shteteve. Traktatet me Argjentinėn nė 1947-‘48 spostuan gjysėm milioni italian, mė vonė marrėveshjet e 1953, 1959 apo 1955 me Gjermaninė. Para Luftes sė Parė kėto marrėveshje ishin me SHBA-nė. Mos vallė ju kėrkoni tė na bindni se Italia nė marėdhėnje tė shkėlqyera me SHBA, Gjermani, Argjentinė, Britani, Zvicėr etj, me shpėrnguljen e 30 milion qytetarėve me pėlqimin e tyre dhe me vullnetin e saj (Italisė) , i quan kėto shtete tkurrės tė demografisė italiane? Dallimi i shpėrngulje/emigracionit mes Jugosllavi-Turqi dhe Itali-Bote ėshtė se Jugosllavia kishte interesa etnike dhe politike ndėrsa Italia ekonomike (edhe politike), por shtetet tek tė cilat kjo popullsi u drejtua janė tė njėjtė, vetem pritės qė udhėhiqen nga interesat e tyre vetiake universale, nė asnjė mėnyrė tė fajėsueshėm pėr politika qė ato nuk i kanė nxitur, krijuar aq me tepėr imponuar.
Thelbi, apo elementi tragjik, ėshtė tendenca pėr tė barazuar nėpėrmjet miqėsisė, Turqinė dhe vendet Islame, me Serbinė. Miqėsinė mund ta gjeni tė konkretizuar pa shkuar aq larg z.Ukaj. E kemi kėtu ne familje ose ne lidhje direkte me shqipėtarėt. Shqipėria ishte nė marėdhėnje edhe mė miqėsore me Jugosllavinė, marėdhėnje qė i mbajti pėr dekada, nė aparencė tė ftohta. I keni parė ndonjėherė buzėqeshjet dhe marėdhėnjet e shkėlqyeshme tė Titos me Nixon? Po buzėqeshjet e Roosevelt-Churchill-Stalin nė Jaltė ku vendosen qė Shqipėria tė jetonte komunizmin? Kosova pėrvec komunizmit duhej tė vazhdonte ndarjen nga trualli ashtu si shumė pjesė tė tjera qė dekada mė pėrpara kėto “buzėqeshje” ua kishin lėnė nė formė njollash, truallit tė tigrave ballkanik. Pėr tė ardhur tek buzėqeshjet Clinton-Milloshevic apo mes kėtij tė fundit dhe Rugovės. Quhet politikė dhe bazohet nė interesa, por duhet tė jeni objektiv dhe perpara fluturimit dekada mė pas, pėr tė gjetur faje irreale, kėrkoni mė afėr, faje rreale. Sot Kosova bazon pjesėn mė tė madhe tė import-eksportit tek Serbia, tek ky shtet qė tkurri popullsinė dhe trojet tona..apo nuk shikoni afėr hundės ju zotėri ?
“Jo nuk besoj se ėshtė falimentim. Duhet shikuar nėse gota ėshtė gjysėm e plotė apo gjysėm bosh.”- janė fjalėt e Boutros Ghalit mbi qėndrimin e OKB-sė ndaj Srebrenicės. Kjo dėshmon sa rėndėsi kemi ti dhe unė sėbashku me tė gjithė popullin pėr “miqtė”. Srebernica mund tė ndryshojė etni, rajon, periudhė, por lojtarėt vendimarrės dhe indiferenca pėr jetėn do tė mbesin gjithmonė karakteristikė e tė “Fortėve” qė nuk njohin miq.
“Regjonalizimi i botės ėshtė etapa paraglobale”- teori e mbėshtetur nga Z.Berzezinski. Me rregjonalizim nėnkuptojmė polarizmin nė disa organizma qė janė nė marėdhėnje interesash, jetike pėr mbijetesėn. Normativat e globalizimit i pėrcaktojne tė “Fortėt”, ne vetėm pranojmė nė heshtje. Kjo fazė kėrkon bashkėpunim dhe jo diversitet konfliktual tė pėrcaktuar nė “blloqe” sic mendojnė nostalgjiku Thaēi dhe “debatikasi” Ukaj. Perėndimi, Shqipėria dhe Kosova kanė nevojė pėr pjesėn tjetėr tė botės. BE-ja kaq shumė e majmunizuar, ėshtė krijuar pėr tė tejkaluar konfliktet civile tė Kontinentit. Gejrmania dhe Franca janė masakruar gjer nė fundin e Luftes sė Dytė Botėrore, po kėshtu SHBA me Japoninė, Kina me Europėn dhe Japoninė, Spanja me Ameriken Latine, Britania me Indinė, ne me disa vende Perėndimore e keshtu me rradhėn, nė epoka tė ndryshme. Kosova, shteti i fundit nė arenėn ndėrkombėtare, nėpėrmjet pėrfaqėsuesit e saj, pretendon se dielli lind dhe perėndon nė Perėndim. Atėherė do t’i kėrkoja Thaēit dhe Ukajt, nėse munden, sė pari tė ndėrpresin cdo marrėdhėnje me Serbinė (e luftuar nga “Blloku Perėndimorė” dhe si “motėr” e Rusise) dhe sė dyti tė provonin ndėrtimin e njė murė-pengese tė erėrave shiprurėse (ujit) qė vijnė nga Afrika dhe energjisė tė ardhur nga Lindja e Mesme apo Rusia! A do mund tė mbijetonin? SHBA qė ndodhet mė nė perėndim se ne, por kjo nuk i pengon tė jenė shembull ndėrveprimi interesash pa asnjė dallim. Britania e Madhe, mishėrim i Perėndimit klasik nuk pengohet nga mentaliteti i getizimit dhe merr pjesė paralelisht me BE-nė nė Commowealth sėbashku me shtete, popuj, rajone me karakteristika nga mė tė ndryshmet dhe larg Europės.
Shqipėria, Kosova dhe Serbia nesėr do tė ulen nė tryezėn e familjes Evropiane pasi aspirojnė me tė njėjtėn forcė pjesmarrjen. Kjo do tė sanksionojė edhe mė fuqishėm tejkalimin e mentalitetit tė “blloqeve” sėbashku me idiotsinė e atyre qė mendojnė se e ardhmja e jonė do tė jetė jashte kuadrit Ballkanik nė njė normalitet artificial me ngjyresa tė humbura, thellė nė histori. Pėrfaqėsues shqipėtarė tė dy shteteve do t’i shtrėrngojnė dorėn serbėve, taksat tona do tė shkojnė nė formė fondesh investimi nė Serbi dhe anasjelltas, blloqet e Thaēit do te jenė edhe mė qesharake, por a do tė shkruaj Ndue Ukaj se :” shqipėtarėt e Shqipėrisė dhe ato tė Kosovės kanė marėdhėnje tė shkėlqyera me pushtetin e Beogradit ?!


