PDA

View Full Version : Nikaragua njeh pavarėsinė e Osetisė dhe Abkazisė


Fshatari
04-09-08, 10:56
17 vjetė pas shpalljes sė pavarėsisė me referendum, Rusia i pranoi si shtete tė pavarura dhe sovrane Abkazinė dhe Osetinė. Dje edhe shteti latinoamerikan, Nikaragua, i pranoj dy provincat e dikurshme gjeorgjiane, si shtete tė pavarura dhe sovrane.
Nė fillim tė muajit qė shkoi(gusht 2008), pasardhsi i stalinit dhe berias, kryetari i gjeorgjisė, sulmoi zonat e banuara me oset duke u pėrpjekur kėshtu tė shtrijė kontrollin mbi kėto dy provinca separatiste qė ndodheshin, nė fakt, nėn mbrojtjen e ushtrisė ruse qė nga viti 1991.
Lufta 4 ditore mes forcave gjeorgjiane dhe atyre ruse rezultoi me njonjen nga Moska e kėtyre dy vendeve si shtete tė pavarura nga gjeorgjia.
I gjithė skenari ishte planifikuar kohė mė parė, nė samitin e Natos nė Bukuresht ku me kundėrshtimin e Francės dhe Gjermanisė, kėrkesat e ukraines dhe gjeorgjisė pėr antaresim nė Nato u hodhen posht. Ky gjest lente tė nėnkuptohej se Rusia i kishte duart e lira t'i okuponte dy provincat. Teksti 6 pikash i propozuar nga BE pėr armėpushim nuk e pėrmend fare integritetin territorial gjeorgjain dhe i jep tė drejtė Rusisė...!
Reagimet dhe hutimet falso qė pasuan i dimė: janė tė parėndėsishme sepse plotėsisht tė parapara.
Nja dy-tri ēėshtje duhen nėnvizuar nė kėtė kontekst:
- Rusia thot se gjat luftimeve i ka humbur rreth 100 ushtarė.
- Kėta ushtarė janė vrarė me plumba tė kallashikoveve tė prodhimit serbė.
- Ambasadori rus ne Beograd kėrkoi dhe imponoi qė ratifikimi i marrėveshjes mes Gazpromit rus dhe petrolit serb tė ratifikohej dje nė seancėn e parlamentit serb. Kjo pikė nuk ishte e paraparė nė atė seancė. Ndėrhyrja e ambasadorit rus nė punėt e parlamentit tregon qartė ndryshimin e qendrimit ndaj gabelve ballkanik.
- Ambasadori rus nė Maqedoni u ka kźrkuar autoriteteve tė kźtij vendi qė sa mź shpejt t'i njohin dy shtetet e reja.

Skelqėsia e tij, kryetari i Kosovės, pa e pyet kush pėr asgjė, deklaroi para avropjanve e amerikanve se "Kosova nuk do i njoh" ato dy shtete.
Po i njėjti ka shprehur gatishmėri pėr tė takuar tadiēin, pa asnjė kusht.
Tadiēi eshte garantues i kushtetutes serbe, e kjo kushtetutė, jo vetem qe cenon territorin e Kosovės por e pėrfshin gjithė Kosovėn si pjesė tź pandashme tė saj.
Tadiē ka ngre padi penale kunder kryetarit, kryeministrit dhe kryetarit tė parlamentit kosovar pėr "cenim tė integritetit territorial serb". Akpadia eshte gjithnjė nė fuqi.
N'emėr tė kujt do tė paraqitet robijashi nė atė takim!
Pse nxiton ky individ aq shumė ?!
Kush ėshtė ky njeri!

Luciano
04-09-08, 11:00
Nuk e di a e ka nga lavdi apo nga mendjemadhesia e tij.

Heshtja eshte flori, sidomos ne kesi lloj situatėsh !

