PDA

View Full Version : Arita e paarritshme ...


Jana
29-08-08, 11:56
http://www.telegrafi.com/data/image/aritaa02.jpg

Modele, bukuroshe, imazh i linjave tė famshme tė modės, tekstshkruese e kėngėve, farmaciste, e ēka jo tjetėr, janė vetėm disa nga profesionet e vajzės magjepsėse nga Norvegjia me prejardhje nga Gostivari, Arita Fejzullai. Dhe, ajo jo vetėm se merret me tė gjitha kėto profesione – por pothuajse nė tė gjitha ato ka marrė epitetin e profesionistes.
Pasarelat e bukurisė dhe modelizmi

Biondina Arita edhe pse vetėm 20-vjeēe ka arritur atė qė pėr shumicėn e femrave mbetet vetėm njė ėndėrr e ėmbėl – madje e paarritshme. Ajo ka fituar njė mori kurorash tė bukurisė – duke filluar nga Princesha e bukurisė (Princess of Beauty 2006), e deri te Miss Diaspora 2007, Miss Teen Norway 2007, Top modele e vitit 2008, Fytyra e vitit 2008, Miss Scandinavia Internacional 2008, Miss kinemaja 2008 (nė Shqipėri)...

Dhe me gjithė kėto kurora mi kokė, Arita ka njė synim edhe mė tė madh, pasi qė kurora Miss Scandinavia Internacional ia ka mundėsuar tė pėrfaqėsojė tri shtete skandinave, Norvegjinė, Suedinė dhe Danimarkėn nė Miss Europe, ndėrsa Maqedoninė do ta pėrfaqėsojė nė garėn e bukurisė, Miss Globe.

Ndėrkaq, falė kurorės Top modele e vitit 2008 dhe Fytyra e vitit 2008 nė Norvegji, Arita ėshtė pėrzgjedhur imazh i njė linje tė veshjeve tė firmės “Sean John Clothing Line”, firma e suksesshme nė botė e reperit Puff Duddy.

Kėshtu, pas disa ditėsh Arita do tė niset drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku do tė qėndrojė rreth 3 muaj. Dhe duket se ky projekt i ri nuk do tė jetė fare i vėshtirė pėr bukuroshen shqiptare, pasi qė ajo tashmė ka bėrė emėr nė pasarelat e modės nė Norvegji, por edhe gjetkė, sepse ka kontratė pune si modele nė disa shtete tė botės.

Gjuhėt e huaja, familja, shoqėria...

Pėrkundėr faktit se ėshtė lindur dhe rritur nė Norvegji Arita flet pėr mrekulli gjuhėn shqipe – nė fakt ajo ėshtė njė enciklopedi gjuhėsore, pasi zotėron edhe njė kallaballėk gjuhėsh tė tjera si – suedisht, danisht, anglisht, gjermanisht, serbisht, italisht, sllovakisht etj...dhe prapė shpreh interesim pėr tė mėsuar edhe gjuhė tė tjera.

E pyetur se kujt ia dedikon gjitha kėto suksese, Arita potencon familjen e saj – e cila thotė se e ka bėrė tė jetė ajo ēfarė ėshtė sot. “Kėto suksese ia dedikoj familjes dhe i falėnderoj me shpirt e me zemėr qė mė kanė bėrė kjo qė jam sot – pra, mamin, babin, vėllezėrit qė i kam mjekė dhe motrėn, pėr mbėshtetjen e tyre tė pafundme”.

Jana
29-08-08, 11:58
http://www.telegrafi.com/data/image/arita_01.jpg

Arita e paarritshme edhe nė dashuri?

Ndaj pamjes sė Aritės dhe sukseseve tė saj tė njėpasnjėshme nuk kanė mbetur indiferent as top-fytyrat e botės mashkullore shqiptare. Burime tė Telegrafit kanė bėrė tė ditur se pėr Aritėn kanė shprehur interesim njė mori fytyrash publike shqiptare, mes tė cilėve ka emra kėngėtaresh, sportistėsh, politikanėsh...si, Alban Skėnderaj, Shpati, Adrian Gaxha, Ermal Fejzullahu, Elvir Muriqi, Blero e plot tė tjerė.