Doan Dani

Dilaver
12-09-08, 19:28
Pa humb koh fare, pa lexuar asnjė shkronjė tė vetme tė ketij shkrimi qė qenka botuar dika, do t’ua pėrkthej nė shqip shkrimin e Ndue Ukajt tė sjellur nė forum nga Dilaveri ku me pasuset e nėnvizuara edhe dakordohem 100%

Hashim Thaēi ėshtė ai tė cilit populli ia ka dhėnė mandatin pikėrisht pėr kėtė punė qė ėshtė duke e kryer, ai perfaqeson popullin dhe nė emėr tė tij ka ingerenca e bjen vendime, ai ja ngul gurin, me fjalė tjera ai vendos pėr kėto punė madhore qė ėshtė duke kaluar kombi shqiptarė. Nė kėtė rast me dinjitet po e respekton dhe po e qon nė vend amanetin e tė gjithė atyre qė u sakrifikuan pėr kėtė ēėshtje, dhe ėshtė pėrcaktuar pėr rrugėn mė tė drejtė dhe frytdhėnėse, ėshtė ka e ndjek me hapa tė sigurtė rrugėn tė cilėn e ka trasuar profeti i shqiptarėve pa devijuar nga rruga e trasuar as njė milimeter, po perfaqėson dėshirėn e Zotit (popullit), e kta qė lehin nėpėr broshura bulevardeske e nėper far poqavre nuk ua var kush.


kryeministri Thaqi, se Kosova ka zgjedh rrugėn e vėrtet, e cila kalon nėpėrmjet Uashingtonit dhe Brukselit. Thėnė shkurt, Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me bllokun perėndimor. Ne kemi sendėrtuar kėtė ideal vetėm nė saje tė ndihmės nga perėndimi.

alman firozi
13-09-08, 02:09
Batoni arratiset “pa fjalė”?!

“Muhabeti e nxjerr muhabetin”, thotė populli tek ne, mirėpo kur nė gazetė debatohet, “ska lidhje muhabetesh”, mirėpo pėrqėndrim nė lėndėn pėr tė cilėn ėshtė hapur ajo. Problemi mė i madh i gazetarėve tė tipit batonian ėshtė tė arratisurit nė ēastin qė sheh kolapsin e tij, m’u si njė i papjekur. E sheh tatėpjetėn pa e ulur kokėn fare dhe del nga tema nė tė cilėn argumenti i tregon se sa “hiperintelektual” qė ėshtė, nė diskutime tė tjera, tė cilat jo vetėm qė nuk kanė lidhje me ēėshtjen pėr tė cilėn ėshtė hapur debati, mirėpo madje janė tė njė natyre krejt tjetėr.