Dardani_K1
06-09-08, 23:44
o hajvana i kena president e te gjithe ai ne vend se me shujten e me priten se qka po bahet ai po flet ma mire ashte kanen me pa qka po bahet qe kete situat me e kthy ne favor te kosoves me que njeriun e vet e me i thanen qe me pranon rusija mue shtet dhe abkazija dhe ostesija edhe une e njoh si shtet abkazin e ostesin dhe ne anen tjeter me e ba bised me ameriken e me i thanen se po e baje kete pune qe me me njohten edhe rusi dhe shume shtete mike te rusis po ky hajvan presidenti sja ka haberin lojes apo politikes se dyfsisht qe thojn ngrehe penin e mos e kput po qesi hajvana qe dijne vetit me ja rriten rrogen e nuk shohin ma larg se huna e vet kuku per neve e mjeret na.

Llapjani_HH
07-09-08, 16:29
Kta tont po presin nashtaj qohen t'dektit e na lobojn.

Se vetė jan t'nxanun tuj u shty kush po ja rrit veti rrogėn ma shumė.

Mjer Kosova pėr polit-kuaj qė ka

Dilaver
07-09-08, 20:56
Jeremiq shkon sot nė Egjipt pėr tė lobuar kundėr Kosovės

Jeremiq nė Kairo do tė ketė takime tė ndara bilaterale me sekretarin e pėrgjithshėm tė Ligės Arabe Amron Musa, me shefin e diplomacisė egjiptase Ahmed Abul Geit si edhe me ministra tjerė tė cilėt marrinė pjesė nė mbledhjen e Ligės Arabe njoftohet nga Beogradi.

Kercovari
07-09-08, 21:00
o hajvana i kena president e te gjithe ai ne vend se me shujten e me priten se qka po bahet ai po flet ma mire ashte kanen me pa qka po bahet qe kete situat me e kthy ne favor te kosoves me que njeriun e vet e me i thanen qe me pranon rusija mue shtet dhe abkazija dhe ostesija edhe une e njoh si shtet abkazin e ostesin dhe ne anen tjeter me e ba bised me ameriken e me i thanen se po e baje kete pune qe me me njohten edhe rusi dhe shume shtete mike te rusis po ky hajvan presidenti sja ka haberin lojes apo politikes se dyfsisht qe thojn ngrehe penin e mos e kput po qesi hajvana qe dijne vetit me ja rriten rrogen e nuk shohin ma larg se huna e vet kuku per neve e mjeret na.

A thua duhet Kosova te njoh Kaukazin?
Si do te dukeshte ty 45% e popullates shqiptare dhe 17% serbe,te beheshte "Kosova republika srpska Kosovo"?*
Abububu,na qenka qmend Sejdiu te kethej Kosoven nen kembet e minoritetit serb..kete ka be rusija dhe deshti te beje me Kosoven,e per te u tregu se ende eshte superfuqi nxiti luften ne Gjeorgji...

Futjani ju fshataret dhe dardanet se edhe ashtu nuk u ndigjon askushi.

Dardani_K1
07-09-08, 22:54
O ti Kerqovar politika sashte kanen kurr e drejt e sidomos me neve Shqipetareve e pse vetem ne Shqipetaret duhet te luajm politik paqesore dhe te drejt a sbane edhe na me ba politik dy ftyreshe a shiqo tashe shkon ai shkau i shkines te liga Arabe te vellezerit e disave ketu Arab dhe i bind taman se
nuk duhet qe kosova me kanen shtet andaj ma mire asghte kanen qe kosova ne kete rast te luaj politik dy ftyreshe dhe si thojn me e terhjeken penin e mos me keput , po te kishjim politikan te menqur ata do te kishin dalen neper bot me lobue kunder serbis dhe me e lue politiken e njajt si serbet me e perdor armen e tyre se nganjeher e mund armikun e fuqishem vetem duke e luftuar me armen e tina.
Andaj leshone trurin pak ju e dini mire se Tito dhe Komunistat kane qen jo fetar dhe sa her qe ka pasen nevoj Tito e ka derguar Gjemajl Bjediqin ne Shtetet Arabe dhe i ka thanen hy ne Xhami dhe falu e Lutu me ta vetem na sill Naft dhe te mira nga Arabet dhe ai ashtu edhe ka vepru dhe edhe sode SERBET kane autoritet fal politikes dy ftyreshe te Titos. e keshjtu mbahet shteti jarani i jem mos kujto qe kangen spo e die se kangen po e die po zani spo me shkon.