Sidoqoftė Arita ka hedhur poshtė spekulimet pėr njė histori tė mundshme dashurie mes saj dhe personave tė pėrmendur. “Marrėdhėniet e mia me shumicėn prej tyre, ta zėmė me Albanin ose Bleron, janė njėsoj si njė vėlla e motėr. Me Albanin jemi njohur gjatė konkursit tė bukurisė qė u zhvillua nė Norvegji dhe aty ai ishte i ftuar, dhe prej asaj dite unė e konsideroj si njė shok tė ngushtė dhe si njė mik qė gjithkush do ta kishte zili”, ka thėnė ajo.

E pyetur nėse Arita ėshtė e dashuruar – ajo fillimisht jep njė pėrgjigje diplomatike, por nė fund “zbut” zemrėn dhe pėr herė tė parė zbulon pėr mediat shqiptare se ajo nė fakt ėshtė “e dashuruar”. “Pėr momentin jam e dashuruar shumė nė karrierėn time dhe karriera ime ėshtė e dashuruar nė mua. Por nėse me pyesni a jam e dashuruar – mund tė them po - jam e dashuruar. Dhe, nuk dashurohem unė, por tė tjerėt dashurohen nė mua”, thotė Arita duke buzėqeshur.

– Arita jep njė pėrgjigje tė shkurtėr - “nuk ėshtė kėngėtar por ėshtė fytyrė publike shqiptare e njohur nė Evropė dhe mė gjerė”.

Burimet e Telegrafit flasin se ai person nuk ėshtė kush tjetėr pos futbollisti i mirėnjohur kosovar nė Francė, Lorik Cana – mirėpo Arita nuk e pohon as nuk e mohon kėtė gjė, pėrkundėr faktit se pėrflitet se ajo nė kohėn e fundit goxha shpesh e viziton Francėn. Ajo pėrgjigjet shkurt: “Do ta kuptoni kur tė vjen koha pėr njė gjė tė tillė”.

Sidoqoftė Arita zbulon se te njė mashkull me rėndėsi pėr tė ėshtė te ketė zemėr tė mirė, respektivisht bukuri tė brendshme, dhe mė pastaj nėse ai person ka edhe bukuri tė jashtme atėherė ėshtė njė plus edhe mė i madh. Pastaj, sipas saj, vijnė fama, pasuria etj.

Hobi dhe planet e mėtutjeshme...

Arita thotė se bėn fitness ēdo ditė nė ora 7 tė mėngjesit, pėr tė vazhduar mė pastaj me vrapim 7 kilometrash me trajner personal, ndėrsa ditėn e vazhdon me muzikė dhe vallėzim.

Arita thotė se hobi i saj ėshtė tė shkruaj tekste pėr muzikė, ngase qysh nga fėmijėria merret edhe me muzikė. Madje, edhe nė kėtė sferė ka treguar sukses tė jashtėzakonshėm, pasi qė nė moshėn 13-vjeēare ka fituar nė festivalin norvegjez “Summer Voice”.

Pėr portalin Telegrafi ajo zbulon njė detaj tjetėr - sė shpejti pritet bashkėpunim i saj me njė kėngėtar shqiptar, por emrin e mban sekret sepse dėshiron qė edhe kjo tė mbetet surprizė pėr adhuruesit e saj.

Sidoqoftė, Arita qė vetėn e pėrshkruan si njė vajzė origjinale qė ka stil unikat dhe qė nuk e kopjon askėnd, do tė vazhdojė punėn e saj nė botėn e modelimit pėr disa muaj nė New York, pėr tė vazhduar mė pastaj nė Francė, Gjermani dhe Itali.

=CV=
Ditėlindja: 02.12.1988
Gjatėsia:1.75 cm
Pesha: 50 kg

MemphiSx
05-11-08, 23:45
“Miss Scandinava 2007”, Arita Fejzullai ka bėrė tė ditur pėr Kosovapress lidhjen e saj me aktorin, i cili njihet me rolin kryesor nė filmin “Koha e Kometės”, Blerim Destani.

Blerimi dhe Arita, sipas kėsaj tė fundit, janė bashkė qe njė kohė tė gjatė.

Dashuria e tyre, sipas Aritės, nuk ka fjalė tė pėrshkruhet, ata janė shumė tė lumtur pranė njėri-tjetrit dhe pritet qė kjo dashuri tė kurorėzohet me fejesė.

Arita thotė qė ata kanė lindur pėr njėri-tjetrin.

Pėr mė shumė rreth lidhjes sė tyre dhe mė tė rejat e Aritės, sė shpejti do tė mund tė lexoni nė njė intervistė tė Aritės pėr Kosovapress.