Baton Haxhiu qė nuk arrin t’i sobordinon tezat “e veta” islamofobe, qė nisin nga ēėshtja “Pse shtetet arabe nuk e pranojnė pavarėsinė e Kosovės” e kėrcen te “Tė drejtat e femrės nė Islam” tregon papjekurinė e tij prej njė servili qė shkruan atė qė i diktohet. Batoni duhet tė luaj skenarin si njė apsolvent tė paktėn, e jo si njė kandidat i dobėt me iluzione mashtruese tė quajtura “ambicje” pėr tė qenė njė karrierist si aktor, e asnjėherė si regjisor.

Kamufllimi i diskutimit jo vetėm qė ėshtė gjest cinik, mirėpo edhe e diskrediton “shkollėn cinike” nga ku nxėnėsi i dobėt del dhe shfaqet nė skenė si njė i arratisur qė e fut hundėn nė ēdo ēėshtje dhe mė nė fund reagimet e taborit tjetėr i quan tė panevojshme pėr t’ia cituar diēka nė interes tė vijueshmėrisė sė debatit.

Batoni me arritisjen e tij nga tema qė hapi nga njė postjer qė tregon “Vdekjen e entuziazmit”, jo vetėm qė nuk hapi derė pėr ngushėllime, mirėpo doli pėr tė bėrė “SOS” pėr vetvetėn, duke u shfaqur me “appeal” si, gjoja njė “perėndimor” pėr tė ruajtur civilizimin qė sipas tij & co po vigjėlon edhe nė trojet tona, tė cilat troje, duhet t’i tregojmė Batonit qenė djep i civilizimit, edhe pse ti sot po “pėrkund” njė “fėmijė” qė ka lindur moti nė tokat tona, e ai ėshtė civilizimi perėndimor, i cili madje edhe gjuhėn e mori nga ne, gjegjėsisht nga pellazgėt. Nėse synim e ke “pėrkdheljen” e perėndimorėve, atė arrije me aktivitete tė qarta, e jo me “appeal” me tė cilat synon tė shfaqėsh gjoja shqetėsimin tėnd pėr moskultivimin total tė njė kulture a ideologjie nė njė vend ku populli ėshtė autokton dhe kurrė ska bėrė “appeal” pėr Batona qė t’i tregojnė se kush dhe ēka ėshtė.

Sekreti i tipave batonian pse ikin nga tema “Pse shtetet arabe s’e pranojnė pavarėsinė e Kosovės” qėndron aty se pėrderisa “forumet” e “Wikipeditė” i kanė referencė kryesore, pasi tė shfletojnė njė ēik gjerografinė aty do shohin se krejt shtetet arabe (tė cilat kėta i quajnė islamike) nuk kanė sistem islamik nė shtet (duke pėrjashtuar A. Saudite, e cila njėherit ka premtuar pranimin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės), mirėpo kanė sisteme afetare, gjegjėsisht laike, madje prej tyre edhe komuniste, andaj dhe frikėsohen batonianėt se nė mos kėto tė vėrteta "i ka zbuluar" edhe populli ynė. Dhe kur kėta tipa numėrojnė shtetet “islamike” dhe dikush i kėshillon qė ndėr to tė pėrmend edhe Shqipėrinė (e cila e ka pranuar pavarėsinė e Republikės sė Kosovės) ata me plot zė do tė pohojnė se edhe pse kemi popullatė shumicė myslimane nė shtetit amė, prap jemi laik andaj dhe nuk jemi “shtet islamik”. E, atėherė ēka kėrkojnė kėta prej njė titullari fetar mysliman qė tė bartė faj pėr mospranimin e pavarėsisė, p.sh (http://p.sh/). prej Sirisė komuniste (tė cilėn e quajnė shtet islamik vetėm pse ka popullatė shumicė myslimane), pėrderisa titullari fetar s’ka vend nė njė shtet komunist? Skėnder Hyseni do ishte mė meritori tė akuzohet pse nuk ka lobuar nė njė shtet (afetar) "demokratik" si Jordania, apo Katari apo (afetar) komunist si Siria... Ēka e dallon Sirinė prej njė shteti tjetėr komunist... Apo ēka e dallon njė tjetėr shtet arab (qė ėshtė jofetar nė sistem) prej njė shteti tjetėr joarab qė akoma s’e ka pranuar pavarėsinė?

