PDA

View Full Version : Red Bull?... Te Jep Infarkt...


Jana
29-08-08, 12:04
http://www.quitandinha.com/images/300red_bull_energy_drink.jpg

Sipas rezultateve tė njė hulumtimi nga Qendra kardiovaskulare e spitalit mbretėror
tė Adelaides tė Australisė, vetėm njė kanaēe me pijen e famshme energjetike, Red Bull, mund ta rrit rrezikun pėr sulm nė zemėr, madje edhe te tė rinjtė dhe te personat e shėndoshė.

Red Bull, qė ėshtė i pasur me kafeinė, ėshtė mjaft i popullarizuar te studentėt, sportistėt, personat qė punojnė natėn etj., pasi qė mbulon lodhjen dhe aktivizon organizmin. Mirėpo nė tė njėjtėn kohė kjo pije e bėn gjakun tė ngjizshėm qė ėshtė parakusht pėr zhvillimin e problemeve ka rdiovaskulare, siē ėshtė infarkti.

Njė orė pas pirjes sė Red Bullit sistemi k a r d i o vaskular nuk ėshtė normal. Vepron ngjashėm sikurse sistemi i zemrės dhe enėve tė gjakut te personat me sėmundje k a r d io v a s k ulare.

Kėshtu, nė rast se Red Bulli kombinohet me stresin dhe shtypjen e lartė tė gjakut mund tė jetė vdekjeprurės, pasi qė pengon funksionimin normal tė enėve tė gjakut duke rritur rrezikun pėr koagulimin e gjakut.

premium
29-08-08, 21:07
Te perdoret vazhdimisht Red Bull... bahesh i varur .... tėrheqėse ėshtė

nait
30-08-08, 20:39
hulumtim interesant ndersa sa i perket vareshmeris eshte e verttet se krijohet nje varshmeri jo e mir

Linka_pz
31-08-08, 16:50
Mire , qe nuk e preferoj kete lloj pije .

vjeshta
01-09-08, 06:33
Kete e ndegjova edhe une ,por eshte edhe tjetra ,qe si perberes (ingridient) e kishte urinen e demit !!

>>{SpOnGeBoB}<<
01-09-08, 08:15
Kete e ndegjova edhe une ,por eshte edhe tjetra ,qe si perberes (ingridient) e kishte urinen e demit !!

qka je be shkrun qeshtu ti vjeshta :tongue: Hej sa Redbulli shitet pihet e blihet mi mledhen lope e dema bashke aj tybe ne mujshin mi mushen qeta redbulla edhe tu qiten tamel se le mo qasine urine :tongue:

Shife ti shoq qysh ti bajne antipropagande produktave... a, jojojojojo e dij qka vehte ti une pije vetum Redikell hiq Redpull :tongue:

vjeshta
01-09-08, 16:17
qka je be shkrun qeshtu ti vjeshta :tongue: Hej sa Redbulli shitet pihet e blihet mi mledhen lope e dema bashke aj tybe ne mujshin mi mushen qeta redbulla edhe tu qiten tamel se le mo qasine urine :tongue:

Shife ti shoq qysh ti bajne antipropagande produktave... a, jojojojojo e dij qka vehte ti une pije vetum Redikell hiq Redpull :tongue:

Qyy ,po pse mos me shkru mbasi nuk e pi vetė...:tongue: