PDA

View Full Version : Lorena: Miss Shqipėria qė trondit Italinė me fotot nudo ...


Jana
28-08-08, 01:28
http://www.telegrafi.com/data/image/lorena01350.jpg

Nė njė bisedė tė zakonshme tė lė pėrshtypjen e vajzės sė turpshme, por kur shkel nė pasarelė bota ėshtė nėn kėmbėt e saj.
Ėshtė kjo bukuroshja shqiptare Lorena Ēika, njė vajzė e ndjeshme, romantike dhe shumė e butė, e cila ka idhull modelen gjermane Claudia Schiffer. Por kur pozon, i ngjason njė “bishe” tė vogėl.

I ka hyrė modės qė si 14 vjeēe pėr kompani dhe marka tė ndryshme nė Itali, dhe tani ėshtė nė pritje tė ofertave tė mėdha.

“Nėse do tė kthehesha nė Tiranė, do tė ishte njė arsye shumė e fortė, dhe ndoshta fillimi i njė shkolle kėtu”, ka thėnė Loreta.

Ka ardhur tė kalojė pushimet nė Shqipėri, por nuk e fsheh qė ėshtė nė moment reflektimi pėr jetėn e saj. E ka nisur si miss, pastaj si modele, dhe ka pasion aktrimin. Por tani gjithēka ka dashur ta bėjė e ka bėrė pėr art, edhe pse nuk kėrkon tė bėhet e famshme.
E pranon qė nuk ndjehet e lumtur, dhe jeton nė njė Itali tė madhe, ku konkurenca ėshtė e fortė dhe ku racizmi ekziston ende. Sapo ka kaluar njė eksperiencė tė tillė gjatė provimit pėr mbrojtjen e diplomės pėr dizajn. Tregon se provimi i diplomės nė shkollėn 5 vjeēare tė modės, qė sapo pėrfundoi ishte njė racizėm i hapur ndaj vajzave shqiptare. Nuk i kishte ndodhur mė parė tė mėrzitej aq shumė dhe tė binte 5 kg nė peshė, kur tregon se si mori njė goxha tė bėrtitur nga kryetarja e komisionit tė provimit, kur ajo mori vesh qė vajza ishte shqiptare.

E di shumė mirė se bota e modės nuk ėshtė fushė me lule. Ka shumė fallsitet e prapaskena. “Qė tė shpėtosh, duhet tė punosh vazhdimisht”, tregon Lorena. Por ajo tė paktėn aparatin fotografik, nuk do ta braktiste kurrė.

“Ndoshta kam qenė me fat, qė fotografėt kanė qenė tė aftė tė nxjerrin anėt e mia mė tė mira tė karakterit tim, edhe kur bėhet fjalė pėr topless”, shton ajo.

Po si e shikon ajo pozimin nudo? “Arti i nudos nuk ka lindur sot, ėshtė i vjetėr sa e gjithė bota dhe i miklon tė gjithė sepse ėshtė i bukur”, thotė Lorena. Dhe njė topless nga ajo ėshtė shumė trullosės, edhe pse ajo kėmbėngul, qė nuk ėshtė pika e saj mė e fortė si fotomodele. Ėshtė buzėqeshja e pashfaqur, ajo qė i tėrheq mė shumė njerėzit tek ajo.

Po ashtu Lorena ka mėsuar se arti nuk ka norma, rregulla e paragjykime. Ajo ka marrė guximin duke shkelur nė rrugė, qė moshataret e saj ndoshta nuk guxonin asnjėherė. “Pėr mua, fotografia dhe sfilimi mbi tapetin e pasarelės, janė magjia vetė. Kur shkel aty, jetoj nė tjetėr botė, shijoj dritat e prozhektorėve, sytė e njerėzve qė mė ndjekin. Shkel nė tjetėr realitet”.

Rastisisht nė botėn e modės
Gjashtė vite mė parė Lorena mbėrriti nė Siena tė Italisė, pėr tė vazhduar shkollėn e stilimit. Dhe kjo jo se kishte ndonjė prirje tė veēantė pėr dizajn, por sepse i kishte hyrė botės sė artit qė e vogėl, dhe dėshironte tė mbetej nė kėtė fushė. E ky ishte vetėm njė fillim.

Historia e saj pėr tė hyrė nė fushėn e modės ishte aq spontane sa derisa shoqėronte shoqen nė njė kast pėr modele, zgjedhin pikėrisht Lorenėn dhe jo shoqen. E kjo nuk ėshtė njė histori e stisur, por kėshtu i kishte ndodhur me tė vėrtetė.

Konkurset e bukurisė, ishin shansi qė mund t’i krijonin mundėsinė pėr tė hyrė nė fushėn e modės. Edhe pse nuk fitonte tė ardhura, ajo merrte pjesė nė pothuaj ēdo konkurs bukurie, dhe kjo pėr tė pasur njė CV tė mirė, qė do ta favorizonte pėr t’i hyrė botės sė modės. Por kėto ishin si gara, fatsjellėse, pasi po i fitonte konkurset, qė nė tri vitet e para tė qėndrimit nė Itali.

Shumė shpejt arriti tė ishte nė nga modelet e kėrkuara tė Agjencisė Altamoda, duke arritur nė 300 euro shpėrblim pėr sfilatė. Mė pas kaloi nė Agjencinė Nice Models. Shumicėn e kohės ia merrte studimi pėr dizajn, edhe pse i vetmi profesion i saj dhe pėr 10 vite do jetė ai i modeles.

Pak mė parė u shfaq tek “Rai Uno”, si valetė pėrkrah kėngėtarit Gigi D’alessio, vetėm njė provė 24 orė dhe u gjend nė studion e madhe nė RAI. Ishte njė dalje televizive, qė solli njohje tė reja nė fushėn profesionale.

Jana
28-08-08, 01:31
Meqenese si dita reagimet tuaja nuk i postova fotot nudo...

http://www.telegrafi.com/data/image/lorenacika350.jpg

Zero Cool
28-08-08, 07:26
Paska qka me kallxu :biggrin:

pirro
28-08-08, 08:51
Ta kisj zgjedh naj shqiptar per me e fotografu