Batoni jo gjuhėn, por edhe zemrėn e ka tė qulltė, me qė vetėm njė i ngarkuar me detyrė islamofobe mund tė shtiret si injorant pėr ēėshtjen e shteteve arabe, tė cilat janė laike, njėlloj sikur Kosova dhe shtetet tjera nė Evropė. Mirėpo si anti-islamik qė ėshtė Batoni, mundohet edhe kur strukturat udhėheqėse tė Republikės sė Kosovės (me sistem jofetar) bėjnė gabime, fajin t’ia hedhin myslimanėve dhe Islamit, sikur nė rastin qė po flasim, gjegjėsisht pėr mospranimin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės nga ana e shteteve arabe. Ska dyshim, duke e parė realitetin, e gjithashtu edhe duke shpresuar nė pėrforcimin e lobit tonė, do vijė koha kur shtetet arabe njė nga njė do ta pranojnė pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, e cila vuajti njė shekull nga gabimi i Perėndimit (e jo i Lindjes), andaj kjo ē’bėri Perėndimi sot pėr pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, ėshtė minimumi i kthimit tė borxhit qė ka ai ndaj kėtij shteti.

Batoni u arratis, ai iku. Me stilin e Salės “Nano, ik!” i them Baton Haxhiut: “Frikacak, mos ik”!

Alman Firozi
10.10.2008

hawk
13-09-08, 12:27
kryeministri Thaqi, se Kosova ka zgjedh rrugėn e vėrtet, e cila kalon nėpėrmjet Uashingtonit dhe Brukselit. Thėnė shkurt, Kosova ėshtė nė aleancė tė plotfuqishme me bllokun perėndimor. Ne kemi sendėrtuar kėtė ideal vetėm nė saje tė ndihmės nga perėndimi.


Edhe Hamas ka mandatin e popullit te vet por nuk pranohet nga faktori nderkombetare.

E thene edhe me shkurt z.Dilaver komunisti,blloqet kane perenduar. Thaci dhe ti duhet ta dini me mire se te gjithe qe eshte koha e globalizimit. Nga cilado rruge qe ka zgjedhur Thaci ta adresoje Kosoven ajo mbetet pjese e nje kulture qe as ti,as Ndue-ja,as Thaci dhe te tjere nuk mund te erresoni me gjithe mesjetarizmin tuaj.
Kosova do t'i drejtohet zhvidhimit dhe bashkepunimit pa ngjyresa rajonale dhe mbi te gjitha pa harruar se eshte shqipetare,jo pariziene apo londineze.

Japonia eshte shkaterruar dhe me vone ka "sendertuar" zhvidhimin e saje me ndihmen e Perendimit duke ruajtur integritetin e idealeve autoktone,Greqia e "sendertuar" Perendimi nuk e njeh perendimorizimin e Kosoves, Taiwani "i sendertuar" ka zgjedhur si ideale specifike ne te gjitha sferat e jetes nga politika tek ekonomia dhe realiteti social.
Vetm ne sipas Thacit,Ndues,Batonit..Dilaverit etj duhet te jemi prostituta.

Guri i madh
14-09-08, 16:15
une se di perse ia ritni namin ketij haxhi kurkushit,perse ju duhet te diskutoni per ate,ai thjesht eshte nje sherbetore i djallit bashke me disa anetare te forumit,une propzoj qe shkrimet e dikujt ne kete forum te mos komentohen aspak,psh nuk ka nevoje ate qe shkruan e provokon psikologu ta komentojme ose po ta kundershtojme thjeshte injorojeni dhe do shohe se sa do i dale rezultati,ai ka te drejte te shkruaje dhe te shaje ne kemi te drejte te mos i flasim dhe ishaallah po plase si plesht,ka kohe qe nuk shkruja dhe kur shkruaj ata qe me kundershtojne nuk u bej pergjigje apo komente sepse u hapet apetiti

klmhhhhhaaaaa po de qysh thojn leshkuqat jan hasem i pingamerit

pirro
14-09-08, 18:41
Qe thot populli mos kqyr kush po fol , mirpo ndegjoje se cka po fol. Dhe vertet as une nuk eshte qe kom ndonje simpati shume te madhe per Batonin mirpo shkrimi i tij ka qene shume interesant sa i perktet casjes se Botes arabe

Edhe mos beni presione mbi kete teme se vertete ja vlen me shkru per kete teme

Luciano
15-09-08, 07:58
Qe thot populli mos kqyr kush po fol , mirpo ndegjoje se cka po fol. Dhe vertet as une nuk eshte qe kom ndonje simpati shume te madhe per Batonin mirpo shkrimi i tij ka qene shume interesant sa i perktet casjes se Botes arabe

Edhe mos beni presione mbi kete teme se vertete ja vlen me shkru per kete teme
:biggrin: mos je ka don me then qe krejt llud eshte ky far batardi ? :tongue: